bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.06.2018 | Vārda dienas: Monvīds, Egita, Emīls
LatviaLatvija

Pašvaldību vēlēšanas 2017: Ko domā sabiedrība?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUTuvojoties 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, BNN sniegs apkopojumu, ko par tām domā dažādu nozaru eksperti. Īsās atbildēs apkopotas pārdomas gan par konkrētām pašvaldībām, kas skar respondentus personīgi, gan par pašvaldībām kopumā – ko cilvēki sagaida no pašvaldībām un vai uzskata, ka šī gada vēlēšanas ieviesīs kādas būtiskas pārmaiņas.

Biedrības Papardes zieds interešu aizstāvības speciālists Roberts Osis

Salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, var apgalvot, ka šoreiz politiskās partijas izrāda daudz lielāku aktivitāti tieši sociālajos interneta portālos. Tas liecina par sava veida pārmaiņām domāšanā, kā politiskie spēki cenšas uzrunāt vēl neizlēmušo, bieži vien gados jaunāko vēlētāju. Šī ir pozitīva iezīme, jo tādā veidā potenciāli tiek sasniegta un vēlēšanām mobilizēta lielāka to vēlētāju daļa, kas ikdienā tradicionālos medijus nelieto.

Osis norāda, ka vislielāko aktivitāti šajā ziņā izrāda tieši vairākas salīdzinoši jaunas partijas, kuras par spīti savai īsajai pastāvēšanai ir spējušas piesaistīt un Rīgas sarakstos izvirzījušas Latvijas politikā jau ilgstoši atpazīstamas personības. «Šeit var runāt, piemēram, par Jāni Bordānu un Jutu Strīķi no JKP vai Saeimas deputātu Mārtiņu Bondaru, kurš ir Rīgas mēra kandidāts no partijas Latvijas attīstībai. Tāpat Rīgā startēs arī KPV.LV un vēl virkne citu «klasisko» partiju, kuras visas šogad daudz izteiksmīgāk izrāda cīņas sparu izmainīt politisko varas sadalījumu Rīgā, liekot šķēršļus Saskaņai un Gods kalpot Rīgai!»

Vienlaikus, ja runā par tiem aspektiem, kas ir svarīgi, skatoties no mūsu organizācijas puses, ir jānorāda, ka lielākā daļa par pārmaiņām runājošo partiju, galvenokārt, izceļ Rīgai jau «ierastos» jautājumus, piemēram, par sabiedriskā transporta cenām, nekustamā īpašuma nodokli, ceļu kvalitāti, brīvpusdienām skolās, atbalstu jaunajiem uzņemējiem utt.

Taču politiskajā priekšvēlēšanu diskursā izpaliek dažādi sociālie jautājumi, kas saistīti, piemēram, ar atbalstu seksuālajai un reproduktīvajai veselībai iedzīvotājiem no riska grupām. Tāpat, neskatoties uz HIV un STI izplatības pieaugumu tieši jaunu cilvēku vidū heteroseksuālās transmisijas ceļā, izpaliek politiķu pozīcija uz jauniešiem vērstu pakalpojumu uzlabošanā, piemēram, par iespējām un atbalstu bezmaksas kontracepcijai, prezervatīvu pieejamībai vai izglītošanai šajos jautājumos.  Tāpat arī no lielākās daļas politisko spēku nav skaidrs, cik tie ir gatavi pašvaldības pārvaldes darbā iesaistīt un sadarboties ar nevalstisko sektoru, šobrīd izteiksmīga iniciatīva iesaistīt pilsonisko sabiedrību nav visai jūtama.

Rezumējot visu minēto, var teikt, ka biedrība Papardes zieds kopumā tic izmaiņām, saredzot jaunievēlētajā galvaspilsētas pašvaldībā izmaiņas politiskās varas sadalījumā, kur, ļoti iespējams, būs lielāka un rīcībspējīgāka opozīcija, kas savukārt varētu potenciāli dot nepieciešamo balansu un dzinuli pozīcijas produktīvākai darbībai. Tāpat mēs ceram, ka no atsevišķu politisko spēku puses izrādītā gatavība ciešāk sadarboties ar nevalstiskajām organizācijām, kas bieži vien ir vienīgais savas pārstāvētās jomas eksperts, neizrādīsies vien tukši solījumi, bet pēc 3.jūnija rezultēsies jau konkrētā un produktīvā sadarbībā.

Miss Latvija 2016 Linda Kinca

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Linda Kinca ir Ķekaviete. Viņa uzsver, ka no visas sirds cer, ka pašvaldības vārdi sakritīs ar darbiem. Kinca tic izmaiņām, jo, pēc vinas domām, Ķekavā nekas nestāv uz vietas, kas nozīmē, ka arī nākotnē šī pilsēta attīstīsies. Ķekavas novadā ir iesniegti četrpadsmit deputātu kanditādu sarkasti. «Teikšu godîgi, man būs grūti izvēlēties, kam atstāt savu balsi.»

 

 

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrītes Ābrama

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Neatkarīgi no pašvaldībām un politiskajiem spēkiem, kas tajās tiks ievēlēti, Konkurences padome pauž cerību, ka pašvaldības savā reģionā veicinās godīgas un vienlīdzīgas konkurences vides attīstību gan savu iedzīvotāju, gan privāto uzņēmēju interesēs. Atsakoties no mākslīgu un nevajadzīgu šķēršļu radīšanas sekmīgai brīvā tirgus attīstībai, pašvaldības var veicināt kopējo Latvijas ekonomisko izaugsmi un konkurences labumu iegūšanu – patērētājiem iespēju iegādāties kvalitatīvākas un daudzveidīgākas preces un pakalpojumus par konkurētspējīgām cenām.

Priekšsēdētāja norāda, ka tieši tāpēc Konkurences padome arī turpmāk aktīvi sekos līdzi pašvaldību darbībām, lai iespējamu konkurences kropļojumu gadījumā tās informētu par riskiem, kas var tik īstenoti, ja tiek pieņemti konkrētie lēmumi. «Un mēs paļaujamies uz to, ka pašvaldības ieklausīties Konkurences padomes viedoklī un atzinumos, un atturēsies no kļūdainu, konkurenci ierobežojošu lēmumu pieņemšanas.»

Ābrama uzsver, ka pašlaik viena no aktuālākajām konkurences tiesību problēmām Latvijā ir tieši publisku personu – valsts un pašvaldību – radītie konkurences kropļojumi, ko apstiprina gan Konkurences padomes veiktās sabiedriskās domas aptaujas, gan ikdienas darbība. «Šie kropļojumi var tik īstenoti dažādos veidos, visbiežāk tas izpaužas kā privātā sektora uzņēmumu diskriminācija, nodrošinot sev piederošām kapitālsabiedrībām labvēlīgākus nosacījumus.»

Oksfordas Universitātes absolvents un antropologs Andris Šuvajevs

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSavā pieredzē dalās Oksfordas absolvents un antropologs Andris Šuvajevs sakot, ka vēlēšanas ir kļuvušas par ritualizētu notikumu un ceremoniālu aktivitāti, kuru laikā vienmēr notiek viens un tas pats: ierastie solījumi, ierastās sejas un vārdi, ierastā kritika un ierastais imperatīvs «jāiet balsot!».

Kā uzskata antropologs Šuvajevs: «Process sevī iekļauj vairākus aspektus, bet centrāls iznākums ir sabiedrības vērtību nostiprināšana – ik pēc četriem gadiem, mēs sev atgādinām, ka dzīvojam vienotā kopienā un mūsu spēks ir mūsu iesniegtajā lapiņā.»Turpinot, viņš saka: «Tā ir viscaur kolektīva pieredze, kuras funkcija ir nevis kaut ko mainīt, bet drīzāk nostiprināt esošo. Tāpēc es noteikti nesagaidu nekādas pārmaiņas. Visas partiju programmas, kas kandidē Rīgā, man šķiet smieklīgas un vājas. Reti kura partija piemin īstas problēmas – tukšās ēkas, nabadzību, bezpajumtniekus, Rīgas sabiedrības noslāņošanos, utt.»

Stāstot par savu nostāju par gaidāmajām vēlēšanām, antropologs min: «Ir skaidrs, ka pietrūkst saskarsme ar topošajiem Rīgas pārvaldniekiem. Var priecāties par aktivitāti sociālajos medijos, bet tur pilnvērtīga diskusija nevar notikt. Ar mani nav runājis neviens kandidāts, tā vietā, kandidāti sagaida, ka es iešu uz viņu teltīm. Tāpēc arī piedāvātās programmas ir attālinātas no cilvēku ikdienas rūpēm un vajadzībām – man neviens nav pajautājis, kādas ir manas problēmas, dzīvojot pilsētā un neviens to nemaz neplāno darīt.»

Galu galā Šuvajevs strikti pauž savu nostāju un saka: «Es arī neiešu balsot un aktīvi aicinu savu ģimeni un draugus to nedarīt. Jebkāda iesniegta balss, tukša, vai par kādu marginālu partiju, manuprāt, ir šīs spēles tālāka leģitimizēšana.»

«Ja mēs vēlamies redzēt īstas un patiesas pārmaiņas, tad ir jāatmet šī iedoma, ka balsot ir pilsonisks pienākums, un jāsāk veikt politiskas darbības ikdienā, kā to piemēram dara Free Riga un pilsetacilvekiem.lv Citādi, liekuļo ne tikai visi kandidāti, bet arī ikviens, kurš ies balsot,» tā uzskata antropologs Šuvajevs.

A/S Tukuma Straume kvalitātes vadītāja Sandra Kūla

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUA/S Tukuma Straume kvalitātes vadītāja Sandra Kūla uzskata, ka trūkst informācijas par kandidātu solījumiem un izvirzītajiem mērķiem.

Turpinot, viņa saka: «Pastkastītē atrodami vien daži bukleti. Dažu partiju kandidāti pielīmēti pie dzīvojamo māju sienām, kaut dzirdēju, ka tas ir nelikumīgi. Pārsteidz tas, ka kandidātu vecumi ir tik dažādi, no vidusskolnieka līdz pensionāram.»
Tomēr Kūla atklāj, ka uz vēlēšanām neies.

«Sarakstu ir daudz, bet skaidrības nekādas. Ja es dzīvotu kādā pagastā, izvēle, iespējams, būtu vieglāka. Pilsētas sarakstos neredzu nevienu perspektīvu vadītāju.No pašvaldības es sagaidu to, ka tiks samazinātas apkures cenas, ņemot vērā mazo pilsētu iedzīvotāju algu salīdzinājumu ar lielajām pilsētām, ir skaidrs, ka mazpilsētā šīs summas par mazu, bet rēķini par lielu.»

Tomēr Kūla noslēgumā min, ka izmaiņām netic, norādot uz problēmu: «Tukumā jaunu darba vietu nav, samazina un likvidē esošās.»

Pensionāre no Jelgavas Vija Dzelme

«Nav tādu brīnumdaru, kas uz sitienu izskaudīs visus trūkumus,» uzskata Dzelme. Pēc viņas domām, gaidāmās izmaiņas būs, ja jaunās partijas vai nu jau esošās strādās ar godu un cieņu pret sabiedrību. «Tad arī izmaiņas uz labāku dzīvi neizpaliks,» uzsver pensionāre.

 

 

 

Sabiedrības veselības pārstāve un fitnesa trenere Flēra Pētersone

Arī sabiedrības veselības pārstāvei un fitnesa trenerei Flērai Pētersonei ir viedoklis par gaidāmajām vēlēšanām.

Viņa saka: «Manuprāt, šajās pašvaldību vēlēšanās ir divas iezīmes – ir pašvaldības, kurās pašvaldību vadības darbs rit bez lieliem skandāliem, ar ievēlētiem deputātiem, kas, visticamāk, arī šīs pozīcijas saglabās pēc 3.jūnija vēlēšanu rezultātiem. Un ir pašvaldības, kur tiek izmantotas savādākas priekšvēlēšanu kampaņas, iesaistot visus medijus, tai skaitā sociālos kanālus, un daļa no partijām izvēlas agresīvas priekšvēlēšanu kampaņas, liekot uzsvaru uz konkurentu darbu nevis iepazīstināšanu ar sava darba vīziju turpmākajiem četriem gadiem.»

Bet par to, kas trūkst un, ko sagaida sabiedrības veselības pārstāve, viņa komentē: «Ja es šajā jautājumā domāju par savu pašvaldību, tad trūkst skaidra vīzija par turpmāko un par to, kā partijas plāno uzvarēt, jo ir 11 partiju saraksti, kur, apskatot partiju programmas, var secināt, ka no šiem 11 sarakstiem varētu izveidot kādus trīs – četrus spēcīgus sarakstus, jo daudzas programmas vienkārši dublējas.»

Saprotams, ka ikviens vēlās būt pilsētas atslēgu glabātājs un tiek izmantoti jebkādi rīki, lai to panāktu. «Sagaidu, ka ikviens balsstiesīgais vēlētājs izdarīs savu izvēli šajās vēlēšanās.» 

Pētersone par gaidāmajām izmaiņām ir negatīvi noskaņota. «Neticu, ka būs pašvaldībā lielas izmaiņas, bet skatīsimies reālos darbus, jo priekšvēlēšanu programmas var izveidot tik skaistas, ka liela daļa noteikti arī notic, bet es vienmēr cenšos būt reāliste – vados pēc paveiktā darba nevis skaistiem vārdiem. Tā kā skatīsimies, vai jaunievēlētās pašvaldības turēsies pie savām programmām un realizēs izvirzītos mērķus.»

Par kopējo valsts situāciju un par to, kas sabiedrībai trūkst, Pētersone norāda: «Viens gan ir skaidrs, vēlos, lai cilvēki, kuri nonāks pašvaldību domes gaiteņos, apzinās realitāti. To, ka ir cilvēki, kuri nevar atļauties segt medicīniskos izdevumus, ka ir cilvēki, kas, iespējams, drīzumā pārdos savu vienīgo īpašumu, jo nevar nomaksāt Nekustamā īpašuma nodokli, ka ir cilvēki, kas vakarā izvēlas aizdegt svecītes nevis ieslēgt gaismu istabā, un tā es varētu turpināt.»

Ref: 225.224.000.103.003


Pievienot komentāru

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri