bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.10.2017 | Vārda dienas: Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends
LatviaLatvija

PBK: Krievijas televīzijas kanālu slēgšana Latvijā būtu cenzūra

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJa Pirmais Baltijas kanāls nepārtrauks Krievijas pirmā kanāla propagandisko ziņu raidījumu retranslāciju, kanāls būs jāslēdz, paziņojis Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ainārs Dimants. Tikmēr PBK ziņu dienestā šādus ierobežojumus sauc par cenzūru un norāda – daudz vērtīgāk būtu radīt alternatīvas programmas krievvalodīgo auditorijai.

Latvijas vietējā Pirmā Baltijas kanāla (PBK) ziņu dienestā Latvijas Televīzijai uzsver – vai līgums atļauj pārtraukt Krievijas kanāla satura retranslēšanu, var pateikt tikai kanāla vadība, kas šobrīd ir ārpus valsts. Vietējā ziņu dienesta radītais saturs esot objektīvs.

«Mēs sazināmies gan ar mūsu Latvijas pilsoņiem, uzzinām, kā viņi dzīvo Kijevā un Krimā, mēs runājam ar vietējiem ukraiņiem, mēs runājam ar mūsu politiķiem, ekonomistiem, politologiem,» skaidro PBK ziņu dienesta producente, žurnāliste Natālija Vasiļjeva. Viņa ir pārliecināta – auditorija pati ir spējīga izvērtēt piedāvātās informācijas klāstu: «Taisīt ciet šos Krievijas kanālus – tā ir cenzūra. Punkts. Man vairs nav, ko piebilst.»

NEPLP saskata pārkāpumus retranslēto Krievijas kanālu un arī vietējās apraides Pirmā Baltijas kanāla ziņu saturā, atspoguļojot notikumu Ukrainā. Padomes priekšsēdētājs norāda – tiks izvērtēti visi pēdējo mēnešu PBK ziņu ieraksti, un jau prognozē, ka tiks konstatēti likuma pārkāpumi.

Sarežģītāk būs ierobežot Zviedrijā un Lielbritānijā reģistrēto Krievijas kanālu retranslāciju. Padome cer, ka pēc aicinājuma izvērtēt to saturu, abās valstīs varētu apturēt kanālu reģistrāciju, jo retranslācijas ierobežošana Latvijā būtu ļoti sarežģīta. Šāds variants gan nav pārāk reāls.

Valstij daļēji piederošais telesakaru operators Lattelecom nedomā minētos kanālus izņemt no pamatpakas, bet sola pievienot tai citus kanālus – tādus, kas piedāvātu alternatīvu skatījumu. To starpa ir arī kanāls Doždj, ko pārraida vien dažviet Maskavā, ziņo Panorāma.

Krievijas reģionos kabeļoperatoru piedāvājums ir ļoti skops, turklāt valodas barjeras dēļ tādus kanālus kā CNN un BBC cilvēki neskatās, tādējādi saņemot stipri vienveidīgu un tendenciozu informāciju. To apliecina Maskavā dzīvojošais žurnālists Pāvels Širovs: «Ja visu, ko redz un dzird, ņem par pilnu, tad rodas iespaids, ka pie varas tur ir kaut kādi «banderovieši» – neviens nezina, kas viņi ir, bet sagrābuši varu Ukrainā. Ka Krimā notiek grautiņi, kas vērsti vai nu pret tur dzīvojošajiem krieviem vai nu pret visiem iedzīvotājiem, bet nav skaidrs, kas šos grautiņus rīko. Ka visi Ukrainas austrumi vēlas būt Krievijas sastāvā, lai gan šādam apgalvojumam man nekāda pamata. Tāds ir kopējais iespaids, kāds rodas skatoties Krievijas TV kanālus.»

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons laikrakstam Diena uzsver, ka ikvienam ir tiesības iegūt pēc iespējas precīzāku un nesagrozītu informāciju. Jautājums par Krievijas televīziju ziņu raidījumu retranslēšanas iespējamu ierobežošanu Latvijā, viņaprāt, ir sarežģīts.

«Politiķiem, valsts varas nesējiem, jābūt gudriem un ļoti profesionāliem. No vienas puses, ir personas rīcības brīvība, bet, no otras puses, – ja tas ir citas valsts ierocis (sauksim tā), lai ietekmētu viedokli vai izdarītu zināmu ideoloģisko spiedienu uz noteiktām sabiedrības grupām, tad tas ir ļoti nopietni jāvērtē,» iespējas iejaukties vērtējis Jansons.

Jansons atzinis, ka retranslēšanas pārtraukšana var būt viens no risinājumiem, taču jābūt arī kompensējošam mehānismam ar saviem kanāliem un informatīvi izglītojošām programmām.

«Mums ir ļoti maz profesionālu diskusiju par situāciju valstī. Par politiku, kultūru, veselības aprūpi, izglītību, tajā skaitā bilingvālo izglītību. Bez sakarsētas atmosfēras. Analītiski par to, kur mēs esam, uz kurieni ejam, kāpēc ejam tieši šo ceļu, kā ir citās valstīs. Bez ierastajiem lozungiem – puseiropā tā ir, mums arī to vajag. Svarīgi saprast, vai tajās «citās Eiropas valstīs» visi aspekti ir ņemti vērā. Līdz ar to veidotos sabiedrības saprasti un akceptēti attīstības vektori konkrētām jomām,» izteicies tiesībsargs.

Savukārt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ir izteikusies, ka Kultūras ministrijā nekavējoties ir jāveido Mediju nodaļa un paralēli jāsāk darbs pie Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma revīzijas, lai konstatētu vēl neizmantotās iespējas Latvijas mediju telpas aizsargāšanai.

Krievijas rīcība Ukrainā liek politiķiem sastapties ar realitāti un viņi vairs nešaubās, ka ir nepieciešamas izmaiņas. No Krievijas retranslētie kanāli situāciju Ukrainā atspoguļo no Krievijas interešu viedokļa, un tas kaitē Latvijas interesēm, uzsvēra komisijas priekšsēdētāja.

102.000.102.6794


Pievienot komentāru

 1. viedoklis teica:

  šo kanālu slēgšana tikai vēl vairāk nokaitētu jau tā saspringto gaisotni starp latviešiem un krieviem Latvijā. Tie, kas paši domā ar galvu un filtrē līdzi, to dara jau tagad, bet tie, kas akli tic visam, ko ziņo Krievijas mediji, tāpat Putinu liks Dieva vietā pat ja viņiem nebūs piekļuves šādiem kanāliem un ziņu sižetiem. Tas ir attieksmes un veselā saprāta jautājums.

  +1 0 -1 0

 2. Dainis teica:

  Pilnībā atbalstu, jau sen vajadzēja. Putina rokās esošie mediji tiešām ir ļaunuma sakne. Spriedzi kopienu starpā neveiksmīgi cenšas radīt tieši mediji un prokremliskie politiķi. Lietuvā šie kanāli ir aizliegti, pēdējais laiks darīt to pašu.

  +1 0 -1 0

 3. diemžēl, bet fakts teica:

  ieskatieties vidējā Latvijas krieva televizorā – tur tādi kanāli kā LNT un TV3 ir kaut kur pie beigām viņu kanālu top listē, nemaz nerunājot par LTV1 un LTV7. Nekāda satura maiņa viņus nepiespiedīs skatīties Latvijas kanālus, jo viņu ieraduma spēks dzīvot Krievijas informācijas vidē ir milzīgs.

  +1 0 -1 0

 4. cits viedoklis teica:

  Protams var slēgt, bet ir taču arī citi informācijas avoti!… Mēs sen jau skatamies gan, gan, ne ticam nevienam, jo melo gan vieni, gan otri. Un melo tik ticāmi, ka paši jau tic saviem meliem. Tā turpināt! Bet LV kanālus negribas skatītites arī tāpēc, ka visu šo neapkarības gadu laikā ne viena laba vārda ne par vienu krievu, es jau nerunāju par Krieviju, vismaz par krieviem šeit LV es ne esmu dzirdējusi. Vai tiešam mēs esam tik šausmīgi briesmoni?! Vai mēs neesam izbaudījuši visus Padomju savienības “labumus” kopā ar latviešiem??! Vait iešam mum visus ir jāiznicina moraļi??! Ko grib panākt ar to? tas man nav skaidrs!

  +1 0 -1 0

 5. Vecais teica:

  Pamuldēs un turpinās gāzt Uz Latviju tos kremļa mēslus!!!!

  +1 0 -1 0

«Islāma valsts» galvaspilsēta krīt sīriešu kaujinieku rokās

Sīriešu kaujinieku apvienība, ko atbalsta Amerikas Savienotās Valstis, paziņojusi, ka ir ieņēmusi Rakas pilsētu Sīrijā, kur pēdējos trīs gadus valdījis teroristiskais grupējums «Islāma valsts».

Polija cer, ka Turcija iestāsies ES

Polija cer, ka Turcija ar laiku pievienosies Eiropas Savienībai, tā norādījis Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda), tiekoties ar savu Turcijas kolēģi īsi pirms ES-Turcijas galotņu sanāksmes.

Austrijas prezidents valdības veidošanā pastāvēs uz eiropeiskām vērtībām

Austrijas prezidents brīdinājis parlamenta vēlēšanu uzvarētājus, konservatīvo Austrijas Tautas partiju, kura apsver galēji labējas partijas iesaistīšanu valdībā, ka nākamās Austrijas valdības pamatā jābūt eiropeiskām vērtībām.

E-Igaunijā, saskaroties ar politisku kritiku, aizstāv elektroniskās balsošanas uzticamību

Atsaucoties uz Igaunijas politiķa pausto, ka valstī pastāvošai elektroniskās balsošanas sistēmai trūkst caurskatāmības, Igaunijas e-Pārvaldības akadēmijas speciāliste skaidrojusi, ka pastāv iespēja, ka vienas partijas atbalstītāji e-balsošanā ir aktīvāki nekā citu partiju vēlētāji.

Nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits Baltijas valstīs augstāks par ES vidējo

Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Baltijas valstīs ir augstāks par Eiropas Savienībā (ES) vidējo, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 2016.gadu un aptver 26 no 28 bloka valstīm.

VID grib līdz 2021.gadam dzēst nepiedzenamos parādus miljarda apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta mērķis ir līdz 2021.gadam dzēst reāli nepiedzenamos parādus aptuveni viena miljarda eiro apmērā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Baltijas valstīs septembrī reģistrēta lielākā gada inflācija ES

Baltijas valstīs šogad septembrī bijusi lielākā gada inflācija to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejama informācija, liecina otrdien, 17.oktobrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Iedzīvotāju noskaņojums pasliktinājies, kritiski vērtē materiālo stāvokli

Mēneša laikā iedzīvotāju kopējais noskaņojums ir ievērojami pasliktinājies - kritumu piedzīvojušas visas pētījumā analizētās jomas. Viskritiskāk tiek vērtēta ģimenes materiālā stāvokļa attīstība, indeksam nokrītoties no -9 līdz -11 indeksa punktiem, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai - piešķirt ikmēneša piemaksas ģimenēm, kas audzina divus vai vairāk nepilngadīgus bērnus.

Antāne: Saeimas Tautsaimniecības komisija ir sadzirdējusi tranzīta nozari

Biedrības Baltijas asociācija - transports un loģistika prezidente Inga Antāne ir gandarīta par šodien notikušās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdes lēmumu uzdot Satiksmes ministrijai izstrādāt un prezentēt nozares ilgtermiņa attīstības stratēģiju, liekot uzsvaru uz dzelzceļa pārvadājuma izmaksu konkurētspējas palielināšanu.

Brīdina LLU un RISEBA par iespējamu darbību saskaņošanu iepirkumā

Konkurences padome izteikusi brīdinājumu divām Latvijas augstskolām - Latvijas Lauksaimniecības universitātei un RISEBA - par iespējamu piedāvājumu saskaņošanu Valsts izglītības attīstības aģentūras rīkotajā iepirkumā.

Uztura speciāliste: Bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki

Lai gan mūsdienās informācija par veselīgu un sabalansētu uzturu ir plaši pieejama, bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki. Bieži vien pieejamā informācija ir tik akadēmiska un «sausa», ka nereti nedod izpratni, kā iegūtās zināšanas pielietot reālajā dzīvē, skaidro uztura speciāliste.

KNAB atsaka kriminālprocesu eksprezidentes kapavietas lietā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir atteicies ierosināt kriminālprocesu saistībā ar kapavietas ierādīšanu I Meža kapos bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.

Igaunija no IT uzņēmuma piedzīs 270 000 eiro par neizveidotu informācijas sistēmu

Somijas informācijas tehnoloģiju grupas Tieto uzņēmumam Igaunijā būs jāmaksā Igaunijas Sociālo lietu ministrijai 270 000 eiro par tā nespēju īstenot projektu Skais2, kura nolūks bijis izveidot jaunu informācijas sistēmu Igaunijas sociālās apdrošināšanas iestādei.

Pārmet neaktīvitāti Latgales reģiona Saeimas deputātiem

Saeimā no Latgales reģiona ievēlētie deputāti ir samērā neaktīvi, reti izsakot savu viedokli un aizstāvot šī reģiona iedzīvotājus un uzņēmējus, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji.

Telia Company brīdina valdību par LMT un Lattelecom daļu pārdošanu uzņēmumu neapvienošanas gadījumā

Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmums Telia Company brīdinājis Latvijas valdību, ka, neapvienojot telekomunikāciju operatorus Latvijas Mobilais telefons un Lattelecom, varētu pārdot savas daļas šajos uzņēmumos, liecina rīcībā esošā Telia vecākā viceprezidenta Roberta Andersona vēstule, kas adresēta valdības ministriem.

Latvijā vieglprātīgi attiecas pret iespēju mazināt vēzi ielaistās stadijās

Attieksme pret iespēju mazināt saslimšanu ar vēzi ielaistās stadijās Latvijā joprojām ir ļoti zema, uzsver bijusī veselības ministre un galvenā ginekoloģijas ārste SIA Dziedniecība Ingrīda Circene.

Ūdeņraža transporta tehnoloģija - realitāte Latvijā

Līdz 2017.gada beigām Rīgā plānots uzstādīt ūdeņraža uzpildes staciju. Publiski pieejamā H2 uzpildes stacija Rīgā nodrošinās starpvalstu ūdeņraža uzpildes staciju tīklu: nākamā tuvākā stacija būs Pērnavā.

Maltā piemin noslepkavotu žurnālisti, korupcijas atmaskotāju

Maltā vairāki tūkstoši iedzīvotāju pulcējušies, lai pieminētu noslepkavotu analītisko žurnālisti, kura vainojusi Maltas valdību korupcijā.

Latvija aicina Irānu demonstrēt konstruktīvu rīcību drošības sekmēšanā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kur diskutēja par Irānas lomu reģionā un Kopīgo visaptverošo rīcības plānu Irānai, ņemot vērā gaidāmo Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa ziņojumu ASV Kongresam par Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ieviešanu no Irānas puses.

Bildēs: Pāri Īrijai brāžas stiprākā vētra pēdējos 50 gados

Īrijā trīs cilvēki gājuši bojā, 120 000 mājsaimniecības un uzņēmumi palikuši bez elektrības, kad valsti skārusi vētra Ofēlija. Pirmdien, 16.oktobrī, vēja brāzmas Īrijā sasniegušas ātrumu 44 metri sekundē.

No Latvijas izvests par 54,14% vairāk alkohola; eksportēts, galvenokārt, uz Krieviju

Šogad astoņos mēnešos no Latvijas izvesti 102,259 miljoni litru alkoholisko dzērienu, kas ir par 54,14% vairāk nekā aizvadītā gada pirmajos astoņos mēnešos.

ASV biržu indeksi sasniedz rekordus; naftas cenas kāpj

Amerikas Savienoto Valstu biržu trīs vadošie indeksi pirmdien, 16.oktobrī, sasniedza jaunus rekordus, reaģējot uz banku akciju cenu pieaugumu. Turklāt ASV Federālās rezervju sistēmas vadītājas Dženetas Jelenas nedēļas nogalē izteiktā prognoze par drīzu inflācijas pieaugumu stiprinājusi pārliecību, ka decembrī tiks paaugstināta bāzes procentu likme.

Bildēs: Portugālē un Spānijā traģiski mežu ugunsgrēki

Ne mazāk kā 30 cilvēki gājuši bojā postošos mežu ugunsgrēkos Portugālē un Spānijā.

Traģiskajā Somālijas terora aktā vaino islāma ekstrēmistus

Austrumāfrikas valstī Somālijā noticis terora akts, kur, uzspridzinot sprāgstvielām piekrautu kravas mašīnu, nonāvēti ne mazāk kā 320 cilvēki.

Jaunākie komentāri