bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

Pēc ugunsgrēka Rīgas pilī VNĪ darbiniekiem izmaksātas prēmijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPusotra gada laikā VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) darbiniekiem prēmijās izmaksāts teju pusmiljons latu, izvērtējot tikai peļņas esamību vai uzņēmuma pamatdarbības ieņēmumu izpildi, kur 78% nāk no valsts iestādēm, kam īpašumi iznomāti.

Turklāt prēmijas izmaksātas arī pēc postošā Rīgas pils ugunsgrēka vasarā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Tā rīcībā esošā informācija liecina, ka 2009. gada novembrī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti Rīgas pilī veica pārbaudi. Tajā atklājās 28 ugunsdrošības pārkāpumi. Bēniņos nebija veikta ar ugunsdrošiem aizsarglīdzekļiem apstrādāto koka konstrukciju degtspējas pārbaude, izmantotie vadi un kabeļi bija ar bojātu izolāciju un vēl virkne citu trūkumu. VNĪ pārkāpumus solīja novērst pils rekonstrukcijas laikā.

Taču darbi aizkavējās. Pāris mēnešus pēc to uzsākšanas izcēlās ugunsgrēks. Pārmetumus raidīja arī VNĪ virzienā. Tādēļ pārsteidzoša šķiet uzņēmuma rīcība. Atklājies, ka uzreiz pēc ugunsgrēka darbinieki saņēmuši prēmijas. Ik ceturksni tās varēja sasniegt pat 50% no mēnešalgas.

VNĪ valdes loceklis Jānis Valdmanis skaidro: «Tobrīd, kad VUGD veica savu pārbaudi, mēs bijām situācijā, par kuru Valsts kontrole (VK) runāja 2009. gadā. Nebija pārvaldnieka, nebija pienācīga īpašuma apsaimniekošana un tamlīdzīgi.»

Savukārt uz jautājumu par to, cik ētiski pēc Rīgas pils ugunsgrēka jūnijā bija izmaksāt prēmijas jūlijā, Valdmanis atsaucas uz iekšējiem tiesību aktiem: «Mūsu darbiniekiem prēmijas tiek izmaksātas saskaņā ar mūsu iekšējo motivācijas sistēmu. Vainot mūsu darbiniekus vai viņus kaut kādā veidā sodīt, neizmaksājot daļu no atalgojuma tādēļ, ka notika šis ugunsgrēks, mūsuprāt, nav pamatoti.»

Šīs prēmijas uzņēmumā kļuvušas tik pašsaprotamas, ka Valdmanis tās dēvē par «daļu no atalgojuma». Patiešām, tās ir pat neiespējami nesaņemt. Turklāt tās var saņemt arī nule kā uzsākot darbu. To pierāda fakts, ka pēc 2012.gada pārskata apstiprināšanas valdes priekšsēdētājai Baibai Strautmanei un pārējiem valdes locekļiem izmaksāja prēmijas vienas mēnešalgas apmērā (kopā 7 198 lati). Pat neraugoties uz to, ka valdes locekļi darbu bija uzsākuši tikai piecus mēnešus, bet Strautmane vien trīs mēnešus pirms pārskata gada beigām.

Valsts kontroles pirmā revīzijas departamenta direktore Ieva Braunfelde uzskata, ka «izveidotā prēmēšanas sistēma, ko arī akcionārs (Finanšu ministrija) ir saskaņojis, nesasniedz mērķi, kādai būtu jābūt prēmēšanai par īpašiem sasniegumiem. Tā šobrīd ir par darbu, kāds ikdienā ir nodrošināts, par pamatdarbības ieņēmumiem». VK revīzijā konstatēts, ka katrs darbinieks prēmijās vien gada laikā papildu var saņemt vēl divas mēnešalgas. Taču pēc VK revīzijā atklātā, kārtību plānots mainīt. Finanšu ministrs Andris Vilks pauž pārliecību, ka «attiecībā uz prēmēšanu ir jābūt individuālā darba novērtējumam vai struktūrvienību novērtējumam. Tam ir jābūt izmērāmam.»

Taču šis nav vienīgais trūkums VNĪ darbībā. Izceltais Rīgas pils piemērs ir spilgtākais, bet ne vienīgais gadījums, kur ilgstoši nav novērsti pārkāpumi. Kopš VK revīzijas ziņojuma 2009.gadā, uzņēmums pilnveidojis savus tiesību aktus. Taču tie pagaidām ir vien «uz papīra» un reāli ikdienā pildīti netiek. Tiesību akti nosaka, cik bieži ir jāveic apsekošana VNĪ pārraudzībā esošajos objektos. Taču tam, visticamāk, ir pieiets pārāk formāli.

Piemēram, adresē Miera ielā (plašāk zināma kā Tabakas fabrika) apsekota tika viena no 26 ēkām. Savukārt kādā namā Vecrīgā ilgu laiku atradās viena no Latvijas Nacionālās bibliotēkas nodaļām. Ēkas sliktais stāvoklis dokumentos fiksēts jau 2010. gadā. Līdzīgi nopietni bojājumi konstatēti arī citiem īpašumiem. Taču VK revīzijas laikā neguva pārliecību, ka VNĪ lietas labā kaut ko darītu, lai šos trūkumus novērstu.

Trūkst ilgtermiņa redzējuma, ko iesākt ar vairāk nekā četriem tūkstošiem valstij piederošā īpašuma, un izpratne par to, kādā stāvoklī tie vispār ir. «Elektroniski ir apkopota mapīte, ko mēs varam šķirstīt. Ja mēs gribētu no šīs sistēmas saņemt kopsavilkumu, cik mums šobrīd ir neiznomātu nekustamo īpašumu, kuriem nekustamajiem īpašumiem nepieciešams remonts nekavējoties, vai kuriem tūlīt beigsies īres līgumi, tad mēs to nevarētu iegūt,» stāsta Braunfelde.

Tāpat ilgstoša valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošanas politikas trūkuma dēļ 1,5 miljoni latu zaudēti, izstrādājot tehniskos projektus, kurus tā arī neviens nav īstenojis. Piemēram, ja sākotnēji būtu izvērtēts labākais risinājums Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja nodrošināšanai ar telpām, netiktu zaudēta nauda 219 045 latu apmērā. Valdmanis atzīst, ka «jāpiekrīt tam, uz ko norāda VK. Mums šobrīd nav ilgtermiņa apsaimniekošanas un uzturēšanas plāna katram īpašumam. Tas ir tas, pie kā mēs šobrīd strādājam.»

102.000.102.6381


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Spriež, vai atzīt seno leišu ticības kopienu

Lietuvas Seimā aizvadītajā nedēļā sāktas likumdevēju debates par priekšlikumu valstī atzīt reliģisko kopienu Romuvu, kas savos priekšstatos un rituālos vadās pēc pirmskristietības laika baltu cilšu ticības tradīcijām.

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Jaunākie komentāri