bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.10.2017 | Vārda dienas: Irīda, Īrisa
LatviaLatvija

Pēc Zolitūdes traģēdijas mudina pie kriminālatbildības saukt arī uzņēmumus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPagājuši četri mēneši kopš traģēdijas Zolitūdē, kad, sabrūkot veikala Maxima jumtam, bojā gāja 54 cilvēki. Policijai sākot izmeklēšanu, sabiedrību šokēja ziņas, kādi sodi draud potenciālajiem vainīgajiem. Tāpēc izstrādāti grozījumi likumā, kas sodus turpmāk darīs bargākus.

Tiesa, krimināltiesību speciālisti šaubās, vai atsevišķu cilvēku sodīšana būs pareizākā rīcība. Iespējams, vajadzētu pie kriminālatbildības saukt arī uzņēmumus, kas Latvijā ir reta prakse, ziņo Latvijas Radio.

«Man šķiet, ka mēs esam nonākuši tajā situācijā, kad laiks aizdomāties, ka droši vien sodu politika līdz šim nebija pārdomāta līdz galam,» tā mēnesi pēc Zolitūdes traģēdijas atzina Andrejs Grišins, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks. Šī atziņa pēdējos četros mēnešos izskanējusi bieži. Līdz četriem gadiem cietumā – ar tādu sodu jārēķinās būs Zolitūdes traģēdijā vainīgajiem, kas pārkāpuši būvniecības noteikumus, un izraisījuši smagas sekas. Arī tad, ja bojā gājuši 54 cilvēki.

Tagad deputāti izstrādājuši likumprojektu, kas paredz bargākus sodus. Zolitūdes traģēdijas lietā tas gan neko nemainīs, jo jāpiemēro tā likuma redakcija, kas bija spēkā pārkāpuma brīdī.

Taču izmaiņas var līdzēt nākotnē. «Priekšlikuma būtība, pirmkārt, ir pārskatīt sankcijas, – ne tikai par būvniecības pārkāpumu, arī citos pantos, kur atsevišķu, kādu speciālu noteikumu pārkāpšanas dēļ var iestāties nopietnas sekas,» skaidro viens no jaunā likumprojekta iniciatoriem, Saeimas juridiskās komisijas deputāts Andrejs Judins.

«Otrais priekšlikums attiecīgajos pantos ir paredzēts – formulēt arī jaunu kvalificējošo pazīmi. Proti, bargāk sodīt par attiecīgajiem pārkāpumiem, ja iestājas divu vai vairāku cilvēku nāve. Patlaban mums ir kvalificējošā pazīme – smagas sekas – gan gadījumā, kad ir miesas bojājums vienam cilvēkam, miesas bojājums vairākiem cilvēkiem, viena nāve un arī vairāku cilvēku nāve,» skaidro Judins.

Likumprojektā noteikts: ja pārkāpjot būvniecības noteikumus, iestājas divu un vairāku cilvēku nāve, bargākā sankcija ir cietumsods līdz astoņiem gadiem. Tātad divreiz lielāks nekā šobrīd paredzētais. «Ir jāņem vērā, ka sekas iestājas aiz neuzmanības. Un, ja mēs rakstīsim šeit mūža ieslodzījumu, tad tas arī nebūs taisnīgi attiecībā uz tīšu cilvēku nonāvēšanu. Sodiem jābūt samērīgiem un taisnīgiem, un jāskatās arī no sistēmas viedokļa. Es domāju, ka likuma normām ir arī preventīvais efekts, proti, ka mēs piemērojam ne lai varētu biežāk piemērot, bet arī lai atturētu. Tas ir ļoti būtiski,» saka Judins.

Tiesa, grozījumi paredzēti vairākos Krimināllikuma pantos ne tikai attiecībā uz būvniecību, bet arī, piemēram, ugunsdrošības noteikumus. Te Judins atgādina pirms sešiem gadiem notikušo Reģu traģēdiju. Toreiz Alsungas pansionātā ugunsgrēks izdzēsa 26 cilvēku dzīvības. Arī toreiz bija nolaidība un ugunsdrošības noteikumu nepildīšana ar samērā nelieliem sodiem, bet nekas netika mainīts.

Piemēram, likumprojektā paredz mainīt sodu par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu. Šobrīd pārkāpējam draud naudas sods, piespiedu darbs vai cietumsods līdz trim mēnešiem. Iecerētā maksimālā sankcija – ja iestājas divu vai vairāku cilvēku nāve – līdz astoņiem gadiem cietumā. Savukārt, ja ir smagas sekas, piemēram, iet bojā viens cilvēks vai smagi miesas bojājumi, tad bargākais sods ir līdz pieciem gadiem cietumā.

Likumprojekts jau atbalstīts Saeimas juridiskajā komisijā un pēc nedēļas to varētu pirmajā lasījumā skatīt Saeima. To konceptuāli atbalstījusi prokuratūra un policija. «Pie 54 cilvēku bojāejas, ja mums ir pants, kas paredz atbildību līdz četriem gadiem, es uzskatu, ka tas nav samērīgi,» atzīst iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Viņš pieļauj, ka, iespējams, līdz šim Latvijā pārkāpumi būvniecībā tika uzskatīti par mazāk nozīmīgiem. «Un tagad protams, sabiedrība prasa no izmeklēšanas to, lai būtu bargi sodi, bet savukārt policija likumus nepieņem, un nevarēs izdomāt likumu bargāku nekā tas ir. Tas ir sabiedrības uzstādījums, un politiķu jautājums, ko darīt šajā situācijā,» saka ministrs.

Tiesa izskan bažas, vai atsevišķu personu sodīšana būtu pareiza. «Diez vai būs iespējams kriminālprocesā ikvienas šīs personas darbības sasaistīt ar tām lielajām, kaitīgajām sekām, ko mūsu sabiedrības redzēja,» atzīst krimināltiesību eksperte, Providus pētniece Ilona Kronberga. Viņa pieļauj, ka Zolitūdes lietā, iespējams, īsti vietā būtu Latvijā maz izmantota praksi – saukt pie atbildības ne tikai fiziskas personas, bet arī uzņēmumus.

Uzņēmumu, protams, nevar ielikt cietumā, taču tam var piemērot naudas sodus vai, piemēram, pārtraukt tā darbību, saka Kronberga.

Krimināltiesību ekspertes ieskatā, par maz ir tikai ar darbinieku individuālu atbildību: «Šeit lēmumus pieņēmuši neskaitāmi cilvēki, un katrs pieņēmis savu mazo lēmumu šajā saistībā. Var būt tāda situācija, ka tieši kriminālprocesā šo mazo lēmumu, ko cilvēks pieņēmis, nebūs iespējams tieši sasaistīt ar konkrētajām kaitīgajām sekām, kas bija iestājušās un laupījis cilvēkiem dzīvību.»

Kronberga arī norāda, ka, visticamāk, neviens no lēmumu parakstītājiem nebija vēlējies ļaunās sekas, un būs bijusi tikai neuzmanība vai nolaidība. Tas savukārt mazina sodus. Viņa gan piebilst, ka, raugoties nākotnē, nevajadzētu tik daudz koncentrēties uz sodiem, bet meklēt projektēšanas un būvniecības procesā vājos punktus, lai traģēdijas neatkārtotos.

Vaicāts par iespējām pie kriminālatbildības saukt arī uzņēmumus Andrejs Grišins no Valsts policijas norāda, ka to vēl vērtēs: «Jebkurā gadījumā tas arī ir dienas kārtībā, jebkurā tādā procesā mēs arī saskaramies ar šādiem jautājumiem. Un, ja būs tāds pamats, es neredzu šķēršļus, ka mēs tā arī darītu.»

BNN jau vēstīja, ka izmeklējot Zolitūdes traģēdijas lietu, Valsts policija ir atklājusi, ka vairākiem dokumentiem, kas saistīti ar Priedaines ielas 20.nama būvniecības procesu, ir viltoti paraksti.

Šobrīd parakstu viltotājs ir noskaidrots un prokuratūra viņam jau piemērojusi sodu, informē VP.

Dokumentu viltošanas fakts atklājās pēc tam, kad izmeklētāju grupa strādāja ar kratīšanās izņemtajiem dokumentiem un daži no tiem radīja aizdomas par iespējamu viltojumu, tādējādi apstiprinot bažas par būvniecības procesā bieži sastopamo formālo attieksmi. Turpmākās izmeklēšanas darbības un veiktās ekspertīzes šīs aizdomas pastiprināja – uz dokumentiem bija viltots paraksts. Savā nodarījumā atzinās arī pati aizdomās turētā persona – 1952.gadā dzimis vīrietis.

Kā liecināja izmeklēšanas rīcībā esošie pierādījumi, minētie dokumentu viltojumi ir veikti 2011. gadā un ir saistīti ar objekta būvniecības pirmo kārtu. Lai nenovilcinātu šo izmeklēšanu un ņemot vērā, ka konkrētā nodarījuma formālais sastāvs pēc Krimināllikuma ir kvalificējams kā mazāk smags, tika pieņemts lēmums par šī nodarījuma izdalīšanu no kopējās Zolitūdes lietas izmeklēšanas. Pabeidzot visas nepieciešamās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, šā gada 17.februārī kriminālprocess par dokumentu viltošanu tika nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Šā gada 20. februārī prokuratūra pieņēmusi lēmumu par personas saukšanu pie kriminālatbildības, bet 27.februārī jau pieņemts prokurora priekšraksts par sodu – sešu minimālo mēnešalgu apmērā. Persona piespriesto sodu jau ir samaksājusi.

Par dokumentu viltošanu saņemtais sods neizslēdz iespēju šo personu saukt pie kriminālatbildības arī par citu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, ja izmeklēšanas gaitā tiks noskaidrots, ka šī persona tādus izdarījusi.

Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas kriminālprocess ir apjomīgs un darbietilpīgs – vairāk nekā 47 izmeklētāju grupa strādā pie vairākiem desmitiem tūkstošu dokumentu, kas jau šobrīd apvienoti vairāk nekā 30 sējumos.

Kā zināms, pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

102.000.102.6970


Pievienot komentāru

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.