bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija
LatviaLatvija

Pērn uzturam uz vienu ģimenes locekli mēnesī tērēti 50 lati

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPērn mājsaimniecībās līdz ar kopējo patēriņa izdevumu tālāku samazināšanos (par 8,8% salīdzinājumā ar 2009.gadu) turpināja sarukt arī izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 3%).

Ja analizējam mājsaimniecību izdevumus par produktu grupām, tad jāsecina, ka tie palielinājušies tikai grupā dārzeņi un kartupeļi (par 4,3%), kas izskaidrojams ar patēriņa cenu pieaugumu dārzeņiem un kartupeļiem (par 9,4%), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vidējās mājsaimniecības budžetā izdevumi uzturam rēķinot vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī bija Ls 50 (2009.gadā Ls 52). Privātā mājsaimniecība uzturam tērēja vidēji 28,3% no visiem patēriņa izdevumiem (2009.gadā 26,7%). Uztura izdevumu īpatsvars kopējos patēriņa izdevumos ir palielinājies, un tas liecina par labklājības līmeņa samazināšanos mājsaimniecībās.

Saskaņā ar Mājsaimniecību budžetu apsekojuma datiem vidējais iedzīvotājs izdzēra 50 litru piena, apēda 197 olas, patērēja 87 kg kartupeļu, savukārt kafijas pagatavošanai izlietoja 1,7 kg kafijas pupiņu.

Pārtikas produktu patēriņu ietekmēja arī patēriņa cenu izmaiņas pārtikai. Līdzīgi kā 2009.gadā, mājsaimniecības ir devušas priekšroku lētākām pārtikas precēm vai tām, kuru cenas ir samazinājušās. Piemēram, 2010.gadā gaļai un gaļas izstrādājumiem patēriņa cenas, salīdzinot ar 2009.gadu, samazinājās straujāk nekā citiem pārtikas produktiem – par 5,1%. Līdz ar to ir palielinājies cūkgaļas patēriņš – no 18 kg uz vienu mājsaimniecības locekli 2009.gadā līdz 22 kg 2010.gadā. Kopumā var secināt, ka pieaudzis ir gaļas patēriņš svaigā un atdzesētā veidā, vienlaicīgi samazinoties pārstrādātu gaļas izstrādājumu patēriņam. Piena produktu grupā samazinājies pilnpiena patēriņš, toties pieaudzis piena ar pazeminātu tauku saturu un raudzētas piena produkcijas patēriņš.

Pārtikas produktu patēriņš (pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto produktu patēriņš) Latvijas reģionos ir atšķirīgs. Piemēram, Rīgas reģionā iedzīvotāji biežāk nekā citur Latvijā iegādājas sieru, jogurtu, svaigus, žāvētus un saldētus augļus, tomātus un saldējumu, kā arī dzeramo ūdeni. Tomēr kopējais pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto pārtikas produktu patēriņš Rīgas un Pierīgas reģionā ir mazāks nekā pārējos reģionos, jo šo reģionu iedzīvotāji biežāk ietur maltītes ārpus mājas. Turpretī Latgales reģiona mājsaimniecības biežāk gatavo mājās, līdz ar to vairāk nekā pārējos reģionos uzturā patērē rudzu maizi, zivis, pilnpienu, skābo krējumu, olas, cukuru, svaigus dārzeņus un sēnes. Savukārt Zemgalē kartupeļu un svaigas gaļas patēriņš 2010.gadā bija lielākais starp Latvijas reģioniem (attiecīgi 120 kg un 42 kg vidēji uz mājsaimniecības locekli gadā), bet Kurzemes mājsaimniecības pārējos reģionus apsteidza ar zemeņu patēriņu, sasniedzot 6 kg, kad vidēji Latvijā tas bija tikai 3 kg vidēji uz mājsaimniecības locekli gadā.

Analizējot pārtikas produktu patēriņa izmaiņas, jāņem vērā arī privāto mājsaimniecību izdevumi sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, kas neietilpst pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto produktu patēriņā. Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati liecina, ka 2010.gadā, mājsaimniecības taupījušas arī uz sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu rēķina, jo tie, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājušies par 18%. Tāpat samazinājies arī sabiedriskās ēdināšanas izdevumu īpatsvars kopējos patēriņa izdevumos. Proti, 2010.gadā mājsaimniecības šiem tēriņiem atvēlējušas vien 3,7% no kopējiem patēriņa izdevumiem (2009.gadā attiecīgi 4,1%).


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.