bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Pētījums: Uzņēmumu vadītāji neuzticas datu analīzes sniegtajiem rezultātiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Uzņēmumu vadītāji sliecas neuzticēties datu analīzei kā lēmumu pieņemšanas instrumentam, jo trūkst ticības savām spējām izmērīt datu analīzes pievienoto vērtību un precizitāti, liecina starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG datu un analītikas pētījums Building trust in analytics.

Pētījums parāda, ka vairākums uzņēmumu izmanto datu un analītikas instrumentus, lai analizētu esošo klientu ieradumus (50%), identificētu jaunus klientus (48%), kā arī, lai izstrādātu jaunus produktus un pakalpojumus (47%). Tomēr vienlaikus uzņēmumu vadītāji nav pārliecināti par datu un analītikas procesu lietderību un pievienoto vērtību, jo viņu rīcībā nav instrumentu, kas ļautu izvērtēt izmantoto modeļu precizitāti.

«Datu analīze arvien vairāk virza lēmumus, kuri ietekmē mūs kā indivīdus, uzņēmumus un sabiedrību. Tādēļ ir svarīgi koncentrēties uz to, lai nodrošinātu visaugstāko uzticības līmeni datiem un to analīzei. Organizācijas, kas turpina investēt datu analīzē, bet kas nepievērš tikpat lielu uzmanību lietderībai un  pievienotajai vērtībai no šīm investīcijām datu analīzē, kā arī  modeļu precizitātei, var pieņemt uz neprecīziem modeļiem balstītus lēmumus, kas tikai palielinās neuzticēšanos datu analīzes rezultātiem,» norādā  KPMG Baltics datu un analītikas pakalpojumu vadītājs Andris Aizpurietis.

Viņš uzsver, ka tas var radīt situāciju, ka uzņēmumiem būs arvien grūtāk konkurēt, ja tie nespēs efektīvi izmantot datus, un tie pakļaus sevi jauniem un pieaugošiem riskiem. 70% vadītāju jau tagad uzskata, ka datu analīzes sniegtās informācijas izmantošana pakļauj uzņēmumu reputāciju riskam.

Pētījums parāda, ka nedaudz mazāk nekā puse respondentu apgalvo, ka pietiekami uzticas atziņām, ko datu analīze sniedz risku un drošības jomā (43%), patērētāju vajadzību jomā (38%), un tikai viena trešdaļa uzticas ar biznesa operācijām saistītajām atziņām (34%).

Gandrīz puse respondentu atzīst, ka viņu augstākā līmeņa vadītāji tikai daļēji atbalsta organizācijas stratēģiju datu un analītikas jomā. Tik zems uzticības līmenis norāda uz to, ka trūkst ticības datu un analītikas sniegtajām atziņām. Tas varētu būt saistīts ar datu un analītikas sarežģītību.

«Caurspīdīgums attiecībā uz organizācijas datu analīzes procesu ir atslēga uz aizspriedumu laušanu par to, ka ierastā lēmumu pieņemšana ir drošāka. Mums ir jāizņem datu analīzes process no «melnās kastes», lai veicinātu lielāku izpratni par to un lai palīdzētu organizācijām noticēt datu analīzes lietderībai un pievienotajai vērtībai,» atzīst Aizpurietis.

Izvērtējot datu analīzes dzīvesciklu, redzams, ka uzticība ir augstāka pašā datu iegūšanas sākumposmā, bet pēc tam tā būtiski samazinās. 38% respondentu visvairāk uzticas datu ieguves procesam, kad tiek izlemts, kuri dati tiks izmantoti tālākai analīzei. 19% uzticas otrajam posmam – datu apkopošanai un sagatavošanai, bet 21% – trešajam posmam – analīzei un modelēšanai. Savukārt ceturtajā (rezultātu pielietošana) un piektajā (pievienotās vērtības izmērīšana) posmā uzticība strauji krītas – atbilstoši 11% un 10%.

Šis uzticības kritums norāda uz to, ka galvenie izaicinājumi ir saistīti ar datu analīzes rezultātu pielietošanu, norāda pētījuma pārstāvji.

Lai  izvērtētu, kas ir galvenie uzticības trūkuma cēloņi, respondentiem pētījuma ietvaros bija jānovērtē savu organizāciju datu analīzes procesi četros aspektos: kvalitāte, efektivitāte, integritāte un elastīgums.  

Kvalitāte – nodrošināt, lai datu ievade un tālākie datu apstrādes procesi atbilstu kvalitātes standartiem un kopējam kontekstam, kurā tos plānots izmantot.

Pētījuma pārstāvji norāda, ka datu iegūšana tika atzīta par visuzticamāko analītikas dzīvescikla posmu, tomēr tikai 10% sacīja, ka viņu organizācijas spēj kvalitatīvi pārvaldīt datu analīzi visās jomās.

Uzņēmumu vadībai ir svarīgi uzdot jautājumu – vai datu kvalitāte ir atbilstoša un vai tiek nodrošināts sistemātisks un standartizēts skats uz datiem, kas veicinātu vienu «patiesību» uzņēmumā.

Efektivitāte – risinājums darbojas, kā paredzēts un sniedz pievienoto vērtību.

Mazāk nekā piektdaļa respondentu (16%) novērtēja, ka modeļi ir precīzi.  Pētījuma pārstāvji uzsver, ka uzņēmumu vadībai ir svarīgi uzdot sev jautājumu – vai no datu analītikas saņemtā informācija ir laicīga un uzticama, lai atbalstītu lēmumu pieņemšanu, vai modeļi un analīze strādā kā paredzēts, kā arī vai darbinieku prasmes un patērētais laiks informācijas sagatavošanā ir optimāls.

Godprātība – atbilstošs datu analīzes pielietojums, tostarp atbilstība normatīvajiem aktiem un ētikas jautājumiem saistībā ar datu izmantošanu.

Tikai 13% pētījuma dalībnieku atzina, ka datu analīzes jomā veiksmīgi pārvalda visus ar datu privātumu un ētiku saistītos jautājumus.  Godprātības nodrošināšanai ir svarīgi pārliecināties, vai dati un analīze tiek pielietoti atbilstoši paredzētajam mērķim, komentē pārstāvji. 

Elastīgums – datu analīzes rīku, procesu un metodiku ilgtermiņa optimizācija.

Tikai 18% respondentu atzīst, ka viņiem jau ir atbilstoši iekšējie procesi visās datu un analītikas pārvaldības jomās. Elastīguma nodrošināšanai ir svarīgi pārliecināties, vai biznesa iespējas tiek savlaicīgi identificētas un jaunu produktu vai pakalpojumu rezultātu mērīšana notiek savlaicīgi, kā arī vai regulārie procesi ir optimizēti.

Ref:224.000.103.392


Pievienot komentāru

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Igaunijā bankas slēdz ārvalstnieku kontus, vairoties ABLV Bank likteņa

Igaunijā novērots banku piesardzības pasākumu vilnis, ko izsaukusi gan iespējamā naudas atmazgāšana caur Danske Bank Igaunijas atzaru, gan nesenais skandāls ap ABLV Bank Latvijā. Tiek ziņots, ka aizdevēji slēdz ārvalstnieku kontus, kas savukārt nopietni apdraud Igaunijas veiksmīgo e-Uzturēšanās atļauju programmu ārvalstu investoru piesaistei.