bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna

Piena produktu cenas šovasar palielinājušās par 10% līdz 15%; kāpums turpināsies

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Piena produktu cenu kāpums, kas sākās jūnijā un jau sasniedzis 10% līdz 15%, izejvielu sadārdzinājuma dēļ turpināsies, liecina biznesa portāla Nozare.lv veiktā ekspertu aptauja.

Lielveikalu ķēdes Rimi mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa sacīja, ka daļa no piena produktu piegādātājiem jau jūnijā par aptuveni 10% palielināja produkcijas iepirkumu cenu, savukārt vēl liels skaits piegādātāju cenu palielināja jūlijā, par paaugstinājumu galvenajiem iemesliem minot izejvielu, galvenokārt piena, degvielas, energoresursu, iepakojuma materiāla, cenu kāpumu. Iepirkumu cenas par vidēji 10% pieaugušas biezpienam, sviestam, sieram, skābajam krējumam un cita veida piena produkcijai.

Arī veikalu tīkla Elvi pārstāve Vineta Grigāne-Drande atzina, ka piena produktu cenas šovasar pieaugušas par vidēji 10% līdz 15%. Vislielākais cenu kāpums vērojams tām piena produktu grupām, kuru izgatavošanai tiek patērēts visvairāk tīra piena bez piemaisījumiem – piens, kefīrs, sviests, biezpiens, saldais krējums. Mazāk cena cēlusies jogurtam, jo tā ražošanā patērē mazāk piena – tas tiek papildināts ar dažādām citām piedevām. Visās piena produktu grupās vēl arvien ir daudz dažādu akcijas preču, taču, pamatojoties uz to, ka piena produktu cenas kļuvušas augstākās, arī akcijas preces attiecīgi maksā vairāk.

Ražotāji cenu kāpumu skaidrojot ar piena trūkumu, jo daudzi latviešu zemnieki izvēlas pienu nodot lietuviešu ražotājiem, kas maksā augstāku iepirkuma cenu, turklāt karstuma dēļ samazinājies piena tauku procents, kas sadārdzina ražošanas procesu, sacīja Grigāne-Drande.

«Precīzas prognozes, par cik procentiem kāpums turpināsies, patlaban teikt būtu pāragri, jo cenu ietekmē daudzi faktori. Pieaug komunālo pakalpojumu cenas, kas sadārdzina ražošanas procesu. Sakarā ar graudu cenu celšanos varētu sadārdzināties lopbarība. Sākoties rudens un ziemas periodam, tradicionāli samazinās arī piena izslaukums – faktoru ir daudz, līdz ar to diemžēl jāsecina, ka ir gaidāms vēl lielāks cenu kāpums,» sacīja Elvi pārstāve.

Arī veikalu tīkla IKI mārketinga vadītāja Agnese Upīte-Upeniece norādīja, ka veikalos, tāpat kā tirgū kopumā, piena produktu cenas pēdējā mēneša laikā pieaugušas par 10%. «Cenu kāpums skar visas piena produktu kategorijas, un iemesls ir iepirkuma cenu pieaugums no ražotāju puses, kuru tie saista ar piena iepirkuma cenu kāpumu. Tomēr tuvākajā laikā izmaiņas piena produktu pārdošanas cenās mūsu veikalos nav plānotas,» sacīja Upīte-Upeniece.

Tikmēr Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības pārstāve Daiga Nolberga Nozare.lv sacīja, ka piena iepirkuma cena jūnijā un jūlijā bijusi nemainīga – 175,61 lats par tonnu, kas ir par 57% augstāka kā attiecīgajā 2009.gada periodā. «Kopš pagājušā gada oktobra piena kā izejvielas cena pakāpeniski cēlusies, savukārt piena pārstrādes uzņēmumi savai produkcijai cenu pacēlumu atlika sakarā ar Latvijas iedzīvotāju zemo pirktspēju. Šajā vasarā cenu starpība sasniedza kritisko masu, kā rezultātā uzņēmumi bija spiesti celt cenas. Patlaban, neskatoties uz karstuma izraisīto izslaukuma apjomu krišanos, kā arī tauku un olbaltumvielu satura krišanos pienam, piena iepirkuma cenas ir stabilas. Tuvākajā nākotnē piena produktu cenām veikalos nevajadzētu pieaugt,» klāstīja Nolberga.

Savukārt kooperatīvu sabiedrības Trikāta direktors Raimonds Freimanis norādīja, ka konkurence piena iepirkumā palielinās un rudenī tomēr sagaidāms piena iepirkuma cenu pieaugums. Uz Lietuvu vai citām valstīm piens tiekot eksportēts tikai biznesa apsvērumu dēļ, kā arī tādēļ, lai sadalītu biznesa riskus.

Jautāts par iepirktā piena kvalitāti, Freimanis atzina, ka kvalitātes normas neviens nav samazinājis, turklāt līgumos ir noteikti kritēriji un gadījumi, kas notiek, ja kvalitāte netiek ievērota. Tas attiecas arī uz tauku procentu, kurš sezonāli vasarās vienmēr ir zemāks, bet līdz ar to attiecīgi tiek pārrēķināta cena.

«Piena produktu cenu pieaugums ir pilnīgi adekvāts, jo pēdējos desmit mēnešus piena pārstrādātāji pārdevuši produkciju par ievērojami zemākām cenām nekā to ražošanas pašizmaksa. Domāju, ka šis cenu kāpums nebeigsies tikai ar 10%,» rezumēja uzņēmējs.


Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.