bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.06.2018 | Vārda dienas: Ludmila, Laimdots, Laimiņš
LatviaLatvija

Pierobežas iedzīvotāji Latgalē zina, kas ir Putins, bet nezina Bērziņu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts prezidents Andris Bērziņš

Tas, kas šobrīd notiek Ukrainā, kur Krievija mēģina atšķelt Krimu, lielā mērā ir iespējams arī tāpēc, ka Krimas apgabals jau ilgstoši atradies masivizētā Kremļa kontrolēto televīzijas kanālu ietekmē. Baisais piemērs atkal ir aktualizējis tematu par līdzīgu situāciju pie mums Latgalē.

Uz jumta antenu mežs un pie katra loga satelītšķīvis – visi uztvērēji pavērsti Krievijas un Baltkrievijas virzienā un, nemaksājot ne santīma, par velti uztver kaimiņvalstis. Tā ir raksturīga aina Latvijas pierobežā, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Gadiem ilgi baroti tikai ar Putina un Lukašenko cenzēto informāciju, cilvēki to uztver par baltu patiesību. Par to, ka tas ir nopietns drauds mūsu valsts drošībai, runāts jau gadiem ilgi.

«Mūsu valsts par to nerūpējas. Un es domāju – pašvaldība var ar pieri skriet sienā, var to patriotismu skolā sludināt, rīkot pasākumus, bet, ja no valsts puses nav kustības, nu tad atvainojiet, mēs to situāciju nevaram šeit izglābt,» tā pirms četriem gadiem raidījumam izteicies Dagdas novada pašvaldības priekšsēdētājs Viktors Stikuts.

Toreiz Latgalē pazīstamais politiķis, sociālais darbinieks un vienkārši Latvijas patriots Andris Badūns rakstīja vēstuli Drošības policijai ar aicinājumu neļaut krievu un baltkrievu propagandai pilnībā pārņemt valsts pierobežas rajonus.

Toreiz Drošības policija viņu uzslavēja par valstisku pozīciju, bet atbildīgo Saeimas komisiju politiķi – Ingrīda Circene un Māris Kučinskis solīja rīkoties.

Pēc četriem gadiem raidījums nolēmis pārliecināties, ko Latvijas valsts ir darījusi, lai aizstāvētu nacionālās intereses pierobežā un vai televīzijas ekrānos iedzīvotāji joprojām vairāk redz to, ko raida no Minskas un Maskavas, nevis no mūsu pašu galvaspilsētas.

Tie, kas var atļauties dekoderi, kā arī tie, kuri var atļauties maksāt par satelītu vai kabeļu piedāvājumu, ir apmierināti. Tomēr šie pozitīvie piemēri ir drīzāk izņēmums. Pašvaldībā skaidro, ka šobrīd Latvijas kanālus skatās vēl mazāks skaits, nekā pirms četriem gadiem, jo tagad Latviju var uztvert tikai par maksu, bet Krieviju un Baltkrieviju – par velti.

«Varbūt, ka valdībai tomēr kaut kādā veidā būtu jāpieiet pie šīs pierobežas problēmas un tieši mūsu novads ir tas, kam visgarākā robeža ar Baltkrieviju. Kaut gan ja tā padomā, tad Baltkrievijā vispār kādi 10 km ir bez jebkādas dzīvības no mūsu puses, tad iedomājieties, cik viņiem ir spēcīgs tas signāls, kas pa visiem mežiem atnāk pie mums un mēs tomēr viņu redzam ļoti lielā teritorijā,» teic Dagdas novada domes priekšsēdētāja Sandra Viškure.

Šis signāls ir vienīgais ziņu avots un iepriecinājums Elizabetei Strodei. Dekoderu Latvijas programmām viņa nevar atļauties. Lai arī latviete, televīzijas dēļ dzimto valodu esot jau aizmirsusi. Viņas antena Rīgu neuztvēra arī pirms četriem gadiem. Vienubrīd esot solīts par velti piešķirt dekoderu, bet nekā. Vienīgā saikne ar Latvijas politiku ir nupat Rīgas mēra atsūtītais apsveikums 8.martā. Naina Maslova, krieviete atzīst, ka gribētu redzēt Latvijas kanālus, ja vien būtu dekoders. Pirms četriem gadiem un arī tagad var konstatēt to pašu – tie, kuri pārsvarā skatās krievu kanālus, atbalsta arī Krievijas un Baltkrievijas politiku.

Vaicāti, vai zina, kurš tagad ir Latvijas prezidents, Dagdas iedzīvotāji atbild: «Kā lai es zinu?», «Tiešām aizmirsu…» un «Zatlers. Oi! Ne Zatlers, bet kā viņu… Bērziņš. Pēc izskata viņu zinu, zinu, ka viņš ir miljonārs».

Uzlabot piekļuvi Latvijas informācijai pirms četriem gadiem solījušais Māris Kučinskis tagad no Saeimas izbalsots, bet Ingrīda Circene no televīzijas problēmām pārslēgusies uz veselības jomu.

Daļa latviešu Latgalē atzīst, ka pozīcijas jau ir zaudētas un kaut ko grozīt tagad jau ir par vēlu. Taču optimistiskākie Latvijas patrioti šeit joprojām cer, ka Rīgā beidzot sapratīs, ka piekļuve nacionāliem kanāliem pierobežā nav lieta, uz ko drīkst taupīt.

«Vajag piedāvāt visiem mūsu iedzīvotājiem – pilsoņiem, nepilsoņiem maksimāli pareizu, maksimāli patiesu informāciju par to, kas notiek pasaulē, kas notiek tepat pie mums Latvijā , tepat Latgalē un saprotamā valodā, dzimtajās valodās, lai viņi to uztver un saprot,» norāda Dagdas pansionāta vadītājs Andris Badūns.

102.000.102.6847


Pievienot komentāru

  1. doma teica:

    varbūt beidzot tur augšā sapratīs, ka bija kļūda noslēgt tādus kanālus kā TV3 un LNT? ja jau tāds lēmums tika pieņemts, valstij vajadzēja uzņemties atbildību un izdalīt trūcīgajiem dekoderus vai ko nu tur vajag, lai tos redzētu. jo tie bija vienīgie, ko Latvijas krievi no LV kanālu piedāvājuma skatījās

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri