bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 21.01.2018 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LatviaLatvija

Pirmās dienas ar eiro: tirgotāju un pircēju pieredze

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPāreja uz eiro Latvijā līdz šim ir noritējusi gludi. Pateicoties iepriekš veiktajiem sagatavošanās darbiem, tai skaitā kasu sistēmu pielāgošanai un personāla apmācībām, sarežģījumi nav novēroti, atzīst tirgotāji.

«Pirmajā dienā visās VIRŠI-A degvielas uzpildes stacijās (DUS) pieauguši norēķini ar sīknaudu. Cilvēki vēlas atbrīvoties no latiem un santīmiem, tāpēc cenšas veikt maksimāli precīzus pirkumus ar skaidru naudu. Vienlaikus, lai izvairītos no tendences, ka DUS kļūst par naudas maiņas punktu, esam aicinājuši klientus, cik vien iespējams, nenorēķināties ar liela nomināla latu banknotēm. Pircēji to ievēro un ir saprotoši, līdz ar to tik pat aktīvi tiek izmantotas arī maksājuma kartes. Tāpat ir klienti, kuri latu sīknaudu izvēlas mest VIRŠI-A izvietotajās ziedojuma kastītēs,» komentē Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.

Runājot par divu valūtu paralēlo lietošanu,  pirkumu čekos tiek atspoguļots atlikums eiro, līdz ar to cilvēki rūpīgi seko līdzi un nekādi starpgadījumi nav novēroti.

Vērtējot cilvēku attieksmi, DUS pārdevēji novērojuši, ka klienti ir pozitīvi noskaņoti pret eiro valūtu. Daudzi izsaka priecīgus komentārus par saņemtu eiro banknoti. Viens kuriozs gadījums noticis Krustpilī, kur kāds, visticamāk, ārzemēs dzīvojošs pircējs, kurš Latvijā viesojies gadu mijā, neesot bijis informēts par Latvijas pāreju uz eiro un ir bijis visai pārsteigts, ka atlikumu saņēmis eiro valūtā.

«Kaut arī vakar bija pirmā Jaungada diena, kad tradicionāli pēc svētkiem uz veikaliem pēc pārtikas dodas vēlāk un retāk, šogad veikalos ELVI pircēju netrūka. Cilvēki ar interesi devās uz veikaliem, lai gūtu pirmo pieredzi ar jauno valūtu – eiro,» stāsta SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine, piebilstot, ka Siguldas centrā daži pircēji bija pulcējušies pie veikala durvīm jau pirms veikala atvēršanas.

«Pirmā dubultās aprites diena Latvijā veikalos ELVI noritēja mierīgi, par ko jāpateicas, gan mūsu kolēģiem, gan, protams, pircējiem. Pircēji ir noskaņoti pozitīvi, saprotoši un labprāt izmanto veikalu ELVI piedāvātās priekšrocības. Piemēram, SIA VITA mārkets veikalā ELVI Siguldā ir speciālā – ātrā kase, pie kuras pircēji var norēķināties tikai ar eiro vai ar karti,» stāsta Vārtukapteine.

«Maksājot par preci, 1.janvārī pircēji galvenokārt norēķinājās ar latiem, kā arī izmantoja bankas karti. Vairākos veikalos ELVI bija arī gadījumi, kad par pirkumu maksāja ar eiro,» atzīst Vārtukapteine. «Vakar bija vērojama viena tendence – pircēji bieži maksāja tieši ar latu monētām vai sīknaudu, kas visticamāk ir nelieli uzkrājumi, kas turpmāk vairs nebūs nepieciešami.»

Kā zināms, no 2014. gada 1.janvāra Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas Ekonomikas un monetārajai savienībai jeb eirozonai, un par Latvijas nacionālo valūtu ir kļuvis eiro. Gatavošanās šim brīdim ilga teju 10 gadus un ir atmaksājusies, jo process pirmajās 14 stundās ir noritējis atbilstoši plānotajam.

«Šī gadumijas nakts un Latvijas pievienošanās eirozonai ir viens no visrūpīgāk plānotajiem procesiem Latvijas vēsturē. Darbs pie tā aizsākās pirms teju 10 gadiem – uzreiz pēc valsts iedzīvotāju balsojuma un Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai. Pirmajās 14 stundās virsuzdevums, lai valūtas maiņa valstī noritētu iedzīvotājiem ērti, vienkārši un droši, ir īstenots,» saka Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Informācija no diennakts tirdzniecības vietām, viesnīcām, restorāniem, degvielas uzpildes stacijām un citiem tirgotājiem un uzņēmējiem, kas 1.janvārī strādāja, liecina, ka kases aparātu un karšu terminālu pārprogrammēšana noritējusi veiksmīgi. Uzņēmumi ziņoja, ka īsi pēc pusnakts jau atsākta klientu karšu un skaidras naudas maksājumu pieņemšana un atlikuma izdošana eiro. Savukārt pārējiem komersantiem – tirdzniecības centriem, tirgiem, pakalpojumu sniedzējiem, kā ierasts katru gadu, 1.janvāris ir brīvdiena. Viņi kases aparātu programmēšanu veikuši aizvadītā gada pēdējā darba dienā pēc pēdējā klienta norēķina, vai ceturtdien, 2.janvārī, pirms darba uzsākšanas.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 1.janvārī veicis kontroles pasākumus 25 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, lai pārliecinātos, vai pircējiem, norēķinoties latos, tiek izdots precīzs atlikums eiro valūtā. Pārbaužu ietvaros pārkāpumi nav konstatēti, un visu kontrolpirkumu gadījumos, komersantu pārstāvji bijuši precīzi savos aprēķinos.

Kā iepriekš ziņots, laika periodā no 2014.gada 1.janvāra līdz 14.janvārim iedzīvotāji var norēķināties par pirkumiem gan latos, gan eiro. Veicot samaksu par pirkumu latos, komersantu pienākums ir atlikumu izdot eiro valūtā, kas sarežģī aprēķina procesu komersantam un apgrūtina patērētājam iespēju izsekot izdotā atlikuma precizitātei. PTAC, lai pārliecinātos par to, ka komersanti pilda savu pienākumu un neveic apzinātus pircēju apskaitījumus, sākot ar 1.janvāri, veic kontrolpirkumus. Vienlaikus PTAC aicina patērētājus būt saprotošus pret komersantiem un iespēju robežās izmantot norēķiniem precīzas naudas summas vai maksājumu karti.

Latvijas iedzīvotāji aktīvi gatavojušies eiro ieviešanai, iemaksājot skaidro naudu kredītiestāžu kontos. 2013. gada beigās apritē bija 630,8 miljoni latu skaidras naudas, kas ir uz pusi mazāk nekā 2013. gada sākumā, kad apgrozībā bija 1,2 miljardi latu skaidrās naudas. Latvijas Banka komercbankām pēc to pieprasījuma novembrī un decembrī izsniegusi 283,2 miljonus eiro, kas tālāk nodoti uzņēmumiem, lai nodrošinātu naudas apriti gada pirmajās dienās. Lai tas varētu notikt, kopš jūlija tika nokalti 400 miljoni dažāda nomināla Latvijas eiro monētu un sagādāti 110 miljoni dažāda nomināla eiro banknošu.

Kopumā uz 80003000 eiro informatīvo bezmaksas tālruni aizvadītās nakts laikā no pusnakts līdz diviem pēcpusdienā ir zvanījuši 320 iedzīvotāji. Visbiežāk uzdoti jautājumi par bezskaidras naudas nomaiņu uz eiro, eiro monētu un banknošu izskatu, oficiālo maiņas kursu kā arī to, cik ilgs būs latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periods.

102.000.102.6230


Pievienot komentāru

  1. patriots teica:

    nožēlojami, kara laikā izbraukušie latvieši joprojām seko līdzi notiekošajam Latvijā, bet te, uz pāris gadiem prom aizbraukušie vai uz vietas dzīvojošie, brīnās, ka Latvija iestājās eirozonā

    +1 0 -1 0

Nedēļa Lietuvā. Uzlauž TV3 vietni un paziņo par aizsardzības ministra homoseksualitāti

Lietuvā ceturtdien, 18.janvārī, notikusi ielaušanās ziņu portāla TV3.lt datorsistēmā. Pagaidām nenoskaidroti kibernoziedznieki vietnē publicējuši safantazētu ziņu, kur apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinies, ka ir homoseksuāls un uzmācies ziņu radio Žinių Radijas žurnālistam.

BNN nedēļas apkopojums: Nebijis precedents Latvijas vēsturē. Oligarhu lietas galaziņojums. Uzbrukumi pēc pasūtījuma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Uzbrukums; Nākotne; Izaugsme

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Jaunākie komentāri