bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 23.06.2018 | Vārda dienas: Līga
LatviaLatvija

Politiķu triki ārpus oficiālās kampaņas: lupatdeķu šūšana un raidījumu vadīšana

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Pēc divām nedēļām sāksies priekšvēlēšanu aģitācijas periods, kura laikā partijām jāuzskaita visi ar 13.Saeimas vēlēšanām saistītie ieņēmumi un izdevumi. Taču jau pirms tam vairākas partijas uzsākušas reklāmas kampaņas radio, televīzijā un iedzīvotāju pastkastēs, kuru apmaksātāji gan ir skaidri redzami. Latvijas Televīzijas raidījums de facto secinājis, ka politiķi nokļūt vēlētāju uzmanības lokā mēģina arī citos veidos. Vieni cītīgi brauc it kā ar darbu saistītās reģionālajās vizītēs, kuras atspoguļo vietējie mediji, savukārt citi regulāri piedalās TV raidījumos kā eksperti vai pat paši tos vada, liecina raidījuma apkopotie piemēri.

Zemkopības ministrs, vidzemnieks Jānis Dūklavs šī gada vēlēšanās pirmo reizi startēs kā Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Latgales saraksta līderis. Kopš marta viņš vismaz reizi mēnesī ir devies reģionālajās vizītēs uz Latgales vēlēšanu apgabalu – ticies ar zemniekiem, apskatījis topošo loģistikas centru un piena kooperatīvu, iestādījis dažus ozolus, šuvis lupatdeķi. Arī 4.maija svinīgo dievkalpojumu Dūklavs šogad apmeklēja Balvu Romas katoļu baznīcā, ko atspoguļoja arī Latvijas Zemnieku savienības vadītā Balvu novada dome, informē raidījumā.

Tāpat de facto atzīmē, ka īpaši panākumi bija Dūklava pagājušās nedēļas vizītei Latgalē. Daugavpils reģionālā televīzija Dautkom un ar to saistītais portāls Grani.lv ministra braucienam veltīja vismaz četrus materiālus. Turklāt 25.maijā Dūklavs atkal devās uz Daugavpils pusi – uzrunāt diskusiju kluba dalībniekus kūrorta Silene sezonas atklāšanas pasākumā.

To, ka savu braucienu grafiku jau būtu pieskaņojis vēlēšanām, Dūklavs gan noliedz: «Nu kā, es braucu uz citām vietām arī. Tagad būšu Tērvetē, tad būšu Alūksnē šonedēļ. Nu visās vietās, kur mani aicina, kur ir mūsu zemnieku kādi pasākumi, es braucu, piedalos neatkarīgi no vēlēšanām. Nu gan jau, tuvojoties vēlēšanām, kādu reizi vairāk aizbraukšu arī uz Latgali.» Vaicāts, vai tas vēl nav sācies, Dūklavs atcērt: «Vēl nekas nav sācies. Priekš manis. Vienīgi daži mediji stipri interesējas par mani. To es uzskatu, ka ir sācies jau tad priekš medijiem.»

Politiķu reģionālās vizītes ir visai tradicionāla priekšvēlēšanu aktivitāte. Ne tik ierasta ir prakse, ka politiķi kļūtu par televīzijas vai radio raidījumu vadītājiem vai pastāvīgajiem dalībniekiem. Dažiem tas ir ilgtermiņa projekts – piemēram, partijas Latvijas attīstībai vadītājs Juris Pūce jau dažus gadus ik mēnesi vada Radio SWH raidījumu Pūce skaita līdzi, bet partijas valdes loceklis Edgars Jaunups ir pastāvīgais dalībnieks politisko diskusiju pārraidē Kur tas suns aprakts kanālā Rīga TV24, vēsta de facto. 

Abu partija tagad veido apvienību ar Kustību Par!, kuras valdes loceklis Mārtiņš Staķis sākotnēji lielāku atpazīstamību ieguva kā Latvijas Televīzijas reliģijas un ētikas raidījuma Saknes debesīs vadītājs. Staķis vēl joprojām ir redzams ēterā, tomēr drīz tā vairs nebūs – viņš nofilmē pēdējos divus raidījumus un Saknes debesīs pamet. Staķis skaidro: «Es domāju, tas būtu godīgi pret skatītāju, godīgi pret vēlētāju, ka es izvēlos vai nu politikā būt vai arī televīzijā. Lai arī, manuprāt, šīs lietas ir savienojamas, lai tas nemestu nekādu ēnu uz raidījumu, ja tā ir labāk raidījumam, tad es pieņēmu lēmumu tā, kā ir labāk raidījumam. (..) Godīgi sakot, man ir nedaudz skumji par šo faktu. Mani neviens nespieda aiziet, bet ka man šāds lēmums bija jāpieņem. Jo nu skaidrs – ja kādreiz tu nevarēji strādāt, ja tu nebiji partijā, tad šobrīd sanāk otrādi: tu bezmaz vai esi spiests atteikties no kāda darba, ja tu esi partijā.»

Tikmēr Valkas mērs un Vidzemes partijas līderis Vents Armands Krauklis, kurš vēl domā, vai Saeimas vēlēšanās kandidēt Latvijas Reģionu apvienības sarakstā, vismaz līdz sarakstu iesniegšanai negrasās atteikties no «galvenā konduktora Armanda» lomas kanāla Re:TV melodiskās mūzikas raidījumā Vilciens Rīga-Valka. «Tas varētu varbūt palīdzēt cilvēkam, kurš nav pazīstams, bet es esmu jau sabiedrībā pazīstams kopš Bumeranga laikiem vairāk kā 20 gadus. Tā ka tas man nedod ne plusu, ne mīnusu – raidījuma vadīšana. Bet, protams, likums jāievēro, un, ja gadījumā es kandidēšu, tad, protams, raidījumu tālāk nevadīšu,» sola Krauklis.

Savukārt Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs un ārsts Hosams Abu Meri kopš aprīļa sākuma ik svētdienu parādās LNT raidījuma Dzīvīte sērijā Personība medicīnā. Abu Meri skaidro, ka plānoto 12 stāstu vietā tiks parādīts mazāk, jo pēc partijas biedru iebildumiem viņš jaunus raidījumus nefilmēja. Deputāts uzsver, ka ne viņš raidījumam, ne raidījums viņam neesot maksājuši. Konkrētā sērija tapusi kopā ar ar kādu privātklīniku, kuras ārsti arī tiek iztaujāti, un raidījums tiek translēts ar norādi Televeikala skatlogs.

Abu Meri de facto apgalvo, ka to neesot zinājis: «Es neesmu pamanījis. Tas nav labi, tas nav labi šajā gadījumā. (..) Man nav nekāda interese, nebija, kur viņi dabūja savu naudu, ko viņi sponsorē un ko viņi reklamē. Es vienkārši darīju savu darbu, to konkrēto interviju ar konkrēto cilvēku, tās 5-6 minūtes, un tas ir viss.»

PTāpat raidījumā atzīmē, ka pie citādas bezmaksas publicitātes Pierīgas novados pagājušā gada nogalē tika Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars. Rīgas Apriņķa Avīze, kuras īpašniekos ir partijas bijušā ģenerālsekretāra Aigara Lūša ģimene, bet par žurnālisti strādā Dzintara sieva, pērn decembrī bez maksas izplatīja avīzi 85 tūkstošu eksemplāru tirāžā. Uz konkrētā numura pielikuma Kodols vāka bija Dzintara bilde, ar viņu bija arī centrālā intervija gan par politiku, gan par ģimeni un hobijiem.

«Nu, cik man zināms, tad es nezinu, vai pašlaik ir šāds signāls– vai reklāmeksemplārs bijis. Es esmu informēts par to, ka plānoti ir vismaz vairāki šādi eksemplāri. Nu, no manas puses es varu tikai priecāties par to, ka man ir bijušas iespējas uzrunāt pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu, lai atskaitītos par savu darbu, runātu par savām vērtībām un būtisko arī vēlēšanu kontekstā,» stāsta Dzintars.

Iknedēļas iespēja uzrunāt sabiedrības daļu, kas klausās ārzemju populāro mūziku, nu jau dažus mēnešus ir Gods kalpot Rīgai deputātei Jūlijai Stepaņenko, kura plāno startēt vēlēšanās. Katru pirmdienu aktīvā konservatīvo vērtību aizstāve Eiropas Hitu Radio (EHR) ēterā stāsta par savu darbu parlamentā. Stepaņenko apgalvo, ka par raidlaiku neko nemaksā, taču tiešu atbildi, nu kuras puses nāca ideja par raidījumu, nesniedz: «Jūs ziniet, ka es esmu diezgan pamanāms deputāts, jo es strādāju un arī aktīvi stāstu par savām iniciatīvām, par saviem darbiem, un mana darbība izraisa arī interesi. Arī jūsu interesi acīmredzot ir izraisījusi, tā kā jūs arī mani šobrīd reklamējat sabiedrībai savā ziņā.»

Viens no EHR īpašniekiem ir Latvijas Zaļās partijas biedrs un aktīvs ziedotājs Ričards Zakss. Regulāri raidījumi koncerna radiostacijās vismaz agrāk bijuši vairākiem ar ZZS saistītiem politiķiem: Guntim Belēvičam, Aivaram Lembergam, Uldim Augulim. Arī Zaļās partijas valdes priekšsēdētājam Edgaram Tavaram, kura raidījums Domā zaļi, dzīvo zaļi! kādu laiku gan nav skanējis, taču politiķis neizslēdz, ka varētu to atsākt, vēsta de facto. 

«Ne man kāds maksāja, ne es kādam maksāju. Man bija vienošanās ar vienu konkrētu jūsu pieminēto personu Ričardu Zaksa kungu, vai es nevēlos atrast kādu brīvu brīdi un tiešām ierakstīt tādus raidījumus. Mēs esam daudz par to runājuši, jo īpaši par veselīgu ēšanu – ar to viss sākās. Pēc tādas garākas iekšējās partijas diskusijas, vai nevēlos arī pastāstīt plašāk, un tā tā lieta aizgāja pirms vairākiem gadiem jau,» stāsta Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Tavars.

De facto atgādina, ka no 9.jūnija sāksies priekšvēlēšanu aģitācijas periods, kura laikā Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam būs cieši jāpēta gan partiju tēriņi, gan aģitācija raidorganizācijās. Slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju – proti, tādu, par kuru patiesībā ir samaksāts – likums aizliedz. Tāpēc būs interesanti vērot, vai arī vasarā turpināsies daudzie bezmaksas raidījumi un avīžu tirāžas, kas kalpo kā konkrētu politiķu popularizēšanas platformas, piebilst raidījumā.

KNAB uzrauga arī to, kā tiek ievērots aizliegums priekšvēlēšanu aģitācijā izmantot administratīvos resursus. Tāpēc diezgan ironiski, ka biroja jauno telpu svinīgās atklāšanas pasākumā līdz ar KNAB priekšnieku Jēkabu Straumi lentīti grieza divi jau publiski izziņoti ZZS vēlēšanu apgabalu līderi: premjers Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, uzsver raidījumā.


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri