bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Premjere: Latvija ir gatava vadīt Eiropas lielo skatuvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē nav īpaša balva un iemesls svinībām pusgada garumā. Tā ir liela atbildība, uzsver premjere Laimdota Straujuma, atbildot uz dziedātāja Laura Reinika jautājumiem par prezidentūras ieguvumiem un izaicinājumiem.

Tūlīt nosvinēsim gadu miju un Latvija debitēs Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidentūrā. Kur jūs sagaidīsiet šo nozīmīgo datumu?

Svētku laikā būšu kopā ar savu lielāko vērtību – bērniem, mazbērniem un pārējiem tuviniekiem. Šis ir tas laiks, kad kopīgi varam pārdomāt līdzšinējās izvēles un uzstādīt jaunus mērķus. Arī atvilkt elpu un uzkrāt spēkus.

Raugoties plašāk, jaunais gads mums Latvijai sāksies ar izaicinājumu nākamajā pusgadā īstenot veiksmīgu Latvijas prezidentūru ES Padomē. Tā ir liela atbildība un es redzu, ka esam gatavi vadīt Eiropas lielo skatuvi. Vēl būtiskas pārmaiņas norisināsies pie kaimiņiem lietuviešiem, kuri no nākamā gada pievienosies eirozonai. Latvijai šīs pārmaiņas ir milzīgs ieguvums, tāpēc gribu apsveikt un iedrošināt Lietuvas tautu par viņu izvēli. Ieguvēji būsim visi, jo vienota valūta veicinās visu Baltijas valstu ekonomikas izaugsmi.

Jau otrais gads pēc kārtas mums iesāksies Eiropas noskaņās. Šo gadu sagaidījām ar eiro, nākamo ar prezidentūru, kas, jūsuprāt, būtu nākamais Latvijas mērķis Eiropā, uz ko tiekties?

Mums ir jādomā krietni plašāk un jākoncentrējas uz Latvijas labklājību, vienlaikus veicinot ticību un piederību Latvijai. Mums kā ES dalībvalstij šobrīd ir viss, lai varētu uzlabot dzīves kvalitāti. Joprojām esam viena no ātrāk augošajām ekonomikām Eiropā, mums ir iespēja attīstīt savu tautsaimniecību ar ES atbalstu, mums ir patiešām gudri un apņēmīgi cilvēki. Iespējams, mums biežāk vajadzētu noticēt saviem spēkiem, ka esam stipra un varoša nācija. Un katram noticēt saviem spēkiem, jo lielas lietas sākas no katra cilvēka ieguldījuma. Vienlaikus, nedrīkst aizmirst, ka Latvijas izaugsme ir tieši saistīta ar notikumiem Eiropā, tāpēc esam izvirzījuši gana ambiciozus prezidentūras mērķus. Spēcīgāka jeb konkurētspējīgāka Eiropa ir atslēga Latvijas tālākai izaugsmei, pamats mūsu labklājībai un spējai augt gudri. Digitālā potenciāla stiprināšana jau tagad ir ļāvusi mums radīt pasaules klases produktus ar pievienoto vērtību, bet mums vēl ir kur tiekties. Savukārt Austrumu partnerības veicināšana stiprinās drošību visā mūsu reģionā, kas ietekmēs arī iedzīvotāju noskaņojumu.

Jūsuprāt, kas ir galvenie Latvijas ieguvumi, pirms vairāk nekā desmit gadiem nolemjot pievienoties ES?

Šajā ģeopolitiski saspīlētajā situācijā uzsvēršu pašu galveno – mēs neesam vieni. Pirms vairāk nekā desmit gadiem Latvijas tauta pieņēma lēmumu iestāties Eiropas Savienībā un šodien esam ekonomiski spēcīgu valstu vidū, darbojamies vienotajā tirgū, mūsu bērniem un mazbērniem ir iespējas studēt jebkurā no Eiropas augstskolām, savukārt mums pašiem – brīvi ceļot un piepildīt savus sapņus. Būtisks atbalsts Latvijas tautsaimniecībai ir bijusi iespēja dažādos attīstības projektos ieguldīt finansējumu no ES fondiem, kuros joprojām iemaksājam krietni mazāk, nekā saņemam. Jāmin atbalsts lauksaimniekiem – bez ES subsīdijām valsts atbalsts mūsu zemniekiem un lopkopjiem būtu desmit reizes mazāks.

ES savulaik tika izveidota ar mērķi nodrošināt ilglaicīgu mieru šajā reģionā. Taču mūs visus dara nemierīgus neprognozējamais Austrumu kaimiņš, kurš iebrūk citā valstī, ļauj sabrukt savai ekonomikai… Cik mēs droši varam justies Latvijā, Eiropā?

Manas iepriekšējās un arī tagadējās valdības prioritāte ir bijusi Latvijas drošība – finanšu drošība, enerģētiskā drošība, sociālā drošība. Un, protams, drošība tās primārajā, aizsardzības nozīmē. Galvenais Latvijas drošības garants ir mūsu dalība Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO, tāpēc arī vēl šogad valdība lēma pēc iespējas ātrāk pildīt saistības un aizsardzības budžetam veltīt 2% no iekšzemes kopprodukta. Jāatceras, ka ES nav militāra savienība. Ja runājam par finansiālo jomu, redzam, ka Latvijas savlaicīgā pievienošanās vienotajai valūtai sniedz ekonomisku stabilitāti valstij, uzņēmējiem, iedzīvotājiem.

Kas būtu tās lietas, kas mums jāpatur prātā, lai mūsu pirmais uznāciens uz ES Padomes prezidentūras skatuves būtu spožs un pārliecinošs?

Šis ir liels notikums Latvijai. Taču jāapzinās, ka prezidentūras statuss nav īpaša balva un iemesls svinībām pusgada garumā. Tā ir liela atbildība un spēki jāvelta tās realizācijai. Piekrītu, ka šos sešus mēnešus Eiropas uzmanība būs pievērsta Rīgai, kur notiks simtiem dažāda mēroga pasākumu. Tāpēc es aicinu visus Latvijas iedzīvotājus būt viesmīlīgiem un atvērtiem, jo stipras attiecības ir durvis uz drošu nākotni. Prezidentūra būs laiks, kad daudzi pirmo reizi viesosies mūsu valstī un tikai no mums pašiem būs atkarīgs, kādas atmiņas un stāstus pēc tam par Latviju nesīs visa Eiropa.

Ref: 102.000.102.8933


Pievienot komentāru

Skonto stadiona īpašnieki neapmierināti ar Latvijas tiesas sistēmu

Skonto Stadions īpašnieki izskata iespēju vērsties starptautiskā tiesā, jo Rīgas apgabaltiesa noraidīja to prasību par tiesu izpildītāja Mārtiņa Eglīša darbībām saistībā ar kustamās mantas demontāžu un izvešanu no stadiona.

Ziemas vētra Nīderlandē un Vācijā izvēršas traģiska

Stipra ziemas vētra Rietumeiropā un Centrālajā Eiropā prasījusi astoņu cilvēku dzīvības, kā arī likusi uz laiku apturēt dzelzceļa satiksmi un ierobežot aviācijas kustību.

Eksperti: Veselības finansēšanas likums liegs veselības aprūpi neaizsargātākajiem

Latvijā un pasaulē atzīti eksperti sarunā par veselības aprūpi ziņo, ka Valsts Prezidenta Raimonda Vējoņa izsludinātais Veselības finansēšanas likums ir ekonomiski nepamatots un neefektīvs. Trūkst sociāli atbildīgas valsts principu, jo veselības aprūpe kļūs vēl nepieejamāka, kas pasliktinās sabiedrības veselības rādītājus, pauž Kustība Par!.

Brīvdienās un nākamajā nedēļā saglabāsies ziemai raksturīgi laika apstākļi 

Piektdien, 19.janvārī, un sestdien stipras vēja brāzmas vai ievērojams sniega segas pieaugums nav sagaidāms un nedaudz paaugstināsies gaisa temperatūra, bet jau svētdien un nākamās nedēļas sākumā Latvijā atkal ieplūdīs aukstākas gaisa masas.

Simtgadē gaļu drīkstēs – Lietuvas katoļu baznīca atbrīvo no Lielā gavēņa simtgades dienā

16.februārī Lietuvā atzīmēs 100.gadadienu kopš mūsdienu Lietuvas izveides un šī diena iekrīt Lielā gavēņa laikā. Sakritība likusi sapulcēties Lietuvas katoļu baznīcas vadībai, kura pirmoreiz savā vēsturē pieņēmusi lēmumu šajā dienā atbrīvot katoļticīgos no gavēšanas.

Maršruts nedēļas nogalei: Barikāžu atceres pasākumi un Līgatnē dzīvnieku vērošanas pārgājiens

Šajā nedēļas nogalē sestdien, 20.janvārī, visā Latvijā norisināsies 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi. Savukārt svētdien, 21.janvārī, uzsākt jauns projekts un būs iespēja izzināt interesantu ekskursiji Rīgas Ebreju kopienas namā.

Pēc frakcijas izjukšanas no divām Saeimas komisijām atsauc NSL deputātus

Saeima ceturtdien nolēma atsaukt Gunāru Kūtri un Aivaru Meiju no parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas.

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018.gada sākumā, vēsta laikraksts Eesti Paevaleht.

Latvijas riska kapitāla investoru pērnā gada ieguldījumu vērtība - 26 miljoni eiro

Latvijas riska kapitāla fondi 2017.gadā veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā. Kopumā pērn veiktas 17 jaunas investīcijas, no kurām 14 jeb 82% veiktas jaunuzņēmumos, bet trīs - jau stabilos uzņēmumos, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas apkopotā informācija.

Kaljulaidu kritizē par atzīta, bet nesavaldīga režisora iesaistīšanu prezidentes simtgades pieņemšanā

Igaunijas simtajos valsts svētkos centrāls notikums būs prezidentes pieņemšana Tartu, saistībā ar kuru sabiedrībā uzvirmojušas viedokļu atšķirības, jo atklātā vēstulē oponēts rīkotāju izvēlei pasākuma māksliniecisko daļu uzticēt teātra «NO99» režisoram, kurš ir savulaik fiziski uzbrucis savai kolēģei.

Par 2 miljoniem pieaudzis finansējums studiju vietām augstskolām un koledžām

Par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām Izglītības un zinātnes ministrijas augstskolām un koledžām. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

Kaimiņa sods nebijis precedents Latvijas vēsturē; «Esmu pārliecināts - man liegs dalību «oligarhu lietas» galaziņojuma nolasīšanā»

«Cilvēks var gulēt Saeimā, cilvēks kā Saeimas deputāts var rupjiem vārdiem rakstīt sociālos tīklos un interneta portālos un pazemot jebkuru Latvijas iedzīvotāju, cilvēks var personīgu interešu vadīts lūgt valsts pielaidi, kad tiek izskatīts kāds konkrēts likumprojekts, taču, acīmredzot, cilvēks nevar, izsakot viedokli, apšaubīt dažu labu kolēģu psihi,» tā komentējot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu sodīt deputātu Artusu Kaimiņu ar liegumu apmeklēt vienu Saeimas plenārsēdi, sacījis pats Kaimiņš.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Latvijā pērnā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada mājokļu cenas pieaugušas par 9,5%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat ceturtdien, 18.janvārī, publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

Ādažu bāzē atklās jaunas kazarmas būvniecību

Piektdien, 19.janvārī, plkst. 13.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonijā Ādažu bāzē, atklājot daudzfunkcionālas kazarmas būvniecību. 

Sakritība? Ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba paliek «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 18.janvārī,  neatbalstīja ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

Pārrobežu bērnu nolaupīšanu skaits ES liek uzlabot strīdu risināšanas noteikumus

Ceturtdien, 18.janvārī, lemjot par izmaiņām Eiropas Savienības noteikumos par starptautisku šķiršanās strīdu risinājumu, Eiropas Parlamenta deputāti galveno uzmanību pievērsa bērnu interešu aizstāvībai, BNN vēsta Parlamentā. 

Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 22,1% iedzīvotāju

2016.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju - par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2017.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju ekvivalentie ienākumi bija mazāki par 330 eiro mēnesī.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk iegādājas modes preces

Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk pērk preces skaistumkopšanai un veselībai, kā arī modes preces, liecina DPD sadarbībā ar Kantar TNS veiktā ikgadējā aptauja par eiropiešu tiešsaistes iepirkšanās paradumiem. Vienlaikus 86% Latvijas e-pircēju ir veikuši pirkumus ārzemju interneta vietnēs, un tas ir augstākais rādītājs Eiropā.

Helmanis: Teju 17 milj. lielie Ogres pašvaldības kredīti saistīti ar ES projektiem

Teju 17 miljonu lielās kredītsaistības, ko Ogres novada pašvaldības plāno uzņemties 2018.gadā, saistītas ar Eiropas Savienības projektu īstenošanu, un pašvaldība ar laiku šo naudu saņems atpakaļ, teic Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

LLKA: Piena tirgu Latvijā var sakārtot, apvienojoties eksportam

Pēdējās dienās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija saņēmusi gan atbalstu, gan nopēlumu par publiski uzsākto diskusiju attiecībā uz straujajām piena iepirkuma cenu izmaiņām, kas skārušas lielāko daļu piena kooperatīvu. Tas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem, kas šo darbu paveica pirms 15 gadiem, vēsta asociācijas pārstāvji.

Pašvaldība palielinās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 18.janvārī, akceptēja izmaiņas Rīgas domes saistošajos noteikumos par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu, kas paredz palielināt līdz 231 eiro līdzfinansējumu par bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam, vēsta domē.

Turpmāk jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem

Sākoties intensīvai snigšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem namu īpašniekiem vai to apsaimniekotājiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem. Pretējā gadījumā ir iespējami sodi, bet, ja ir cietušie kājāmgājēji - pat tiesvedībam, atgādina Rīgas pašvaldības policija.

Igaunijas Banka vēlas no apgrozības pamazām izņemt 1 un 2 centu monētas

Igaunijas Banka ierosinājusi, ka valsts naudas sistēma varētu sekot citu eirozonas dalībvalstu piemēram un ierobežot viena un divu eiro centu apgrozību, lai ar laiku tās pilnībā izņemtu no apgrozības.

Forevers paziņo, ka izstājas no Pārtikas uzņēmumu federācijas

Pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmums Forevers ir nolēmis izstāties no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, līgumu pārtraucot šī gada janvārī.

Saglabās pilnvaru termiņu ierobežojumu tiesu priekšsēdētājiem

Saeima ceturtdien, 18.janvārī, pieņēma grozījumus likumā Par tiesu varu, saglabājot ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt šo amatu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.