bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.04.2018 | Vārda dienas: Mirta, Ziedīte
LatviaLatvija

Premjere: Latvija ir gatava vadīt Eiropas lielo skatuvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē nav īpaša balva un iemesls svinībām pusgada garumā. Tā ir liela atbildība, uzsver premjere Laimdota Straujuma, atbildot uz dziedātāja Laura Reinika jautājumiem par prezidentūras ieguvumiem un izaicinājumiem.

Tūlīt nosvinēsim gadu miju un Latvija debitēs Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidentūrā. Kur jūs sagaidīsiet šo nozīmīgo datumu?

Svētku laikā būšu kopā ar savu lielāko vērtību – bērniem, mazbērniem un pārējiem tuviniekiem. Šis ir tas laiks, kad kopīgi varam pārdomāt līdzšinējās izvēles un uzstādīt jaunus mērķus. Arī atvilkt elpu un uzkrāt spēkus.

Raugoties plašāk, jaunais gads mums Latvijai sāksies ar izaicinājumu nākamajā pusgadā īstenot veiksmīgu Latvijas prezidentūru ES Padomē. Tā ir liela atbildība un es redzu, ka esam gatavi vadīt Eiropas lielo skatuvi. Vēl būtiskas pārmaiņas norisināsies pie kaimiņiem lietuviešiem, kuri no nākamā gada pievienosies eirozonai. Latvijai šīs pārmaiņas ir milzīgs ieguvums, tāpēc gribu apsveikt un iedrošināt Lietuvas tautu par viņu izvēli. Ieguvēji būsim visi, jo vienota valūta veicinās visu Baltijas valstu ekonomikas izaugsmi.

Jau otrais gads pēc kārtas mums iesāksies Eiropas noskaņās. Šo gadu sagaidījām ar eiro, nākamo ar prezidentūru, kas, jūsuprāt, būtu nākamais Latvijas mērķis Eiropā, uz ko tiekties?

Mums ir jādomā krietni plašāk un jākoncentrējas uz Latvijas labklājību, vienlaikus veicinot ticību un piederību Latvijai. Mums kā ES dalībvalstij šobrīd ir viss, lai varētu uzlabot dzīves kvalitāti. Joprojām esam viena no ātrāk augošajām ekonomikām Eiropā, mums ir iespēja attīstīt savu tautsaimniecību ar ES atbalstu, mums ir patiešām gudri un apņēmīgi cilvēki. Iespējams, mums biežāk vajadzētu noticēt saviem spēkiem, ka esam stipra un varoša nācija. Un katram noticēt saviem spēkiem, jo lielas lietas sākas no katra cilvēka ieguldījuma. Vienlaikus, nedrīkst aizmirst, ka Latvijas izaugsme ir tieši saistīta ar notikumiem Eiropā, tāpēc esam izvirzījuši gana ambiciozus prezidentūras mērķus. Spēcīgāka jeb konkurētspējīgāka Eiropa ir atslēga Latvijas tālākai izaugsmei, pamats mūsu labklājībai un spējai augt gudri. Digitālā potenciāla stiprināšana jau tagad ir ļāvusi mums radīt pasaules klases produktus ar pievienoto vērtību, bet mums vēl ir kur tiekties. Savukārt Austrumu partnerības veicināšana stiprinās drošību visā mūsu reģionā, kas ietekmēs arī iedzīvotāju noskaņojumu.

Jūsuprāt, kas ir galvenie Latvijas ieguvumi, pirms vairāk nekā desmit gadiem nolemjot pievienoties ES?

Šajā ģeopolitiski saspīlētajā situācijā uzsvēršu pašu galveno – mēs neesam vieni. Pirms vairāk nekā desmit gadiem Latvijas tauta pieņēma lēmumu iestāties Eiropas Savienībā un šodien esam ekonomiski spēcīgu valstu vidū, darbojamies vienotajā tirgū, mūsu bērniem un mazbērniem ir iespējas studēt jebkurā no Eiropas augstskolām, savukārt mums pašiem – brīvi ceļot un piepildīt savus sapņus. Būtisks atbalsts Latvijas tautsaimniecībai ir bijusi iespēja dažādos attīstības projektos ieguldīt finansējumu no ES fondiem, kuros joprojām iemaksājam krietni mazāk, nekā saņemam. Jāmin atbalsts lauksaimniekiem – bez ES subsīdijām valsts atbalsts mūsu zemniekiem un lopkopjiem būtu desmit reizes mazāks.

ES savulaik tika izveidota ar mērķi nodrošināt ilglaicīgu mieru šajā reģionā. Taču mūs visus dara nemierīgus neprognozējamais Austrumu kaimiņš, kurš iebrūk citā valstī, ļauj sabrukt savai ekonomikai… Cik mēs droši varam justies Latvijā, Eiropā?

Manas iepriekšējās un arī tagadējās valdības prioritāte ir bijusi Latvijas drošība – finanšu drošība, enerģētiskā drošība, sociālā drošība. Un, protams, drošība tās primārajā, aizsardzības nozīmē. Galvenais Latvijas drošības garants ir mūsu dalība Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO, tāpēc arī vēl šogad valdība lēma pēc iespējas ātrāk pildīt saistības un aizsardzības budžetam veltīt 2% no iekšzemes kopprodukta. Jāatceras, ka ES nav militāra savienība. Ja runājam par finansiālo jomu, redzam, ka Latvijas savlaicīgā pievienošanās vienotajai valūtai sniedz ekonomisku stabilitāti valstij, uzņēmējiem, iedzīvotājiem.

Kas būtu tās lietas, kas mums jāpatur prātā, lai mūsu pirmais uznāciens uz ES Padomes prezidentūras skatuves būtu spožs un pārliecinošs?

Šis ir liels notikums Latvijai. Taču jāapzinās, ka prezidentūras statuss nav īpaša balva un iemesls svinībām pusgada garumā. Tā ir liela atbildība un spēki jāvelta tās realizācijai. Piekrītu, ka šos sešus mēnešus Eiropas uzmanība būs pievērsta Rīgai, kur notiks simtiem dažāda mēroga pasākumu. Tāpēc es aicinu visus Latvijas iedzīvotājus būt viesmīlīgiem un atvērtiem, jo stipras attiecības ir durvis uz drošu nākotni. Prezidentūra būs laiks, kad daudzi pirmo reizi viesosies mūsu valstī un tikai no mums pašiem būs atkarīgs, kādas atmiņas un stāstus pēc tam par Latviju nesīs visa Eiropa.

Ref: 102.000.102.8933


Pievienot komentāru

Lietuvas politiskās kukuļošanas lieta atklāj «korupcijas sistēmu»

Tiesā Lietuvā šonedēļ nonākusi liela politiskās korupcijas lieta, kurā ierauti divi politiskie spēki, Darba partija un Liberālā kustība, kā arī viena lielākajām uzņēmumu grupām valstī MG Baltic.

Pieņemts lēmums par «Rīgas slavenākā grausta» piespiedu sakārtošanu

Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja pirmdien, 16.aprīlī, atbalstījusi lēmumprojektu par grausta Marijas ielā 6 piespiedu sakārtošanu, dodot ēkas īpašniekiem četrus mēnešus laika izstrādāt ēkas sakārtošanas būvprojektu.

Maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pieteikties tikai pēc gada

Saeima atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz noteikt, ka maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pietiekties tikai gadu pēc iepriekšējā procesa pasludināšanas.

Mediķi: apdraudēta neatliekamās palīdzības nepārtrauktība

Valdības un Saeimas bezdarbība jau drīzumā var novest pie neatliekamās medicīniskās palīdzības nepārtrauktības pārrāvumiem, šādas bažas pauž Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.

AHK brīdina: investoru skatījumā Latvijas novērtējums pasliktinājies; vājie punkti ir korupcija un nodokļi

Izvērtējot uzņēmējdarbības vidi, 21 valsts konkurencē augstāku vērtējumu par vidējo Latvija ieguvusi 14 punktos. Īpaši labu novērtējumu Latvija saņēmusi par vietējo ražotāju piegāžu kvalitāti, darba izmaksām, maksājumu disciplīnu un augstskolu izglītības sistēmu. Latvijas vājie punkti, salīdzinot ar citām valstīm, ir korupcijas apkarošana un nodokļu sistēma, vēsta Vācijas – Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) konjunktūras aptaujas rezultāti.

EP veicina naudas atmazgāšanas ierobežojumus ar jaunu direktīvu

Eiropas Parlaments plenārsesijā Strasbūrā ir atbalstījusi jauno Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas direktīvu. Direktīva ir daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu. Tiek lēsts, ka naudas atmazgāšanas apjomi veido līdz pat 5% no pasaules kopējā kopprodukta.

Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos zemās grīdas tramvajus; Kad tie būs pieejami pasažieriem?

SIA Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos Škoda zemās grīdas tramvajus, taču vēl nemin precīzu laiku, kad ar tiem sāks pārvadāt pasažierus.

Saeima konceptuāli atbalsta piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu

Saeima pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem

Plāno uzlabot infrastruktūru 22 Latvijas slimnīcās

Lai uzlabotu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, turpinās Eiropas Savienības fondu programma par investīcijām ārstniecības iestāžu infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā. Programmas trešajā atlases kārtā projektu īstenošanai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejami vairāk nekā 13,4 miljoni eiro.

Bioloģiskā pārtika: deputāti pieņem stingrākus noteikumus

Eiropas Parlaments pieņem jaunus noteikumus, kam jānodrošina augstas kvalitātes bioloģiskā pārtika un jāveicina tās ražošana

Vēlas, lai Latvijas karogu būtu pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās

Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam parlamentā atbalstīja grozījumus Latvijas valsts karoga likumā, kas nosaka, ka turpmāk Latvijas karogs būs pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās un vietās, kur valsts galvenie autoceļi šķērso iekšējo robežu.

Dzimstības līmenis krītas – provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā ir 1 miljons 925 tūkstoši

2018.gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits – 4 612 bērni – ir par 336 mazuļiem mazāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā. Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā tupina samazināties – 2017.gadā dzīvi dzimušo skaits varētu būt par apmēram tūkstoti mazāks nekā 2016.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. 

Būtiski palielinājies ātruma kontroles maratonā pieķerto pārkāpēju skaits

Šogad 24 stundu ātruma kontroles maratonā fiksēto ātruma pārkāpumu skaits ir palielinājies. Salīdzinoši, ja pērn likumsargi fiksējuši 430 ātrumpārkāpējus, tad šogad – 636.

East Capital pārvaldīts fonds iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga – pirkuma summu neizpauž

Aktīvu pārvaldītāja East Capital nekustamo īpašumu fonds East Capital Baltic Property Fund III  pabeidzis un noslēdzis darījumu, ar kuru iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga.

Aptauja: piektajai daļai iedzīvotāju ir svarīgi ātri pārskaitīt naudu, lietojot tālruni

Arvien vairāk iedzīvotāju dažādus ar finansēm saistītus darījumus vēlētos veikt savā mobilajā tālrunī, liecina Swedbank aptaujas dati. Šādā veidā 40% iedzīvotāju vēlētos savā mobilajā bankas lietotnē saņemt visu informāciju par būtiskākajām finanšu lietām, savukārt teju trešdaļa jeb 29% iedzīvotāju izteikuši vēlmi savā mobilajā telefonā veikt pilnībā visus ar finansēm saistītos pakalpojumus.

Krievija cauri Baltijas jūrai vilks peldošu atomelektrostaciju

Igaunijas atbildīgo iestāžu pastiprinātu uzmanību piesaistījusi Krievijas iecere caur Baltijas jūras Somu līci pārvietot peldošo atomelektrostaciju «Akadēmiķis Lomonosovs», kuras ceļu no Sanktpēterburgas uz Murmansku Krievijas ziemeļrietumos plānots sākt piektdien, 20.aprīlī.

Pērn Latvenergo nopelnījis 925,6 miljonus

Latvenergo koncernā ir saražots viens no vēsturiski lielākajiem elektroenerģijas apjomiem, un tas ir nodrošinājis 925,6 miljonus eiro lielus ieņēmumus pērnajā gadā. Par 38% ir pieaugusi koncerna EBITDA, sasniedzot 541,7 miljoniem eiro, un tādējādi 2017.gads ir bijis īpaši veiksmīgs, norāda Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Saeima ratificē Eiropas Savienības un Armēnijas partnerības nolīgumu

Saeima ratificē Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

39% igauņu pērn iegādājušies alkoholu Latvijā, liecina aptauja

Igaunijas alkohola akcīzes nodokļa likmēm esot krietni augstākām nekā Latvijā, nesen Igaunijā veiktā aptaujā noskaidrots, ka pēdējo 12 mēnešu laikā kopumā 39% iedzīvotāju vai nu iegādājušies grādīgos dzērienus Latvijā vai arī lūguši līdzcilvēkus to izdarīt viņu vietā.

LM rosina palielināt valsts atbalstu pensiju nodrošinājumā ģimenēm ar bērniem

Labklājības ministrija rosina veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai no valsts pamatbudžeta 20 procentu apmērā no vecāku pabalsta apmēra par nestrādājošām personām, kuras kopj bērnu, kas nav sasniedzis gada vai pusotra gada vecumu.

Spure joprojām cer uz jaunu cietumu; atzīst neskaidrību par projekta finansējumu

Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure joprojām cer, ka pārskatāmā nākotnē jauns cietums Latvijā tiks uzcelts, tomēr atzīst, ka skaidrības par finansējumu projektam nav.

Kuba izvēlas pirmo prezidentu pēc brāļiem Kastro

Karību jūras salu valsts Kubas parlaments prezidenta Raula Kastro nomaiņai ir izvēlējies citu Komunistiskās partijas locekli, lai tas stātos viņa vietā, tā noslēdzot Kastro ģimenes ilgo valdīšanas laiku.

Ieceļošana Latvijā liegta vairākiem ārzemniekiem

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 34 likumpārkāpējus. Uz ārējām robežām konstatēti 19 robežpārkāpēji, tajā skaitā – aizturēti divi meklēšanā esoši Latvijas pilsoņi.

Kurai partijai vēlētājs ir uzticīgs «līdz kapa malai» un muļķīgie reemigrācijas plāni. Saruna ar politologu Ojāru Skudru

No jaunajām partijām tikai Jaunajai konservatīvajai partijai ir izredzes iekļūt 13.Saeimā; Zaļo un zemnieku savienības reitingus neietekmēšot publiskotās «oligarhu sarunas»; un Vienotība līdz vēlēšanām atkopsies, paceļot reitingu līdz 5%, par 13.Saeimas vēlēšanām spriež Latvijas Universitātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra intervijā ar BNN. 

Lielākā daļa no vardarbības ģimenē cietušo nevēršas policijā

Par vardarbību ģimenē policijā nav vērsušies 56% cietušo, liecina pēc Valsts policijas pasūtījuma veiktais pētījums.

Jaunākie komentāri