bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 21.01.2018 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LatviaLatvija

Psihologs: spilgtākās atmiņas saglabājas par laiku, kas pavadīts kopā ar ģimeni

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Bieži vien daudzbērnu ģimenes svētku laikā saskaras ar finansiālām problēmām. Psihologi atgādina, ka līdz ar dāvanu gādāšanu tuviniekiem, ir svarīgi neaizmirst svētku galveno vērtību – kopābūšanu. Laiks, kas pavadīts kopā, cepot piparkūkas vai dzerot Ziemassvētku tēju, ir vērtīgāks nekā īslaicīgs prieks par materiālām lietām, kas saņemtas dāvanā.

Psihologs Edmunds Vanags stāsta, ka daudzbērnu ģimeņu vecākiem svētku laikā, tāpat kā ikdienā, viens no lielākajiem izaicinājumiem ir vienlīdzīgas aprūpes un uzmanības sniegšana katram no bērniem. Nereti vairāk aprūpes tiek jaunākajām atvasēm, tāpēc vecākajiem uzmanības var tikt mazāk. Vēl viens izaicinājums ir iemācīt bērniem sadarboties un dalīties ar citiem – jo jaunāks ir bērns, jo grūtāk viņam saprast, ka vecāku uzmanība jādala ar brāļiem un māsām. Daudzbērnu ģimenēs vecāko bērnu palīdzība mājas darbu apdarīšanā, kā arī jaunāko māsu un brāļu pieskatīšanā ir ļoti nozīmīga un palīdz izveidot saskanīgas attiecības starp ģimenes locekļiem.

«Vecākiem ir jārada bērnam sajūta, ka viņš pieder ģimenei, ka ir vajadzīgs un ka visi tuvinieki ir vienoti, neskatoties uz to, cik ļoti dažādi viņi ir pēc vecuma vai sasniegumiem,» stāsta Vanags.

Šogad trīsdesmit daudzbērnu ģimenes dāvanā no labdarības organizācijas Ziedot.lv, Viļņas pašvaldības sociāla atbalsta centra, NPO Igaunijas Daudzbērnu ģimeņu asociācijas un Lipton komandas dāvanā saņēma Ziemassvētku eglītes un kopā ar Ziemassvētku vecīti tās izrotāja un vienojās kopābūšanas priekā, norāda organizācijās.

Atraitnis, desmit bērnu tēvs, pauž prieku par saņemtajām dāvanām Ziemassvētkos savai lielajai ģimenei. «Ziemassvētku vecītis atnesa ko daudz vairāk nekā tikai dāvanas bērniem. Daudz svarīgāka dāvana bija saņemtā cilvēku laipnība, kas padarīja mūsu ģimeni tikai stiprāku. Mazie sēdēja pie eglītes līdz vēlam vakaram un neļāva man izslēgt svētku gaismiņas,» atklāj daudzbērnu ģimenes tēvs.

Kad daudzbērnu ģimenes galvai tiek jautāts par to kā tiek tikts galā ar svētku stresu, viņš stāsta, ka ģimene vienmēr Ziemassvētkus ir uztvēruši mierīgi un nekad nav izjutuši tā saucamo Ziemassvētku drudzi. «Mēs šos svētkus uztveram savādāk, daudz dabiskāk. Mana sieva mēdza teikt, ka steigai nav nozīmes. Viss norisinās pareizajā laikā un vietā, jāskatās uz lietām ar mieru un ticību savā sirdī,» viņš stāsta.

Jautājot par lietām, ko varam mācīties no daudzbērnu ģimenēm, psihologs uzsver plānošanas spējas – lielās ģimenēs vecākiem tās noteikti ir labākas tikai tādēļ, ka viņiem nemaz nav citu iespēju. Daudzbērnu ģimenēm ir jāplāno viss, gan ģimenes pasākumi, skolas un darba aktivitātes, gan atpūtas un brīvā laika pavadīšanas pasākumi tā, lai ikviena ģimenes locekļa vajadzības tiktu ievērotas. Ir ļoti svarīgi, lai lietas notiktu raiti – mājas tīrīšana, ēdiena gatavošana, gatavošanās svētkiem vai ekskursijai – visas lietas raitāk norit tad, ja ģimene darbojas saskaņoti. «Pētījumi rāda, ka tie bērni, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm, skolā daudz labāk sadarbojas ar citiem bērniem nekā tie, kas ir auguši vieni,» stāsta psihologs.

Vanags atgādina, ka ir svarīgi atcerēties – dāvināšana nav tas centrālais notikums svētkos. Dažās ģimenēs tā ir vienīgā tradīcija – izrotāta Ziemassvētku eglīte, zem tās dāvaniņas un to atvēršanas brīdis. «Tas, protams, ir svarīgi, bet vēl svarīgākas svētkos ir kopā būšanas tradīcijas, dažādas spēles, rotaļas, sarunas, dziedāšana vai dejošana,» viņš piebilst.

Psihologs paskaidro, ka situācijās, kad cilvēkiem lūdz atcerēties nozīmīgākos brīžus no viņu bērnības, spilgtākās atmiņas saistās ar laiku, kas pavadīts kopā ar ģimeni, cilvēkiem nozīmīgākas ir vienkāršas pastaigas pa parku ar vecākiem nevis dārgas dāvanas un izsmalcināti apģērbi. «Ģimenes tradīcijas rada pozitīvas atmiņas. Arī tad, kad pieaugam, mēs varam atcerēties šos patīkamos notikumus un tradīcijas. Šādas atmiņas ir kā saliņa, kur mēs varam patverties un gūt drošības, vajadzības sajūtu, piederības sajūtu. Tās cilvēkam ir ārkārtīgi svarīgas sajūtas,» norāda Vanags.

Tāpat viņš pastāsta, ka Ziemassvētki, ģimenes tradīcijas un kopā pavadītais laiks ir kā cements vai līme, tas ir kaut kas fundamentāls, kas satur visus kopā. Tradīciju spēks ir īpaši redzams svētku laikā, kad kopā sanāk vairāku paaudžu radinieki ar dažādām vēlmēm un vajadzībām. Šādi notikumi ir īpaši svarīgi bērniem, tie paliek atmiņās arī pieaugot.

«Tradīcijām nav jābūt sarežģītām vai dārgām, pietiek ar to, ka ģimene kopīgi sēžas pie vakariņu galda. Ģimenē svarīgi ir arī dažādi mazi rituāli – kopīgas brokastis katru svētdienu, tējas dzeršana pie kamīna vai sapulcēšanās darba dienu vakaros, lai pārrunātu dienas notikumus. Tāpat jauks ieradums ir arī piezvanīt ģimenes locekļiem dienas beigās, lai vienkārši apjautātos Kā Tev šodien gāja?,» tradīciju nozīmīgumu uzsver psihologs.

Lai izvairītos no stresa svētku laikā, Vanags norāda uz to, cik svarīga ir plānošana. Taču, ieplānojot svarīgākos darba uzdevumus, nedrīkst aizmirst plānot arī brīvo laiku: «Pētījumi pierāda, ka veselīgs, pret stresu noturīgs cilvēks ir tāds, kas māk saplānot arī savu atpūtu. Nedrīkst visa gada garumā strādat, ieplānojot tikai vienu īsu atvaļinājumu, jādomā arī par to, kā vairākas reizes nedēļā atpūtināt savu fizisko ķermeni un prātu, izveidojot savus rituālus.»

Ref:224.000.103.3274


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Uzlauž TV3 vietni un paziņo par aizsardzības ministra homoseksualitāti

Lietuvā ceturtdien, 18.janvārī, notikusi ielaušanās ziņu portāla TV3.lt datorsistēmā. Pagaidām nenoskaidroti kibernoziedznieki vietnē publicējuši safantazētu ziņu, kur apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinies, ka ir homoseksuāls un uzmācies ziņu radio Žinių Radijas žurnālistam.

BNN nedēļas apkopojums: Nebijis precedents Latvijas vēsturē. Oligarhu lietas galaziņojums. Uzbrukumi pēc pasūtījuma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Uzbrukums; Nākotne; Izaugsme

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Jaunākie komentāri