bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 25.06.2018 | Vārda dienas: Maiga, Milija
LatviaLatvija

Psihoterapeite: Attiecību periodi, kas jāpārdzīvo, lai nonāktu līdz patiesai mīlestībai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saglabāt emocionāli tuvas un siltas attiecības mūža garumā, iespējams, ir mūsdienu laikmeta viens no grūtākajiem izaicinājumiem. Par tipiskajām krīzēm pāra attiecībās stāsta Latvijas vecāku organizācijas rīkotās pāra attiecību stiprināšanas akcijas #MīlaRestart. Iemīlies no jauna! vēstnese, psihoterapeite Inese Putniece.

«Džuljetai un Romeo, kad viņi satikās un iemīlējās, bija 14 gadu, viņu mammām – 28 gadi, bet Annai Kareņinai tikai 25. Vēl pirms mazliet vairāk nekā gadsimta 40 gados cilvēks jau skaitījās vecs. Mūsdienās šajā vecumā esam vēl jauni un spēka pilni, gribam mīlēt un būt labās attiecībās. Bet ir naivi iedomāties, ka pāris, kas saticies divdesmit gadu vecumā, saglabā tādu pašu jūtu intensitāti arī pēc trīsdesmit kopā pavadītiem gadiem,» tā par attiecību ilgtspēju spriež psihoterapeite Inese Putniece.

Neizbēgami, ka, ilgi esot kopā, ikviens pāris piedzīvo krīzes. Tās pārvarot, attiecības pāriet nākamajā, labākā līmenī, vai arī pāris izšķiras, norāda psihoterapeite.

Pirmā nopietnā krīze pāru attiecībās

Viņa atzīmē, ka pirmā nopietnā pāra attiecību krīze ir bērna ienākšana ģimenē. Abi vecāki ir satraukti un apjukuši, jo mazulis izmaina visu – sākot ar dienas režīmu un beidzot ar finanšu stāvokli. Nākamās krīzes ģimene piedzīvo, bērnam augot – tā ir skolas gaitu uzsākšana, pusaudža gadi, bērna patstāvīgās dzīves sākums. Pa vidu tam visam pārim jāprot izdzīvot individuālās vecumposmu krīzes, kas ir trīsdesmit, četrdesmit gados. Bērna augšana nenozīmē, ka tiek atceltas savstarpējo attiecību risināšanas vajadzības.

«Rozā briļļu» jeb iemīlēšanās periods ilgst aptuveni pusotru gadu. Tas ir hormonu vētru un idealizētu attiecību posms. Tajā nevajadzētu pieņemt nekādus izšķirošus lēmumus ne par laulībām, ne bērniem, ne arī kopdzīvi vai kopīgu lielu īpašumu iegādi. Viss vēl var mainīties. Pārvarēt šo posmu neizšķiroties ir vieglāk tiem, kas kopumā orientēti uz attiecībām, uzskata speciāliste.

Pārsātināšanās periods seko pēc «rozā briļļu» perioda, kad savu partneri ieraugām tādu, kāds viņš ir patiesībā, un sākam viņu tādu pieņemt. Sākas rutīna, kas var izrādīties nāvējoša, ja abi vai viens no partneriem ir aso izjūtu mednieks. Ja šajā periodā ģimenē piedzimst bērns, krīze nedaudz pārceļas, jo mazulis ienes jaunas un nepieredzētas vēsmas pāra attiecībās. Šis periods var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem.

Atgrūšanas periods – viens no smagākajiem attiecību posmiem, kuru neiztur liela daļa pāru

«Mēs ieraugām partnera trūkumus. Vai spēsim tos ne tikai pieņemt, bet pat iemīlēt? Šim periodam raksturīgi strīdi, zeļ un plaukst egoisms. Iespējams, kādam no pāra šķiet, ka vienkāršākais veids, kā no tā visa izvairīties, ir šķiršanās. Diemžēl bez šā posma nav iespējams iztikt, jo te ir iespēja augt un stiprināt attiecības vai arī izkāpt no tām, lai meklētu nākamās. Šis periods var ilgt dažus mēnešus vai pat vairākus gadus,» stāsta psihoterapeite Putniece.

Viņa saka arī to, ka pieņemšanas periodā joprojām ir strīdi, bet tie vairs nav tik dramatiski. «Abi zina, ka strīds beigsies, bet attiecības turpināsies. Skaidrs arī, ka otru nepārtaisīsi. Iespējams, ka abi izglītojas par attiecībām vai pat apmeklē psihologu, lai labāk iepazītu sevi un saprastu, kā sadzīvot. Mācās sarunāties un ieklausīties viens otrā. Iespējams, šis ir pirmais īstais pakāpiens ceļā uz nobriedušām attiecībām. Pieņemšanas periods bieži sakrīt ar bērna piedzimšanu. Tā kā ir kopīga saimniecība un kopīgi mērķi – bērnu audzināšana, šis posms var ievilkties līdz pat brīdim, kad bērni ir paaugušies un atkal ir laiks pievērsties sev un savu attiecību analizēšanai,» komentē speciāliste.

Savukārt kalpošanas periods ir laiks, kad viens otram gatavi dot, negaidot atpakaļ. Prieku dod paša rīcība, nevis otra atgriezeniskā reakcija.

Par draudzības periodu sauc to laiku, kad abi partneri uzticas viens otram kā pašiem tuvākajiem draugiem. Pāris ir pārdzīvojis smagas krīzes un, kā saka, apēdis kopā pudu sāls. Viens otru pazīst gan priekos, gan bēdās. Šis periods var ilgt gadu desmitiem, abi tajā jūtas labi un komfortabli.

Patiesas mīlestības periods

Psihoterapeite atzīmē, ka patiesas mīlestības periods uzplaukst tikai pēc tam, kad ir izbaudīti un pārdzīvoti visi iepriekšējie attiecību posmi. Tas ir dvēseļu kopības laiks. Līdz patiesas mīlestības periodam cilvēki iet ļoti ilgu laiku, kopīgi pārvarot sarežģītus dzīves posmus un situācijas.

Ref: 225.000.103.28


Pievienot komentāru

Kaimiņam atcelti piemērotie drošības līdzekļi

«Artusam ir atcelti drošības līdzekļi,» liecina partijas KPV LV premjera kandidāta un advokāta Alda Gobzema ieraksts sociālajā tīklā Facebook.

Maijā sasniegta šī gada elektroenerģijas maksimālā un minimālā biržas cena

Šī gada maijā elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniegusi gan šī gada minimumu – 1,59 Eur/MWh stundā 9.maijā, gan arī maksimālo atzīmi 255,03 EUR/MWh stundā 16.maijā, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS Augstsprieguma tīkls sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats.

Komisija atbalstījusi ieceri žurnālistiem ļaut iepazīties ar pabeigtiem kriminālprocesiem

Saeimas Juridiskās komisija, veicot pārbalsošanu, atbalstījusi Tieslietu ministrijas kompromisa priekšlikumu likumprojektam par žurnālistu tiesībām iepazīties ar pabeigtu kriminālprocesu materiāliem, pastāstīja komisijas un partijas Vienotība Saeimas frakcijas deputāts Andrejs Judins.

Vairāki potenciālie investori izrādījuši interesi par ABLV Bank piederošās bankas Luksemburgā iegādi

Vairāki potenciālie investori ir izrādījuši interesi par likvidējamajai ABLV Bank piederošās bankas Luksemburgā ABLV Bank Luxembourg iegādi, atzina bankas likvidators Arvīds Kostomārovs.

ES ievieš sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem Mjanmā

Eiropas Savienība ievieš sankcijas pret bruņoto spēku amatpersonām Mjanmā, kuras, Briseles ieskatā, vainojamas sistēmiskos cilvēktiesību pārkāpumos, kas doties bēgļu gaitās no Dienvidaustrumāzijas valsts likuši vairāk nekā 600 000 rohindžas tautības iedzīvotāju.

Deputāts Kļaviņš pagaidām atkārtoti uz KNAB nav aicināts; no komentāriem izvairās

Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš pagaidām atkārtoti uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju nav aicināts. Politiķis aģentūrai norādīja, ka advokātu, kurš viņu pārstāvēs, varētu izvēlēties tad, kad būs zināms došanās laiks uz KNAB. Kļaviņš arī piebilda, ka iepriekšējās komunikācijas laikā no izmeklētāju puses bijusi absolūti korekta izturēšanās.

Vidusskolas eksāmenu rezultāti Igaunijā - par zemu Tartu Universitātei

Igaunijas vidusskolu valsts eksāmenu vidējie rezultāti šogad ir pārāk zemi, lai dotu iespēju nākamiem studentiem iestāties Tartu Universitātē, kas ir starptautiski visaugstāk novērtētā augstākās izglītības iestāde Baltijā.

Vasaras saulgriežos Igaunijā ugunsdzēsēji lūguši reģistrēties «ugunskura sargiem»

Igaunijā aizvadīti vasaras saulgriežu svētki Jaanipäev, kur uz atbildīgu ugunskuru kurināšanu iedzīvotāji aicināti, rosinot katrā Jāņa bērnu pulkā izvirzīt vienu «ugunskura sargu» un par to paziņot ugunsdzēsējiem.

Brīdina – ABLV pašlikvidācijas procesā varētu pazust pierādījumi 102,3 miljonu dolāru atmazgāšanas lietā

Bijušais Sergeja Magņitska darba devējs, Hermitage Capital Management, 2018.gada 21.jūnijā nosūtīja iesniegumu Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm ar aicinājumu izmeklēt naudas atmazgāšanu caur ABLV Bank. Iesniegums ir reakcija uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atļauju ABLV īstenot kontrolētu pašlikvidācijas plānu, jo pastāv risks pašlikvidācijas procesā pazaudēt pierādījumus.

Pavasara sesijā Saeima pieņēmusi 68 likumus, bet deputāti uzstājušies 765 reizes

Saeima šī gada pavasara sesijā kopš 9.aprīļa pieņēmusi 68 likumus – 13 jaunus un grozījumus 55 likumos. Šajā laikā deputāti sanāca uz 11 kārtējām sēdēm, vienu ārkārtas un vienu svinīgo sēdi,bet no tribīnes deputāti šajā laikā runājuši 765 reizes.

Itālija, vēršoties pret migrantu pieplūdumu, brīdina par Šengenas zonas apdraudējumu

Eiropas Savienības bezrobežu zona varētu būt apdraudēta, ja netiks atrisināts Vidusjūras migrācijas plūsmas jautājums, tā tiekoties ar 15 citu dalbvalstu vadītājiem, norādījis Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.

Jurašs vēršas ar iesniegumu KNAB par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Jaunās konservatīvās partijas politiķis, bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieks Juris Jurašs ir vērsies ar iesniegumu KNAB, aicinot izvērtēt žurnālistu publicētos materiālus par Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu, liecina paziņojums sociālajos tīklos.

VID: Par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro nav jāmaksā IIN

Ja personas ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3 000 eiro, šīs personas var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēji, tām nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma un tirdzniecībā tām arī nav jāizmanto kases aparāts.

Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvar ilggadējais līderis Erdogans

Turcijā svētdien, 24.jūnijā, aizvadītas parlamenta un prezidenta vēlēšanas. Kamēr parlamenta vēlēšanu rezultāti vēl tiek skaitīti, prezidenta vēlēšanās savu uzvaru pieteicis ilggadējais Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans.

DP nesaskata kriminālpārkāpumus Tēvijas sargu paziņojumā par «īstajā laikā neizmantotiem ieročiem»

Drošības policija patlaban nesaskata Krimināllikuma pārkāpumus biedrības Tēvijas sargi paziņojumā par «lielās talkas» rīkošanu Latvijā un «īstajā laikā neizmantotiem ieročiem».

Šajā nedēļā nokrišņi mitēsies un temperatūra paaugstināsies līdz +27

Šī nedēļa daļā Latvijas vēl iesāksies lietaina, taču, pastiprinoties anticiklonam, nokrišņi mitēsies un gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstināsies. Darba nedēļas beigās laika apstākļi atkal mainīsies, ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Nedēļa Lietuvā. Sperts pirmais solis uz VDK aģentu atklāšanu

Lietuvas Seims ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījis priekšlikumu atklāt šobrīd noslepenotas ziņas par tiem bijušajiem Padomju Valsts Drošības komitejas aģentiem, kuri brīvprātīgi atzinušies sadarbībā ar «Čeku».

BNN nedēļas apkopojums: KNAB vizītes Saeimā. Nedemisonējošais Ašeradens un Rasnačs. DTV spriedums

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem. Šoreiz ietvertās tēmas Spriedums; KNAB vizītes; Saeimas uzticība ; Postenis; Cīņa; Kalendārs.

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.