bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 25.06.2017 | Vārda dienas: Maiga, Milija

NASA publicējusi attēlus, kuros redzams, kā pēdējā simtgadē mainījusies Zeme

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Neatkarīgi no tā, vai tu tici klimata pārmaiņām vai nē, viens ir skaidrs – mūsu planēta pāris pēdējo desmitgažu laikā ir strauji mainījusies, turklāt tam ir virkne neapstrīdamu pierādījumu.

Pēc Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) datiem globālā temperatūra kopš 1880. gada ir pieaugusi par 0,6° C, turklāt 9 no 10 siltākajiem gadiem reģistrēti pēc 2000. gada. Jūrā un uz sauszemes esošais ledājs strauji kūst, tā apjoms katru gadu samazinās gaisā esošā oglekļa dioksīda daudzuma dēļ, tas ir augstākais 650 000 gadu laikā. Šos faktus ir vienkārši ignorēt vai uzskatīt par safabricētiem, tomēr NASA notvertie un publicētie attēli skaidri parāda to, ka temperatūras paaugstināšanās liek mainīties klimatam.

1. Laika posmā no 1984. gada septembra līdz 2016. gada septembrim Arktiku klājošā ledus daudzums ir krasi samazinājies no 1 859 611 līdz 108 779 kvadrātkilometriem. Kā redzams zemāk esošajos attēlos, kušanai potenciāli pakļautais ledus (baltā krāsā) ir teju vispār pazudis.

2. Ledājs Belinshauzena jūras krastā Antarktikas rietumos samazinās jau vismaz četras desmitgades, lielākoties tas notiek siltajam okeāna ūdenim ietekmējot vietas, kurās ledājs saskaras ar ūdeni.

3. Šie Elsmīras salā, Kanādā, esošie ledāji kopš 2004. gada līdz 2015. gadam ir krietni samazinājušies, lielākais no tiem ir saglabājis tikai 7% tā sākotnējā lieluma, kas fiksēts 1959. gadā, bet mazākais tikai 6% lieluma.

4. Populācijas pieaugums un augošais pieprasījums pēc lauksaimniecībā izmantojamas zemes Nigērā izraisījis Babana Rafi meža, lielākās mežiem klātās teritorijas, samazināšanos laika posmā no 1976. līdz 2007. gadam. Atlikušā meža resursi vēl joprojām tiek plaši ekspluatēti.

5. Par spīti tam, ka Mīda ezers ir viens no pasaulē lielākajiem saldūdens rezervuāriem, tā ūdenslīmenis kopš 2000. gada sarūk, tas viss ilgstoša sausuma un pārlieku mazas snigšanas dēļ. Attēlos redzams, cik krasi laika periodā no 1982. līdz 2010. gadam Mīda ezerā samazinājies esošā ūdens daudzums.

6. Laika periodā no 1984. līdz 2011. gadam mežu izciršana nozīmīgi ietekmējusi Džamari upes piekrastes teritorijas Brazīlijā. Semjuela dambis, kas izveidots 1984. gadā, izraisīja plašu teritoriju applūšanu, un daudziem iedzīvotājiem tādēļ nācās pārcelties uz dzīvi cituviet.

7. Teksasas štatā ūdenslīmeņa krišanās vairākos ezeros nopietni ietekmējusi labības audzēšanu un fermu darbību. Liela daļa Teksasas štata katru gadu ir pakļauta milzīgam sausumam, šogad varasiestādes sausumu pasludinājušas par īpaši bīstamu, šis ir vēsturē sliktākais gadījums, kāds pieredzēts. Zemāk redzamie attēli uzņemti ar viena gada nobīdi.

8. Stipra līšana palielinājusi Volgas upes caurteci, šī upe ir Kaspijas jūras galvenais ūdens ieguves avots. Ūdens daudzums jūrā tik krasi audzis, ka appludinātas piekrastē esošās mājas, kā arī samazinājusies uz vienas no jūras lielākajām salām esošo dzīvnieku populācija. Zemāk redzamajā bildē aplūkojami attēli, no kuriem pirmais uzņemts 1985., bet otrs 2011. gadā.

9. Sausums un zibens 2011. gada aprīlī izraisījis plašus mežu ugunsgrēkus ASV esošajā Okefenokī dabas parkā, liesmas divu mēnešu laikā izpostījušas 1173 kvadrātkilometrus lielu platību (iekrāsots sarkanā krāsā) un labajā pusē esošajā attēlā redzamie dūmi liecina par to, ka liesmas vēl bijušas aktīvas.

10. 2013. gada janvārī krūmu ugunsgrēkus Austrālijā izraisījis ekstrēms sausums un karstums, kuru rezultātā Tasmānijā izdegušas platības teju 600 kvadrātkilometru lielumā. Tika iznīcināti vairāk nekā 40% Dunalijas pašvaldības īpašumu. Labajā pusē esošajā attēlā redzamas uguns skartās teritorijas, kā arī dūmi, kas no tām paceļas gaisā, šis attēls uzņemts vienu gadu pirms kreisajā pusē esošā attēla.

Lai arī daži no šiem salīdzinājumiem nešķiet pārlieku būtiski, ir vērts iedomāties atšķirības, kādas varētu ieviest vel pāris desmitgades.

Avots: viralnova.com


Pievienot komentāru

  1. Baiba Lazdina teica:

    VARBUUT ATVEERSIET ACIS!!!
    Lasiet – Ernsts Muldashovs graamatas Dievu pilseetas mekleejumos 3 un naakosho – 4to dalju.
    Tur ir viss – ko agraak mums nedriiksteeja paveestiit.

    +1 0 -1 0

Nekustamā īpašuma iegādes «sāpju slieksnis» Latvijā - 100 000 eiro

Latvijas iedzīvotāji, apsverot iespēju iegādāties jaunu mājokli, par izmaksu «sāpju slieksni» atzīst 100 tūkstošus eiro, tostarp kritiskā robeža dzīvokļiem jaunā projektā ir 1 300 eiro/m2, sērijveida dzīvokļiem - 1 000 eiro/m2, bet savrupmājām - 1 600 eiro/m2, liecina maijā veiktā AS PrivatBank klientu aptauja.

Pētījums: Ūdens spēj uzlabot atmiņu

Uztura un veselīga dzīvesveida speciālisti gadiem ilgi uzsver nepieciešamību uzņemt pietiekamu daudzumu ūdens, jo tas labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu, precīzāk sakot - prāta spējas.

Lietuva grasās noteikt griestus skaidras naudas maksājumiem 3 000 eiro apmērā

Zemnieku un zaļo vadītā Lietuvas valdība pieņēmusi likumprojektu par ierobežojumu noteikšanu skaidras naudas maksājumiem, tiem nosakot griestus 3 000 eiro apmērā.

Būs jāpublicē arī valsts iestāžu darbinieku atalgojums

Saeima ceturtdien, 22.jūnijā, trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma likuma grozījumus, atbalstot deputāta Inta Dāldera priekšlikumu, ka būs jāpublicē arī valsts iestāžu darbinieku atalgojums.

Par apzināti mainītiem transportlīdzekļa nobraukuma rādītājiem piemēros sodus

Personām, kas apzināti mainījušas transportlīdzekļa nobraukuma rādītājus, varēs piemērot ar administratīvo atbildību un naudas sodu.

Skudra: Prezidents maldās, ja domā, ka tautas vēlēts prezidents ieviesīs uzticamību valdībai

Valsts prezidents Raimonds Vējonis dziļi maldās, ja domā, ka tautas velēts prezidents palīdzēs celt sabiedrības uzticību prezidenta institūtam, parlamentam un valdībai, saka Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

VPR: Reģioni spēj piedāvāt vairāk nekā metropoles

Reģionu sabalansētu un ilgtspējīgu attīstību iespējams panākt vienīgi ar mērķtiecīgu un pamatotu rīcību. Piemēri no citām ES valstīm parāda, ka vislabākos rezultātus uzrāda tie reģioni, kuros stratēģijas tiek īstenotas ar spēcīgu reģionālo finanšu instrumentu palīdzību, kas mūsu valstī joprojām iztrūkst, pauž Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Laila Gercāne.

Ļaunprātīgi izveidotas mājaslapas preventīvos nolūkos varēs uz laiku atslēgt

Lai pilnveidotu mājaslapu atslēgšanas kārtības regulējumu, Saeima ceturtdien, 22.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi grozījumu Elektronisko sakaru likumā.

«Lembergs: Tev viņus vajag pazemot, pazemot. Lai viņi nāk pie oligarha - lai nāk lūgties pie tā, ko apd****»

Politbiznesmenis Ainārs Šlesers ar saviem sarunu biedriem - Ventspils mēru Aivaru Lembergu, Rīgas domnieku Andri Ameriku, partijas Saskaņa valdes locekli Jāni Urbanoviču, zemkopības ministru Jāni Dūklavu un eksbaņķieri Valēriju Karginu - viesnīcā Rīdzene apspriedis gan Valda Dombrovska valdības gāšanu, gan vairāku augstu valsts amatpersonu nomaiņu, turklāt ar Dūklavu pārrunātas arī iespējas pārdot kādu viņam pastarpināti piederošu zemesgabalu Rīgas brīvostas teritorijā, liecina žurnālā Ir publicētie sarunu atšifrējumi, kas esot iegūti «no avotiem, kas lūdz savu identitāti neatklāt».

Atvieglo prasības izmaiņām būvniecības iecerē

Lai veicinātu būvniecības procesa efektivitāti, Saeima ceturtdien, 22.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Būvniecības likumā. Tie paredz atvieglot prasības izmaiņām būvniecības iecerē, kā arī veicināt Būvniecības informācijas sistēmas izmantošanu.

Nacionālie bruņotie spēki nogādās Ukrainā jau septīto labdarības sūtījumu

Nākamnedēļ Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies uz Ukrainu, lai nogādātu jau septīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

Sesku atkārtoti ievēl par Liepājas mēru

Notikušajā pirmajā jaunā sasaukuma Liepājas domes sēdē  piektdien, 22.jūnijā, par Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēts līdzšinējais pašvaldības vadītājs Uldis Sesks,  informē Liepājas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Simona Petrovica.

Policijai daudz darba: Atklātas vairākas nelikumīgas alkohola ražotnes

Valsts policija mērķtiecīga darba rezultātā vairākās vietās Latvijā pagājušajā nedēļas izskaņā vien izņēmusi ievērojamu skaitu nelegālo akcizēto preču. Kopumā šajās dienās likumsargi izņēmuši teju sešas tonnas alkoholiskā dzēriena, kuru izcelsmi skaidros ekspertīzēs un 110 tūkstošus cigarešu bez Latvijas akcīzes markām. Tāpat Pierīgā aizvērtas divas nelikumīgas alkohola ražotnes.

Rumānijā krīt Grindeanu valdība

Pēc mazāk nekā sešiem mēnešiem pie varas Rumānijā gāzta premjerministra Sorina Grindeanu vadītā valdība.

Aizliedz izceļot no valsts personām, kuras apdraud drošību

Lai novērstu radikalizācijas un ekstrēmisma izplatīšanos, izceļot no valsts aizliegs personām, kuras var apdraudēt valsts drošību, BNN informē Saeimas Preses dienestā. Izmaiņas saistītas ar ierobežojumiem militārās un kaujas gūšanas pieredzei ārvalstīs, lai atturētu personas piedalīties šādos pasākumos.

Ūdens temperatūra upēs un ezeros pārsvarā zemāka par +19 grādiem

Lielākajā daļā upju un ezeru ūdens temperatūra ir +15..+19 grādi pēc Celsija, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Ko Saulgriežos iespējams piedzīvot kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā?

Vasaras Saulgriežu un Jāņu svinēšana ir viena no senākajām tradīcijām Baltijas valstīs, ko atzīmē ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā. Šajā laikā cilvēki arvien vairāk dodas ārpus pilsētas, lai iepazītu apkārtni un kaimiņu valstis, liecina autonomas uzņēmumā Payless novērojumi.

Alus patēriņš pēdējos gados Latvijā saglabājas nemainīgs; sieru apēd vairāk

Pirms desmit gadiem viens iedzīvotājs alum iztērēja nedaudz vairāk par 15 eiro gadā, bet pēc pēdējiem pieejamiem datiem viens iedzīvotājs alum iztērēja 17,6 eiro gadā, liecina Centrālā statistikas pārvalde apkopotā statistika.

Saeima nosaka indeksācijas pieaugumu pensionāriem ar lielu darba stāžu

Saeima ceturtdien, 22.jūnijā, divos lasījumos kā steidzamas pieņēma Sociālo un darba lietu komisijas sagatavotās izmaiņas pensiju likumā, nākamgad paredzot pensiju pieaugumu vairākām pensionāru grupām.

Šķērsojot ES robežu, jādeklarē skaidra nauda 10 000 eiro vai vairāk apmērā

Ja persona iebrauc Eiropas Savienībā vai izbrauc no tās un ved skaidru naudu 10 000 eiro apmērā vai vairāk, tā ir jādeklarē, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.

Institūts: Valstij jāsaglabā akciju kontrolpakete, taču politiķiem ir bailes šādu soli spert

Pilnīgi neizmantota finansējuma piesaistes iespēja valsts uzņēmumiem ir to akciju daļēja kotācija biržā, atzīst Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs.

Rail Baltica līgums ļaus vilcieniem sasniegt 240 km/h līdzšinējo 120 vietā

Latvijas Republikas Saeima ratificē Rail Baltica līgumu, kurā paredzēts pasažieru vilcieniem sasniegt ātrumu līdz pat 240 kilometriem stundā līdzšinējo 120 vietā un kravas no Tallinas līdz Polijai nogādāt divās dienās līdzšinējo četru vietā. 

Notiesāts neiroķirurgs par nevērību operācijas laikā, kā rezultātā pacients mira

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesu kolēģija paziņojusi saīsināto spriedumu krimināllietā, ar kuru tika notiesāts SIA Rīgas 1. slimnīca bijušais neiroķirurgs Māris Strazdiņš par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu.

Mamikins: Latvija kļūst par bagāto Eiropas valstu izgāztuvi

Šonedēļ, nelegālās izgāztuves teritorijā Jūrmalā, notika paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Pēc Valsts vides aizsardzības dienesta aplēsēm dega ap 23 tonnām atkritumu, galvenokārt plastmasas atkritumi, uzsver Latvijas eiroparlamentārieša Andrejs Mamikins birojā.

Noderīgi farmaceita padomi drošai līgošanai, ja gadās kāda ķibele

Lai svētkus pavadītu bez raizēm, kārtojot ceļasomas līgošanai, farmaceiti aicina laikus nodrošināties pret sadzīviskām ķibelēm un paredzamām veselības problēmām, proti, ja iedūrusies skabarga, pārēšanās, alerģijas, kukaiņu kodumi un apdegumi ir vienas no biežākajām ķibelēm Saulgriežu laikā.

Jaunākie komentāri