bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 25.11.2017 | Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

NASA publicējusi attēlus, kuros redzams, kā pēdējā simtgadē mainījusies Zeme

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Neatkarīgi no tā, vai tu tici klimata pārmaiņām vai nē, viens ir skaidrs – mūsu planēta pāris pēdējo desmitgažu laikā ir strauji mainījusies, turklāt tam ir virkne neapstrīdamu pierādījumu.

Pēc Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) datiem globālā temperatūra kopš 1880. gada ir pieaugusi par 0,6° C, turklāt 9 no 10 siltākajiem gadiem reģistrēti pēc 2000. gada. Jūrā un uz sauszemes esošais ledājs strauji kūst, tā apjoms katru gadu samazinās gaisā esošā oglekļa dioksīda daudzuma dēļ, tas ir augstākais 650 000 gadu laikā. Šos faktus ir vienkārši ignorēt vai uzskatīt par safabricētiem, tomēr NASA notvertie un publicētie attēli skaidri parāda to, ka temperatūras paaugstināšanās liek mainīties klimatam.

1. Laika posmā no 1984. gada septembra līdz 2016. gada septembrim Arktiku klājošā ledus daudzums ir krasi samazinājies no 1 859 611 līdz 108 779 kvadrātkilometriem. Kā redzams zemāk esošajos attēlos, kušanai potenciāli pakļautais ledus (baltā krāsā) ir teju vispār pazudis.

2. Ledājs Belinshauzena jūras krastā Antarktikas rietumos samazinās jau vismaz četras desmitgades, lielākoties tas notiek siltajam okeāna ūdenim ietekmējot vietas, kurās ledājs saskaras ar ūdeni.

3. Šie Elsmīras salā, Kanādā, esošie ledāji kopš 2004. gada līdz 2015. gadam ir krietni samazinājušies, lielākais no tiem ir saglabājis tikai 7% tā sākotnējā lieluma, kas fiksēts 1959. gadā, bet mazākais tikai 6% lieluma.

4. Populācijas pieaugums un augošais pieprasījums pēc lauksaimniecībā izmantojamas zemes Nigērā izraisījis Babana Rafi meža, lielākās mežiem klātās teritorijas, samazināšanos laika posmā no 1976. līdz 2007. gadam. Atlikušā meža resursi vēl joprojām tiek plaši ekspluatēti.

5. Par spīti tam, ka Mīda ezers ir viens no pasaulē lielākajiem saldūdens rezervuāriem, tā ūdenslīmenis kopš 2000. gada sarūk, tas viss ilgstoša sausuma un pārlieku mazas snigšanas dēļ. Attēlos redzams, cik krasi laika periodā no 1982. līdz 2010. gadam Mīda ezerā samazinājies esošā ūdens daudzums.

6. Laika periodā no 1984. līdz 2011. gadam mežu izciršana nozīmīgi ietekmējusi Džamari upes piekrastes teritorijas Brazīlijā. Semjuela dambis, kas izveidots 1984. gadā, izraisīja plašu teritoriju applūšanu, un daudziem iedzīvotājiem tādēļ nācās pārcelties uz dzīvi cituviet.

7. Teksasas štatā ūdenslīmeņa krišanās vairākos ezeros nopietni ietekmējusi labības audzēšanu un fermu darbību. Liela daļa Teksasas štata katru gadu ir pakļauta milzīgam sausumam, šogad varasiestādes sausumu pasludinājušas par īpaši bīstamu, šis ir vēsturē sliktākais gadījums, kāds pieredzēts. Zemāk redzamie attēli uzņemti ar viena gada nobīdi.

8. Stipra līšana palielinājusi Volgas upes caurteci, šī upe ir Kaspijas jūras galvenais ūdens ieguves avots. Ūdens daudzums jūrā tik krasi audzis, ka appludinātas piekrastē esošās mājas, kā arī samazinājusies uz vienas no jūras lielākajām salām esošo dzīvnieku populācija. Zemāk redzamajā bildē aplūkojami attēli, no kuriem pirmais uzņemts 1985., bet otrs 2011. gadā.

9. Sausums un zibens 2011. gada aprīlī izraisījis plašus mežu ugunsgrēkus ASV esošajā Okefenokī dabas parkā, liesmas divu mēnešu laikā izpostījušas 1173 kvadrātkilometrus lielu platību (iekrāsots sarkanā krāsā) un labajā pusē esošajā attēlā redzamie dūmi liecina par to, ka liesmas vēl bijušas aktīvas.

10. 2013. gada janvārī krūmu ugunsgrēkus Austrālijā izraisījis ekstrēms sausums un karstums, kuru rezultātā Tasmānijā izdegušas platības teju 600 kvadrātkilometru lielumā. Tika iznīcināti vairāk nekā 40% Dunalijas pašvaldības īpašumu. Labajā pusē esošajā attēlā redzamas uguns skartās teritorijas, kā arī dūmi, kas no tām paceļas gaisā, šis attēls uzņemts vienu gadu pirms kreisajā pusē esošā attēla.

Lai arī daži no šiem salīdzinājumiem nešķiet pārlieku būtiski, ir vērts iedomāties atšķirības, kādas varētu ieviest vel pāris desmitgades.

Avots: viralnova.com


Pievienot komentāru

  1. Baiba Lazdina teica:

    VARBUUT ATVEERSIET ACIS!!!
    Lasiet – Ernsts Muldashovs graamatas Dievu pilseetas mekleejumos 3 un naakosho – 4to dalju.
    Tur ir viss – ko agraak mums nedriiksteeja paveestiit.

    +1 0 -1 0

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.

Jaunākie komentāri