bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 17.01.2018 | Vārda dienas: Tenis, Dravis
LatviaLatvija

Radzobe par popkultūru: Tam, ka cilvēki televīzijai uzticas, ir vēsturiska nozīme

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Uz to, kā popkultūra ietekmē sabiedrību, jāskatās no divām pusēm. Pirmkārt, stāsts ir par to, kā sabiedrība ietekmē popkultūru – tas, ko mēs redzam vai dzirdam, noteikti vismaz daļēji atspoguļo jau eksistējošu sabiedrību. Otrkārt, ja radītie produkti ir ļoti ietekmīgi, tie iespaido – nosliec sabiedrības pārdomas vai darbības vienā vai otrā virzienā, jo parādījušas ko tādu, ko iepriekš sabiedrība varbūt nav redzējusi, lietas, kas tiek uzskatītas par marginālām,» sarunā ar BNN pauž teātra kritiķe un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes docente Zane Radzobe.

Ko populārā kultūra pasaka par sabiedrību?

«Tā kā popkultūra ir kultūra, kas radīta, lai to patērētu pēc iespējas plašs sabiedrības loks, tad, manuprāt, populārās kultūras produktu veidotāji ļoti cenšas saprast, kas sabiedrībā ir svarīgs un ko sabiedrība grib redzēt. Lai gan domāju, ka pat svarīgāk ir tas, ko caur populārās kultūras darbiem pasaka par sabiedrību,» atzīmē docente.

Radzobes pētnieciskajās interesēs iekļauti arī kultūras komunikatīvie aspekti, tāpēc docente taujāta par to, kā, viņasprāt, tiek izvēlētas tēmas, kas tiek pēcāk apspriestas populārajā kultūrā – kino, teātrī, televīzijā u.c. «Protams, ka ceļi ir dažādi. Jāmin arī tas – ja kaut kur kaut pasaulē kāds formāts veiksmīgi darbojas, tad dažādās citās kultūrās izmēģina to pašu. Šeit jāmin adaptētie seriāli, šovi, kas nonāk mūsu redzeslokā. Populārā kultūra jau ļoti netiecas izdomāt kaut kādas jaunas lietas, tā tiecas to, kas ir veiksmīgs, izmantot ilgi un pamatīgi aptvert visu tirgu.»

Turpinot, viņa saka: «Otra lieta, ja mēs runājam par oriģināliem vai oriģinālākiem produktiem, tad māksliniekiem – jo arī populārās kultūras radītājus un producentus var saukt par māksliniekiem – īpaši tad, ja viņi to dara ļoti labi, ir jāpiemīt intuīcijai, jāpiemīt spējai prognozēt un uzminēt.»

Teātra kritiķe norāda, ka reizēm populārajā kultūrā darbojas racionālāks un matemātiskāks piegājiens, mēģinot izrēķināt, kas ir tas, kas sabiedrību tagad varētu interesēt.

Popkultūra kā instruments

«Nepārprotami popkultūra ir instruments, ar kā palīdzību var noturēt sabiedrības uzmanību, pievērst uzmanību kādām sociālām problēmām,» saka Radzobe. Sarunas laikā tuvāk tika apspriests sociālais raidījums Caur ērkšķiem uz.., tāpēc radās jautājums docentei, kā viņa raugās uz to, ka caur šāda veida realitātes šovu tiek atainotas sociālas problēmas, konkrēti šajā gadījumā – vardarbība pret sievieti.

Komunikācijas speciāliste komentē: «Realitātes šovu pēc definīcijas veido divas daļas, un viena no tām ir šovs. Skaidrs, ka šovs ir uzvedums, jo produktam ir jābūt izklaidējošam, jāpiesaista sabiedrības uzmanība. Citreiz pat tiek rakstīti scenāriji, un skatītājs to ne vienmēr zina. Tikmēr otra daļa ir saistīta ar realitāti – tā sniedz iespēju caur šovu ieraudzīt tādus cilvēkus, kādus mēs varbūt savā ikdienas dzīvē neredzam un nepazīstam. Tāpēc šovam kādā mērā ir jābūt saistītam ar realitāti.»

Apspriežot raidījuma galveno ideju, docente saka: «Visi zina, ka vardarbība eksistē, bet, ja jums noliek priekšā reālu cilvēku, kurš stāsta par savu pieredzi, skatītāji ierauga detaļas, tad piepeši mēs visu uztveram daudz emocionālāk. Problēmas vairs nešķiet teorētiskas, tādas, kas uz mums neattiecas, bet kļūst, ja tā var teikt, mūsu uztverē īstas.»

Jautāta, vai šāda veida šovi, kuru centrā ir kāda sociāla problēma, var kaut ko mainīt ilgtermiņā, Radzobe atbild: «Jautājums ir par to, cik satricinošs raidījums ir, un vai tam seko kādas sabiedrības rīcības. Tas, manuprāt, vairs neattiecas uz realitātes šoviem, tā nav šo šovu funkcija – izmainīt sabiedrību. Bet, ja šovs, aktualizējot kādu problēmu, piemēram, palīdz sabiedriskām organizācijām vākt līdzekļus vai mēģināt izmainīt likumdošanu, vai runāt ar pašvaldībām, tad tam ir nozīme.»

Lai paskaidrotu savu ideju par šovu ietekmi uz sabiedrību, Radzobe min: «Man gan ir specifiskāks piemērs no Amerikas realitātes šoviem – Keitlīnas Dženeres (Caitlyn Jenner) gadījums. Protams, ka Amerikā bija transeksuāli cilvēki arī pirms tam. Bet ņemot vērā to, ka viņš vai viņa ir saistīta ar Kardašjanu ģimeni, kas ir milzīgs brends un viņi nemitīgi parādās preses slejās, tad fakts, ka slavens cilvēks ir transseksuāla persona, padara ar transseksuālismu saistītās sociālās problēmas daudz redzamākas.»

Viņa piebilst arī to, ka tagad visiem ir viedoklis par to, «tas parāda, ja slavens cilvēks ir šīs problēmas centrā, tas aktualizē šo problēmu.»

Kritiskā domāšana: Cik patiess ir tas, ko mēs redzam televizorā?

Docente uzsver – tam, ka cilvēki televīzijai kā medijam uzticas, ir vēsturiska nozīme. «Pašos televīzijas pirmsākumos nebija iespējama montāža, viss notika tiešraidē un cilvēkiem bija sajūta, ka viņi paši ar savām acīm redz to, kas notiek, tā it kā viņi būtu klātienē. Televīzija, protams, ļoti ātri attīstījās. Pavisam drīz kļuva iespējams montēt, līdz ar to – izmainīt saturu un vērienīgi manipulēt ar skatītājiem. Taču uzticība lielā mērā palika. Mēs vienkārši ļoti uzticamies savai redzei. Ne velti saka – redzēt savām acīm.»

Turpinot, viņa saka: «Tas, ka mēs skatāmies ekrānā, skatītājiem ne vienmēr nostrādā kā realitātes filtrs. Ne visi skatītāji ekrānu jūt. Tāpēc cilvēkus nepieciešams izglītot, jo mediji šobrīd ir spējīgi ļoti lielā mērā manipulēt ar informāciju. Cilvēkiem ir jāizvērtē, ko viņi redz.»

Nobeigumā gan teātra kritiķe atzīmē: «Atgriežoties pie realitātes šoviem, vārdu salikums jau vien pasaka tā īpatnību – šīs divas daļas – realitāte un šovs. Mēs jau nekad līdz galam nevaram noteikt, kur ir šī robeža starp realitāti un šovu. Tāpēc tas vienmēr ir jāizvērtē. Manuprāt, veselīgāk realitātes šovus būtu skatīties kā mākslas darbu, kas ir veidots no realitātes fragmentiem, bet nav pati realitāte.»

Ref: 225.000.103.3029


Pievienot komentāru

Latvijas ekonomikā sasniegts augstākais novērtējums kopš 2015.gada

Iedzīvotāju noskaņojums ir uzlabojies lielākajā daļā pētījuma pozīciju. Vispozitīvāk iedzīvotāji izteikušies par Latvijas ekonomikā notiekošajām izmaiņām, kuru novērtējums ir augstākais kopš 2015.gada jūlija.

Atklāj Latvijā radītu bezmaksas mobilo lietotni vinješu apmaksai

Atklāta un Google Play pieejama pirmā mobilā lietotne Baltijā ātrai un ērtai autoceļu lietošanas nodevu jeb vinješu apmaksai Latvijā. Viglat mobilās lietotnes galvenais uzdevums ir atvieglot šobrīd sarežģīto, dārgo un laikietilpīgo vinješu apmaksas procesu privāto transportlīdzekļu īpašniekiem un komerctransporta vadītājiem, šķērsojot Latvija robežu.

Pērn visaugstākā satiksmes intensitāte bijusi uz Ventspils šosejas Jūrmalas šosejas posmā

Pērn ikgadējā valsts autoceļu tīkla apsekošana veikta 20 208 kilometros valsts autoceļu un konstatēts, ka palielinās labā stāvoklī esošo asfaltēto autoceļu īpatsvars. 2017.gadā labā un ļoti labā tehniskajā stāvoklī bija 57% valsts galveno autoceļu, kas ir par 20% vairāk nekā 2012.gadā, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi.

96% darba devēju gatavi nodarbināt vecākus pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

Lai gan lielākā daļa jeb 96% Latvijas darba devēju pauž gatavību pieņemt atpakaļ darbinieku pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, tikai 6% no tiem sniedz atbalstu bērnu uzraudzībai, liecina Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta un pētījumu kompānijas Kantar TNS jaunākās darba devēju aptaujas rezultāti.

Krievijas sociologi pārtrauc priekšvēlēšanu aptauju publicēšanu

Krievijas vadošā, neatkarīgā socioloģisko pētījumu organizācija Levada-Centrs paziņojis, ka pārtrauc to aptauju rezultātu publicēšanu, kas saistītas ar 18.marta Krievijas prezidenta vēlēšanām, lai organizāciju neslēgtu varasiestādes, kas tās darbu var uztvert kā neatļautu jaukšanos politikā.

Rīgas birža jau šogad cer uz jauniem akciju emitentiem

Jau šogad ir cerības sagaidīt jaunas Latvijas uzņēmumu akciju emisijas biržā, norāda biržas Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Stājies spēkā attaisnojošais spriedums bērnudārza darbiniecēm lietā par meitenītes iekrišanu akā

Augstākās tiesas Krimināllietu departaments otrdien, 16.janvārī, nolēma atteikt pārbaudīt kasācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru divas bērnudārza darbinieces attaisnotas apsūdzībā par nolaidīgu darbu pirmsskolas mācību iestādē pēc negadījuma, kad 2013.gada pavasarī četrus gadus veca meitenīte iekrita kanalizācijas akas šahtā.

Aizvadītajā diennaktī uguns laupījusi dzīvību četriem cilvēkiem, vēl četri cietuši

Turpinoties salam, pieaug traģisko ugunsnelaimju skaits - aizvadītajā diennaktī uguns dzīvību atņēmusi jau četriem cilvēkiem, bet vēl četri cietuši, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā operatīvā informācija.

McDonald’s iepakojumu, kas nav pārstrādāts, izmantos vēl 7 gadus

Pasaulē lielākā ātrās ēdināšanas ķēde McDonald’s izvirzījusi sev mērķi līdz 2025.gadam nodrošināt, ka tās izmantotie iepakojumi ir izgatavoti no pārstrādātiem vai atjaunojamiem materiāliem.

Latvijas augstskolās studentiem tiks veidota inovāciju grantu sistēma

Lai sekmētu studējošo inovāciju un uzņēmējdarbības spēju attīstību, Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi jaunu studentu grantu sistēmas modeli, kura galvenais mērķis ir atbalstīt studentu inovāciju projektus un pētījumus.

Opel palielina pārdoto auto skaitu

Opel oficiālā zīmola pārstāvja Auto Blitz pārdoto automašīnu skaits 2017.gadā pieaudzis no 519 uz 527 vienībām, un uz gada sākumu jaunu pasūtījumu skaits sastāda 115 jaunas Opel automašīnas.

Tiesa apķīlājusi Bondara bankas kontus un īpašumus

Tiesa ir apķīlājusi Rīgas domes deputāta Mārtiņa Bondara īpašumus un bankas kontus, lai varētu no viņa piedzīt 15 miljonus eiro, Latvijas Krājbankas krimināllietā. Raidījums ziņo, ka pret Bondaru rudenī piemērots prasības nodrošinājums, tādējādi apķīlājot visus Bondaram piederošos īpašumus, kā arī viņa algu.

Ināra Mūrniece: Tieslietu padomes darbībai jākļūst redzamākai

Tieslietu padomes darbībai jākļūst redzamākai, tiekoties ar Tieslietu padomes priekšsēdētāju un Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču un iepazīstoties ar Tieslietu padomes pašreizējo darbu, uzsvērusi Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Masu protesti Grieķiju neattur no aizdevuma reformu pieņemšanas

Grieķijas parlaments ir pieņēmis apjomīgu reformu kopumu, lai valsts no starptautiskiem aizdevējiem saņemtu nākamos miljardus eiro. Politiķiem pret reformām prasījuši balsot aptuveni 20 000 cilvēku, kuri balsojuma laikā piedalījušies demonstrācijā pie parlamenta.

Eksperts: Kailsals līdz šim vairumam dārza kultūru nevarētu būt vērā ņemami kaitējis

Līdz šim gaisa temperatūra Latvijā nav bijusi tik zema, lai kailsals vairumam dārza kultūru būtu vērā ņemami kaitējis, saka Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Brexit: EP deputāti nobažījušies par Apvienotās Karalistes valdības prioritātēm

Eiropas Parlamenta deputāti atzīst, ka Brexit sarunās panākts progress, taču uzsver, ka sarunu sarežģītākā daļa vēl ir priekšā.

Pilnveidos regulējumu attiecībā uz emisiju kvotām un gaisa piesārņojumu

Izmaiņas likumā Par piesārņojumu paredz pienākumu kuģiem katru gadu veikt oglekļa dioksīda emisiju monitoringu un sniegt šo informāciju Eiropas Komisijai un Valsts vides dienestam. Jaunas prasības uzliktas arī degvielas piegādātājiem, un paredzēts, ka viņiem līdz 2020.gadam būs jānodrošina aprites cikla siltumnīcefekta gāzu emisijas uz vienu enerģijas vienību samazinājums vismaz par 6%.

Ogres novada pašvaldības budžeta tēriņi par teju 21 milj. eiro pārsniegs ieņēmumus

Ogres novada pašvaldības 2018.gada budžeta deficīts būs 20,99 miljoni eiro. Deficītu plānots segt ar 8,07 miljonu eiro pārpalikumu no 2017.gada budžeta un 16,96 miljonu lielu aizņēmumu.

Audžuģimenes saņems lielāku pabalstu

Pašvaldībām ir pienākums izmaksāt lielāku pabalstu par bērna uzturu, kurš ievietots audžuģimenē, pielīdzinot to divkāršam minimālo uzturlīdzekļu apmēram.

Precizēta patentmaksas režīma piemērošanas kārtība un profesiju saraksts

Apstiprinot Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam, valdība lēma pilnveidot arī patentmaksas režīmu un noteikt vienotu patentmaksas apmēru. Tiek plānots atteikties no pārāk detalizēta saimnieciskās darbības veidu sadalījuma, vienkāršot patentmaksu samaksu un piemērot samazinātās patentmaksas režīmu arī personām ar I un II grupas invaliditāti, vēsta Ekonomikas ministrijā.

Pērn ugunsgrēkos gāja bojā 80 cilvēki; mazākais skaits pēdējo gadu laikā

Pērn samazinājies izsaukumu skaits uz ugunsgrēku dzēšanu, bojāgājušo skaits, savukārt palielinājies glābšanas darbu skaits, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā statistika.

Čehijas prezidentu noskaidros duelī starp Zemanu-Drahošu

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vairāk nekā pusi balsu nav spējis savāktcis neviens kandidāts, tādēļ janvāra beigās tiks rīkota balsojuma otrā kārta, kur čehu vēlētājiem būs jāizšķiras, vai atbalstīt pašreizējo eiroskeptisko prezidentu vai tomēr viņa vietā likt proeiropeisku akadēmiķi.

Valsts amatpersona savu amatu drīkstēs savienot ar darbu konsultatīvajā padomē

Valsts amatpersonas savu amatu varēs savienot ar darbu konsultatīvajās padomēs, darba grupās, komisijās, vēsta Saeimas Preses dienests.

Valdība plāno uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā

Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais likumprojekts, kas paredz izmaiņas Sporta likumā ar mērķi uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā. Grozījumi paredz Latvijas Nacionālās antidopinga padomes izveidi, kas darbotos kā konsultatīva institūcija ar antidopinga jomu saistītu jautājumu risināšanai.

Tikai 12% darbinieku pilnīgi pārzina savas organizācijas IT drošības politiku

Uzņēmumos visā pasaulē joprojām ir novērojams satraucošs informētības trūkums Informācijas tehnoloģijas drošības jautājumos, liecina Kaspersky Lab un B2B International veiktais pētījums.