bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 17.08.2017 | Vārda dienas: Oļegs, Vineta
LatviaLatvija

Raidorganizāciju asociācijas aicina NEPL neiejaukties sabiedrisko mediju saturā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas raidorganizāciju asociācijas (LRA) valde aicina valdību un Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) turpināt reformu virzīšanu sabiedriskajos medijos.

LRA atzinīgi vērtē un aicina arī turpmāk NEPLP saglabāt savu nostāju – neiejaukties sabiedrisko mediju saturā. «Latvijā mediji bauda augstu sabiedrības uzticēšanos, tāpēc uzskatām, ka tā ir augstākā atzinība, ko mediji var saņemt, un tā noteikti ir jāsaglabā, jo tieši saturā neatkarīgi un autonomi mediji ir demokrātijas un tiesiskās sistēmas pamats,» norāda LRA valde.

LRA aicina Finanšu ministriju, Valsts kontroli un NEPLP veltīt visas pūles, lai nodrošinātu valsts budžeta izlietošanu sabiedriskajos medijos visefektīvākajā veidā un vērš uzmanību uz dažiem skaitļiem, kas norāda uz ieilgušu krīzi finanšu pārvaldībā.

Pašreiz Latvijas Radio faktiski veido piecas programmas, kuru kopējie ieņēmumi 2016. gadā bija vairāk nekā 9 160 000 eiro. Savukārt, Latvijas komercradio reklāmas tirgus ieņēmumi attiecīgajā laika periodā bija 8 900 000 eiro.

Par šiem līdzekļiem komercradio stacijas spējušas uzturēt vairāk nekā 40 radio programmu. Protams, Latvijas radio ražo daudz oriģinālsatura, un izmaksas ir objektīvi lielākas, taču astoņkārtīga izdevumu atšķirība vienas programmas izveidei, raisa ļoti daudz jautājumu, par kuriem LRA aicina diskutēt.

Savukārt, paanalizējot pēdējo gadu Latvijas Televīzijas sabiedrisko pasūtījumu izpildes un 2017.gada plānus, nav skaidra sistēma, kas nodrošinātu caurskatāmu un saprotamu sabiedrības līdzekļu apguvi. Piemēram, ziņu raidījumu vienas stundas plānotās izmaksas divu gadu laikā ir pieaugušas par 39%, informatīvi analītisko raidījumu izmaksas 2016. gadā ir nokritušas par 37% pret 2015. gadu, bet 2017. gadā atkal atgriezušās teju iepriekšējā līmenī, norāda raidorganizācijas pārstāvji.

Vienlaikus vēstot, ka kultūras un mūzikas raidījumu izmaksas 2016.gadā nokrītas par 42%, bet 2017.gadā  pieaug par 160% attiecībā pret 2016.gadu, kopumā divu gadu laikā pieaugot par 52%. Šāda agresīva izmaksu dinamika ar ekstrēmu amplitūdu ir vērojama gandrīz visās pozīcijās.

Ieviešot lielāku caurspīdīgumu sabiedrisko mediju finanšu plūsmās un strukturētību budžetos, tiks sasniegti vairāki mērķi, ko uzskaita LRA:

-Pirmkārt, novērstas aizdomas par dubultu satura apmaksu – to saņemot gan no sabiedriskā pasūtījuma, gan no komercklientiem.

-Otrkārt, tiks kliedētas šaubas par sabiedrisko mediju ietekmējamību, kas varētu izrietēt no līgumiem ar reklāmdevējiem un sponsoriem, uz ko pēdējo nedēļu laikā norādījuši vairāki mediju eksperti. Sabiedriskajiem medijiem jārūpējas par žurnālistikas kvalitātes standartu saglabāšanu.

-Treškārt, strukturēta un caurspīdīga budžeta pilnveidošana ļaus NEPLP pilnībā ieviest praksē Eiropas komisijas (EK) noteiktās vadlīnijas par valsts atbalstu sabiedriskajiem medijiem, ko NEPLP apņēmās izdarīt jau pirms vairākiem gadiem. LRA aicina izmantot arī citu valstu pieredzi sabiedrisko mediju budžetu sastādīšanā (piemēram, Igaunijas), kuru struktūra un caurspīdīgais administrēšanas mehānisms būtu izmantojams par piemēru.

-Ceturtkārt, EK vadlīnijām atbilstoši strukturēts sabiedrisko mediju budžets ļaus secināt, cik liela kompensācija būtu nepieciešama mūsu sabiedriskajiem medijiem, lai tie spētu iziet no reklāmas tirgus.

Tāpēc LRA atkārtoti uzsver: «Sabiedrisko mediju iziešana no reklāmas tirgus ir atslēga tam, lai nostiprinātu ētiskuma un žurnālistikas kvalitātes standartus sabiedriskajos medijos un lai tādējādi dotu komercmedijiem iespēju iegūt papildu ienākumus no reklāmas tirgus jauna oriģināla satura veidošanai. Šīs ir prioritāras un neatliekamas reformas, lai hibrīdkara apstākļos nostiprinātu nacionālo informācijas telpu.»

Ref: 225.00.103.1304


Pievienot komentāru

Pārtrauc luksus automašīnu tirdzniecības grupējuma darbību

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde šī gada augustā apturēja organizētas personu grupas darbību, kas nodarbojās ar ekskluzīvu automašīnu un sadzīves tehnikas tirdzniecību. Izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas, valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk kā 2,8 miljoni eiro apmērā.

ASV helikopteri veiks zemos lidojumus Latvijas gaisa telpā

Amerikas Savieotās Valsts Gaisa spēku kaujas brigādes Fēnikss vienības helikopteri, kas Latvijā atrodas ASV vadītās mācību operācijas Atlantic Resolve ietvaros, piektdien, 18.augustā, no plkst.16.00 līdz 18.00 Latvijas gaisa telpā, virzienā no Lielvārdes uz Dobeli un atpakaļ, veiks zemos lidojumus.

Ievestā benzīna apmērs sarucis par 9,5%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajā pusgadā samazinājies par 9,5% salīdzinājumā ar 2016.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 2,7% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vēlas nomainīt Veselības ministrijas valsts sekretāru Ketneru

Veselības ministrija varētu nomainīt valsts sekretāru Kārli Ketneru, kurš varētu tikt pārcelts darbā uz Finanšu ministriju, ziņo Latvijas Televīzija.

Nīderlandē tiesas prāva par saindēto olu skandālu

Nīderlandē tiesas priekšā stājušies divi vīrieši par iespējamu saistību ar aizliegtu insekticīdu saturošu olu skandālu, kura dēļ virknē Eiropas valstu iznīcināti miljoniem olu un nodarīti zaudējumi vairāku miljonu eiro vērtībā.

LLKC: Augļu un ogu raža piedzīvos samazinājumu no 40% līdz pat 80%

Augļu un ogu raža atkarībā no kultūras šogad piedzīvos samazinājumu no 40% līdz pat 80%, savukārt dārzeņkopībā - 20% līdz 30%, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra dārzkopības ekspertu veiktie apsekojumi.

Lidosta Rīga pilnveido vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Starptautiskajā lidostā Rīga uzbrauktuvē pie izlidošanas termināļa ir ierīkota jauna autostāvvieta personām ar īpašām vajadzībām, kas tagad ir aprīkota gan ar ceļa marķējumu, gan arī attiecīgu ceļazīmi, vēsta lidostas pārstāvji.

Autovadītāji sāk retāk piekukuļot policistus

Šogad septiņos mēnešos samazinājies gadījumu skaits, kad transportlīdzekļu vadītāji policistiem piedāvājuši kukuli.

Uz robežas aizturēts Indijas pilsonis ar viltotiem dokumentiem; kriminālsoda nav

Terehovas robežkontroles punktā konstatēts viens no Maskavas ar autobusu ieceļojošs Indijas pilsonis, kurš uzrādījis viltotu Eiropas Savienības ģimenes locekļa uzturēšanās karti. Kriminālprocess nav uzsākts, turklāt persona atgriezta uz izceļošanas valsti.

Latvijas dzelzceļam nevajadzēs maksāt dividendes no pērnā gada peļņas

AS Latvijas dzelzceļš nevajadzēs maksāt dividendes no pērnā gada peļņas, kas bija 880 998 eiro, trešdien, 16.augustā, lēma valdība.

Papildināts Dziesmu un deju svētku likums- Kas tajā jauns?

Gatavojoties XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku norisei 2018.gada vasarā, trešdien, 16.augustā, Ministru kabinets apstiprinājis vairākus grozījumus Dziesmu un deju svētku likumā. Priekšlikumi paredz precizēt vairākus aspektus, kas skar svētku sagatavošanu un iesaistīto pušu atbildības.

Igauņu Inbank pusgadā nopelna 5,7 miljonus eiro

Igauņu finanšu pakalpojumu sniedzējs Inbank 2017.gada pirmajā pusē guvis peļņu 5,7 miljonu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, ir lēciens par 429%.

Paredz jaunus noteikumus likumā Par valsts noslēpumu

Paredz jaunu kārtību personas informēšanā par tās atbilstību speciālās atļaujas saņemšanas nosacījumiem, kā arī iespēju pārsūdzēt atļaujas atteikumu un atkārtotu pretendēšanu uz tās saņemšanu.

Latvijas pilsonībā uzņemtas vēl 103 personas

Ministru kabinets izdevis rīkojumu uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 103 personas, tajā skaitā, divas nepilngadīgas personas, kuras naturalizējušās kopā ar vecākiem.

Pētījumā noskaidrots, ka palielinājusies meža sicistas populācija Latvijā

Pētījumā par Latvijā un Eiropā īpaši aizsargājamas grauzēju sugas meža sicistas sastopamības izmaiņām ilgtermiņā, noskaidrots, ka šīs retās sugas populācija Latvijā kopš 1988.gada ir pieaugusi.

Igaunijā vēlas uzlabot valsts kā darbadevēja reputāciju

Igaunijas Finanšu ministrijai, tiecoties uzlabot valsts sektora kā darbadevēja reputāciju un zīmolu, tā izsludinājusi iepirkumu «Valsts kā darbadevējs», lai izstrādātu rīcības plānu šo mērķu sasniegšanai.

Lūdz atsaukties 0 rēzus pozitīvās asins grupas donorus

Valsts asinsdonoru centrs īpaši aicina atsaukties 0 rēzus pozitīvās asins grupas donorus. Tāpat vēl joprojām ļoti nepieciešami 0 rēzus negatīvo, kā arī B rēzus negatīvo asins grupu donori.

KNAB nekonstatē nelikumības Seržanta rīcībā, apmaksājot Saeimas telpas sievasmātes jubilejas svinībām

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pārbaudē nav konstatējis pārkāpumus par Saeimas deputāta Kārļa Seržanta apmaksātajām Saeimas rezidences telpām savas sievasmātes 80.gadu jubilejas svinībām.

ZM aicina pieteikties zivsaimniecības attīstības atbalsta pasākumiem

Lauku atbalsta dienestā no 21.augusta tiks pieņemti projektu iesniegumi atbalsta saņemšanai Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020.gadam pasākumos Inovācija, Produktīvi ieguldījumi akvakultūrā un Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde.

Aicina vērtēt no Veselības inspekcijas aizrotētās Mežsargas amata nepieciešamību

Augstākā tiesa aicina Valsts kontroli izvērtēt direktora vietnieka amata lietderīgumu Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā, ziņo tiesā.

Ašeradens: Nevar pieļaut Ušakova vai Lemberga nonākšanu premjera amatā

Nokļūstot partijas Vienotība priekšsēdētāja amatā, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens centīsies mobilizēt demokrātiskos spēkus, lai novērstu politiķu Aivara Lemberga vai Nila Ušakova nonākšanu premjera amatā, tā sacīja Ašeradena intervijā LNT raidījumam 900 sekundes.

Brīdina: Iespējami pārtraukumi Swedbank internetbankas darbībā

Saistībā ar Swedbank veiktajiem informācijas tehnoloģiju modernizācijas darbiem naktī uz ceturtdienu, 17.augustu, iespējami pārtraukumi bankas maksājumu karšu un internetbankas darbībā.

Bils Geitss noziedo 4,6 miljardus dolāru, samazina daļas Microsoft

Datorprogrammatūras uzņēmuma Microsoft līdzdibinātājs Bils Geitss labdarībai piešķīris 4,6 miljardus ASV dolāru, kas ir viņa lielākais ziedojums kopš 2000.gada.

Čakša: Palielinot algu mediķiem, radīsies sajūta, ka politiķiem var ticēt

Veselības aprūpes sistēmas reformā iecerētais atalgojuma palielinājums varētu būt pirmais solis, lai sāktu radīt sajūtu, ka politiķiem var noticēt, teic veselības ministre Anda Čakša.

Aptauja: Latvijas iedzīvotājiem mēnesī vidēji nepieciešami 1 165 eiro

Normālai dzīvei Latvijas iedzīvotājiem mēnesī vidēji būtu nepieciešami 1 165 eiro, liecina pētījumu aģentūras SKDS veiktās aptaujas dati.