bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.01.2018 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
LatviaLatvija

Pārejot uz eiro, cenu noapaļošana inflāciju neietekmēs vairāk par 0,2 procentpunktiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs

«Jaunākās norises tautsaimniecībā, zemā inflācija un aplēses par situācijas attīstību turpmākajiem periodam liecina, ka šobrīd riski cenu stabilitātei vidējā termiņā ir ierobežoti. Pēdējo mēnešu inflācijas rādītāji konsekventi ir uzrādījuši zemāku cenu pieaugumu, nekā gaidīts gada pirmajā pusē, un augustā Latvijā pat īslaicīgi ir atgriezusies deflācija gada griezumā,» norāda Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Pirmkārt, darba samaksas kāpums joprojām atbilst darba ražīguma pieaugumam – vienības darbaspēka izmaksu pieauguma tempi sezonāli izlīdzinātā izteiksmē šī gada sākumā pat ir samazinājušies iepretim 2012.gada rādītājiem. Otrkārt, naftas cenu kāpumu, ko nosaka nestabilā ģeopolitiskā situācija Tuvajos Austrumos, kompensē galveno lauksaimniecības preču grupu cenu kritums, kur vienīgais izņēmums ir piena cena. Graudaugu ražas prognozes 2013./2014.gadam globāli ir augstākas nekā iepriekšējā gadā. Līdz ar to, sekojot eksporta ierobežojumu pakāpeniskai samazināšanai, graudu cenas pasaules tirgos piedzīvo lejupslīdi. Tas samazina cenas Eiropas Savienības un – attiecīgi – arī Latvijas tirgū, skaidro LB vadītājs.

Treškārt, gāzes tirdzniecības cenas prognozētā attīstība uzrāda nemainīgu vai pat nedaudz lejupvērstu tendenci. Tajā pašā laikā jau iepriekš novērotais gāzes cenu samazinājums turpina ietekmēt siltumenerģijas tarifu kritumu arvien vairāk Latvijas reģionu pilsētās. Jaunākie tarifu samazinājumi apstiprināti – Cēsīm un Jūrmalai no šī gada oktobra.

Dabasgāzes un ar to saistītās siltumenerģijas tarifu dinamika šajā apkures sezonā kopumā arī ir gaidāma labvēlīgāka – tas ir, tarifi zemāki nekā pagājušajā ziemā, ja deviņu mēnešu vidējā mazuta cena turpinās samazināties vēl vismaz tuvāko pāris mēnešu laikā. Tas atstāj kopumā labvēlīgu ietekmi arī uz kopējo inflācijas līmeni, teic Rimšēvičs.

Komentējot iespējamo efektu uz cenām saistībā ar nākamgad paredzēto eiro ieviešanu, Rimšēvičs uzsver: «Ir tā, ka katram skaļi medijos atspoguļotam gadījumam, kad precei un pakalpojumam, kuram eiro ieviešanas priekšvakarā cenas tiek noapaļotas augšup, pretī ir arī vesela virkne preču un pakalpojumu, kam cenas līdz ar eiro ieviešanu netiek mainītas, bet tas savukārt vienkārši nenonāk masu medijos. Cenas netiek mainītas uz augšu absolūtam vairākumam preču. Noapaļošanas gadījumi savukārt vērojami precēm un pakalpojumiem, kas nav visbiežāk pirkto grupā. Līdz ar to tās ir ar samērā mazu ietekmi uz kopējiem inflācijas rādītājiem.»

Pēc viņa teiktā, saskaņā ar statistikas datiem preces un pakalpojumi ar vislielāko ietekmi uz kopējo cenu līmeni ir pārtika (sevišķi – gaļas, maizes un piena produkti), elektroenerģija un gāze, kā arī transporta līdzekļu ekspluatācijas izdevumi. Šo produktu grupā gadījumi, kad cenas tiktu noapaļotas uz augšu, līdz šim ir bijuši reti. Līdz ar to datos līdz šī gada augustam praktiski šī eiro apaļošanas ietekme uz kopējo inflāciju nav bijusi novērojama. Un, pat ja gada pēdējos mēnešos cenu apaļošana augšup ietu plašumā, tās kopējā ietekme uz gada inflāciju šogad būs zem 0,1, varbūt 0,2 procenta punktiem.

«Ņemot vērā nupat minēto, var secināt, ka šobrīd spēkā paliek līdzšinējā gada vidējās inflācijas līmeņa prognoze – tā nepārsniegs 0,7% līmeni. Vēl vairāk, jaunākie dati pat ļauj sagaidīt, ka gada inflācijas rādītāji gada beigās būs pat vēl nedaudz zemāki,» prognozē LB prezidents.

«Jaunākie dati par tautsaimniecības attīstību kopumā uzrāda tendences, kas sakrīt ar mūsu līdz šim nospraustajām prognozēm. Līdz ar to šobrīd nav pamata pārskatīt mūsu izaugsmes prognozes par IKP, ko iepriekš šim gadam prognozējām 4,1% apjomā. Īsi ieskatoties nozaru attīstībā: apstrādes rūpniecības jaunākie dati uzrāda labāku situāciju, nekā iepriekš gaidīts. Ņemot vērā Liepājas metalurga problēmas, iepriekš prognozējām, ka tās atstās negatīvu iespaidu uz visu apstrādes rūpniecības nozari kopumā, un šī gada 2.ceturksnī paredzējām apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjomu samazinājumu. Tomēr faktiskie dati izrādījušies labāki – ar mazāku pievienotās vērtības kritumu, nekā gaidīts. Situācija metāla apstrādes nozarē atbilst iepriekš plānotajam, tas ir, uzrāda būtisku apjomu samazinājumu, bet šo negatīvo efektu lielā mērā palīdz kompensēt labāka izaugsme citās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs,» tā Rimšēvičs.

Tajā pašā laikā izaugsme citās tautsaimniecības nozarēs šogad varētu būt nedaudz zemāka, nekā iepriekš plānots. Pirmkārt, lauksaimniecības nozari šogad ietekmēs graudaugu raža, kas acīmredzot šogad būs zemāka nekā pagājušajā gadā. Arī cenu apstākļi Latvijas lauksaimniekiem šogad nav tik labvēlīgi kā pērn, jo labas ražas šogad ir gaidāmas arī Āzijā un Eiropā. Otrkārt, arī transporta nozarē kravu samazinājums dzelzceļā un ostās turpinās negatīvi ietekmēt visas nozares kopējos rādītājus, un tos tikai daļēji spēs kompensēt kravu pieaugums autotransportā. Tātad kopumā labākus kā gaidīts rezultātus vienās tautsaimniecības nozarēs šogad kompensēs nedaudz lēnāki izaugsmes tempi citās nozarēs.

Privātā patēriņa izaugsme, kas joprojām ir noturīga, gada beigās vēl varētu pieaugt, jo sagaidām, ka daļa iedzīvotāju varētu gribēt iztērēt savā rīcībā esošos skaidrās naudas līdzekļus. Par to liecina iedzīvotāju aptaujas.

«Kopējais banku izsniegto kredītu portfelis joprojām diemžēl turpina samazināties, un šis krituma temps pat ir palielinājies pēdējo mēnešu laikā. To gan lielā mērā ir ietekmējuši dažādi vienreizēji ar kredītu pārklasifikāciju saistīti darījumi, tomēr arī izslēdzot šos vienreizējos faktorus, secinājums ir nemainīgs – kreditēšana Latvijā šobrīd ir salīdzinoši lēna un banku attieksme ir nogaidoša,» skaidro bankas vadītājs.

«Kopējais banku kredītu iekšzemes nefinanšu iestādēm izsniegto kredītu apjoms šī gada augustā bija par 6,7% zemāks kā pirms gada, bet mājsaimniecībām izsniegto kredītu apjoms – par 7,8% mazāks. Tajā pašā laikā turpina palielināties banku brīvo līdzekļu noguldījums Latvijas Bankā, šobrīd šai summai jau pārsniedzot 600 miljonus latu katru nakti. Un tas neskatoties uz to, ka Latvijas Bankas noteiktā atlīdzība par šiem noguldījumiem nepārsniedz 0,075%. Saglabājoties šādai situācijai, kopējie kreditēšanas tempi varētu kļūt pozitīvi ne ātrāk kā 2015.gada sākumā,” prognozē Latvijas Bankā.

102.000.102.5352


Pievienot komentāru

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

Jaunākie komentāri