bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 11.12.2017 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
LatviaLatvija

Saeimas deputāti sev palīgus un konsultantus izvēlas atšķirīgi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULīdz ar jauno Saeimu jauns darba cēliens sākas ne tikai Saeimas deputātiem. Jauni līgumi ir jāslēdz arī ar deputātu palīgiem un frakciju konsultantiem. Partijas ar valsts piešķirtajiem resursiem rīkojas dažādi: vienas tos izmanto, lai atalgotu jaunatnes organizāciju aktīvistus, citas sagādā ienākumus bijušajiem politiķiem, bet ir arī tādas, kas palīgus pamatīgi nostrādina.

Saeimas kārtības rullis nosaka: katram deputātam var būt ne vairāk kā divi palīgi, kas tiek atalgoti no valsts budžeta. Viena deputāta palīgiem atvēlētā atalgojuma summa šobrīd ir 807 eiro pirms nodokļu nomaksas, ziņo Latvijas Radio.

Savi palīgi ir arī frakcijām – šobrīd trīs lielākajās Saeimas frakcijās ir pa četriem konsultantiem, bet abās mazākajās – pa vienam. Savukārt Nacionālajai apvienībai pienākas trīs konsultantu vietas.

Lai gan formāli darba tiesiskās attiecības ar deputāta palīgu Saeimas Kanceleja nodibina pēc paša deputāta priekšlikuma, vairākās frakcijās neslēpj, ka šis process notiek centralizēti vai vismaz tiek saskaņots. 12. Saeimā tas ir raksturīgi opozīcijas frakcijām, arī mazākajai parlamenta frakcijai No sirds Latvijai (NSL).

Tās vecākā konsultante ir partijas biedre, bijusī Valsts kontroles padomes locekle Dace Nulle. Savukārt palīgu amatos paņemti vairāki saraksta kandidāti – bijušais Daugavpils mērs un 7. Saeimas LSDSP frakcijas vadītājs Valdis Lauskis, kādreizējais kultūras ministres biroja vadītājs Valters Bolēvics, Rīgas Dabaszinību skolas direktore Daiga Kalniņa un advokāte Inna Laizāne.

Tāpat kā NSL, arī Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijā vairumam deputātu šī ir pirmā reize Saeimā. Tomēr parlamentārā darba pieredze ir frakcijas vecākajai konsultantei Ingai Vanagai. Starp deputātu palīgiem ir bijušais Rīgas domnieks Jānis Mārtiņš Skuja, bijusī Rīgas mēra un vairāku ministru preses sekretāre Kristīne Liepa, vairāku Kurzemes pašvaldību jurists Edgars Štāls.

Savukārt Saskaņai jau vairākus gadus ir stabils frakcijas darbinieku kodols, kurā šajā Saeimā ir nelielas izmaiņas. Nupat kā tautsaimniecības padomniece tajā atgriezusies ekonomikas doktore Ilona Lejniece, kas ir arī SIA Laika stars finanšu eksperte. Lejniece bijusi arī savulaik Rīgas pašvaldībai piederošās akciju sabiedrības Ceļu pārvalde finanšu direktore, bet šogad Saeimas vēlēšanās piedalījās no Aināra Šlesera vadītās partijas Vienoti Latvijai saraksta. Saeimā kā deputāta Ivana Ribakova palīgs tomēr atgriezies arī Saskaņas veterāns Nikolajs Kabanovs. Saskaņas frakcijā vairākiem deputātiem ir palīgi, kuru pamatdarbs ir Rīgas domē. Piemēram, bijušais žurnālists, tagad domes Sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieks Mārtiņš Vilemsons šo darbu nu apvienos ar palīdzēšanu diviem deputātiem – Sergejam Potapkinam un Ivaram Zariņam. Arī Regīna Ločemele-Luņova Rīgas domē atradusi vienu no palīgiem – Olgu Portnovu, kas kā palīdze jau darbojas Rīgas mēra un partijas Saskaņa vadītāja Nila Ušakova birojā.

Vienotībā par Solvitas Āboltiņas palīdzi ir kļuvusi bijusī Vienotības Jaunatnes organizācijas vadītāja Linda Medene. Savukārt Nacionālās apvienības (NA) frakcijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš apgalvo, ka partija atstāj palīgu izvēli pašu deputātu ziņā, tomēr neslēpj, ka arī Nacionālā apvienība mudina biedrus iesaistīt Saeimas darbā jaunatnes organizācijas pārstāvjus.

Vislielākā brīvība palīgu izvēlē ir Zaļo un Zemnieku savienības deputātiem. Vismaz tā apgalvo frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Lai gan ZZS frakcijā deputāti par palīgiem savus radus vairs nenodarbina, kā ir bijis senāk, Brigmanis neesot mainījis savas domas, ka «vislabāk ir sastrādāties kopā ar cilvēku, ar ko tu ikdienā esi.» Apvienībā ietilpstošās partijas par šiem amatiem nav vienaldzīgas, jo par palīgiem ir pieņemta, piemēram, Zaļās partijas biroja vadītāja Līga Bulmeistere, bijušais Talsu domes deputāts Alfons Spēks, Liepājas mēra Ulda Seska biroja vadītājas meita Laila Brūna un padomniece Vita Plūksna.

Pagaidām gan visi deputāti savus palīgus nav izvēlējušies, taču nav arī dzirdēts, ka kāds no šī resursa grasītos atteikties, vēsta Latvijas Radio.

Ref: 102.000.102.8716


Pievienot komentāru

Oktobrī preču ārējās tirdzniecības apgrozījums par 10,3% lielāks nekā pērn

Šī gada oktobrī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,31 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 10,3% vairāk nekā 2016. gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība – par 9,7% un importa vērtība – par 10,9% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija turpinās piecu skolas brīvlaiku kārtību, izziņo datumus līdz 2021.gadam

Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija ir izplānojusi un darījusi zināmus skolas brīvlaiku datumus trim mācību gadiem uz priekšu, nolemts arī turpināt jaunieviesto piecu skolas brīvlaiku kārtību.

Veselības dienests: E-veselības līgumu noslēguši jau 83% ģimenes ārstu

Nepilnu mēnesi līdz obligātajam e-veselības sistēmas lietošanas uzsākšanas termiņam - 2018.gada 1.janvārim - jau 83% ģimenes ārstu ir noslēguši līgumu par e-veselības lietošanu. Visaktīvāk līgumi tiek slēgti Vidzemē, šobrīd sasniedzot 96%, vēsta Nacionālais veselības dienests.

KP pieņem lēmumu ļaut Maximai nomāt Irbis A piederošās telpas

Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut SIA Maxima Latvija iegūt tiesības izmantot mazumtirdzniecības telpas SIA Irbis A piederošajā īpašumā Grostonas ielā 1, Rīgā. Pēc ekonomiskās analīzes veikšanas KP paredz, ka plānotais darījums nenodarīs kaitējumu konkurencei.

Tiesībsargs: Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs

Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs, tik kritiski par šobrīd Saeimā izskatīšanā esošo Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu intervijā LNT raidījumā 900 sekundes izsakās tiesībsargs Juris Jansons.

Uzņēmēji: Jau tagad trūkst darbaspēka, aicina darba tirgū integrēt ārvalstu studentus

Lielākā daļa jeb 61,2% uzņēmēju jau izjūt problēmas ar kvalificēta darbaspēka atrašanu, bet vairāk nekā piektdaļa paredz, ka tādas drīzumā gaidāmas. No aptaujātajiem komersantiem 79,7% pauž ka atbalsta ārvalstu studentu integrēšanu Latvijas darba tirgū, liecina iegūtie dati no Latvijas lielākā uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, aptaujājot 225 uzņēmumu vadītājus.

Atsauc Lactalis zīdaiņu piena pulveri saistībā ar salmonellas uzliesmojumu Francijā

Francijas zīdaiņu piena pulvera ražotājs Lactalis licis daudzviet pasaulē atsaukt tā produkciju saistībā ar bažām par iespējumu salmonellas baktēriju klātbūtni piena pulvera produktos, kuri tiek pārdoti ar zīmoliem Milumel, Picot un Celi.

Dombrovskis: EK piedāvā papildu atbalstu ES dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā

Eiropas Komisija piedāvā papildu atbalstu tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā, atzīst EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis

Cik Latvijai izmaksā vardarbība pret sievietēm?

Ar partneru vardarbību pret sievietēm saistītās izmaksas Latvijā varētu sasniegt 442 miljonus eiro gadā, atsaucoties uz Eiropas dzimumu līdztiesības institūta datiem, norāda Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Viktorija Boļšakova.

Rinkēvičs: Jāveicina mazo komersantu iesaiste starptautiskajā tirdzniecībā

«Ir jāturpina atbalstīt daudzpusējā tirdzniecības sistēma, saglabājot Pasaules Tirdzniecības organizācijas centrālo lomu starptautisko tirdzniecības noteikumu izstrādē un īstenošanā,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

«Eiropas Oskaru» ceremonijā dominē satīriskā drāma «Kvadrāts»

Berlīnē aizvadīta Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana, kur sešās nominācijās par labāko atzīta Zviedrijas, Dānijas un Vācijas kopražojums «Kvadrāts» par kādu mākslas muzeja darbinieku, kurš piedzīvo grūtības izskaidrot laikmetīgās mākslas darba būtību.

Nekā personīga: OIK saņēmēju vidū lieli Vienotības un ZZS ziedotāji

Pērn Latvenergo iepirka elektrību par paaugstinātu cenu no vairāk nekā 100 atjauno resursu uzņēmumiem, kas elektroenerģiju ražo no biogāzes un biomasas. Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka liela daļa šo firmu īpašnieku un pārvaldnieku reizē ir arī valdošo partiju Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības sponsori, uzsvērts raidījumā Nekā personīga.

LTV: Par Rail Baltica projektu atbildīgā Linuža uzņēmums figurē krāpšanas lietā

Jaunajam Eiropas Dzelzceļa līniju vadītājam Andrim Linužam piederošs uzņēmums iesaistīts kriminālprocesā par krāpšanu un dokumentu viltošanu, saņemot valsts naudu vēja enerģijas iekārtu iegādei. Nominācijas komisijai, kas viņu izraudzījās augstajam amatam, šis fakts neesot bijis zināms.

Ušakovs: Darījumu kvartāls New Hanza veicinās pilsētas attīstību

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, apmeklējot jaunattīstāmo darījumu un dzīvojamo kvartālu New Hanza, uzsvēris, ka katrs šāds projekts paaugstina dzīves līmeni pilsētā, gan radot jaunas telpas dzīvokļiem un ofisiem, gan veidojot jaunas darbavietas, gan sabiedriski nozīmīgas būves, turklāt arī «pavelk» uz augšu apkārtējās teritorijas.

52 gadu vecumā miris Olainfarm līdzīpašnieks Valērijs Maligins

Šī gada 10.decembrī 52 gadu vecumā savās mājās Jūrmalā mūžībā devies AS Olainfarm valdes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Valērijs Maligins, vēstīts uzņēmuma paziņojumā Nasdaq biržas mājaslapā.

Ukrainas policija aiztur Gruzijas eksprezidentu Saakašvili

Ukrainas policija aizturējusi bijušo Gruzijas prezidentu Mihailu Saakašvili vairākas dienas pēc tam, kad viņu no policijas mikroautobusa atbrīvojis viņa atbalstītāju pūlis.

Deviņos mēnešos no Latvijas izvests par 7,3% mazāk cigarešu

Šogad deviņos mēnešos no Latvijas uz citām valstīm izvesti 1,943 miljardi cigarešu, kas ir par 7,3% mazāk nekā 2016.gada deviņos mēnešos.

Turpmākajā nedēļā būs vējains laiks, gaiss iesils līdz pat +9 grādiem

Iesākoties jaunajai darba nedēļai, pirmdien, 11.decembrī, dienā gaisa temperatūra būs -3…+2 grādu pēc Cesija robežās, vien jūras piekrastē var būt vēl par kādu grādu siltāks. Dienas laikā sagaidāmi nelieli nokrišņi, pārsvarā slapjš sniegs un sniegs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Nedēļa Lietuvā. Viļņas mērs atvainojas par nespēju novērst ielu apledojumu

Viļņas mērs Remigijs Šimašus (Remigijus Šimašius) atzinis, ka galvaspilsētas ielu uzturētāji, iestājoties ziemai raksturīgiem laikapstākļiem, nav strādājuši pietiekami labi, un atvainojies iedzīvotājiem par sastrēgumu radītajām neērtībām.

BNN nedēļas apkopojums: Šleseram savs KNAB informators. Brūkošie ceļi Latvijā. Sabijusies «kebabu nozare»

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Patiesība; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Bailes; Nākotne; Apjukums.

Aptauja: Svētku brīvdienās šogad strādās katrs desmitais

Ziemassvētku priekšvakarā vai Vecgada dienā strādās 10% Latvijas iedzīvotāju, bet katrs piektais atzīst, ka šajās dienās strādās kāds no viņu ģimenes locekļiem.

Strīķe: Man nav šaubu, ka gan Kučinskis, gan Vējonis «danco» pēc Lemberga stabules

Jau desmit gadus Aivaram Lembergam ir liegums pildīt Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumus. Tikpat ilgu laiku kā Lembergs, tā valsts amatpersonas šo lēmumu ignorē. Pašvaldības darbu uzraugošais ministrs Kaspars Gerhards, būdams gana labi informēts par patieso varas centru, kas, manuprāt, diemžēl nav Latvijas pilsoņi kā deklarēts Satversmē, brauc vizītē ne jau uz Ventspili, bet gan pie Lemberga. Pēc būtības klanīties un apliecināt savu padevību kā tādos viduslaikos, uzskata Jaunās Konservatīvās partijas politiķe, Rīgas domes deputāte Juta Strīķe.

Zemnieku saeima: Ja Latvijā neatvieglos nosacījumus viesstrādnieku ievešanai, vienkārši nebūs kas strādā

Pārtikas nozares padomes sēdes lielākās diskusijas raisījis jautājums par darbaspēka trūkums gan lauksaimniecības, gan pārtikas pārstrādes uzņēmumos. Vairāki lauksaimnieki ir neizpratnē par Ekonomikas ministrijas piedāvāto risinājumu, sakot, ka tas esot tālu no realitātes.

FM viedoklis par ES fondiem: Jāizvairās no pārmērīga investīciju regulējuma

Jāizvairās no pārmērīga investīciju regulējuma, jo valstu problēmas ir atšķirīgas un līdz ar to arī atbalsts ir jāpiemēro esošajai situācijai. Jāļauj dalībvalstīm pilnībā koncentrēties uz rezultātu sasniegšanu nevis nosacījumu izpildi, norāda Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Eiropas Savienības fondu jautājumos Armands Eberhards.

Pasaules Dabas Fonds: Ir jāaizliedz zušu zveja visos Eiropas Savienības ūdeņos

Pēdējo 30 gadu laikā zušu populācija ir samazinājusies par 95%, taču neskatoties uz šiem dramatiskajiem rādītājiem, joprojām notiek zušu nozveja, uzsver Pasaules Dabas Fondā.