bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts
LatviaLatvija

Saeimas deputāti sev palīgus un konsultantus izvēlas atšķirīgi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULīdz ar jauno Saeimu jauns darba cēliens sākas ne tikai Saeimas deputātiem. Jauni līgumi ir jāslēdz arī ar deputātu palīgiem un frakciju konsultantiem. Partijas ar valsts piešķirtajiem resursiem rīkojas dažādi: vienas tos izmanto, lai atalgotu jaunatnes organizāciju aktīvistus, citas sagādā ienākumus bijušajiem politiķiem, bet ir arī tādas, kas palīgus pamatīgi nostrādina.

Saeimas kārtības rullis nosaka: katram deputātam var būt ne vairāk kā divi palīgi, kas tiek atalgoti no valsts budžeta. Viena deputāta palīgiem atvēlētā atalgojuma summa šobrīd ir 807 eiro pirms nodokļu nomaksas, ziņo Latvijas Radio.

Savi palīgi ir arī frakcijām – šobrīd trīs lielākajās Saeimas frakcijās ir pa četriem konsultantiem, bet abās mazākajās – pa vienam. Savukārt Nacionālajai apvienībai pienākas trīs konsultantu vietas.

Lai gan formāli darba tiesiskās attiecības ar deputāta palīgu Saeimas Kanceleja nodibina pēc paša deputāta priekšlikuma, vairākās frakcijās neslēpj, ka šis process notiek centralizēti vai vismaz tiek saskaņots. 12. Saeimā tas ir raksturīgi opozīcijas frakcijām, arī mazākajai parlamenta frakcijai No sirds Latvijai (NSL).

Tās vecākā konsultante ir partijas biedre, bijusī Valsts kontroles padomes locekle Dace Nulle. Savukārt palīgu amatos paņemti vairāki saraksta kandidāti – bijušais Daugavpils mērs un 7. Saeimas LSDSP frakcijas vadītājs Valdis Lauskis, kādreizējais kultūras ministres biroja vadītājs Valters Bolēvics, Rīgas Dabaszinību skolas direktore Daiga Kalniņa un advokāte Inna Laizāne.

Tāpat kā NSL, arī Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijā vairumam deputātu šī ir pirmā reize Saeimā. Tomēr parlamentārā darba pieredze ir frakcijas vecākajai konsultantei Ingai Vanagai. Starp deputātu palīgiem ir bijušais Rīgas domnieks Jānis Mārtiņš Skuja, bijusī Rīgas mēra un vairāku ministru preses sekretāre Kristīne Liepa, vairāku Kurzemes pašvaldību jurists Edgars Štāls.

Savukārt Saskaņai jau vairākus gadus ir stabils frakcijas darbinieku kodols, kurā šajā Saeimā ir nelielas izmaiņas. Nupat kā tautsaimniecības padomniece tajā atgriezusies ekonomikas doktore Ilona Lejniece, kas ir arī SIA Laika stars finanšu eksperte. Lejniece bijusi arī savulaik Rīgas pašvaldībai piederošās akciju sabiedrības Ceļu pārvalde finanšu direktore, bet šogad Saeimas vēlēšanās piedalījās no Aināra Šlesera vadītās partijas Vienoti Latvijai saraksta. Saeimā kā deputāta Ivana Ribakova palīgs tomēr atgriezies arī Saskaņas veterāns Nikolajs Kabanovs. Saskaņas frakcijā vairākiem deputātiem ir palīgi, kuru pamatdarbs ir Rīgas domē. Piemēram, bijušais žurnālists, tagad domes Sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieks Mārtiņš Vilemsons šo darbu nu apvienos ar palīdzēšanu diviem deputātiem – Sergejam Potapkinam un Ivaram Zariņam. Arī Regīna Ločemele-Luņova Rīgas domē atradusi vienu no palīgiem – Olgu Portnovu, kas kā palīdze jau darbojas Rīgas mēra un partijas Saskaņa vadītāja Nila Ušakova birojā.

Vienotībā par Solvitas Āboltiņas palīdzi ir kļuvusi bijusī Vienotības Jaunatnes organizācijas vadītāja Linda Medene. Savukārt Nacionālās apvienības (NA) frakcijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš apgalvo, ka partija atstāj palīgu izvēli pašu deputātu ziņā, tomēr neslēpj, ka arī Nacionālā apvienība mudina biedrus iesaistīt Saeimas darbā jaunatnes organizācijas pārstāvjus.

Vislielākā brīvība palīgu izvēlē ir Zaļo un Zemnieku savienības deputātiem. Vismaz tā apgalvo frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Lai gan ZZS frakcijā deputāti par palīgiem savus radus vairs nenodarbina, kā ir bijis senāk, Brigmanis neesot mainījis savas domas, ka «vislabāk ir sastrādāties kopā ar cilvēku, ar ko tu ikdienā esi.» Apvienībā ietilpstošās partijas par šiem amatiem nav vienaldzīgas, jo par palīgiem ir pieņemta, piemēram, Zaļās partijas biroja vadītāja Līga Bulmeistere, bijušais Talsu domes deputāts Alfons Spēks, Liepājas mēra Ulda Seska biroja vadītājas meita Laila Brūna un padomniece Vita Plūksna.

Pagaidām gan visi deputāti savus palīgus nav izvēlējušies, taču nav arī dzirdēts, ka kāds no šī resursa grasītos atteikties, vēsta Latvijas Radio.

Ref: 102.000.102.8716


Pievienot komentāru

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.

Latvijā bijis ES sestais mazākais patvēruma lūgumu skaits pret iedzīvotāju skaitu

Latvijā pērn saņemti 182 pirmreizējie patvēruma lūgumi, rēķinot uz miljonu valsts iedzīvotāju, kas ir sestais mazākais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina publicētie ES statistikas departamenta Eurostat dati.

Samazinās traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 20.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Strautiņš: Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja

«Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja, kas pavisam drīz kļūs par nepieciešamību,» iepazīstinot ar Luminor Baltijas ekonomikas jaunāko prognozi, uzsvēra bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Šobrīd iespējas kreditēšanas kāpumam ir milzīgas. Un tieši mājsaimniecības ar banku starpniecību būs tās, kas galvenokārt nodrošinās finansējumu ieguldījumiem mājokļos.»

LTRK padomes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts Rostovskis

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētāja amatā uz nākamo trīs gadu termiņu ievēlēts līdzšinējais LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

No 1.novembra Latvijā varēs reģistrēt automašīnas ar stūri labajā pusē

No šī gada 1.novembra Latvijā būs atļauts reģistrēt automašīnas, kurām stūre atrodas labajā pusē. Tāpat kā līdz šim šādām automašīnām būs jāīsteno virkne tehnisko prasību, taču stūres atrašanās puse nebūs jāmaina.

ES piešķir papildu finansējumu izglītības reformu ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju un ieviešanu, palielinot jaunā satura izstrādei un ieviešanai paredzēto finansējumu.

KVV Liepājas metalurga velmētavas kustamo mantu iegādājies Austrijas uzņēmums Smart Stahl

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs velmētavas kustamās mantas izsolē uzvarējis Austrijas uzņēmums Smart Stahl GmbH, norāda uzņēmuma administrators Guntars Koris.

Valdība apstiprina Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam

Ministru kabinets otrdien, 20.martā, apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam. Plāns nosaka konkrētus pasākumus Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam praktiskai ieviešanai.

Pilnveidos likumu, lai jaunuzņēmumiem atvieglotu valsts atbalsta saņemšanu

Lai uz valsts atbalstu varētu pretendēt arvien vairāk jaunuzņēmumu jeb startup, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 20.martā, noslēdza darbu pie grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā .

Izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu

Biznesa konsultāciju un audita kompānija Ernst & Young Baltic izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu.

Aiztur divus vīriešus ar 140'000 kontrabandas cigarešu

Daugavpilī par tabakas izstrādājumu nelikumīgu pārvietošanu aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemts 140 000 kontrabandas cigarešu, vēsta Kristīne Pētersone, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore.

Norvēģijas valdību paglābj tieslietu ministres atkāpšanās

Norvēģijā, cenšoties novērst valdības krišanu, otrdien, 20.martā, no amata atkāpusies tieslietu ministre, kura izsaukusi asu kritiku par izteikumiem, ka opozīcijas partija ir pārāk maiga tās attieksmē pret iespējamiem teroristiem.

Rail Baltica stacijas būvprojekta izstrāde lidostā Rīga izmaksās 4,5 miljonus eiro

Starptautiskajā lidostā Rīga veidojamās Rail Baltica dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekta izstrāde izmaksās 4,5 miljonus eiro, teic Rail Baltica ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līniju valdes loceklis Andris Linužs.

VARAM uzsāk latviešu remigrācijas atbalsta pilotprojektu

Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu latviešu remigrācijas veicināšanai, 2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, ziņo Santa Vaļuma, Ministra padomniece VARAM.

Igaunijas uzņemtam sīrietim patur spēkā cietumsodu par vardarbību pret sievu

Igaunijas krimināllietā, kur Sīrijas pilsonis notiesāts uz desmit gadiem cietumā par miesas bojājumu nodarīšanu savai sievai, Igaunijas Augstākā tiesa noraidījusi viņa sūdzību trešajā tiesas instancē. Jaunietis aizturēšanā atrodas jau vairāk nekā gadu.

Entomologs: Latvijā pēdējos gados aptuveni 5% visu ērču ir inficētas ar encefalītu

Šogad ērces periodiski bijušas aktīvas arī ziemas periodā. Gaisa temperatūrai nedaudz iesilstot, tās kļūst sastopamas aizvien biežāk un tas nozīmē, ka laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai izvairītos no inficēšanās ar bīstamo slimību, atzīmē entomologi.

Latvijas ļaudis ar Putinu sirdī

Krievijas prezidenta vēlēšanās 95% no Latvijā mītošajiem Krievijas pilsoņiem, svētdien, 18.martā, balsoja par Vladimiru Putinu. Vēl lielāks atbalsts Putinam ārzemēs fiksēts vienīgi Krievijas kara bāzē Tadžikistānā – 99%. Kopš 2012.gada Putina atbalstītāju rindas mūsu valstī ievērojami augušas, savus novērojumus izsaka Saeimas deputāts Edvīns Šnore.

Vidējā izmaksātā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg pieaugusi par teju 30%

Pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu pieaugusi par teju 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotā statistika.

SEB: Latvijā mājokļa kredīta ikmēneša maksājumi – vidēji 260 eiro

Pērn SEB banka piešķīrusi iedzīvotājiem mājokļa iegādei vairāk nekā 2 600 aizdevumus par kopējo summu ap 133 miljoniem eiro. Piešķirtā finansējuma apjoms ir par 23% lielāks nekā 2016.gadā. Ņemot vērā rekordzemās procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums pērn piešķirtajiem kredītiem šobrīd ir ap 260 eiro.

Afrinu Sīrijā pametuši 220 000 iedzīvotāji, sācies marodierisms

No Afrinas pilsētas Sīrijas ziemeļos īsi pirms sīriešu kaujinieku ienākšanas tajā bēgļu gaitās devušies ap 220 000 cilvēku. Turcijas atbalstītie kaujinieki, kuri ieņēmuši pilsētu, savukārt sākuši Afrinā nodarboties ar izlaupīšanu.

«Iesālītajai Rīgai» rosina meklēt steidzamu risinājumu

Partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāts Ansis Ansbergs rosinājis Rīgas domei rast steidzamu risinājumu sāls pārmērīgajam lietojumam ziemas sezonā, kas negatīvi ietekmē gan cilvēku un dzīvnieku veselību, gan ēku, transportlīdzekļu, apstādījumu dzīves ilgumu, vēsta politiskais spēks. 

Kalniete: Visiem ES zemniekiem jānodrošina taisnīga konkurence

Sešpadsmit Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas pirmdien, 19.martā, kopīgi iesniedza priekšlikumus EP rezolūcijai par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni – Parlamenta ziņojumā iekļaut prasību no 2021.gada vienādot tiešmaksājumu līmenī visā Eiropā.

Teju 50% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, liecina uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.