bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.09.2017 | Vārda dienas: Matīss, Modris, Mariss
LatviaLatvija

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta stingrākus sodus par valodas pārkāpumiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Juridiskā komisija virzīšanai Saeimā pirmajam lasījumam atbalstījusi piecu Nacionālās apvienības Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK deputātu virzītos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz stingrākus sodus par valsts valodas nelietošanu. Jānorāda, ka pret grozījumiem balsoja tikai Saskaņas frakcijas deputāti.

Nacionālās apvienības virzītie likuma grozījumi paredz valsts amatpersonām piemērot atstādināšanu no amata uz laiku līdz trim gadiem, ja noteikti valsts valodas lietošanas pārkāpumi fiksēti atkārtoti gada laikā. Grozījumi arī paredz noteikt sodus juridiskajām personām un pārskatīt soda apmērus fiziskajām personām.

Juridiskā komisija šodien atbalstīja piecu Nacionālās apvienības deputātu Saeimā iesniegtos likuma grozījumus, kas paredz būtiski mainīt sodus par Valsts valodas likuma normu neievērošanu. Grozījumi palielinātu naudas sodus, īpaši valsts amatpersonām, kā arī paredzētu atņemt tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatu uz laiku līdz trim gadiem, ja pārkāpumi izdarīti atkārtoti.

Lai sasniegu administratīvā soda mērķi, grozījumi paredz, ka par valsts valodas lietošanas normu neievērošanu varētu sodīt arī juridiskās personas, kā arī tajos ietverta sodu apmēra pārskatīšana fiziskām personām.

Juridiskās komisijas vadītājs, Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš (NA) informē, ka pagājušajā gadā Valsts valodas centrs ir konstatējis 404 Valsts valodas likuma pārkāpumus, šā gada sešos mēnešos konstatēti jau 219 šādi gadījumi, kas parāda tendenci skaitam pieaugt. Visskaļāk ir izskanējuši tie gadījumi, kad valsts valodas lietošanas kārtību pārkāpj valsts amatpersonas.

«Klaju cinismu pret valsts simboliem, pārkāpjot Valsts valodas likumu, demonstrē pašvaldību vadītāji no Saskaņas. Rīgas mēra Ušakova piemēram nesen pievienojās arī bijušais Daugavpils mērs Elksniņš, pārkāpumi bijuši arī Saskaņas pārvaldītajā Rēzeknes pilsētā,» norāda Bērziņš.

Turpinot, viņš saka: «Tas liecina par sistemātisku problēmu un valsts valodas apdraudējumu. Saeimai, apstiprinot NA rosinātos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz valsts amatpersonas atstādināšanu no amata uz laiku, ja šāds pārkāpums veikts atkārtoti, – tieši tiem, kuri valsts valodu zina, bet apzināti to nelieto, liktu padomāt divreiz. Šodienas Juridiskās komisijas lēmumu vērtēju kā stabilu soli valsts pamatvērtību stiprināšanā, par ko diemžēl mums joprojām ir jācīnās 26 gadus pēc valsts neatkarības atjaunošanas.»

Atspēkojot Saskaņas frakcijas deputātu iebildumus likuma grozījumiem, Bērziņš Juridiskās komisijas sēdē atgādinājis, ka Latvijas valsts valoda ir latviešu valoda, mazākumtautībām ir tiesības uz savu valodu un kultūru, bet tām ir jārespektē Satversme.

«Ja pārkāpumu skaits būtu nulle, tad mēs varētu spriest, ka latviešu valoda nav apdraudēta,» pēc sēdes atzīst Bērziņš, atgādinot, ka visi deputāti no Saeimas tribīnes ir zvērējuši saglabāt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā.

Aktīvu atbalstu likuma grozījumiem pauda arī Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (NA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA), uzsverot, ka tieši pēc divvalodības referenduma ir pieaudzis cinisku Valsts valodas likuma pārkāpumu skaits.

Ar Rīgas pašvaldību problēmas sākušās jau 2013. gadā, šobrīd tās izplatās pārējās Saskaņas pašvaldībās, kas ir tiešs pierādījums, ka sodus nepieciešams palielināt, īpaši pret valsts amatpersonām, secināts sēdē.

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas vēl jāskata trīs lasījumos Saeimā. Minētos grozījumus atbalsta virkne patriotisku organizāciju: Latvijas Nacionālo karavīru biedrība, Latvijas Nacionālo partizānu apvienība, Latviešu Virsnieku apvienība, Daugavas Vanagu Centrālā valde, Daugavas Vanagi Latvijā, Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība, Rīgas politiski represēto biedrība, Motoapvienība Dieva suņi un daudzas citas organizācijas.

Ref: 225.000.103.1823


Pievienot komentāru

  1. Andris teica:

    Visiem nacionālajiem buldurētājiem – deputātiem, ministriem, ierēdņiem, (Valsts valodas centra ērmus ieskaitot) un citiem publiskās telpas piemuldētājiem “pa lielam” uzliks uzpurņus?

    +1 0 -1 0

Citadele Index: Vispesimistiskākie ir Latgales un Vidzemes uzņēmēji

Šī gada 2. ceturksnī visoptimistiskākie ir Pierīgas, Zemgales un Kurzemes uzņēmēji. Savukārt Latgales un Vidzemes uzņēmējos ir novērojams pesimistiskums, liecina jaunākais Citadele Index pētījumu.

No 1.oktobra Latvijā sāks darboties eZvana sistēma

Latvijā  no 1.oktobra sāks darboties avārijas zvanu automātiskā eZvana sistēma - ja transportlīdzeklis būs iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, neatliekamo palīdzību varēs izsaukt, izmantojot automātisko avārijas zvanu sistēmu, kas iebūvēta transportlīdzeklī.

Izglītības ministrs Šadurskis: Mācību saturs mainīsies, bet eksāmeni paliks

Eksāmeni kā viena no vērtēšanas iespējām paliks arī pēc mācību satura reformas, ceturtdien, 21.septembrī, konferencē «Vērtēt, lai mācītos» uzsvēris izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Arī Lietuva satraukta par Rietumu gardumu kvalitāti

Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests šonedēļ paziņojis, ka, salīdzinot starptautisku zīmolu produktus, kas nopērkami gan Rietumeiropā, gan Lietuvā, secināts – vietējos veikalos nopērkamais nav īsti tas pats, kas Berlīnē.

Bondars vēlas mazināt labēji centrisko politisko spēku sašķeltību

Politiķiem, kuri vēlas turpināt darboties Latvijas labā, būtu jāapvienojas, jo patlaban novērojamā partiju labēji centriskā spektra sašķeltība traucē sasniegt mērķus kā Saeimā, tā arī pašvaldībās, uzskata bijušais Latvijas Reģionu apvienības līderis, Rīgas domes opozīcijas deputāts Mārtiņš Bondars.

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji raizējas par bērnu izglītības apmaksu

Liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir bažas par to, ka viņi nespēs apmaksāt savu vai savu bērnu izglītību - tā liecina ERGO Drošības indeksa pētījuma rezultāti. Jāatzīmē, ka 64% no visiem aptaujātajiem, kuri pauda raizes par savām iespējām segt izdevumus par izglītību, ir nepilngadīgu bērnu vecāki.

Bankrotu skaits Latvijā un Igaunijā krities, Lietuvā - pieaudzis

Uzņēmumu bankrotu skaits Latvijā pērn krities par 12,4% un Igaunijā par 10,9%, turpretī Lietuvā pieaudzis par 35,2%, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface apkopotā informācija.

Saeimā nodibina grupu HIV un tuberkulozes pacientu atbalstam

Saeimā ceturtdien, 21.septembrī,pēc deputāta Hosama Abu Meri iniciatīvas tika nodibināta Saeimas deputātu grupa HIV un tuberkulozes pacientu atbalstam.

RNP: Apkures sezonu iespējams uzsākt ātrāk

Dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieku kopības var pieņemt lēmumu par apkures pieslēgšanu mājai kopīpašnieku noteiktā datumā, negaidot apkures sezonas uzsākšanu Rīgā, informē SIA Rīgas namu pārvaldnieks.

Noteikts pagaidu aizliegumu jaunai psihoaktīvai vielai; par realizēšanu - cietums

No 2017.gada piektdienas, 22.septembra, stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra noteiktais pagaidu aizliegums jaunai psihoaktīvai vielai un tās saturošiem izstrādājumiem. Lēmums attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata minēto vielu.

Bildēs: Meksikā gruvešos meklē dzīvos

Mehiko un citās Meksikas pilsētās turpinās glābšanas darbi, lai atrastu iespējamos izdzīvojušos pēc 19.septembrī notikušās zemestrīces, kuras upuru skaits sasniedzis 237 cilvēkus.

Vai Vējoņa autoritāte piedzīvo «sitienu», spriež politologs

Saeimā notikušais balsojums, kurā tālākai izskatīšanai netika virzīts Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa virzītais likumprojekts par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem, ir kā «sitiens» pa Vējoņa autoritāti, komentē politologs Filips Rajevskis.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā pieauga par 0,1%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā pieauga par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,1%.

Kārtības ruļļa neievērošanas dēļ Kalnozolam liedz izteikties Saeimas sēdē

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ceturtdien, 21.septembrī, divas reizes liedza deputātam Valdim Kalnozolam turpināt izteikties debatēs parlamenta sēdē, jo viņš neievēroja Kārtības ruļļa nosacījumu runāt par izskatāmo jautājumu.

Saeima precizē aizsargājamo biotopu noteikšanu

Lai precizētu Latvijā aizsargājamo biotopu noteikšanu, Saeima ceturtdien, 21.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Sugu un biotopu aizsardzības likumā.

Kamēr Igaunija lāpa kiberdrošības «robu», amatpersonām iesaka mobilo ID

Kamēr igauņu informātiķi cenšas novērst potenciālu drošības apdraudējumu, kāds atklāts mikroshēmās, ar kādām aprīkotas 750 000 Igaunijas identifikācijas karšu, e-pakalpojumu lietotājiem valsts amatos tiek ieteikts papildus šīm kartēm lietot arī mobilā tālruņa identifikāciju.

Tirgus tendence: Jūs vairs neesat darba meklētājs, bet uzņēmējs

Pēdējā desmitgadē gan Latvijā, gan citur pasaulē strauji ir mainījies darba un darbinieku meklēšanas process. Cilvēki, kuri meklē darbu, orientēti uz sevi un peļņu, tādā veidā pēc būtības kļūstot par uzņēmējiem. Personāla atlases un konsultāciju uzņēmums DarbaGuru skaidro darba tirgus tendences.

Ceļu būvnieku samaksāto soda naudu sola izmantot jaunam bērnu rotaļu laukumam

Par ceļu būvnieku samaksāto soda naudu Zirņu un Laktas ielas apkaimē pie Valdemāra ielas pašvaldība plāno ierīkot bērnu rotaļu laukumu, apliecina Rīgas domē.

Saeima atbalsta mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošanu

Saeima ceturtdien, 21.septembrī, konceptuāli atbalstīja izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas paredz mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas procesa vienkāršošanu.

Lidostā Rīga aizturēts meklēšanā esošs Latvijas pilsonis

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē aizvadītajā dienā trešdien, 20.septembrī, konstatēja 33 likumpārkāpējus. Jāatzīmē arī tas, ka lidostā Rīga aizturēts meklēšanā esošs Latvijas pilsonis.

Latvieši vēlas tāpat kā igauņiem - publicēt tiesību aktu tulkojumus 

«Lai uzlabotu investīciju vidi Latvijā, tiesību aktu tulkojumiem angļu valodā jābūt pieejamiem un ērti lietojamiem. Igauņi šādu praksi īsteno un ir gatavi dalīties pieredzē,» uzsver Oficiālā izdevēja Latvijas Vēstnesis pārstāvji.

35 tīkotāji uz Pasažieru vilciena vadītāja krēslu; Lubāns vēlas saglabāt amatu

Atkārtotajā konkursā uz AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētāja amatu saņemti kopumā 35 pieteikumi. Patlaban atsijāti pieci pretendenti, kuri pirmajā kārtā ieguvuši augstāko punktu skaitu.

Ozoliņš: Tranzīta un loģistikas nozarē savstarpēji jākomunicē daudz aktīvāk

Savstarpēja komunikācija un informācijas ciešāka apmaiņa starp nozarē strādājošajiem, ir nepieciešamie priekšnosacījumi Latvijas tranzīta stiprināšanā, uzsver Loģistikas padomes sēdē Satiksmes ministrijas valsts sekretārs, padomes priekšsēdētājs Kaspars Ozoliņš.

Vējonis: Mierpilna konflikta atrisināšana Ukrainā ir Latvijas prioritāte

 «Krievijas nepamatota agresija pret tās kaimiņvalstīm ir nopietns starptautisko drošības noteikumu pārkāpums. Jebkurš agresors, kurš uzsāk un uztur šos konfliktus, ir jāsauc pie atbildības par starptautisko tiesību pārkāpumiem,» uzsver Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Eigims: Likvidējot Elksniņa izveidoto mēra biroju, pašvaldība ietaupa 6 000 eiro

Likvidējot bijušā domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa izveidoto mēra biroju, pašvaldība ietaupot 6 000 eiro.