bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.02.2018 | Vārda dienas: Eleonora, Ariadne
LatviaLatvija

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta stingrākus sodus par valodas pārkāpumiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Juridiskā komisija virzīšanai Saeimā pirmajam lasījumam atbalstījusi piecu Nacionālās apvienības Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK deputātu virzītos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz stingrākus sodus par valsts valodas nelietošanu. Jānorāda, ka pret grozījumiem balsoja tikai Saskaņas frakcijas deputāti.

Nacionālās apvienības virzītie likuma grozījumi paredz valsts amatpersonām piemērot atstādināšanu no amata uz laiku līdz trim gadiem, ja noteikti valsts valodas lietošanas pārkāpumi fiksēti atkārtoti gada laikā. Grozījumi arī paredz noteikt sodus juridiskajām personām un pārskatīt soda apmērus fiziskajām personām.

Juridiskā komisija šodien atbalstīja piecu Nacionālās apvienības deputātu Saeimā iesniegtos likuma grozījumus, kas paredz būtiski mainīt sodus par Valsts valodas likuma normu neievērošanu. Grozījumi palielinātu naudas sodus, īpaši valsts amatpersonām, kā arī paredzētu atņemt tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatu uz laiku līdz trim gadiem, ja pārkāpumi izdarīti atkārtoti.

Lai sasniegu administratīvā soda mērķi, grozījumi paredz, ka par valsts valodas lietošanas normu neievērošanu varētu sodīt arī juridiskās personas, kā arī tajos ietverta sodu apmēra pārskatīšana fiziskām personām.

Juridiskās komisijas vadītājs, Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš (NA) informē, ka pagājušajā gadā Valsts valodas centrs ir konstatējis 404 Valsts valodas likuma pārkāpumus, šā gada sešos mēnešos konstatēti jau 219 šādi gadījumi, kas parāda tendenci skaitam pieaugt. Visskaļāk ir izskanējuši tie gadījumi, kad valsts valodas lietošanas kārtību pārkāpj valsts amatpersonas.

«Klaju cinismu pret valsts simboliem, pārkāpjot Valsts valodas likumu, demonstrē pašvaldību vadītāji no Saskaņas. Rīgas mēra Ušakova piemēram nesen pievienojās arī bijušais Daugavpils mērs Elksniņš, pārkāpumi bijuši arī Saskaņas pārvaldītajā Rēzeknes pilsētā,» norāda Bērziņš.

Turpinot, viņš saka: «Tas liecina par sistemātisku problēmu un valsts valodas apdraudējumu. Saeimai, apstiprinot NA rosinātos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz valsts amatpersonas atstādināšanu no amata uz laiku, ja šāds pārkāpums veikts atkārtoti, – tieši tiem, kuri valsts valodu zina, bet apzināti to nelieto, liktu padomāt divreiz. Šodienas Juridiskās komisijas lēmumu vērtēju kā stabilu soli valsts pamatvērtību stiprināšanā, par ko diemžēl mums joprojām ir jācīnās 26 gadus pēc valsts neatkarības atjaunošanas.»

Atspēkojot Saskaņas frakcijas deputātu iebildumus likuma grozījumiem, Bērziņš Juridiskās komisijas sēdē atgādinājis, ka Latvijas valsts valoda ir latviešu valoda, mazākumtautībām ir tiesības uz savu valodu un kultūru, bet tām ir jārespektē Satversme.

«Ja pārkāpumu skaits būtu nulle, tad mēs varētu spriest, ka latviešu valoda nav apdraudēta,» pēc sēdes atzīst Bērziņš, atgādinot, ka visi deputāti no Saeimas tribīnes ir zvērējuši saglabāt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā.

Aktīvu atbalstu likuma grozījumiem pauda arī Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (NA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA), uzsverot, ka tieši pēc divvalodības referenduma ir pieaudzis cinisku Valsts valodas likuma pārkāpumu skaits.

Ar Rīgas pašvaldību problēmas sākušās jau 2013. gadā, šobrīd tās izplatās pārējās Saskaņas pašvaldībās, kas ir tiešs pierādījums, ka sodus nepieciešams palielināt, īpaši pret valsts amatpersonām, secināts sēdē.

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas vēl jāskata trīs lasījumos Saeimā. Minētos grozījumus atbalsta virkne patriotisku organizāciju: Latvijas Nacionālo karavīru biedrība, Latvijas Nacionālo partizānu apvienība, Latviešu Virsnieku apvienība, Daugavas Vanagu Centrālā valde, Daugavas Vanagi Latvijā, Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība, Rīgas politiski represēto biedrība, Motoapvienība Dieva suņi un daudzas citas organizācijas.

Ref: 225.000.103.1823


Pievienot komentāru

  1. Andris teica:

    Visiem nacionālajiem buldurētājiem – deputātiem, ministriem, ierēdņiem, (Valsts valodas centra ērmus ieskaitot) un citiem publiskās telpas piemuldētājiem “pa lielam” uzliks uzpurņus?

    +1 0 -1 0

Vējonis uzskata, ka finanšu sistēma Latvijā ir stabila. Tikmēr Kučinskis par radušos situāciju plāno informēt Eiropadomē

«Finanšu sistēma Latvijā ir stabila un nav pamats satraukties par banku sistēmas nestabilitāti. «Bankas darbojas un turpinās darboties normālā režīmā,»  uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Robežsargi pieķer divus vīriešus dīzeļdegvielas nelikumīgā pārvietošanā

Krāslavas stacijas tuvumā izņemti 220 litri valstī nelikumīgi ievestas dīzeļdegvielas, savukārt Daugavpils novadā Križu ciema apkaimē aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemti vēl 150 litri kontrabandas dīzeļdegvielas, vēsta robežsardzē.

Rīgas reģionā vīrietis apkrāpis vismaz 42 iedzīvotājus; policija aicina atsaukties

Valsts policijas iecirkņos saņemta informācija no desmitiem cietušo personu par kādu vīrieti, kurš pēdējo četru gadu laikā piedāvājis dažāda veida celtniecības un remontdarbus, saņēmis par tiem priekšapmaksu, taču darbus tā arī nav veicis. Policija aicina atsaukties arī citus iespējamos cietušos.

Ar ES fondu augstākās izglītības institūcijās varēs uzlabot studiju programmu saturu

Augstskolām un koledžām ir iespēja ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu uzlabot pārvaldību un pilnveidot studiju programmu saturu - Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir izsludinājusi atklātu projektu iesniegumu atlasi. Šim mērķim kopumā pieejamais ESF finansējums ir vairāk nekā 15,8 miljonu eiro.

No vardarbības ģimenē cietušie aicināti saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas

Ņemot vērā lielo iedzīvotāju interesi, šī gada 22.februārī turpināsies akcija Pajautā juristam, kuras ietvaros juristi sniegs bezmaksas konsultācijas no vardarbības ģimenē cietušajiem, vēsta biedrības Skalbes direktore Zane Avotiņa.

Pērn Korupcijas uztveres indekss Latvijā nav būtiski uzlabojies

Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā 2017.gadā Latvijas pozīcijas nav būtiski uzlabojušās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma saka biedrības Sabiedrība par atklātību Delna direktora pienākumu izpildītāja Liene Gātere.

LM: Pilotprojekts mājokļu nodrošināšanai bēgļiem turpināsies līdz pat gada beigām

Pilotprojektu mājokļu nodrošināšanai ģimenēm, kurām piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss, plānots turpināt vēl līdz šī gada beigām, vēsta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Kļaviņš pēc kļūšanas par liepājnieku saņem piecreiz lielāku transporta kompensāciju

Saeimas deputāts, savulaik ilggadējais Rīgas pašvaldības darbinieks Askolds Kļaviņš īsi pēc kļūšanas par parlamentārieti ir mainījis savu deklarēto dzīvesvietu no galvaspilsētas uz Liepāju, kas ļāvis piecas līdz sešas reizes palielināt saņemto transporta izdevumu kompensāciju.

Pērn lielākais pieprasījums no Latvijas pārvadātāju puses bijis pēc Krievijas atļaujām

Saskaņā ar pērnā gada beigu datiem Latvijā ar kravu vai pasažieru komercpārvadājumiem nodarbojas 4 741 licencēts autopārvadātāju uzņēmums, kas ir par 3% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu 2016.gadā, norāda SIA Autotransporta direkcija.

Parādniekiem apķīlātās kustamās mantas turpmāk izsolīs internetā

Apķīlāto kustamo mantu turpmāk tirgos izsolē elektroniskajā vidē, to paredz izmaiņas Civilprocesa likumā, ko galīgajam lasījumam parlamentā atbalstījusi Saeimas Juridiskā komisija.

Aizdomās par «vergu» vervēšanu darbam Lielbritānijā aiztur Latvijas valstspiederīgos

Starptautiskā operācijā, kuras ietvaros vienlaikus veiktas vairākas kratīšanas gan Latvijā, gan Lielbritānijā, aizdomās par cilvēku tirdzniecības organizēšanu darbam Lielbritānijā aizturētas kopā piecas personas - divi vīrieši un trīs sievietes.

Apsaimniekotājs: Iedzīvotāji vieglprātīgi pret elementārām ugunsdrošības prasībām

Uz dzīvokļu īpašniekiem attiecas trīs būtiskākie darbi - iespējama tvaika nosūcēju pārslēgšana un ventilācijas pārbūve, ja nosūcēju var pievienot tikai dabīgās ventilācijas šahtai, dūmu detektora pieslēgšana, kā arī elektroinstalācijas un kontaktu pārbaude, uzsver eksperti.

Lielākais sals līdz -32 grādiem pēc Celsija gaidāms nākamnedēļ

Šīs nedēļas otrā puse Latvijā būs auksta, bet vēl lielāks sals gaidāms nākamajā nedēļā, liecina jaunākās laika prognozes. Nākamnedēļ ienāks vēl lielāks aukstums no Krievijas. Saskaņā ar pašreizējo prognozi gaisa temperatūra vietām Vidzemē un Latgalē pazemināsies līdz pat -32 grādiem pēc Celsija. 

Latkovskis: Krievija mēģina izmantot pašreizējo situāciju, lai radītu haosu Latvijā

Krievija mēģina izmantot pašreizējo situāciju, lai radītu haosu Latvijā, taču tas neizdodas, uzskata Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

Paātrinās īpašuma tiesību un hipotēkas nostiprināšanas procesu

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstījuši grozījumus Bāriņtiesu likumā, Notariāta likumā un Zemesgrāmatu likumā, kas paredz padarīt ātrāku un drošāku īpašuma tiesību un hipotēkas nostiprināšanas procesu.

Pieteikties laulībām dzimtsarakstu nodaļā varēs arī elektroniski

Iesniegumu par laulības noslēgšanu dzimtsarakstu nodaļā varēs iesniegt arī elektroniski, ja iesniegums parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Pieprasa Reiznieces-Ozolas demisiju; Bažas, ka ministre ievelk Latvijas finanšu sektoru vēl «dziļākā purvā»

Latvijas finanšu ministre Dana Reiznieces-Ozola nav spējusi novērst Amerikas Savienotās Valstis Finanšu ministrijas lēmumu, kas ir iznīcinošs Latvijas finanšu sektora reputācijai un pazemojošs Latvijas valdībai, uzsver Jaunās konservatīvās partijas valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns. Tas kalpo par iemeslu, kāpēc politiskais spēks prasa Reiznieces-Ozolas demisiju.

Aizsardzības ministrija: Pret Latviju tiek izvērsta masveida informācijas operācija

Aizsardzības ministrija vērš uzmanību, ka saistībā ar pēdējo dienu  notikumiem banku sektorā un ar Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu, ir augsta varbūtība, ka tiek īstenota no ārienes organizēta plaša mēroga informācijas operācija, kas pēc struktūras un izpildījuma ir identiska tām, kas tika novērotas priekšvēlēšanu laikā ASV, Francijā un Vācijā.

Saeimā meklēs risinājumus Rimšēviča atsaukšanai no amata

Saeimas deputāti plāno meklēt risinājumu saistībā ar iespēju atsaukt no amata Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču.

Meža produkcijas eksports pērn pieaudzis par 6%

Latvija pērn eksportēja meža produkciju 2,22 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 6% vairāk nekā 2016.gadā, liecina Zemkopības ministrijas sniegtā informācija.

1.martā noslēgsies tiesu teritoriālā reforma

Saskaņā ar pirmās instances tiesu teritoriālo reformu 2018.gada 1.martā tiks reorganizēta Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jēkabpils, Ogres un Tukuma rajona tiesas un to sastāvā ietilpstošās zemesgrāmatu nodaļas, pievienojot tās Jelgavas tiesai un attiecīgi tās sastāvā esošajai zemesgrāmatu nodaļai un mainot tiesas nosaukumu.

Bijušo ieslodzīto atbalsta trūkums veicina atkārtotu noziegumu izdarīšanu

Vieni no galvenajiem faktoriem, kas cilvēkus mudina uz atkārtotu noziegumu veikšanu, ir atbalsta trūkums no ģimenes un apkārtējās sabiedrības, kā arī nestabila finanšu situācija un zems izglītības līmenis, atklāj Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Latvijā kultūras jomā strādājošo īpatsvars lielāks nekā ES vidēji

Latvijā kultūras jomā strādājošo skaits veido 4,5% no valstī nodarbināto cilvēku kopskaita, kas ir lielāks īpatsvars nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat otrdien, 20.februārī, publiskotie dati par 2016.gadu.

IZM: Ideju par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek

Ņemot vērā, ka Izglītības un zinātnes ministrija jau sākusi virkni nozares reformu, kuru noslēgums paredzēts vien pēc vairākiem gadiem, priekšlikums par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek, pauž izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Galvaspilsētā paplašinās veselības aprūpes pabalsta saņemšanas iespējas

Rīgā iecerēts paplašināt veselības aprūpes pabalsta saņemšanas iespējas vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem. To paredz otrdien, 20.februārī, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejā atbalstītie grozījumi.

Jaunākie komentāri