bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe
LatviaLatvija

Saeimas vēlēšanas: Graudi un pelavas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

 BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Balsojot 12. Saeimas vēlēšanās, ņemot vērā notikumus Ukrainā un arvien biežāk izskanošās bažas, ka ukraiņiem varētu sekot Baltija, jo īpaši svarīgi ir izdarīt gudru izvēli. Tā kā vēlēšanu rezultātā, visdrīzāk, izšķirsies Latvijas virzība uz austrumiem vai rietumiem, sabiedrībā zināmi cilvēki un viedokļu līderi aicina nebūt naiviem un neticēt tukšiem solījumiem, bet gan deputātu kandidātus vērtēt pēc padarītajiem darbiem.

Jāiekustina atmiņa

«Ļoti gribas cerēt, ka šajās vēlēšanās cilvēki būs atēdušies no tā saucamajiem Saulvežiem un Saulcerītēm, un izvērtēs, kas valstī ir reāli paveikts, sapratīs, ka pēdējie trīs gadi Latvijai ir bijuši dinamiski un attīstībā spraigi, lai gan cilvēku īsā atmiņa, kā tas jau ir pierādījies, ieguvumus nespēj novērtēt. Taču šī nu patiešām nav situācija, kad mums vajadzētu meklēt jaunus varoņus,» intervijā žurnālam Ieva norāda politoloģe Žaneta Ozoliņa.

Arī dzejniece Māra Zālīte aicina ikvienu Latvijas pilsoni sestdien piedalīties 12. Saeimas vēlēšanās. «Ar prātu jāsaprot, ka šī valdība ir pirmā, kas ir spērusi pirmo soli attīrīšanās virzienā. Šī valdība ir atbrīvojusies no milzīgās nelaimes mūsu politikā – no ekonomiskās elites ietekmes, ne jau pilnīgi, bet daudz vairāk kā iepriekšējās Saeimās. Šajā Saeimā ir daudz vairāk sakarīgu cilvēku, kā iepriekšējos parlamentos,» intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam 1:1 uzsver dzejniece, piebilstot, ka neiešana balsot ir noziegums pret valsti, bet mūžīgie argumenti, ka tāpat jau nekas nemainīsies – nozombēta frāze.

«Es aicinu cilvēkus padomāt un nebūt apvainotiem par valdības rīcību. Tam pretī ir viena liela vērtība – Latvijas valsts, kas ir izcīnīta ar asinīm. Ar šādu attieksmi [nebalsot] mēs to varam zaudēt. Vēlēšanas tiešām ir tautas vara un tā ir jāizmanto,» mudina Zālīte. «Nebalsošana nav ne morāli, ne politiski attaisnojama… Es lūdzu Latvijas pilsoņus saprast to, cik mēs esam nopietnā politiskā situācijā un noteikti balsot. Tas ir svēts pienākums,» teic dzejniece.

«(..) Latvijā ir gana daudz absolūti naivu cilvēku, kas pat neaizdomājas par to, kas notiks rīt. Viņiem ir svarīgi, lai šodien varētu pārdot savu pienu un desu, bet nedomā, kas notiks ar viņu bērniem un mazbērniem. Otra lieta, kāpēc cilvēki par to neaizdomājas, ir situācija, kurā daudzi jau ir kļuvuši par nobaroto Eiropu. Mums visa kā ir gana un ļoti ātri esam aizmirsuši laiku, kad nebija nekā. Atmiņa patiešām ir ļoti īsa. (..) Ja kāds domā tikai par savu pienu, tad ir skaļi jāsauc: «Attopies – karš notiek tepat pie tavām durvīm un tavam pienam jau rīt var nebūt nekādas vērtības! Viena lieka kustība, un nebūs vairs ne govju, ne sētas, ne dzīves,»» tā Ozoliņa.

Vēlētājam jābūt gudram, atsijājot graudus no pelavām un vērtējot pēc padarītiem darbiem, ne tukšiem solījumiem.

Starp graudiem arī pelavas

Sākotnēji nespēdama izšķirties starp trim premjera kandidātiem – zemkopības ministru Jāni Dūklavu, aizsardzības ministru Raimondu Vējoni un labklājības ministru Uldi Auguli, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) tradicionāli atgriezās pie «vecajiem tikumiem», par Ministru prezidentu virzot smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu. Vai nu konkurentu dvaša pakausī, vai vēlētāju uzskatīšana par naiviem muļķiem šim politiskajam spēkam kārtējo reizi netraucē virzīt premjera kandidātu, kuram ne vien vairākas reizes nedēļā valdības darbs būs jāpārtrauc, lai piedalītos daudzajās tiesas sēdēs, bet arī jāpamet Ministru kabineta sēžu zāle ikreiz, kad tiks skatīti jautājumi, kuru lemšanā nepieciešama pielaide valsts noslēpumam, kuru Lembergam, visdrīzāk, tuvākajā laikā nemaz neredzēt.

«Ja latviešu tautai kā mānekli, kā medniekiem tās pīles liek ezerā, par pīli var ielikt Lembergu un uz to uzķeras, tas nav labs vēstījums par mūsu sabiedrību,» skarbi secina dzejniece Zālīte. Līdzīgi spriež arī žurnālists Kārlis Streips, kurš iepriekš norādījis, ka «[Lembergs] ir cilvēks, kurš ir apsūdzēts ļoti smagos noziegumos, viņu patlaban tiesā, un līdz ar to Vinnijs Pūks vai Harijs Poters kļūs par Latvijas premjerministru, pirms Puzes ķeizars par tādu kļūs.» Turklāt, kā norāda Streips, «{Augusts] Brigmanis perfekti labi zina, ka vārdiem «Aivars», «Lembergs», «Latvijas», «Republikas» un «premjerministrs» nekad nebūs nekā kopīga, jo ir pilnīgi skaidrs, ka Puzes ķeizaram nav ne mazāko nodomu pamest savu Puzi, lielākoties tāpēc, ka arī viņš nav muļķis un zina, ka pūcei aste būs uzziedējusi, noziedējusi, sēklas iesējusi un vēl četras pūces uzaudzējusi, pirms Lembergam Satversmes aizsardzības birojs piešķirs augstākās pakāpes pielaidi valsts noslēpumam.»

Jāņem vērā arī Lemberga īpatnējā attieksme pret NATO spēku karavīriem un militāro klātbūtni Latvijā un viņa pārlieku biežā gozēšanās Kremli atbalstošajos Krievijas televīzijas kanālos. Iespējamā NATO militārās klātbūtnes palielināšana Latvijā, ievedot NATO spēkus, būtu uztverama kā svešas valsts okupācija un pielīdzināma 1940.gadā notikušajai padomju karaspēka ievešanai Latvijā ar toreizējā valsts vadītāja Kārļa Ulmaņa piekrišanu, iepriekš pauda Lembergs. Ventspils mērs arī sacījis, ka NATO bāzēm Latvijā nav vietas, jo tās apdraud valsts nacionālo drošību. Ārvalstu armiju ienākšana Latvijā nav noteikta valdība deklarācijā un citos dokumentos, uzsvēra Lembergs.

Sabiedrībā pazīstami cilvēki toreiz pauda satraukumu, ka Kremļa galvenā televīzijas kanāla ziņās ZZS populārākais politiķis Lembergs stāsta, ka NATO apdraud Eiropu un Krieviju, un rosināja koalīcijā apspriest vismaz partijas Ventspilij un Latvijai patriekšanu no ZZS. Arī ietekmīgā laikraksta The Economist vecākais redaktors Edvards Lūkass (Edward Lucas) nupat paudis uzskatu, ka Lemberga loģiskā domāšana ir tikpat slikta kā viņa krekla un kaklasaites izvēle. «Tā ir ļoti maldīga attieksme pret NATO spēkiem. Neviens jau neuzbrūk vājajiem, uzbrūk spēcīgajiem. Latvijas vājā vieta ir tā, ka Krievija uzskata, ka Latvija ir viegli iekarojama un NATO spēku klātbūtne šeit padara Krievijas uzbrukumu Latvijai par teju neiespējamu,» uzsvēris Lūkass.

Kremļa projekts

ZZS nav vienīgā partija, kuras populārākā figūra pielien Kremlim. Bez ļoti draudzīgi Kremlim noskaņotās Latvijas Krievu savienības pie tādām pieskaitāma arī Saskaņa un bijušās Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas dibinātā No sirds Latvijai.

«Man savulaik likās, ka bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba varētu būt jauna vēsma Latvijas politikā. Tagad redzu, ka šī vēsma ir brāķis,» iepriekš norādījis starptautisko lietu speciālists Edvīns Inkēns. Pēc viņa sacītā, Sudrabas dīvainie gājieni, ieskaitot savas kustības No sirds Latvijai piereģistrēšanu apšaubāmā dzīvoklī, liecina, ka cilvēks, kurš to dara, nav profesionāls, nezina, kā to darīt. «Sudrabai ir apsolīts pietiekami daudz naudas, lai izveidotu partiju un priekšvēlēšanu kampaņu. Gadu viņa nekā nav darījusi, nav savākusi komandu,» intervijā žurnālam Klubs izteicies Inkēns.

Šķiet, neveiksmes Sudrabu vajā viena pēc otras, neskatoties uz to, ka partijai nozīmīgu lēmumu pieņemšanā viņa mēdz konsultēties ar numerologiem un astrologiem. Te viņa publiski noģībst pašas sasauktajā preses konferencē, uzzinot, ka kritusi valdība, te pieķerta vakariņojam tādu cilvēku kompānijā kā ekspolitiķis Ainārs Šlesers, premjera Andra Šķēles padomnieks, tagad uzņēmējs Druvis Skulte un miljonārs, tagad Minhauzena muižas un Liepājas tirgus līdzīpašnieks Atis Sausnītis. Tāpat viņa uz Maskavu lidojusi privātā lidmašīnā ar Krievijas spiega tēvu un apmeklējusi Putinu slavinošu dziednieku centru. Neskatoties uz partijas īso mūžu, to jau paspējuši pamest vairāki sabiedrībā labi zināmi cilvēki, tostarp politiskā spēka lokomotīves, pārmetot necaurskatāmību ziedojumos partijai un šauboties par šī politiskā spēka patiesajiem nolūkiem. Kā vēstīts, trīs Sudrabas partijas biedri – Liene Cipule, Aivars Rudzāts un Arnis Kauliņš – nebūdami droši par šī politiskā spēka vadītājas patiesajiem nolūkiem, izstājās No sirds Latvijai un nekavējoties nosūtīja iesniegumu Drošības policijai (DP), Satversmes aizsardzības birojam (SAB), Uzņēmumu reģistram (UR) un zināšanai arī tieslietu ministram Gaidim Bērziņam, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam Arnim Cimdaram. Tajā norādīts, ka tie partijas statūti, kas reģistrēti UR, neatbilst tiem, kas pieņemti partijas dibināšanas sapulcē. Tajos, nesaskaņojot ar partijas biedriem, veikti būtiski labojumi sadaļā par ārkārtas kopsapulces sasaukšanu, kā arī grozīti citi panti.

Dzejniece Zālīte norāda: «Es nespēju šo partiju nopietni uztvert kā Latvijai nepieciešamu. Es nespēju noticēt, ka meli var būt tik ļoti lieli. Visu laiku jūt kaut kādus melus, un tieši šajā partijā, visu laiku ir meli – lieli, mazi, bet meli. Un arī ļoti populistisks ir tas uzstādījums, kas liek bezmaz vai asaras birdināt. Es vienkārši neticu šai te No sirds Latvijai, pārāk jau nu daudz tur ir aizdomīgu elementu.» Viņa piebilst, ka daudz gudrāki cilvēki par viņu šo partiju jau nosaukuši par Kremļa projektu.

Arī Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pārstāvis Dainis Liepiņš intervijā portālam BNN saka: «Sudrabas kundzes vēlētāju sarakstos ir tādas personas, kas nekautrētos mainīt savus principus ekonomisko apsvērumu dēļ. Man ir pamatotas bažas, ka Sudrabas kundze kā tēls tiks izmantota tikai līdz 4.oktobrim, ja viņa nedarīs to, kas šai partijai paredzēts. Diemžēl Sudrabas kundze šo kuģi nevada un nenosaka to, kā viņš peldēs. Man žēl to cilvēku – vēlētāju, kas tādā veidā tiks piemānīti. Vienlaikus varu bilst, ka Sudraba trīs gadu laikā, strādājot Valsts kontrolē, neatrada veidu, kā ierasties un pārbaudīt Jelgavas pašvaldības darbu, ko pēcāk izdarīja Ingunas Sudrabas amata pēctece Elita Krūmiņa. Tas liek apšaubīt Sudrabas kundzes spēju godprātīgi kaut ko pārbaudīt.»

Arī partijas Saskaņa aktivitātes runā pašas par sevi – noslēgtie sadarbības līgumi ar Ķīnas komunistisko partiju un Krievijas varas partiju Vienotā Krievija, kuru tā negrasās pārtraukt, Latvijas okupācijas fakta noliegšana, polittehnologi no Maskavas, kuri apmāca Saskaņas centra (SC) aģitatorus, Krievijas valsts domes pārstāvju piedalīšanās SC kongresā, mistiskie ziedojumi partijai, Ušakova sarakste ar Krievijas spiegu Aleksandru Hapilovu, un tā tālāk. Šobrīd – pēc negaidītās izgāšanās Eiroparlamenta vēlēšanās – Saskaņas bažas neiegūt vēlamo vēlētāju atbalstu ir pietiekami lielas, lai par premjera kandidātu virzītu Rīgas mēru Ušakovu. «Saskaņas izmisums pirms Saeimas vēlēšanām ir pietiekami liels, tāpēc Rīgas mērs Nils Ušakovs pieteikts kā mobilizējošs elements,» iepriekš norādījusi pētniece Iveta Kažoka. Tāpat politoloģe Simona Gurbo uzskata, ka Saskaņā ir iestājusies krīze pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tādēļ Ušakovam nekas cits nav atlicis, kā glābt šo situāciju.

Vēl pērnā gada nogalē Sudraba par Saskaņas līderi Ušakovu izteikusies, ka «viņš ir tukšs, absolūti. Tukšs, alkatīgs, patmīlīgs. Nu atkal, nevienu es neaprunāju, Dievs man piedos. Bet Saskaņas centrs nav nekas cits kā tikai naudas projekts, ir tikai naudas attiecības starp cilvēkiem. (..) Un paši viņi saka – Ušakovs viņiem neko nenozīmē. Tikmēr, kamēr viņiem ir iespēja pelnīt, būt kaut kādos amatos, vēl kaut kas, viņi ir kopā. Tikko tur kaut kas ar viņu notiks, vai izjuks, tur vairs nebūs nekāda Saskaņas centra. Tur nav ne ideoloģijas, nav ne partijas. (..) Tādam Ušakovam, Urbanovičam nospļauties ta par krieviem, ta par latviešiem. Tas vienkārši tiek ekspluatēts.» Savukārt šobrīd situācija ir mainījusies – kuluāros arvien biežāk runā, ka Sudraba izveidojusi savu partiju, lai kopā ar Saskaņas centru savāktu 51 balsi un veidotu prokrievisku valdību. Pat Latvijas specdienesti jau devuši signālus, ka Sudrabas ilgstošie un patstāvīgie kontakti ar augstām Krievijas amatpersonām izraisījuši NATO neuzticību. Sudrabas ciešo raudzīšanos austrumu virzienā apliecina tādas bijušās valsts kontrolieres aktivitātes kā aicinājumi aizmirst Latvijas okupācijas jautājumu, pretlatvisku sanāksmju apmeklēšana un «randiņš» Jaunajā vilnī ar Krievijas ekspremjeru Sergeju Stepašinu. Tāpat mulsinoši neatbildēts paliek jautājums, vai tiešām Sudrabai neatradās neviena cita adrese, kur reģistrēt savu kustību, kā vien krievu organizāciju aktīvista un cīnītāja par nepilsoņu tiesībām Viktora Gavrilova dzīvoklis.

«Vēl kuluāros klīst runas, ka patiesie Sudrabas partijas finansētāji varētu būt personas, kurām cieša saikne ar ZZS un Vienoti Latvijai, un ka iespējamā koalīcija ir SC+ZZS+Sudrabas partija. Tīri teorētiski es tādu iespēju redzu, jo ZZS vadībā ir bijušie kompartijas nomenklatūras darbinieki, kuri bieži ir pieņēmuši lēmumus, balstoties uz izdevīgumu, nevis aizstāvot reģionus,» intervijā portālam BNN norāda Liepiņš.

Politologi izteikuši šaubas, vai savu līdzšinējo darbību dēļ kāds no šiem trim partiju līderiem – Lembergs, Ušakovs un pat Sudraba – vispār iegūtu pielaidi valsts noslēpumam un varētu kļūt par Ministru kabineta vadītāju. Arī Liepiņš BNN norāda: «Tas, ka esi iemācījies latviešu valodu, vēl nenozīmē, ka cieni šo valsti. Šo partiju līderi noteikti nebūtu tie, kas, ja būs vajadzība, sēdēs ierakumos. Nožēlojami arī skatīties uz latviešiem, kas atbalsta šādu politiku. Taču Pietuka Krustiņi bijuši vēl folklorā, nauda aizver acis.»

Nomelnošana sit augstu vilni

Saka, ka karā visi ieroči labi, un šajā priekšvēlēšanu cīniņā nomelnošanas kampaņas sit tik augstu vilni, kā, iespējams, nekad iepriekš. Jo īpaši šajā nomelnošanā iesaistās daža laba jaundibināta partija, piemēram, Vienoti Latvijai, No sirds Latvijai un arī Saskaņa. Labs kumosiņš, ko likt lietā cīniņā par vēlētāju balsīm, ir banka Citadele, kuras pārdošanas laiks nelaimīgā kārtā sakritis ar priekšvēlēšanu periodu Latvijā. Rodas jautājums, kur gan visi brēcēji, kliedzēji un mītiņu rīkotāji pret bankas pārdošanu bija agrāk? Kāpēc nekad iepriekš, piemēram, Ušakovs nav aicinājis tautu protestēt pret bankas pārdošanu? Atbilde, iespējams, nemaz tik tālu nav jāmeklē – tā ir iespēja uzspodrināt spalvas priekšvēlēšanu aģitācijas laikā un, izmantojot šo sabiedrībai tik ļoti sāpīgo jautājumu, vērsties pret saviem sīvākajiem konkurentiem – pašreizējās koalīcijas partijām.

Turklāt, kā jau vēstīts, viens no ticamākajiem pretendentiem uz bankas Citadele pirkšanu, alkohola magnāts Jurijs Šeflers, varētu būt atstādināts no bankas privatizācijas aizdomu dēļ par saistību ar Parex bankas agrākajiem akcionāriem, par ko Ministru kabineta slēgtajā sēdē esot informējušas Latvijas drošības iestādes.

Galvenās pārdošanas procesu apstādināt ieinteresētās personas apvienojušas savas intereses jau 2013.gada nogalē. Tie esot Andris Šķēle, Jurijs Šeflers, Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis. Pēdējo divu mērķis esot atgūt Citadeli savā kontrolē. Tā kā viņiem kā bijušajiem akcionāriem, kas banku turpināja izsaimniekot arī laikā, kad valsts, sniedzot palīdzību, pārņēma īpašumā 51% no Parex bankas, nekad Citadele pārdota netiks (ja valsts atbalsts sniegts kādam ES uzņēmumam, bijušie akcionāri, kuru vainas dēļ uzņēmums bankrotējis, to atgūt nedrīkst), Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis uzrunājuši starpniekus – Andri Šķēli un Juriju Šefleru. Tika panākta vienošanās, ka bankas pircējs (starpnieks) būs Jurijs Šeflers, lai arī viņam nav agrākas pieredzes finanšu darbībā. Šefleram Citadeli nopērkot, tika paredzēts, ka lielākā daļa bankas ar laiku nonāktu Valērija Kargina un Viktora Krasovicka pastarpinātā kontrolē. Tiešā kontrolē nebūtu iespējams, jo viņi nespētu pierādīt līdzekļu izcelsmi Acīmredzot iesaistītie nav spējuši savus nodomus turēt noslēpumā.

Tā kā pēc attiecīgā Ministru kabineta lēmuma Šefleram nav tehniskas iespējas iekļūt šajā pārdošanas procesā atpakaļ, svarīgi procesu «valsts interešu» vārdā noraut un tad, kad būs jaunā valdība, organizēt atkārtoti. Vienlaikus paralēls mērķis ir diskreditēt koalīciju veidojošās partijas pirms vēlēšanām cerībā samazināt to ietekmi pēc Saeimas vēlēšanām. Citādāka koalīcija varētu padarīt Citadeles pārdošanas procesu Šefleram draudzīgāku. Kargins un Krasovickis vai viņu ģimeņu locekļi ir ilgstoši Saskaņas atbalstītāji. Pēdējais oficiālais ziedojums ir veikts 2010 gadā: Rems Kargins – 9 000 LVL – 27.04.2010.; Anna Barinova – 9 000 LVL – 30.04.2010.

Iespējams, apvienībai Saskaņa paralēli Jurija Šeflera interešu īstenošanai pirms vēlēšanām mērķis ir arī iezīmēties latviešu auditorijā kā taisnīguma aizstāvjiem. Tāpat jāpiebilst, ka Vienoti Latvijai sarakstā startē Andra Šķēles sens cīņu biedrs Aigars Kalvītis, kurš ir padomes loceklis Jurijam Šefleram piederošajā akciju sabiedrībā Latvijas Balzams.

Fakts, ka banka Citadele būs jāpārdod tālāk, nekad nav bijis noslēpums, un ja to neizdarītu pati Latvija, pārdošanas procesu savā labā pārņemtu Eiropas Komisija, iespējams, pārdodot to par daudz zemāku cenu nekā sola šobrīd izraudzītais investors. Turklāt arī Eiropas Reģionālās attīstības bankas (ERAB) viceprezidents Filips Benets atzinis, ka bankas pārdošanas process noritējis profesionāli un paredzami. «Uzskatām, ka šis ir labs pircējs. Mēs atbalstām viņu vēlmi un apņēmību, ar kādu tiks organizēta ieguldījumu stratēģija,» izteicies Benets. Pēc viņa domām, ir svarīgi, ka banka Citadele darbosies Latvijas tautsaimniecības labā un veicinās ekonomikas izaugsmi ilgtermiņā. Tāpat ERAB vēlas saglabāt savus bankā ieguldītos līdzekļus, lai tie ļautu piesaistīt papildu investīcijas.

Vēl viens variants

Svarīgi balsi atdot par tādu politisko spēku, par ko zināms, ka tas noteikti pārvarēs 5% barjeru un iekļūs Saeimā, bet vēlētāja balss nebūs izmesta vējā. Šāda partija ir Latvijas Reģionu apvienība (LRA), kurai pēc sabiedriskās domas aptauju datiem ir liela iespēja iekļūt Saeimā. Kā noskaidrots Sabiedriskās domas un tirgus izpētes centra (SDTIC) aptaujā, 18,7 % no aptaujātajiem atzina, ka vēlēšanu dienā izdarīs izvēli par labu partijai Vienotība, 15,4% atdos savu balsi par Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, bet 11,3 % par Latvijas Reģionu apvienību.

Kā intervijā BNN norāda partijas valdes loceklis Dainis Liepiņš, apvienībā ir gandrīz 3 000 biedru, no kuriem 220 ir deputāti pašvaldībās, no tiem 20 ir pašvaldību vadītāji un pieci vietnieki, tādēļ nosaukt to par sīkpartiju ir gaužām muļķīgi. «Turklāt nav ne mazāko šaubu, ka partija jau tagad pārvar 5% barjeru. Vēlme to noklusēt reitingos ir tikai starpvēlēšanu cīņa un konkurences vājināšana,» saka Liepiņš.

Liepiņš arī skaidro, kāpēc popularitāti medijos neguva LRA pasūtītā sabiedriskās domas aptauja: «Tas ir saistīts ar valsts varu, īpaši starpvēlēšanu periodu, un to, ka dažas aptaujas ir neizdevīgi afišēt, neatklājot, ka ir arī citi konkurenti. Tādās reizēs varas partijām ir izdevīgāk manipulēt ar dažādām aptaujām. Ir aģentūras, kas taisa smukāk aptaujas, izvirzot mistiskus kritērijus, uzdodot «smukākus» jautājumus. Var redzēt arī, ko aicina uz diskusijām vai to, ka TV3 intensīvi nespēj izrunāt Latvijas Reģionu apvienības nosaukumu, tā vietā regulāri minot Reģionu aliansi. Kāpēc tas notiek šādā privātā medijā?» Viņš piebilst, ka šobrīd partija ir pamatīgi pārsniegusi 5% barjeru, kas ir nepopulāri varas partijām. Viņaprāt, tā ir nevēlēšanās redzēt partneri.

TV3 nav vienīgais medijs, kura aizdomīgi biežā pārteikšanās, vēstot par LRA, liek aizdomāties par to, kuri plašsaziņas līdzekļi un kādā veidā cenšas ietekmēt vēlētāju prātus. Tā, piemēram, portāls Puaro.lv ir saistīts ar SC – partijas reklāmas avīzes Tava Rīga galvenais redaktors ir Nils Sakss, kurš ir arī Puaro.lv žurnālists. Puaro.lv publicējies arī SC polittehnologs Jurģis Liepnieks ar prokrieviskiem un SC slavinošiem rakstiem. Ušakovs vasaras sākumā mikroblogošanas vietnē Twitter publicējis selfiju, kurā redzams kopā ar Liepnieku, paskaidrojot, ka redzams «kopā ar Saskaņas jauno vēlēšanu štāba vadītāju.»

Tāpat ar uzbrukumiem Vienotībai un Nacionālai apvienībai, tanī pašā laikā saudzējot Ušakovu, Jāni Urbanoviču un SC, izceļas žurnālists Lato Lapsa. Viņš ir izdevis avīzi Vienotība. Pietiek! – dzeltenās preses stilā ieturētu izdevumu, kas nodrukāts gandrīz miljona eksemplāru tirāžā. Pats Lapsa atzīst, ka šā izdevuma drukāšanas un izplatīšanas izmaksas pārsniedz 30 tūkstošus latu. Tas nozīmē, ka, veidojot vēl vismaz trīs, četrus līdzīgus izdevumus, tēriņi pārsniedza 100 tūkstošus latu – rodas jautājums, kur Lapsa, kurš bijis krievu avīzes Telegraf padomē, atrazdamies tur plecu pie pleca ar vairākiem SC biedriem, šīm aktivitātēm gūst finansējumu?

Kā norāda SDTIC projektu direktore Dana Valuškina, šīs Saeimas vēlēšanas noteikti ieies vēsturē kā vienas no visvairāk apspriestajām, ko parāda arī aptaujas dati – liela daļa vēlētāju ir grūti izlemt par labu kādai no partijām. Šogad startējošo partiju vidū ir vērojama samērā liela vienlīdzība, nav vērojama kāda izteikti līderiska partija. Savukārt, sabiedrībā dominē uzskats, ka no šīm vēlēšanām lielā mērā atkarīga visas Latvijas turpmākā nākotne. Šogad, vairāk kā citus gadus, aktīvi tiek izceltas Latvijas nacionālās vērtības un tautas vienotība, kas zināmā mērā saistītas arī ar kaimiņvalstīs notiekošo politisko situāciju.

Ref: 102.000.102.8256


Pievienot komentāru

  1. Modris Slava teica:

    “…šajās vēlēšanās cilvēki būs atēdušies no tā saucamajiem Saulvežiem un Saulcerītēm…” Kur tu tādus esi redzējusi, Žaneta, ja neskaita dažus no VL? :)

    +1 0 -1 0

  2. BO teica:

    Ļoti saturīgs raksts, iesaku!

    +1 0 -1 0

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.

Latvijā bijis ES sestais mazākais patvēruma lūgumu skaits pret iedzīvotāju skaitu

Latvijā pērn saņemti 182 pirmreizējie patvēruma lūgumi, rēķinot uz miljonu valsts iedzīvotāju, kas ir sestais mazākais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina publicētie ES statistikas departamenta Eurostat dati.

Samazinās traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 20.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Strautiņš: Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja

«Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja, kas pavisam drīz kļūs par nepieciešamību,» iepazīstinot ar Luminor Baltijas ekonomikas jaunāko prognozi, uzsvēra bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Šobrīd iespējas kreditēšanas kāpumam ir milzīgas. Un tieši mājsaimniecības ar banku starpniecību būs tās, kas galvenokārt nodrošinās finansējumu ieguldījumiem mājokļos.»

LTRK padomes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts Rostovskis

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētāja amatā uz nākamo trīs gadu termiņu ievēlēts līdzšinējais LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

No 1.novembra Latvijā varēs reģistrēt automašīnas ar stūri labajā pusē

No šī gada 1.novembra Latvijā būs atļauts reģistrēt automašīnas, kurām stūre atrodas labajā pusē. Tāpat kā līdz šim šādām automašīnām būs jāīsteno virkne tehnisko prasību, taču stūres atrašanās puse nebūs jāmaina.

ES piešķir papildu finansējumu izglītības reformu ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju un ieviešanu, palielinot jaunā satura izstrādei un ieviešanai paredzēto finansējumu.

KVV Liepājas metalurga velmētavas kustamo mantu iegādājies Austrijas uzņēmums Smart Stahl

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs velmētavas kustamās mantas izsolē uzvarējis Austrijas uzņēmums Smart Stahl GmbH, norāda uzņēmuma administrators Guntars Koris.

Valdība apstiprina Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam

Ministru kabinets otrdien, 20.martā, apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam. Plāns nosaka konkrētus pasākumus Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam praktiskai ieviešanai.

Pilnveidos likumu, lai jaunuzņēmumiem atvieglotu valsts atbalsta saņemšanu

Lai uz valsts atbalstu varētu pretendēt arvien vairāk jaunuzņēmumu jeb startup, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 20.martā, noslēdza darbu pie grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā .

Izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu

Biznesa konsultāciju un audita kompānija Ernst & Young Baltic izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu.

Aiztur divus vīriešus ar 140'000 kontrabandas cigarešu

Daugavpilī par tabakas izstrādājumu nelikumīgu pārvietošanu aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemts 140 000 kontrabandas cigarešu, vēsta Kristīne Pētersone, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore.

Norvēģijas valdību paglābj tieslietu ministres atkāpšanās

Norvēģijā, cenšoties novērst valdības krišanu, otrdien, 20.martā, no amata atkāpusies tieslietu ministre, kura izsaukusi asu kritiku par izteikumiem, ka opozīcijas partija ir pārāk maiga tās attieksmē pret iespējamiem teroristiem.

Rail Baltica stacijas būvprojekta izstrāde lidostā Rīga izmaksās 4,5 miljonus eiro

Starptautiskajā lidostā Rīga veidojamās Rail Baltica dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekta izstrāde izmaksās 4,5 miljonus eiro, teic Rail Baltica ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līniju valdes loceklis Andris Linužs.

VARAM uzsāk latviešu remigrācijas atbalsta pilotprojektu

Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu latviešu remigrācijas veicināšanai, 2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, ziņo Santa Vaļuma, Ministra padomniece VARAM.

Igaunijas uzņemtam sīrietim patur spēkā cietumsodu par vardarbību pret sievu

Igaunijas krimināllietā, kur Sīrijas pilsonis notiesāts uz desmit gadiem cietumā par miesas bojājumu nodarīšanu savai sievai, Igaunijas Augstākā tiesa noraidījusi viņa sūdzību trešajā tiesas instancē. Jaunietis aizturēšanā atrodas jau vairāk nekā gadu.

Entomologs: Latvijā pēdējos gados aptuveni 5% visu ērču ir inficētas ar encefalītu

Šogad ērces periodiski bijušas aktīvas arī ziemas periodā. Gaisa temperatūrai nedaudz iesilstot, tās kļūst sastopamas aizvien biežāk un tas nozīmē, ka laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai izvairītos no inficēšanās ar bīstamo slimību, atzīmē entomologi.

Latvijas ļaudis ar Putinu sirdī

Krievijas prezidenta vēlēšanās 95% no Latvijā mītošajiem Krievijas pilsoņiem, svētdien, 18.martā, balsoja par Vladimiru Putinu. Vēl lielāks atbalsts Putinam ārzemēs fiksēts vienīgi Krievijas kara bāzē Tadžikistānā – 99%. Kopš 2012.gada Putina atbalstītāju rindas mūsu valstī ievērojami augušas, savus novērojumus izsaka Saeimas deputāts Edvīns Šnore.

Vidējā izmaksātā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg pieaugusi par teju 30%

Pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu pieaugusi par teju 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotā statistika.

SEB: Latvijā mājokļa kredīta ikmēneša maksājumi – vidēji 260 eiro

Pērn SEB banka piešķīrusi iedzīvotājiem mājokļa iegādei vairāk nekā 2 600 aizdevumus par kopējo summu ap 133 miljoniem eiro. Piešķirtā finansējuma apjoms ir par 23% lielāks nekā 2016.gadā. Ņemot vērā rekordzemās procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums pērn piešķirtajiem kredītiem šobrīd ir ap 260 eiro.

Afrinu Sīrijā pametuši 220 000 iedzīvotāji, sācies marodierisms

No Afrinas pilsētas Sīrijas ziemeļos īsi pirms sīriešu kaujinieku ienākšanas tajā bēgļu gaitās devušies ap 220 000 cilvēku. Turcijas atbalstītie kaujinieki, kuri ieņēmuši pilsētu, savukārt sākuši Afrinā nodarboties ar izlaupīšanu.

«Iesālītajai Rīgai» rosina meklēt steidzamu risinājumu

Partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāts Ansis Ansbergs rosinājis Rīgas domei rast steidzamu risinājumu sāls pārmērīgajam lietojumam ziemas sezonā, kas negatīvi ietekmē gan cilvēku un dzīvnieku veselību, gan ēku, transportlīdzekļu, apstādījumu dzīves ilgumu, vēsta politiskais spēks. 

Kalniete: Visiem ES zemniekiem jānodrošina taisnīga konkurence

Sešpadsmit Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas pirmdien, 19.martā, kopīgi iesniedza priekšlikumus EP rezolūcijai par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni – Parlamenta ziņojumā iekļaut prasību no 2021.gada vienādot tiešmaksājumu līmenī visā Eiropā.

Teju 50% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, liecina uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.