bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 24.04.2018 | Vārda dienas: Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
LatviaLatvija

NP: Vai ZZS un Saskaņa veido shēmas, slēpjoties aiz bezmaksas biļetēm jūrmalniekiem?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jūrmalas iedzīvotāja kartes īpašniekiem plānota braukšana sabiedriskajā transportā bez maksas no šī gada 1.jūnija. Līdz šim atsevišķās pilsētās un novados šādus atvieglojumus baudīja dažu iedzīvotāju grupas. Jūrmala nolēmusi pēc Rēzeknes kļūt par otro pilsētu Latvijā, kas visus savus iedzīvotājus vizinās bez maksas, vēsta raidījums Nekā personīga.

Šāda iecere iedzīvotājiem patīk, jo samazina viņu tēriņus, bet vienlaikus par nodokļu maksātāju naudu tiek garantēts bizness pārvadātājam. Raidījuma izpētītais rāda, Jūrmala atkārto miljonu shēmas Rīgā, kur pasažieru pārvadātājs un viedkartes uzturētājs ir savā starpā saistīts.

Pirms pēdējām pašvaldību vēlēšanām viens no Gata Trukšņa, Jūrmalas domes priekšsēdētāja, solījumiem bija nodrošināt bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā. Iedzīvotāji Truksni no jauna ievēlēja domē, un 15.martā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Saskaņas veidotā domes koalīcija nobalsoja, ka jāsamazina iedzīvotāju tēriņi. Papildus pensionāriem un studentiem, kuriem jau līdz šīm bija brīvbiļetes, no 1.jūnija bez maksas brauks arī visi, kuriem ir jūrmalnieka karte.

Līdz šim dome pārvadātajam dotācijās maksāja apmēram pusotru miljonu gadā. Visu braukt gribētāju vizināšana bezmaksas izmaksāšot vēl pusmiljonu klāt. Aprēķiniem pielietota Tallinas pieredze. Tur bezmaksas biļete vilināja no automašīnām uz sabiedrisko transportu pārsēsties papildus 10% pasažieru, ziņo NP.

Larisa Loskutova, Jūrmalas domes deputāte, Transporta un mājokļu jautājumu komitejas priekšsēdētāja (S): «Piesārņojums, ko izgāž automašīnas atmosfērā, samazināsies, un tas mūsu pilsētai ir pozitīvi.»

Tāpat NP stāsta, ka par uzņēmuma SIA Jūrmalas autobusu satiksme vienīgo īpašnieku pirms pusotra gada kļuva bijušais baņķieris Zigmunds Pavlovskis.

Viņš ziņo, ka firmu, kurai ir desmit gadu līgums ar Jūrmalas domi, iegādājies par saprātīgu samaksu, jo saimniecību ar vecajiem autobusiem un nekustamo īpašumu viņš nav pircis.

Pavlovskis: «Esmu redzējis citu uzņēmēju kļūdas, protams arī pazīstu šajā jomā pazīstamos, bija kaut kādi personīgie kontakti un sapratne, kas tas ir un kā tas darbojas. Tajā brīdī, kad parādījās iespēja iegādāties šo uzņēmumu, likās, ka šī darījuma summa nav tik liela, kāpēc gan nenoriskēt un nepamēģināt, varbūt man izdosies labāk. Teiksim, daļa no līdzekļiem tika aizņemta, bet tie bija arī paša uzkrājumi, tātad, kā jau teicu šī darījuma summa nebija tik liela, nu ,jā konkrētus skaitļus nevēlēšos nosaukt, tas būtu salīdzināms ar manu gada algu, kādu es saņemu bankā.»

Darbs Jūrmalas pārvadātajā Pavlovskim nav vienīgais. Viņš ir arī biznesa attīstības direktors Rīgas satiksmes meitasuzņēmumā Rīgas karte. Tās valdes loceklis ir Aleksandrs Brandavs. Ar Rīgas domes koalīciju saistītā Brandava bizness saistīts ar pasažieru pārvadātājumiem. Viņa uzņēmums savulaik slēdza līgumu ar Rīgas satiksmi par mikroautobusiem, un Rīgas satiksmes darbinieks Brandavs formāli izstājās no pasažieru pārvadātāju firmām, lai nepārkāptu likumu par interešu konfliktu. Zinātāji gan stāsta, ka viņš šajā nozarē joprojām grozās, vēsta NP.

Kad Pavlovskim tika jautāts par to, vai viņš ir konsultējies ar Brandava kungu ar šo darījumu, viņš atbildēja: «Godīgi teikšu, jā, pat varbūt ne tik daudz kā par darījumu kā tādu, bet par niansēm, kas būtu jāņem vērā un ar ko vajadzētu rēķināties, strādājot šajā jomā. Droši vien tas nav noslēpums, viņš darbojās autobusu biznesā nu jau padsmit, divdesmit gadus noteikti, man šķiet.»

Pasažieru braucienus fiksē ar Jūrmalnieka karti. Tāda jau izsniegta pensionāriem un skolēniem. Pārējie deklarētie to vēl varēs saņemt vai iegādāties, ja Jūrmalā būs savs nekustamais īpašums. Tieši no viedkartēs uzskaitītā būs izmaksājamas pašvaldības dotācijas, kas nosedz uzņēmēja pamatizdevumus un kopā vēl ar zaudējumu kompensācijām par autobusu nolietojumu un valsts apmaksātajām invalīdu biļetēm padara biznesu drošu. Viedkaršu ieviešanai un uzturēšanai Jūrmalas dome sludināja konkursu. Tā dalībnieki izteica aizdomas, ka nolikums uzrakstīts tā, lai pasūtījumu iegūtu Rīgas karte, par kuras dārdzību un necaurspīdīgumu sūdzas galvaspilsētā. Konkurenti daudz nekļūdījās, vēsta raidījumā.

2016.gada beigās Jūrmalas kartes izgatavošanu dome uzticēja firmai BMS tehnoloģija. Šis ir Rīgas kartes apakšuzņēmums. Kā izpētīja NP, laikā, kad tika slēgts līgums ar Jūrmalu, BMS Tehnoloģija īpašnieks Andrejs Blažko iegādājies divus uzņēmumus (VISMOR un VERNAL) no Aleksandra Brandava uzņēmuma B-noma ar kopējo ieguldījumu vērtību vairāk nekā divus ar pusi miljonus eiro.

Jūrmalas dome ar Brandava biznesa partnera Blažko uzņēmumu slēgusi arī citus līgumus par iebraukšanas nodevas iekārtām.

Uldis Kromblūms, Jūrmalas domes deputāts (JKP), situāciju komentē šādi: «Es esmu jūrmalnieks kopš dzimšanas savā laikā esmu no iepriekšējiem īpašniekiem īrējis autobusu, biedrības vajadzībām, cik es zinu, tad iepriekšējais īpašnieks netaisījās nekādā veidā šķirties no šī biznesa. Kādā veidā viņu ir pierunājuši, vai piespieduši pārdot savas daļas man ir grūti pateikt, bet es domāju, ka tur viss ir saistīts, šī pārvadājuma pārņemšana, Rīgas karte un tas jautājums ir, cik mēs zaudējam vai iegūstam, to mēs pašlaik nevaram pateikt.»

NP sastapts, Jūrmalas mērs Gatis Truksnis savu iesaisti pašvaldības darījuma partneru izvēlē noliedza. «Viņš paļaujas uz saviem darbiniekiem, kas iepirkumus un līgumus sagatavo un aicināja mūs nemeklēt mahinācijas, kur viņu neesot. To, vai dome nepārmaksās par pasažieru pārvadājumiem, viņš nezinot,» vēsta raidījums.

Līdz 2025.gadam spēkā esošais līgums starp domi un pārvadātāju nosaka, ka nedrīkst pārkāpt divu miljonu apgrozījumu, citādi jārīko jauns iepirkums, un Jūrmalas autobusu satiksme var monopolu zaudēt. Gan Loskutova, gan Truksnis apgalvo, ka slieksnis netiks pārkāpts.

Vēl gan Jūrmalas domes iecerei par bezmaksas braukšanu visiem svītru var pārvilkt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kura patlaban vērtē ieceres likumību.


Pievienot komentāru

Armēnijā negaidīti atkāpjas premjerministrs Sargsjans

Armēnijā pēc ilgstošiem masu protestiem no premjerministra amata pirmdien, 23.aprīlī, negaidīti atkāpies eksprezidents Seržs Sargsjans.

Reirs: Labojumi pensiju likumā palīdzēs atraitņos palikušajiem

Tiks izskatīti grozījumi likumā Par valsts pensijām, kurā viens no būtiskajiem punktiem ir noteikt tiesības miruša pensijas saņēmēja laulātajam 12 mēnešus saņemt pabalstu 50% apmērā no mirušā laulātā pensijas pašreizējā vienreizējo pabalstu divu pensiju apmērā.

LKS piketā Gapoņenko atbalstam pulcējušies aptuveni 30 cilvēki

Latvijas Krievu savienības rīkotajā piketā pirmdien, 23.aprīlī, pie Drošības policijas ēkas, pieprasot atbrīvot apcietināto nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko, pulcējušies aptuveni 30 protestētāji.

Izskatīšanai valdībā virza jauno Dzīvojamo telpu īres likumprojektu

Ministru kabineta komiteja nolēma virzīt izskatīšanai valdībā Ekonomikas ministrijas izstrādāto jauno Dzīvojamo telpu īres likumprojektu.

Latvijā pērn bijis otrs mazākais budžeta deficīts ES

Latvijā pērn bija otrs mazākais vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina pirmdien publicētie ES statistikas departamenta Eurostat sākotnējie dati.

Teju pusmiljons kontrabandas cigarešu konfiscēts ceļā uz Vāciju

Valsts robežsardzes amatpersonas Liepājas ostā 22.aprīlī aizturēja kādu Latvijas pilsoni, kurš ar prāmi uz Vāciju grasījās nelikumīgi izvest teju pusmiljons kontrabandas cigarešu, informē Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

Infektoloģijas centrā atrasta pirmā ar encefalītu inficētā ērce

Šogad Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā pārbaudīta pirmā ar encefalīta vīrusu inficētā ērce, informē slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

«Ministrija, kas nevēlas vērsties pret sev draudzīgiem politiskajiem spēkiem»; Tiesā iesniegti Ventspils domes pārkāpumi

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai nav nekādas ietekmes un brīžiem, šķiet, nav arī vēlēšanās realizēt tai piešķirtās tiesības un uzliktos pienākumus. Šo situāciju, visticamāk, rada tas, ka VARAM vada ministrs, kurš arī pārstāv konkrētu politisko spēku jeb partiju. Līdz ar to ministrs, kā arī pati ministrija nevēlas vērsties pret pašvaldībām, kuras vada tas pats vai tam draudzīgs politiskais spēks. No tā var secināt, ka Latvijā nepastāv efektīvs tiesisks mehānisms, kas risinātu Ventspilī radušos opozīcijas deputātu tiesību ierobežojumus, uzskata Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Ar Memoranda parakstīšanu grib veicināt Latvijas rūpniecības attīstību

Kaut gan šobrīd rūpniecība attīstās dinamiski, Latvijas ekonomikas modelis joprojām galvenokārt balstās uz darbaspēka zemo izmaksu priekšrocībām. Tāpēc Ekonomikas ministrija radījusi vairāku pasākumu kopumu rūpniecības atbalstam un vietējās rūpniecības un ražošanas uzņēmumu konkurētspējas celšanai, tostarp energoefektivitātes veicināšanai un energoresursu izmaksu samazināšanai, vēsta ministrija.

Latvijas iedzīvotājs kosmētikai gadā iztērē aptuveni 81 eiro

Latvijas iedzīvotāji kosmētikai gadā vidēji tērē 81 eiro, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā. Arī salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm Latvijas iedzīvotāji kosmētikai atvēl mazāk līdzekļu, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

Māris Bremze: Eiropā velosipēds jau ir izgudrots, mums tikai tas jāpārņem

Ventspils dzelzceļa mezglā 13.aprīlī notika zināmā mērā vēsturisks notikums – pirmo reizi atjaunotās Latvijas valsts dzelzceļa transporta nozares vēsturē privātais kravu pārvadātājs – AS Baltijas Ekspresis nogādāja vagonus ne tikai līdz Ventspils 1 stacijai, kā tika praktizēts līdz šim, bet arī līdz kravu izkraušanas vietai termināla privātajā infrastruktūrā. Kāpēc šis notikums ir tik būtisks, un kāda ir dzelzceļa kravu pārvadājumu nākotne? – saruna ar AS Baltijas Ekspresis valdes priekšsēdētāju Māri Bremzi.

Parīzes iespējamo teroristu Abdeslamu notiesā par slepkavības mēģinājumu

Salahu Abdeslamu, kuru Francijā uzskata par vienīgo izdzīvojušo 2015.gada Parīzes teroraktu vaininieku, tiesa Beļgijā atzinusi par vainīgu policista slepkavības mēģinājumā, kad 2016.gada martā Briselē viņš iesaistījies apšaudē ar policiju.

Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeli pētīs britu uzņēmums Atkins

Baltijas valstu kopuzņēmums RB RAIL AS izziņojis uzvarētāju novembrī izsludinātajā atklātajā konkursā par Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeļa pētījumu. Tā uzvarētājs ir britu projektēšanas, inženierijas un projektu vadības konsultāciju uzņēmums Atkins – SNC-Lavalin Group grupas uzņēmums.

Ķīmisko ieroču izmeklētāji Sīrijā pielaisti ņemt paraugus Dumas pilsētā

Sīrijā, vietu, kur saskaņā ar Francijas, Lielbritānijas un Amerikas Savienoto Valstu pausto militārā uzbrukumā izmantoti ķīmiskie ieroči, apmeklējuši izmeklētāji no Ķīmisko Ieroču aizlieguma organizācijas. Tie paņēmuši paraugus, ko analizēt neatkarīgās laboratorijās.

Kurš izvērtē, cik «kvalitatīva» ir kultūra un cik lietderīgi tiek tērēti valsts līdzekļi kultūras jomai?

Darbības stratēģiju neesamība teātros un koncertorganizācijās, pilnvērtīgas informācijas trūkums par teātra un mūzikas mākslas tirgu, lieka birokrātija, pieprasot formālas atskaites, un atšķirīgi dotāciju aprēķināšanas principi ir apstākļi, kas rada jautājumus par Kultūras ministrijas rīcības efektivitāti profesionālās teātra un mūzikas mākslas jomā, secinājusi Valsts kontrole.

Aizvadītajā nedēļas nogalē nodeguši vairāk nekā 169 hektāri

Aizvadītajās brīvdienās reģistrēti 167 kūlas ugunsgrēki, laika posmā no 21.aprīļa pulksten 6.30 līdz 23.aprīļa pulksten 6.30, ar kopējo degšanas platību vairāk nekā 169 hektāri, ziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Igaunija un Somija caur «kiberdrošu» sistēmu mainīsies medikamentu receptēm

Kamēr pasaulē uzticību datu drošībai internetā grauj skandāls pēc skandāla, Igaunija un Somija gatavojas savienot nacionālos ārsta recepšu interneta reģistrus, lai receptes, kas izrakstītas vienā valstī, varētu aplūkot katrs aptiekārs otrā valstī. Turklāt sistēmas veidotāji jauno starptautisko datu savienojumu uzskata par drošu pret kiberuzbrukumiem.

PTAC atklāj pārkāpumus sporta klubu līgumos

Atveroties arvien jauniem sporta klubiem un pieaugot to popularitātei, patērētājiem diemžēl nākas saskarties ar dažādiem nepatīkamiem pārsteigumiem, kuri rodas izlasot sporta klubu piedāvātos līgumus.

Ar nodarbināto skaita samazināšanu valsts pārvaldē vislabāk gājis finanšu sektoram

Ar nodarbināto skaita samazināšanu valsts pārvaldē pagājušajā gadā vislabāk gājis Valsts ieņēmumu dienestam un visam finanšu sektoram kopumā, intervijā Latvijas Radio norāda Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Afganistānā traģisks terora akts vēlētāju reģistrācijas centrā

Afganistānas galvaspilsētā Kabulā nograndis terorista pašnāvnieka sarīkots sprādziens, kurā nonāvēti ne mazāk kā 57 cilvēki un miesas bojājumi nodarīti vēl 119.

Kamēr Saskaņa un ZZS bauda sponsoru labvēlību, NSL saņēmusi vien «piecīti» partiju ziedojumos

Latvijas partijas kopš šī gada sākuma kopā ir saņēmušas vairāk nekā pusmiljonu eiro ziedojumos un biedru naudās. Saskaņā ar KNAB uzturēto partiju finanšu datubāzi, visātrāk maciņi, vismaz pagaidām, pildās valstī un Rīgā pie varas esošajiem spēkiem. Visdāsnākie biedra naudu maksātāji ir partijai Saskaņa, savukārt ziedotāji šogad visvairāk ir iecienījuši Zaļo un Zemnieku savienību, secinājis Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Armēnijā turpinās masu protesti, policija aiztur opozīcijas līderi Pašinjanu

Armēnijā nedēļas nogalē turpinājušies masu protesti pret ilggadējā prezidenta Serža Sargsjana apstiprināšanu premjerministra amatā. Opozīcijas mītiņi Erevānā turpinās jau vairāk nekā nedēļu. Protestu līderis, opozīcijas politiķis Nikols Pašinjans ticis arestēts drīz pēc tam, kad piedalījies televīzijas tiešraides sarunā ar premjerministru Sargsjanu.

Kučinskis: Linuža darījums ar ofšoru prasās pēc izpētes

Satiksmes ministrs Uldis Augulis atteicies komentēt Latvijas Televīzijas raidījuma de facto pirms nedēļas vēstīto, ka projekta Rail Baltica ieviesējs Andris Linužs pirms vairākiem gadiem slēdzis darījumu ar Seišelu salu ofšoru, ko izmanto ietekmīgi uzņēmēji no Sanktpēterburgas. Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis raidījumam minēja, ka «šādi darījumi, kas attiecas uz valsts drošību, ja tādi ir bijuši, tas jau ir jautājums, kas prasa izskatīšanu un izpēti.»

Šonedēļ būs vēss, bet nedēļas nogalē kļūs siltāks

Tuvākajā nedēļā laiks būs nedaudz vēsāks, kā arī gandrīz katru dienu kādā no reģioniem gaidāmi nokrišņi. Laiks sāks pamazām uzlaboties brīvdienās, kad dienas atkal kļūs siltākas un sausākas, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Latvijas tenisistes uzvar Krieviju un atkārto 24 gadus senu sasniegumu

Latvijas vadošās tenisistes Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova svētdien, 22.aprīlī, Hantimansijskā nodrošināja uzvaru pārspēlēs par ceļazīmi uz Federāciju kausa pasaules otro grupu, ar 3-1 uzveicot Krieviju.