bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija

Slimību saasināšanās periodu kalendārs - sargā savu veselību!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Daudzi, kas ilgstoši slimo ar dažādām kaitēm, noteikti ievērojuši, ka ik gadu aptuveni vienā un tajā pašā laikā kāda konkrēta slimība mēdz saasināties.

Zinot, kad tas parasti mēdz notikt un kādi cēloņi saasinājumu izraisa, var jau laikus tam sagatavoties un veikt virkni profilaktisku pasākumu.

Sirds išēmiskā slimība

Visbiežāk slimības saasināšanās mēdz notikt vasarā: jūnijā un jūlijā. Galvenie cēloņi  – skābekļa satura samazināšanās gaisā, karstuma izraisītā slodze uz asinsvadiem.

Asinsvadu veģetatīvā distonija

Ar šo kaiti sirgstošajiem ir divi riska periodi: pavasarī – martā un aprīlī, un rudenī – oktobrī, novembrī. Pavasarī saasināšanās cēlonis galvenokārt ir vitamīnu daudzuma samazināšanās uzturā, bet rudenī – dienas gaišā laika sarukšana.

Insulīnatkarīgais cukura diabēts

Slimības saasināšanās visvairāk iespējama laikposmā no oktobra līdz februārim vai pat martam, un cēlonis tam ir šim periodam raksturīgie biežie saslimšanas gadījumi ar vīrusinfekciju slimībām.

Vairogdziedzera slimības

Laiks, kad saasināšanās visvairāk iespējama, ir no maija līdz augustam. Galvenie cēloņi: saules gaismas ietekme uz vairogdziedzera hormonu sintēzi.

Gastrīti un kuņģa čūla

Bīstamie periodi ir divi. Pavasarī: marts–maijs; rudenī: oktobris–novembris. Konkrēti cēloņi diemžēl vēl nav izpētīti. Kā iespējamākie tiek uzskatīti sezonu bioritmu izmaiņas, imunitātes novājināšanās, vitamīnu deficīts pavasarī.

Adneksīts

Adneksīts ir dzemdes piedēkļu – olvadu un olnīcu – iekaisums. Pastiprināta saasināšanās var būt gada aukstajā periodā no oktobra līdz pat martam. Galvenie cēloņi – apsaldēšanās un imunitātes pazemināšanās.

Psoriāze

Biežāk novērojama slimības ziemas formas saasināšanās – no oktobra līdz aprīlim. Vasarā (vasaras forma) sastopama retāk. Cēloņi, kas provocē psoriāzes saasināšanos, precīzi nav noskaidroti.

Furunkuloze, piņņu izsitumi

Šīs kaites galvenokārt mēdz aktivizēties rudenī un ziemā, un cēloņi tam ir apsaldēšanās, imunitātes novājināšanās, saules trūkums.

Nātrene

Ir divi riska periodi. Ziemā nepatīkamus brīžus var sagādāt aukstuma nātrene, bet vasarā – tā sauktā saules nātrene. Gan vienai, gan otrai cēloņi ir fizisko faktoru iedarbība uz ādas.

Osteohondroze

Osteohondrozes saasināšanās visbiežāk mēdz notikt gada aukstajā periodā – no rudens līdz pavasarim (novembris–marts). Biežākie cēloņi – hipodinamija, apsaldēšanās.

Podagra

Arī podagras slimniekiem riska periods ir krietni garš – sākot no oktobra, novembra līdz pat maijam. Raksturīgākais cēlonis tikai viens – gaļas ēdienu pārsvars uzturā.

Reimatoīdais artrīts

Laiks, kad paasināšanās visvairāk iespējama, ir pavasaris un rudens. Bet kāpēc – vēl nav noskaidrots.

Šizofrēnija

Šizofrēnijai pastiprināta profilakse nepieciešama pavasarī, jo tieši šajā gadalaikā kaites saasināšanās risks ir visaugstākais. Cēloņi nav izzināti.

Depresija

Depresijas saasināšanās visbiežāk novērota pavasarī un rudenī. Lai gan pilnīgi precīzi cēloņi nav noskaidroti, dominē uzskats, ka viens no tiem varētu būt dienas gaišā laika garuma izmaiņas.

Pielonefrīts

Visbiežāk kaites saasināšanās cilvēku var piemeklēt laikā no oktobra līdz aprīlim. Biežākie cēloņi ir nosalšana, imunitātes novājināšanās.

Cistīts

Patiesībā cistīta saasināšanās var uzliesmot jebkurā laikā, taču par bīstamākiem tiek uzskatīts laikposms no oktobra līdz aprīlim, kad cēlonis ir apsaldēšanās un imunitātes novājināšanās, kā arī vasaras karstākie mēneši, kad ļoti viegli var apsaldēties, peldoties atklātās ūdenstilpēs.

Hronisks bronhīts

Pastiprinātā riska periods ir no oktobra līdz aprīlim. Galvenais cēlonis: apsaldēšanās, imunitātes novājināšanās, akūto respiratoro vīrusu infekciju uzliesmojums.

Bronhiālā astma

Bronhiālās astmas slimnieki nosacīti vieglāk uzelpot var tikai rudenī. Pārējos gadalaikos slimības saasināšanās iespējamība ir augstāka. Ziemā tās cēlonis ir apsaldēšanās un infekcijas slimību klātbūtne, bet pavasarī un vasarā – augu ziedēšana, kas izraisa papildu alerģiju.

Smaganu kaites

Laiks, kad saasināšanās mēdz izpausties visbiežāk, ir pavasaris. Cēlonis – C vitamīna trūkums organismā.

Gripa, ARVI

Gripas un ARVI aktivitātes periods ir no novembra līdz aprīlim. Galvenie cēloņi: apsaldēšanās, imunitātes pazemināšanās.

Zarnu infekcijas

No zarnu infekcijām pastiprināti jāizsargās laikposmā no jūnija līdz septembrim. Galvenie saslimšanas cēloņi ir karstais laiks, produktu uzglabāšanas un lietošanas, kā arī personīgās higiēnas noteikumu neievērošana.

Tuberkuloze

Tuberkulozes slimniekiem pastiprināta slimības saasināšanās riska periods ir no maija līdz oktobrim. Cēloņi šai parādībai vēl nav pilnībā izzināti.

Alerģiskais rinīts, alerģiskais konjunktivīts

Slimības saasināšanās parasti notiek pavasarī un vasarā, kad sāk ziedēt augi, kuru putekšņi ir alergēni, kas arī ir galvenais cēlonis.

Hroniskais rinīts, haimorīts, tonsilīts, akūtais un hroniskais otīts, angīna

Visu šo kaišu pastiprināta aktivitāte novērojama laikā no oktobra līdz aprīlim (ieskaitot). Biežākie cēloņi ir apsaldēšanās, imunitātes novājināšanās, akūto respiratoro vīrusinfekciju uzliesmojums.

Avots: 


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.