bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Spārītis: Politiķu mīlestības skūpsti izglītībai un zinātnei nepalīdzēs samaksāt universitāšu rēķinus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPolitiķu mīlestības skūpsti izglītībai un zinātnei nevarēs palīdzēt nedz samaksāt universitāšu rēķinus, nedz nodrošināt pētniecisko darbu laboratorijās un institūtos, tāpēc ikvienam nozarē iesaistītajam jāapzinās, ka ar savu pētniecisko darbu un zinātnieka autoritāti viņš ir savas valsts politisko procesu lobētājs un ekonomisko procesu veicinātājs, pārliecināts Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ojārs Spārītis.

LZA gadagrāmatas ievadvārdos Spārītis norāda, ka, tiekot iezvanītai Latvijas valsts dibināšanas simtgadei, mūsu domas saistās ar sava valstiskuma sekmības vērtējumu.

«Nenoliedzami, bez kara un vairāku okupāciju atnestā posta Latvijas tautsaimniecības un sabiedrības evolūcijas aina šodien izskatītos citādāk, iespējams, daudz tuvāk tikai par gadu agrāk neatkarību ieguvušās Somijas labklājības līmenim, kuras panākumi meklējami reālā nepārtrauktības doktrīnas īstenošanā,» pauž Spārītis.

Viņš uzsver, ka, savus svētkus svinot, vienlaikus priecāsimies arī par pārējām pirms 100 gadiem neatkarību ieguvušajām Baltijas valstīm, kuru iedzīvotāju pašapziņa ir tieši proporcionāla valsts ekonomiskajiem panākumiem un sociālajai labklājībai.

Ar cerībām gaidot 2018.gada iespēju piepildīšanos, Spārīša ieskatā, ir jāsaprot, ka īstenot var tikai to, kas ar mūsu zinātnes spēkiem ir radīts produkta parauga veidā un ko mūsu valsts industrija spēj pārņemt un ieviest rūpnieciskā ražošanā.

Ja Latvijas rūpniecība ar maziem izņēmumiem tiek balstīta galvenokārt uz tranzīta pakalpojumiem, kokmateriālu eksportu un lauksaimniecības produktu pārstrādi, tad inovāciju potenciāls IT jomā, inženierzinātnēs, farmakoloģijā, medicīnas ārpakalpojumos, robotikā, enerģētikā, viedajās tehnoloģijās un daudzās citās nozarēs spēj piesaistīt citu zemju finansējumu un sniegt ekonomikai daudz vairāk, nekā mūsu industrija spēj absorbēt. Šīs valstiskās tuvredzības, neregulāra un nepietiekama bāzes finansējuma sekas ir konkurētspējīgāko zinātnisko institūtu un pētnieku grupu iniciatīva patstāvīgai stratēģisko investoru meklēšanai ārzemēs, kā arī sekmīgi piemēri zinātnē balstītas uzņēmējdarbības attīstīšanā ārpus Latvijas ekonomiskās zonas, norādīja LZA prezidents.

Viņš gan uzsvēra, ka saistībā ar ekonomikas augšupeju mūsu zemē ir vērojami arī pozitīvi piemēri uzņēmēju un zinātnieku tiešai un nepastarpinātai sadarbībai, konkrētu pasūtījumu izvietošanai zinātniskajos institūtos, kā arī kopīgi projekti jaunu inovatīvu produktu radīšanai un uzlabošanai. Šāda veida darbība un peļņas spējīgāko uzņēmumu ievērojami ziedojumi Latvijas augstskolām konkrētu nozaru attīstības sekmēšanai palielina kopējo zinātnes attīstībai pieejamā finansējuma kopējo apjomu.

Ar cerībām uz «sildošu» efektu mūsu ekonomikai Spārīša ieskatā varētu vērtēt vairākus 2017.gadā pētniecībā un praktisko risinājumu meklējumos iegūtos zinātnes sasniegumus.

Tāpat LZA varot lepoties ar savu komunikatīvo darbību, dažādu akadēmisko apvienību tīklā popularizējot Latvijas zinātnieku sasniegumus un veicinot starptautisko zinātnisko konsorciju un projektu izstrādes grupu veidošanos mūsu un citu zemju zinātnieku un uzņēmēju starpā, sacīja Spārītis. Pēdējos gados ir vērojama izteikta tendence paplašināt sadarbības partneru meklējumu ģeogrāfiju, iekļaujot tajā arī Āzijas valstis.

«Mans pienākums ir brīdināt arī par šī procesa iespējamām negatīvajām sekām Latvijas zinātnes kapacitātei kopumā, veicinot smadzeņu aizplūšanu un nesalīdzināmo ekonomisko mērogu sāncensības apstākļos samierinoties ar niecīgu daļu no iespējamās peļņas inovāciju tirgū,» bažījas Spārītis. Viņš uzsvēra, ka tāpēc jau pastāv partneru izvēles diversifikācijas iespējas, izmantojot Rīgas Tehniskās universitātes noslēgto sadarbības līgumu ar Ģentes kantona Merinas pilsētā Šveicē uzcelto Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), Latvijas Zinātņu akadēmijas noslēgtos starptautiskās sadarbības līgumus ar Eiropas Savienības un Skandināvijas valstīm, Baltkrieviju, Ukrainu, Kaukāza un Centrālāzijas republikām, Taivānas Zinātņu akadēmiju, Japānas Zinātnes padomi, Jinmenas Tehnoloģiju centru un Vuhanas Universitāti Ķīnā un ar vēl vairākām citām perspektīvai sadarbībai atvērtām zemēm.

Spārītis pārliecināts, ka LZA loma arī turpmāk būs pieaugoša – par to liecinot struktūrvienību skaita un to efektivitātes palielināšanās, prasme piesaistīt starptautiskus projektus un finansējumu, veicināt Latvijas zinātniekiem izdevīgu starptautisko sadarbību un popularizēt kā vietējā, tā arī starptautiskā mērogā mūsu zinātnes sasniegumus. Gan paši zinātnieki, gan uzņēmēji vairāk nekā jebkad agrāk apzinās tiešu kontaktu un proaktīvu sadarbības mehānismu izveides nepieciešamību, un šādu attiecību stimulēšanā privātais kapitāls ir gatavs arī ieguldīt līdzekļus, vērtēja LZA vadītājs.

Saskaņā ar Eiropas ekonomiskās un politiskās dzīves tradīcijām zinātņu akadēmiju loma ir sekmēt zinātnes procesu, funkcionējot starp privāto un akadēmisko sektoru, sadarbojoties ar universitātēm, meklējot risinājumus nacionāli un globāli svarīgiem jautājumiem, skaidroja Spārītis.

«Politiķu mīlestības skūpsti izglītībai un zinātnei nevarēs palīdzēt nedz samaksāt universitāšu rēķinus, nedz nodrošināt pētniecisko darbu laboratorijās un institūtos,» brīdināja Spārītis.

«Gan pieredzējušajam akadēmiķu sastāvam, gan kopš Rudens pilnsapulces rekrutētajam akadēmiskajam papildinājumam ir skaidri jāsaprot, ka Zinātņu akadēmija nepastāv viņu dēļ un tās loma nav greznot jauno akadēmiķu CV ar skaistu ierakstu, bet gan ikvienam ir jāapzinās, ka ar savu pētniecisko darbu un zinātnieka autoritāti viņš ir savas valsts politisko procesu lobētājs un ekonomisko procesu veicinātājs,» norāda LZA prezidents.

Ref:224.000.103.4225


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.