bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 22.08.2017 | Vārda dienas: Rudīte, Everts
LatviaLatvija

Stāsts, kas liek aizdomāties - adoptācija - ko tas nozīmē bērnam, ko audžu vecākiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ilustratīvs foto

Dāvis Grigaļuns no sešu gadu vecuma dzīvoja bērnu namā, jo cieta no vardarbības ģimenē. «Es biju pavisam mazs, tagad atmiņas ir izgaisušas.» Dāvis atceras, ka ilgu laiku nav varējis saprast, kāpēc viņš nedzīvo mājās, zinot, ka viņam ir mamma, kāpēc tik daudz cilvēku ar viņu runā par nelabvēlīgajiem apstākļiem ģimenē, un galvenais jautājums, kāpēc viņš ir viens. Nu jau Dāvis ir 21 gadu jauns vīrietis, viņš ir adoptēts, pabeidzis metinātāju kursos un ieguvis autovadītāju tiesības, un pavisam klusu bilst: «Es jūtos labi jaunajā ģimenē, labāk nekā iepriekšējās.»

Audžu ģimene

Ja ģimenē ir nelabvēlīgi apstākļi, izejot dažādas procedūras, ieskaitot psiholoģisko izmeklēšanu, bērni bieži vien nonāk bērnu namos, jo vecākiem tiek atņemtas tiesības. Bērniem ir iespējas nonākt audžu ģimenēs un kļūt par šo vecāku aizbildņiem, BNN stāsta Dzintra Rabkeviča ir SIA Tukuma slimnīca valdes priekšsēdētāja.

Pirms septiņiem gadiem viņa savu dzīvi krasi mainīja, kļūstot par aizbildni. «Mums ar vīru radās doma, ka mēs vēl neesam tik veci, ka mēs gribam savu dzīvi, mēs vēl kaut ko varam un spējam, bet tik dziļi tai brīdī mēs, protams, nedomājām, kad aizgājām uz audžu ģimeņu kursiem,» atceroties, stāsta Dzintra.

«Tas bija ļoti interesants laiks mums pašiem, jo bija jāieskatās gan savā ģimenē, gan jāieskatās psiholoģijā, jāatceras daudzas lietas, jāiemācās daudz kas jauns, tas viss bija tik radoši un forši, un mēs šos kursus pabeidzām. Kursos mēs dzirdējām daudz stāstus, ir ģimenes, kas paņem bērnus, kas arī nepaņem bērnus. Par to visu domājot, liktenis saliek to visu kopā, mana jaunākā meita Anija arī visur mums bija blakus, nekas bez viņas ziņas nenotika.»

2010.gada jūnijā, kad Anija gatavojās savam pamatskolas izlaidumam, Rabkeviču ģimenei piezvanīja no Saldus, sakot, ka tur likvidēs bērnu namu, ka tur ir puisis, kuru gribētu piedāvāt uzņemt audžu ģimenē. «Mēs neticējām savām acīm, ka tā var būt, ka tik skaisti bērni paliek bez mājām, kopīgi nolēmām, ka brauksim iepazīties. Šo puisi sauc Dāvis, pirmā tikšanās mums bija ļoti interesanta, viņš parādīja savu raksturu un attieksmi, nevis runāja ar mums, bet izleca ārā no otrā stāva loga, nodemonstrējot mums, ka viņš nav nekāds «viegli paņems» puisis, bet beigās mēs palikām trijatā – es, Dāvis un mana meita Anija, pēc tam mans vīrs. Norunājām, ka viņš brauks pie mums ciemos,» stāsta Dzintra.

Pirmās sajūtas

Šis ir tas pats puisis Dāvis Gruguļuns, atturīgs sarunā, daudz lieka nerunājot. Savas pirmās sajūtas, satiekot Rabkeviču ģimeni, viņš atceras: «Man bija bail, bail no nezināmā, bail, ka šī ģimene nebūs īstā.»

Dāvis tā saka, jo šī nebija pirmā ģimene, kurā viņš bija nonācis. «Kādu laiku dzīvoju arī Zviedrijā, tomēr es atteicos no adopcijas, jo nejutu saikni ar ģimeni.»

Arī Dzintra skaidri atceras pirmo satikšanos ar Dāvi: «Kad viņš atbrauca pirmo reizi, pēc būtības «dzīves sists un ne tik uzticīgs», apskatījās māju, apstākļus, mēs no viņa neko nesapratām, viņš gribēs, negribēs, bet aizbraucām kopīgi uz manu darba vietu, palikām divatā, viņš teica, ka grib būt ar mums šeit kopā.» Dāvis savās izjūtās ir nedaudz noslēpumains, tomēr šajos pāris vārdos tiek raksturotas Dāvja sajūtas un attieksme «tagad ir grūti atzīt, ka man bija bail no visa tajā laikā, kad aizbraucu pirmo reizi apskatīt māju, es jutu, ka šī ģimene varētu mani iemīlēt kā savējo.»

Kā saka pats Dāvis: «Es protestēju pret visu.» Dzintra stāsta, ka Dāvi iemīlēja no pirmā acu uzmetiena: «Attiecībā pret Dāvi, tieši tāpēc viņš ir mūsu bērns, tas ir tāpat kā Tu gaidi savu bērnu, izejot cauri visādām lietām, man liekas, ka otrreiz es to nebūtu gatava izdarīt, godīgi sakot. Tas bija entuziasms, tas bija interesanti, jūtu vadīts, jo tas nenotiek tāpat vien, un tāda emocionālā saikne jau mums radās jau tajā pirmajā reizē, kad viņš izleca ārā pa logu. Skaļi par mīlestību mūsdienās mēs nerunājam, bet tās ir tās jūtas, protams, pacietības mērs man ir bijis pilns, viņš ir bēdzis arī no mājām, bet abas puses, pieņemt vienam otru, man šķiet, vissvarīgāk.»

Bioloģiskā mamma

Dāvis stāsta, ka ar savu bioloģisko mammu sazinās, bet reti, pēdējā laikā sazinās tikai telefoniski. «Pa visiem šiem gadiem, kad dzīvoju bērnu namā, mana mamma apciemoja mani trīs reizes, to es atceros, jo tas bija tieši tik maz.»

Par skaudro patiesību dalās Dāvis: «Joprojām esmu ļoti dusmīgs, ka ar laiku mamma vairs par mani neinteresējās līdz brīdim, kad nonācu pie Dzintras. Mani nepamet sajūta, dusmas, ka viņa vairs mani negribēja, es esmu domājis, kas man ir par vainu.»

Vairāk par šo situāciju skaidro Dāvja audžu mamma Dzintra: «Dāvis ar saviem vecākiem sazinās joprojām, mēs regulāri vedam viņu pie mammas ciemos, viņa tētis ir miris vēl pirms viņa dzimšanas, nebija sakārtotas šīs attiecības, līdz ar to tēva vietā viņam ir svītriņa. Faktiski, māte un tēvs viņu atzīst, bet tajā laikā par to necīnījās, viņi viņu nemēģināja dabūt. Mamma ir mamma, bet viņa tajā laikā nemācēja dzīvot tā, lai varētu rūpēties par bērniem. Bērni bija dzīvojuši gan pamestībā, gan badā, tāpēc bāriņtiesa bērnus atņēma.»

Dzintra stāsta, ka Dāvja bioloģiskā mamma viņu bija atrunājusi no adopcijas jau no laika gala, varbūt tāpēc viņš nebija adoptēts iepriekš. Bērnus jau piedāvā audžu ģimenēm.

«Viņš bija piedāvāts zviedru ģimenei, bet mamma vienmēr bija pozā, ka nevajag, bet tad, kad viņš pats izdarīja izvēli, tas nebija viegli, mēs vairāk kā pus gadu gājām pie psihologa, arī mēs ar vīru, tad bija tiesa, jo tas nenotiek tā, ka mēs izdomājam un parakstāmies. Šīs lietas notiek lēni un apdomīgi. Dāvis šajā laikā mammai ieminējās, bet, protams, viņa bija nikna, bet ko tas līdz, ka tu esi nikns, ja tu neesi blakus, ja tu negribi to darīt, ja tu piezvani tikai tad, kad tev kaut ko vajag. Katra telefoniskā saruna vienmēr beidzās ar stipru psiholoģisku triecienu, vienmēr ir jādomā – bija vai nebija labi, ka viņi ir kontaktējušies, protams, mamma ir dzīvs cilvēks, kas pārdzīvo.»

«Puiši ir mana Latvija»

Rabkeviču ģimenē Dāvis ir vienīgais adoptētais bērns, toties pie viņiem dzīvo vēl citi puiši, kāpēc tieši puiši, to skaidro Dzintra: «Es saku, ka puiši ir mana Latvija. Tā nav sakritība, mēs ar Aniju tā norunājām. Mums mājās ir viena meitene un tā ir mana meita.»

Dāvis šobrīd ir ļoti apmierināts un pateicīgs, jo bērnu nams viņam esot iemācījis daudz vairāk novērtēt dzīvi. «Katrs bērnu nama darbinieks centās pēc iespējas vairāk dot visu nepieciešamo, tāpēc es nevaru teikt, ka atceros tikai visu slikto, tā tomēr bija laba pieredze, bet es nevienam nenovēlu tur nokļūt, jo ne visiem paveicas nonākt tur, kur šobrīd esmu es.»

«Mēs nevēlējāmies novecot»

Viens no galvenajiem dzinuļiem, kāpēc Dzintra un viņas vīrs izvēlējās šādi turpināt savu dzīvi ir – jo viņi nevēlējās novecot. Ar sabiedrības aizspriedumiem viņa skatās ar smaidu uz lūpām, jo cilvēki nesaprotot, kā var pieņemt svešus bērnus, kā var viņus mīlēt.

«Viena daļa domā, ka tā ir nauda, tad es varu pateikt tā nav, ja nav blakus ienākumu, tad nav iespējams audzināt bērnus, tas ir daudz par maz, jo viņiem vajag apģērbties, paēst. Es apzinos, ka mēs sabojājam šos konkrētos bērnus ar to, ka savā vidē viņiem būtu grūti atgriezties, jo viņi saņem visu, skolas lietas, ekskursijas, kārumus, uz skolu brauc ar mašīnām, bet esmu priecīga, ka varu to viņiem sniegt,» stāsta Dzintra par bērniem, ko adoptē uz laiku.

Turpinot, viņa saka: «Man to ir grūti izskaidrot, bet tāpēc es saku, ka mēs neesam audžu ģimene, mēs esam ģimene. Mēs nevaram adoptēt visu pasauli, arī šī materiālā puse, mēs tomēr vairs neesam tik jauni, tas ir liels risks. Mums ir jāmāca, ka visu dabūt nevar, bet tai pat laikā, viņi nevar justies citādāki kā citi bērni. Mani ļoti aizskar tas, ka ir cilvēki, kas uz viņiem skatās kā uz otrās šķiras bērniem. Cilvēkiem ir grūti saprast, ka kuram katram tas nav jādara.»

Dzintras bērnība

«Es atceros savu bērnību, pirmkārt, tā ir katra cilvēka iekšējā pieredze, mani vecāki arī šķīrās, gāja visādi. Es kā bērns to uztvēru citādāk, es staigāju no vienas mājas uz otru, no vecmammas pie vecākiem, tad bija citi laiki, viņiem bija savas nesaskaņas,» savās atmiņās ar BNN žurnālisti dalās Dzintra.

«Bet es vienmēr kaut kā vairāk ar tēti turējos kopā, bet patiesībā mani audzināja vecmamma, es katru vakaru sēdēju viņai klēpī, viņa man katru vakaru dziedāja. Viņa visu laiku bija ar mani, man liekas, ka kaut kur tas iekšējais miers, vajadzība pēc tā visa, tas pilnīgi noteikti ir no turienes, savukārt otra vecmamma bija traka sieva, viņai patika puiši. Mana mamma vienmēr saka, ka man ir puikas, jo mana vecmamma tāda bija, tas varbūt ir jokam. Tas viss nāk no bērnības, visvairāk es par to satraucos, ka nedabūjot pašiem kaut ko no savas ģimenes, cilvēki nemāk tālāk veidot savas attiecības.»

Ref: 225.000.103.1133


Pievienot komentāru

No 1.septembra veiks izmaiņas sabiedriskā transporta kustību sarakstos

No 1.septembra atsevišķiem sabiedriskā transporta maršrutiem tiks noteikts jauns kustības saraksts darba dienām un brīvdienām, informē Rīgas satiksme.

Būtiskākie riski un risinājumi nomaksas pirkumam un īrei ar izpirkumu

Lai iegūtu mājokli savā īpašumā, dažkārt tiek izmantotas nomas pirkuma iespējas vai dzīvokļa izīrēšana ar izpirkuma tiesībām. Kam noteikti būtu jāpievērš īpaša uzmanība, slēdzot šāda veida darījumus?

Finanšu ministre: Uzņēmēji būs spiesti maksāt lielākas algas

Šobrīd darba tirgus situācija rāda, ka mums ir ārkārtīgi jāsteidzas ar izglītības reformu, kā arī jādomā par papildu cilvēkresursu piesaisti no citām valstīm, intervijā Latvijas Radio norādījusi finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola.

Daugavpilī dzēsts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks

Pirmdien, 21.augustā, plkst. 8.50 ugunsdzēsēji glābēji saņēmuši izsaukumu uz Marijas ielu Daugavpilī, kur ugunsgrēks izcēlies noliktavā. Vienstāvu noliktavas ēkā bijis spēcīgs piedūmojums un deguši gumijas izstrādājumi 10 m2 platībā. No piedūmotajām telpām tika evakuēti 25 cilvēki. Plkst. 10.21 šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks tika likvidēts.

Latvija iegādāsies pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas Stinger

Parakstīts divpusējs līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Dānijas Aizsardzības ministriju par Dānijas bruņoto spēku rīcībā esošo pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu iegādi, vēsta Latvijas Aizsardzības ministrija.

Sarūk naftas cenas un biržu indeksi Eiropā

Naftas cenas pirmdien, 21.augustā, kritās, biržu indeksi ASV lielākoties nedaudz pieauga, kamēr Eiropā samazinājās, valdot bažām par ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas politiku.

Pētījums: Trešdaļa iedzīvotāju uzskata, ka ir jāmaina studiju programmu saturs

Liela daļa aptaujāto iedzīvotāju (40%) pēdējo gadu laikā Latvijas izglītībā nav manījuši ne būtiskus uzlabojumus, ne krasu kvalitātes pasliktināšanos, tomēr katrs ceturtais (28%) uzskata, ka drīzāk vērojama izglītības kvalitātes pasliktināšanās, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Latvijas darba devēji vērtē potenciālos praktikantus vai darbiniekus sociālajos tīklos

Lielākā daļa (60%) Latvijas aptaujāto darba devēju atlases procesā ņem vērā potenciālā praktikanta vai darbinieka sociālajos tīklos izvietoto informāciju, liecina Samsung Skola nākotnei iniciatīvas Skolēna digitālais IQ ietvaros realizētā darba devēju aptauja.

Par teju miljonu pārbūvēs Liepājas ostas dzelzceļa pārmiju un izbūvēs sliežu ceļu

Sākot Liepājas ostas dzelzceļa infrastruktūras pilnveidošanu, projekta pirmajā posmā plānots pārbūvēt dzelzceļa pārmiju un izbūvēt jaunu sliežu ceļu. Šie darbi izmaksās 978 299 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, informē Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldē.

Teroristi Barselonā bija plānojuši sarīkot trīs sprādzienus

Katalonijā aizvadītajā nedēļā divus teroraktus sarīkojušie teroristi sākotnēji plānojuši uzspridzināt trīs furgonus cilvēku pārpildītās vietās Barselonā, vēsta izdevums El Espano.

Advokāts: Maxima cenšas nopelnīt, samazinot traģēdijā izmaksājamo kompensāciju apmērus

SIA Maxima Latvija piekritusi izmaksāt kompensācijas tām personām, kuras Zolitūdes traģēdijā guva dažādas traumas, apstiprina biedrības Zolitude 21.11. vadītāja Regīna Ločmele-Luņova. Savukārt advokāts uzskata, ka tā ir iespēja veikalam tikai nopelnīt.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūlijā pieaudzis par 0,4%

Šī gada jūlijā salīdzinājumā ar jūniju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,5 %, savukārt eksportētajai produkcijai pieauga par 0,3%.

Ober-Haus: Otrajā ceturksnī bija zems pieprasījums pēc noliktavu nomas

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā šā gada otrais ceturksnis bija ar vidēju aktivitāti, tostarp pieprasījums noliktavu telpu nomai bija zems, teikts nekustamo īpašumu kompānijas Ober-Haus jaunākajā komercplatību tirgus pārskatā.

Uzmanību! Brīvības ielā piecas naktis pēc kārtas notiks ūdensvada remontdarbi

Sākot no pirmdienas, 21.augusta, līdz pat darba nedēļas beigām notiks plānotie ūdensvada remontdarbi Brīvības ielas posmā no Brīvības ielas 154 līdz Pērnavas ielai. Iedzīvotājiem var nākties saskartiem ar paaugstinātu trokšņu līmeni remontdarbu laikā.

Enefit: Latvija samazina elektroenerģijas cenu starpību ar kaimiņvalstīm

Pēdējā gada laikā Latvijai ir izdevies būtiski samazināt elektroenerģijas cenu atšķirības starp Baltijas kaimiņvalstīm, paziņo SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Augulis: Vietējos autoceļos plānots ieguldīt lielāko finansējumu pēdējo 25 gadu laikā

Grants ceļi visur valstī daudzus gadu ir bijuši pabērna lomā, līdzekļu to uzturēšanai tika atvēlēts ļoti maz, tāpēc vietējās un reģionālās nozīmes ceļu stāvokli nevar nosaukt par labu. Nākamgad ir plānots stipri palielināt finansējumu tieši vietējiem grants ceļiem, novirzot tiem 25 miljonus eiro, paziņo satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Zemnieku saeima: Sviesta cena ilgstoši tik augstā līmenī nesaglabāsies

Latvijā sviesta cena ilgstoši tik augstā līmenī nesaglabāsies, pirmdien, 21.augustā, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes prognozēja biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Par Vienotības priekšsēdētāju ievēlēts Arvils Ašeradens, domi vadīs Krišjānis Kariņš

Partijas Vienotība kārtējā kongresā par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, savukārt par partijas domes priekšsēdētāju kļuvis Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš, viņa vietniece būs Santa Zarāne.

Autotransporta direkcija apgalvo, ka izdevies mazināt pasažieru skaita kritumu

2017.gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos tika pārvadāti vairāk nekā 14,5 miljoni pasažieru, un tas ir par 3% mazāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn, informē SIA Autotransporta direkcija.

LPS vadītājs: Veidojot budžetu, jāgarantē līdzekļu nesamazināšana pašvaldībām

Nākamā gada valsts budžeta veidošanas procesā ir jāgarantē līdzekļu nesamazināšana pašvaldībām, intervijā Latvijas Radio uzsver jaunievēlētais Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis.

Policija rīkos pārbaudes tirdzniecības vietās, vecāki aicināti uzmanīt savas atvases

Sākoties jaunajam mācību gadam, Rīgas pašvaldības policija no pirmdienas, 21.augusta līdz 31.augustam, kā arī pirmajās septembra dienās rīkos plašas pārbaudes veikalos, bāros un kafejnīcās, lai pārliecinātos, ka nepilngadīgajiem netiek tirgots alkohols un tabakas izstrādājumi.

Šonedēļ Latvijā ieplūdīs aizvien vēsāks gaiss, biežāk līs

Šajā nedēļā laika apstākļus noteiks ciklonu darbība virs Ziemeļeiropas, virs Latvijas ieplūdīs vēsāks gaiss. Šonedēļ valsts lielākajā teritorijā gaidāms lietus, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteroloģijas centrs. 

BNN nedēļas apkopojums: Sarucis bezdarbnieku skaits, satiksmes drošības Rīgas ielās pielīdzināma «haosam»

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Apķīlātas Bank M2M Europe lielākajam īpašniekam Vdovinam piederošās akcijas

Apķīlātas Latvijas Bank M2M Europe lielākajam īpašniekam Andrejam Vdovinam piederošās bankas akcijas, liecina aģentūras LETA rīcībā esošais tiesu izpildītāja rīkojums.

Krievu teātra direktors: Divkopienu valsts ir problēma un pret to ir jācīnās

Divkopienu sabiedrības un divu informācijas telpu problēma Latvijā patiešām pastāv. Taču tāpat kā teātris cīnās par skatītājiem, tā arī plašsaziņas līdzekļiem ir jācīnās par savu auditoriju, intervijā uzsver Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktors Eduards Cehovals.

Jaunākie komentāri