bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

Straujuma jūt lielu ZZS un NA interesi iespaidot jaunās valdības deklarāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidenta amatam nominētā Laimdota Straujuma

Vienotības birojā politiķi aizvadīto svētdienu izmantoja, lai veiktu vēl pēdējos priekšdarbus Laimdotas Straujumas vadītās valdības izveidošanā. Tā kā oficiāli izskanējušie iegansti par līdzšinējā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta nomaiņu neizskatās valsts interesēm atbilstoši, ticamāki šķiet citi – Valsts prezidenta Andra Bērziņa personīgā nepatika pret Pavļutu.

Pret Pavļutu bija izteikusies arī Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, jo Pavļuta centieni samazināt valsts atbalstu dārgajai zaļās enerģijas ražošanai varēja traucēt ar šo biznesu saistītiem politiķiem. Politiskās kārtis ne pārāk gludi tika dalītas caur Straujumas rokām arī pārējo ministru atlasē, formulējot kritērijus dalībai jaunajā valdībā, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Tā, piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks bija populārākais Valda Dombrovska valdībā, bet tika upurēts, lai atņemtu zaļajiem zemniekiem kāroto trumpi – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Kā sev nederīgas atmetot izglītības un veselības ministru vietas, zaļzemnieku vides speciālists Raimonds Vējonis izrādās derīgs aizsardzības ministra postenim Pabrika vietā. Par lielu izbrīnu gan vietējiem, gan ārzemju drošības speciālistiem, kuri zina, ka jaunais aizsardzības ministrs pārstāv partiju, kura iebilda pret Latvijas dalību NATO un starptautiskās operācijās un neatbalsta līdzekļu piešķiršanu armijai.

Straujumas principi nepalīdzēja arī tieslietu ministra izvēlē. Pašreizējais Jānis Bordāns ir labs profesionālis, bet nav nevienā varas partijā, tātad neder. Bet cits pretendents arī bez politiskas piederības – ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis Straujumai tieslietu ministra amatā grib pakavēties tikai dažus mēnešus, izmantojot to kā tramplīnu, lai jau maijā startētu uz deputāta vietu Eiroparlamentā. Pabrika gadījumā kandidēšana uz Eiroparlamentu tika minēta kā šķērslis palikšanai ministra amatā, toties Brokai tas tiek atļauts. Turklāt ātri ielecot tieslietu ministra krēslā, viņa vēl sola sakārtot būvniecības nozari. Traucēklis Brokas kandidatūrai uz tieslietu posteni nav arī tas, ka vasarā tieši caur Broku Maximas veikalu tīkla attīstītāji bija centušies Tieslietu ministrijā virzīt likuma grozījumus, kas palīdzētu ātrāk veikt Maximas būvniecības procesus.

«Kolēģe Broka bija mani aicinājusi tikties ar uzņēmuma Maxima veikala būvniekiem, lai pārrunātu ar viņiem radušās problēmas. Tas bija kaut kad pavasarī. Viņi kopīgi ieradās pie manis un stāstīja, ka viņiem ir sarežģījumi būvēt lielveikalu Mežciemā, jo tur bija iebilduši vietējie iedzīvotāji. Tika skatīti varianti un norādīts, ka pārlieku iejaucas Administratīvā tiesa šajā procesā,» stāsta Bordāns.

Broka šonedēļ bija ārzemēs, bet telefoniski atzina, ka tā nav problēma viņai ieņemt amatu. Maximas pārstāvji viņu vienkārši uzmeklējuši kā būvniecības jomas pārzinātāju, turklāt iniciatīvai bijis atbalsts arī citur valdībā un Saeimā. Tagad gan esot skaidrs, ka būvniecības normas jāpadara stingrākas.

Virkni jautājumu rada arī jaunās valdības deklarācijas tapšana. Lai gan Straujuma bija lūgusi, lai partijas iesniedz katrā jomā 2-4 reāli veicamus darbus, saņemti teksti uz piecām lappusēm. Tagad deklarācija sanākusi ļoti plaša un ambicioza, bet nekonkrēta tik īsam laika periodam.

Tomēr dažos gadījumos Straujuma nodemonstrējusi stingru mugurkaulu un nepiekāpību. Tā, piemēram, Zaļie zemnieki atkal mēģinājuši panākt seno ieceri, lai kriminālajā un administratīvajā procesā iekļauj normas, kas ļautu sodīt tos, kas pieļāvuši cilvēktiesību pārkāpumus pret tiesājamajiem. Tas tiek uzskatīts par veidu, kā iebiedēt Lemberga prāvā iesaistītās amatpersonas.

Neraugoties uz vairākkārtējiem ZZS atgādinājumiem un lūgumiem, Straujuma tomēr ideju ir noraidījusi. Līdzīga situācija bijusi ar Nacionālās apvienības iesniegto priekšlikumu likumos nostiprināt trasta institūtu. Gan Finanšu ministrija, gan Tieslietu ministrija to novērtējusi kā veidu, kas atvieglotu izvairīšanos no nodokļiem, radītu tiesisku pamatu patiesā labuma guvēju slēpšanai un traucētu Latvijai iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā jeb OECD.

Straujuma trasta ieceri tomēr no deklarācijas projekta svītrojusi. Topošās premjerministres pazinēji uzskata, ka tā ir viena no viņai raksturīgām īpašībām – ja esot pārliecība par lēmuma pareizību, viņa neļaujas pierunāties un paliek pie sava.

Vienotības vadība liek noprast, ka piekāpšanās un kompromisi ir neizbēgami, bet tas viss tiek darīts galvenā mērķa labā – lai tagad, iesaistot valdībā Zaļos zemniekus, nodrošinātos, ka tie nesabloķējas ar Saskaņas centru. Un lai noturētu saskaņiešus ārpus valdības arī pēc vēlēšanām.

«Cita ceļa es neredzu. Mēs visi esam liecinieki tam, kā svešas valsts ideoloģijas ietekmēta politika sevi skaļi jau ir pieteikusi galvaspilsētā. Latvijas piederība Rietumu demokrātiskajai sabiedrībai nekad nedrīkst tikt apdraudēta. Jo tikai tad, ja visi labēji centriskie spēki spēs pierādīt Latvijas sabiedrībai, ka viņi sadarbosies un spēj sadarboties, tikai tad es uzskatu, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās ir iespējams palikt pie Latvijas ģeopolitiskā kursa, kurš ir rietumniecisks,» teic Āboltiņa.

Taču viss ap valdības tapšanu notikušais ir savstarpēji tā saniknojis partijas biedrus, ka Vienotībai nācās savu kongresu rīkot, izslēdzot no tā darbakārtības debašu sadaļu. Ētikas komisijai bija jāatzīst, ka biedru attiecības jau kļuvušas par nopietnu draudu partijas pastāvēšanai.

«Protams, ka politiskā stratēģija ir valdes, un taktika – partijas augstākās vadības kompetencē. Tomēr informācijas tehnoloģiju laikmetā nav izskaidrojuma, kāpēc partijā nekad nav notikusi visu partijas biedru aptauja par nevienu jautājumu. Lai arī esam vienoti galvenajos politiskajos principos, tomēr mūsu darbs būtu sekmīgāks, ja notiktu, piemēram, elektroniski domes balsojumi, kas ļautu biedriem, kuru viedoklis netiek īstenots, saprast, ka viņi ir pārbalsoti demokrātiskā procesā, nevis atšķirīgi lēmumi tiek pieņemti šauru grupu intrigu rezultātā. Ētikas komisija aicina partijas biedrus uz aktīvu un atbildīgu sadarbību, lai mēs varētu savlaicīgi un iedarbīgi izskatīt jautājumus un lemt gadījumos, kad partijas biedru rīcība ir nodarījusi kaitējumu tiesiskumam, godīgumam, atklātībai, demokrātijai, partijai un sabiedrībai kopumā,» skaidro Vienotības Ētikas komisijas sekretārs Jānis Egliņš.

Patlaban Vienotības elite esot noslēgusies tik šaurā lokā, ka biedriem esot pat grūtības piekļūt partijas it kā atklāto sēžu protokoliem. Taču gaidāms, ka viss ap valdības veidošanu notikušais tiks palikts malā, lai trešdien Saeimas ārkārtas sēdē varētu nobalsot par jauno Ministru Kabinetu. Līdz tam Straujumai esot atlicis vēl viens svarīgs darbs – viņa apņēmusies panākt, lai no valdības deklarācijas gala varianta tiktu izmesti visi tie piedāvājumi, kas paredz palielināt budžeta izdevumus. Straujuma prognozē, ka viņas valdību ar savām balsīm atbalstīs pārliecinošs vairākums – vismaz 66 Saeimas deputāti.

102.000.102.6382


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Spriež, vai atzīt seno leišu ticības kopienu

Lietuvas Seimā aizvadītajā nedēļā sāktas likumdevēju debates par priekšlikumu valstī atzīt reliģisko kopienu Romuvu, kas savos priekšstatos un rituālos vadās pēc pirmskristietības laika baltu cilšu ticības tradīcijām.

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Jaunākie komentāri