bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Straujuma jūt lielu ZZS un NA interesi iespaidot jaunās valdības deklarāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidenta amatam nominētā Laimdota Straujuma

Vienotības birojā politiķi aizvadīto svētdienu izmantoja, lai veiktu vēl pēdējos priekšdarbus Laimdotas Straujumas vadītās valdības izveidošanā. Tā kā oficiāli izskanējušie iegansti par līdzšinējā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta nomaiņu neizskatās valsts interesēm atbilstoši, ticamāki šķiet citi – Valsts prezidenta Andra Bērziņa personīgā nepatika pret Pavļutu.

Pret Pavļutu bija izteikusies arī Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, jo Pavļuta centieni samazināt valsts atbalstu dārgajai zaļās enerģijas ražošanai varēja traucēt ar šo biznesu saistītiem politiķiem. Politiskās kārtis ne pārāk gludi tika dalītas caur Straujumas rokām arī pārējo ministru atlasē, formulējot kritērijus dalībai jaunajā valdībā, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Tā, piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks bija populārākais Valda Dombrovska valdībā, bet tika upurēts, lai atņemtu zaļajiem zemniekiem kāroto trumpi – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Kā sev nederīgas atmetot izglītības un veselības ministru vietas, zaļzemnieku vides speciālists Raimonds Vējonis izrādās derīgs aizsardzības ministra postenim Pabrika vietā. Par lielu izbrīnu gan vietējiem, gan ārzemju drošības speciālistiem, kuri zina, ka jaunais aizsardzības ministrs pārstāv partiju, kura iebilda pret Latvijas dalību NATO un starptautiskās operācijās un neatbalsta līdzekļu piešķiršanu armijai.

Straujumas principi nepalīdzēja arī tieslietu ministra izvēlē. Pašreizējais Jānis Bordāns ir labs profesionālis, bet nav nevienā varas partijā, tātad neder. Bet cits pretendents arī bez politiskas piederības – ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis Straujumai tieslietu ministra amatā grib pakavēties tikai dažus mēnešus, izmantojot to kā tramplīnu, lai jau maijā startētu uz deputāta vietu Eiroparlamentā. Pabrika gadījumā kandidēšana uz Eiroparlamentu tika minēta kā šķērslis palikšanai ministra amatā, toties Brokai tas tiek atļauts. Turklāt ātri ielecot tieslietu ministra krēslā, viņa vēl sola sakārtot būvniecības nozari. Traucēklis Brokas kandidatūrai uz tieslietu posteni nav arī tas, ka vasarā tieši caur Broku Maximas veikalu tīkla attīstītāji bija centušies Tieslietu ministrijā virzīt likuma grozījumus, kas palīdzētu ātrāk veikt Maximas būvniecības procesus.

«Kolēģe Broka bija mani aicinājusi tikties ar uzņēmuma Maxima veikala būvniekiem, lai pārrunātu ar viņiem radušās problēmas. Tas bija kaut kad pavasarī. Viņi kopīgi ieradās pie manis un stāstīja, ka viņiem ir sarežģījumi būvēt lielveikalu Mežciemā, jo tur bija iebilduši vietējie iedzīvotāji. Tika skatīti varianti un norādīts, ka pārlieku iejaucas Administratīvā tiesa šajā procesā,» stāsta Bordāns.

Broka šonedēļ bija ārzemēs, bet telefoniski atzina, ka tā nav problēma viņai ieņemt amatu. Maximas pārstāvji viņu vienkārši uzmeklējuši kā būvniecības jomas pārzinātāju, turklāt iniciatīvai bijis atbalsts arī citur valdībā un Saeimā. Tagad gan esot skaidrs, ka būvniecības normas jāpadara stingrākas.

Virkni jautājumu rada arī jaunās valdības deklarācijas tapšana. Lai gan Straujuma bija lūgusi, lai partijas iesniedz katrā jomā 2-4 reāli veicamus darbus, saņemti teksti uz piecām lappusēm. Tagad deklarācija sanākusi ļoti plaša un ambicioza, bet nekonkrēta tik īsam laika periodam.

Tomēr dažos gadījumos Straujuma nodemonstrējusi stingru mugurkaulu un nepiekāpību. Tā, piemēram, Zaļie zemnieki atkal mēģinājuši panākt seno ieceri, lai kriminālajā un administratīvajā procesā iekļauj normas, kas ļautu sodīt tos, kas pieļāvuši cilvēktiesību pārkāpumus pret tiesājamajiem. Tas tiek uzskatīts par veidu, kā iebiedēt Lemberga prāvā iesaistītās amatpersonas.

Neraugoties uz vairākkārtējiem ZZS atgādinājumiem un lūgumiem, Straujuma tomēr ideju ir noraidījusi. Līdzīga situācija bijusi ar Nacionālās apvienības iesniegto priekšlikumu likumos nostiprināt trasta institūtu. Gan Finanšu ministrija, gan Tieslietu ministrija to novērtējusi kā veidu, kas atvieglotu izvairīšanos no nodokļiem, radītu tiesisku pamatu patiesā labuma guvēju slēpšanai un traucētu Latvijai iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā jeb OECD.

Straujuma trasta ieceri tomēr no deklarācijas projekta svītrojusi. Topošās premjerministres pazinēji uzskata, ka tā ir viena no viņai raksturīgām īpašībām – ja esot pārliecība par lēmuma pareizību, viņa neļaujas pierunāties un paliek pie sava.

Vienotības vadība liek noprast, ka piekāpšanās un kompromisi ir neizbēgami, bet tas viss tiek darīts galvenā mērķa labā – lai tagad, iesaistot valdībā Zaļos zemniekus, nodrošinātos, ka tie nesabloķējas ar Saskaņas centru. Un lai noturētu saskaņiešus ārpus valdības arī pēc vēlēšanām.

«Cita ceļa es neredzu. Mēs visi esam liecinieki tam, kā svešas valsts ideoloģijas ietekmēta politika sevi skaļi jau ir pieteikusi galvaspilsētā. Latvijas piederība Rietumu demokrātiskajai sabiedrībai nekad nedrīkst tikt apdraudēta. Jo tikai tad, ja visi labēji centriskie spēki spēs pierādīt Latvijas sabiedrībai, ka viņi sadarbosies un spēj sadarboties, tikai tad es uzskatu, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās ir iespējams palikt pie Latvijas ģeopolitiskā kursa, kurš ir rietumniecisks,» teic Āboltiņa.

Taču viss ap valdības tapšanu notikušais ir savstarpēji tā saniknojis partijas biedrus, ka Vienotībai nācās savu kongresu rīkot, izslēdzot no tā darbakārtības debašu sadaļu. Ētikas komisijai bija jāatzīst, ka biedru attiecības jau kļuvušas par nopietnu draudu partijas pastāvēšanai.

«Protams, ka politiskā stratēģija ir valdes, un taktika – partijas augstākās vadības kompetencē. Tomēr informācijas tehnoloģiju laikmetā nav izskaidrojuma, kāpēc partijā nekad nav notikusi visu partijas biedru aptauja par nevienu jautājumu. Lai arī esam vienoti galvenajos politiskajos principos, tomēr mūsu darbs būtu sekmīgāks, ja notiktu, piemēram, elektroniski domes balsojumi, kas ļautu biedriem, kuru viedoklis netiek īstenots, saprast, ka viņi ir pārbalsoti demokrātiskā procesā, nevis atšķirīgi lēmumi tiek pieņemti šauru grupu intrigu rezultātā. Ētikas komisija aicina partijas biedrus uz aktīvu un atbildīgu sadarbību, lai mēs varētu savlaicīgi un iedarbīgi izskatīt jautājumus un lemt gadījumos, kad partijas biedru rīcība ir nodarījusi kaitējumu tiesiskumam, godīgumam, atklātībai, demokrātijai, partijai un sabiedrībai kopumā,» skaidro Vienotības Ētikas komisijas sekretārs Jānis Egliņš.

Patlaban Vienotības elite esot noslēgusies tik šaurā lokā, ka biedriem esot pat grūtības piekļūt partijas it kā atklāto sēžu protokoliem. Taču gaidāms, ka viss ap valdības veidošanu notikušais tiks palikts malā, lai trešdien Saeimas ārkārtas sēdē varētu nobalsot par jauno Ministru Kabinetu. Līdz tam Straujumai esot atlicis vēl viens svarīgs darbs – viņa apņēmusies panākt, lai no valdības deklarācijas gala varianta tiktu izmesti visi tie piedāvājumi, kas paredz palielināt budžeta izdevumus. Straujuma prognozē, ka viņas valdību ar savām balsīm atbalstīs pārliecinošs vairākums – vismaz 66 Saeimas deputāti.

102.000.102.6382


Pievienot komentāru

Simtgadē gaļu drīkstēs – Lietuvas katoļu baznīca atbrīvo no Lielā gavēņa simtgades dienā

16.februārī Lietuvā atzīmēs 100.gadadienu kopš mūsdienu Lietuvas izveides un šī diena iekrīt Lielā gavēņa laikā. Sakritība likusi sapulcēties Lietuvas katoļu baznīcas vadībai, kura pirmoreiz savā vēsturē pieņēmusi lēmumu šajā dienā atbrīvot katoļticīgos no gavēšanas.

Maršruts nedēļas nogalei: Barikāžu atceres pasākumi un Līgatnē dzīvnieku vērošanas pārgājiens

Šajā nedēļas nogalē sestdien, 20.janvārī, visā Latvijā norisināsies 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi. Savukārt svētdien, 21.janvārī, uzsākt jauns projekts un būs iespēja izzināt interesantu ekskursiji Rīgas Ebreju kopienas namā.

Pēc frakcijas izjukšanas no divām Saeimas komisijām atsauc NSL deputātus

Saeima ceturtdien nolēma atsaukt Gunāru Kūtri un Aivaru Meiju no parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas.

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018.gada sākumā, vēsta laikraksts Eesti Paevaleht.

Latvijas riska kapitāla investoru pērnā gada ieguldījumu vērtība - 26 miljoni eiro

Latvijas riska kapitāla fondi 2017.gadā veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā. Kopumā pērn veiktas 17 jaunas investīcijas, no kurām 14 jeb 82% veiktas jaunuzņēmumos, bet trīs - jau stabilos uzņēmumos, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas apkopotā informācija.

Kaljulaidu kritizē par atzīta, bet nesavaldīga režisora iesaistīšanu prezidentes simtgades pieņemšanā

Igaunijas simtajos valsts svētkos centrāls notikums būs prezidentes pieņemšana Tartu, saistībā ar kuru sabiedrībā uzvirmojušas viedokļu atšķirības, jo atklātā vēstulē oponēts rīkotāju izvēlei pasākuma māksliniecisko daļu uzticēt teātra «NO99» režisoram, kurš ir savulaik fiziski uzbrucis savai kolēģei.

Par 2 miljoniem pieaudzis finansējums studiju vietām augstskolām un koledžām

Par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām Izglītības un zinātnes ministrijas augstskolām un koledžām. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

Kaimiņa sods nebijis precedents Latvijas vēsturē; «Esmu pārliecināts - man liegs dalību «oligarhu lietas» galaziņojuma nolasīšanā»

«Cilvēks var gulēt Saeimā, cilvēks kā Saeimas deputāts var rupjiem vārdiem rakstīt sociālos tīklos un interneta portālos un pazemot jebkuru Latvijas iedzīvotāju, cilvēks var personīgu interešu vadīts lūgt valsts pielaidi, kad tiek izskatīts kāds konkrēts likumprojekts, taču, acīmredzot, cilvēks nevar, izsakot viedokli, apšaubīt dažu labu kolēģu psihi,» tā komentējot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu sodīt deputātu Artusu Kaimiņu ar liegumu apmeklēt vienu Saeimas plenārsēdi, sacījis pats Kaimiņš.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Latvijā pērnā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada mājokļu cenas pieaugušas par 9,5%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat ceturtdien, 18.janvārī, publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

Ādažu bāzē atklās jaunas kazarmas būvniecību

Piektdien, 19.janvārī, plkst. 13.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonijā Ādažu bāzē, atklājot daudzfunkcionālas kazarmas būvniecību. 

Sakritība? Ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba paliek «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 18.janvārī,  neatbalstīja ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

Pārrobežu bērnu nolaupīšanu skaits ES liek uzlabot strīdu risināšanas noteikumus

Ceturtdien, 18.janvārī, lemjot par izmaiņām Eiropas Savienības noteikumos par starptautisku šķiršanās strīdu risinājumu, Eiropas Parlamenta deputāti galveno uzmanību pievērsa bērnu interešu aizstāvībai, BNN vēsta Parlamentā. 

Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 22,1% iedzīvotāju

2016.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju - par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2017.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju ekvivalentie ienākumi bija mazāki par 330 eiro mēnesī.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk iegādājas modes preces

Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk pērk preces skaistumkopšanai un veselībai, kā arī modes preces, liecina DPD sadarbībā ar Kantar TNS veiktā ikgadējā aptauja par eiropiešu tiešsaistes iepirkšanās paradumiem. Vienlaikus 86% Latvijas e-pircēju ir veikuši pirkumus ārzemju interneta vietnēs, un tas ir augstākais rādītājs Eiropā.

Helmanis: Teju 17 milj. lielie Ogres pašvaldības kredīti saistīti ar ES projektiem

Teju 17 miljonu lielās kredītsaistības, ko Ogres novada pašvaldības plāno uzņemties 2018.gadā, saistītas ar Eiropas Savienības projektu īstenošanu, un pašvaldība ar laiku šo naudu saņems atpakaļ, teic Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

LLKA: Piena tirgu Latvijā var sakārtot, apvienojoties eksportam

Pēdējās dienās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija saņēmusi gan atbalstu, gan nopēlumu par publiski uzsākto diskusiju attiecībā uz straujajām piena iepirkuma cenu izmaiņām, kas skārušas lielāko daļu piena kooperatīvu. Tas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem, kas šo darbu paveica pirms 15 gadiem, vēsta asociācijas pārstāvji.

Pašvaldība palielinās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 18.janvārī, akceptēja izmaiņas Rīgas domes saistošajos noteikumos par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu, kas paredz palielināt līdz 231 eiro līdzfinansējumu par bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam, vēsta domē.

Turpmāk jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem

Sākoties intensīvai snigšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem namu īpašniekiem vai to apsaimniekotājiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem. Pretējā gadījumā ir iespējami sodi, bet, ja ir cietušie kājāmgājēji - pat tiesvedībam, atgādina Rīgas pašvaldības policija.

Igaunijas Banka vēlas no apgrozības pamazām izņemt 1 un 2 centu monētas

Igaunijas Banka ierosinājusi, ka valsts naudas sistēma varētu sekot citu eirozonas dalībvalstu piemēram un ierobežot viena un divu eiro centu apgrozību, lai ar laiku tās pilnībā izņemtu no apgrozības.

Forevers paziņo, ka izstājas no Pārtikas uzņēmumu federācijas

Pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmums Forevers ir nolēmis izstāties no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, līgumu pārtraucot šī gada janvārī.

Saglabās pilnvaru termiņu ierobežojumu tiesu priekšsēdētājiem

Saeima ceturtdien, 18.janvārī, pieņēma grozījumus likumā Par tiesu varu, saglabājot ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt šo amatu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.

Katalonijas parlamentam atsākot darbu, priekšsēdētāja amatā – neatkarības atbalstītājs

Katalonijas reģionālais parlaments pirmajā sēdē pēc tā iepriekšējā sasaukuma atlaišanas un ārkārtas vēlēšanām par priekšsēdētāju ievēlējis separātiski noskaņotu politiķi, kas liecina, ka turpināsies reģiona centieni atdalīties no Spānijas.

VIDEO: Steigā, ar gramatiskām kļūdām parlamentārās izmeklēšanas komisija apstiprina «oligarhu lietas» galaziņojumu

Neskatoties uz iebildumiem, gramatiskām kļūdām, pārmetumiem par paviršu darbu, kā arī Ingunas Sudrabas iespējamo neatbilstību amatam, tā kā izjukusi viņas pārstāvētās partijas No Sirds Latvijai frakcija, komisijai pārceļot sēdi no pulksten 11.00 uz 8.30 un steigā balsojot, apstiprināts «oligarhu lietas» galaziņojums.

Cert.lv: Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma

Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv vadītājas vietnieks Varis Teivāns.

Nacionālie bruņotie spēki saņēmuši jaunas taktiskās radiostacijas Harris

2017.gadā Latvija saņēmusi Amerikas Savienoto Valstu korporācijas Harris ražotās militāri taktiskās radiostacijas vairāk nekā 10,5 miljonu ASV dolāru vērtībā. Apjomīgā jauno radiostaciju piegāde stiprinās Nacionālo bruņoto spēku komandvadības spēju un ļaus turpināt attīstīt ilgtspējīgu un ar citām NATO dalībvalstīm savietojamu sakaru sistēmu, vēsta Aizsardzības ministrijā.