bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 26.05.2018 | Vārda dienas: Varis, Eduards, Edvards

Tautas skaitīšana var atklāt, ka reālais Rīgas iedzīvotāju skaits ir vismaz par 10% lielāks

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

SIA GFK Custom Research Baltic direktore Iluta Skrūzkalne

Pirmie rezultāti par Latvijas faktisko iedzīvotāju daudzumu būs zināmi jau 2011.gada beigās, biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda uzņēmuma SIA GFK Custom Research Baltic, kurš veiks tautas skaitīšanu Latvijā, direktore Iluta Skrūzkalne.

Intervijā analizējot tautas skaitīšanas procesu Skrūzkalne atklāj, ka lielākie pārsteigumi pēc skaitīšanas varētu būt reālais emigrācijas procents, kā arī tas, ka kļūs skaidrs, cik kvalitatīvs ir mūsu adrešu un/vai iedzīvotāju reģistrs, turklāt pēc tautas skaitīšanas, iespējams, tiks noskaidrots, ka reālais Rīgas iedzīvotāju skaits ir vismaz par 10% lielāks.

Kad Latvijā notika pēdējā tautas skaitīšana un kāpēc to jāveic tieši šobrīd?

Pēdējā tautas skaitīšana notika 2000.gadā un Eiropas Savienībā (ES) ir pieņemts, ka tas notiek reizi desmit gados. Nepieciešamību veikt tautas skaitīšanu 2011.gadā nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes regula par iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanu. Tāpēc mēs iekļaujamies kopīgā ES projektā. Mēs vāksim datus arī par emigrācijas kopienām, kas tiks saskaņoti ar citu valstu statistiku. Ja latvieši ziņos, ka svešumā dzīvo ilgus gadus, viņi tiks pieplusoti tur.

Iepriekšējo reizi to darīja Centrālā statistikas pārvalde. Kāpēc tagad to uzticēja jūsu uzņēmumam?

Iepriekš to spēja veikt Centrālā statistikas pārvalde (CSP)– ar saviem spēkiem. To būtu labāk jautāt viņiem pašiem. Mēs esam uzvarējuši Valsts iepirkuma konkursā un šis projekts atdots privātajam sektoram. Kopumā CSP konkursā bija pieteikušies trīs pretendenti – GFK, TNS Latvia un SKDS. Es arī saprotu, ka pārvaldei vairs nav tādas kapacitātes, kā pirms 10 gadiem, kad bija reģionālie skaitīšanas centri. Ēkas pilnas ar cilvēkiem. Tad bija vieglāk to noorganizēt. Mūsu uzņēmums ar 28 pilna laika darbiniekiem un 200 pieredzējušiem intervētājiem ir pārstāvēts visās trijās Baltijas valstīs. Nevienai privātai tirgus pētījumu/socioloģijas aģentūrai gan nav šādas pieredzes Centrālajā un Austrumeiropā – ka tai tiktu uzticēta iedzīvotāju skaita apzināšana.

Kā jūs spēsit nodrošināt vienu no lētākajām tautas skaitīšanām ES?

Viens ir darba samaksa, kur solām ap 160 Ls uz rokas, taisnīgi piemērojot koeficientus kā Rīgā, tā laukos. Jo Rīgā ir samaksas konkurences apsvērumi, bet laukos nav tik viegli sasniegt katru mājsaimniecību. Čehijā šāds projekts izmaksās 20 reizes dārgāk, tur konkursā uzvarēja Čehijas valsts pasts. Tas nozīmē, ka viena valsts iestāde pārskaita citai. Latvijā, salīdzinājumā ar citām valstīm, kas tautas skaitīšanu veic saskaņā ar tradicionālām metodēm, tā ir vislētākā, proti, mums tā izmaksās 3,9 dolārus (divus latus), rēķinot uz vienu cilvēku, Igaunijā un Lietuvā to dara CSP – attiecīgi par 19,7 dolāriem (10,1 latu) Igaunijā un 5,9 dolāriem (3,04 latiem) Lietuvā.

Kā identificēt tautas skaitītāju, kad viņš zvanīs pie ārdurvīm?

Viņam (-ai) būs apliecība ar CSP direktora parakstu, kas iesieta violetas krāsas lentītē. Ja iedzīvotājiem radīsies kaut mazākās šaubas par kādu skaitītāju, viņi varēs konkrēto personību pārbaudīt, piezvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni. Tālruņa numurs būs redzams plakātos visu pilsētu ielās. Šo masīvo sociālo kampaņu organizē cita aģentūra. Skaitītājus apgādāsim ar portatīvajiem datoriem, ko iepirkusi citā konkursā izraudzīta kompānija. Datorus pēc divarpus mēnešiem būs jāatgriež, jo tie tiks izsniegti nomā. Viņi nesīs pilnu atbildību par datoru bojājumiem un pazaudēšanu.

Kā tehniski sāksies skaitīšanas process?

Interneta pieejamības paplašināšanās izvirzīja mums uzdevumu radīt iespēju iedzīvotājiem, kas to vēlēsies, aizpildīt tautas skaitīšanas anketas internetā savās mājās, publiskajās bibliotēkās, mācību iestādēs vai citur – no šā gada 1. līdz 10.martam. Pieeja tautas skaitīšanas veidlapām internetā būs iespējama, tikai izmantojot pases datus un personas kodu. Līdz 31.maijam skaitītāji veiks apgaitu pa mājsaimniecībām. CSP sagatavotā tautas skaitīšanas «Mājokļa anketa» ietvers jautājumus par mājsaimniecības locekļu skaitu, kā arī tādiem mājokli raksturojošajiem rādītājiem kā ēkas tips, piederība, mājokļa platība, ūdens apgādes sistēma, apkures veids, labiekārtotība u.c. Toties «Personas anketa» ietvers jautājumus par iedzīvotāju ģimenes stāvokli, tautību, valodu, kuru pārsvarā lieto mājās, izglītību, ekonomisko aktivitāti, kā arī iedzīvotājus lūgsim brīvprātīgi sniegt informāciju par uz pastāvīgu dzīvi citās valstīs emigrējušiem radiniekiem.

Cik ilgā laikā tiks apstrādāti tautas skaitīšanas dati un kad uzzināsim provizoriskos rezultātus?

Dati no iedzīvotāju mutes tiks savadīti portatīvajā datorā un caur internetu pa taisno aizies uz CSP serveri to apkopošanai un analīzei ar speciālām programmām. Mēs kā pētījumu kompānija būsim bez tiešas piekļuves šiem datiem – drošības apsvērumu dēļ. Pēc 31.maija gaidīsim vēl 10 dienas piesakāmies tos, kas nav sastapti savās mājās. Domāju, ka pirmie rezultāti par Latvijas faktisko iedzīvotāju daudzumu būs zināmi jau 2011.gada beigās. Visi ar nepacietību gaida šo reālo emigrācijas procentu, kas ir lielais nezināmais valstī. Tie, kas pašlaik dzīvo Īrijā, Lielbritānijā, Zviedrijā u.c., varēs pirmajās desmit dienās pieskaitīties caur internetu. Otrs pārsteigums būs, cik kvalitatīvs ir mūsu adrešu un/vai iedzīvotāju reģistrs. Kā zināms, notiek vērienīga iekšējā migrācija. Iespējams, ka reālais Rīgas iedzīvotāju skaits izrādīsies vismaz par 10% lielāks.

Par cik nokomplektēts ir tautas skaitītāju štats?

Virs 51 procenta, jo tas pildās pakāpeniski. Ir trīs līmeņu atlase – 37 reģionālie vadītāji, kā arī pārraugi, kas palīdzēs viņiem šo procesu organizēt, tad nāk «brigadieri» un 2000 tautas skaitītāji. Plānojam šos darbus sadalīt pēc iespējas tā, lai katrā mazajā pagastā (ciematā) ar vismaz 1000 iedzīvotājiem būtu vietējais cilvēks, kurš visus pazīst un pārzina adreses. Zina, kuri ir izbraukuši.

Vai jūs nepārsteidza ažiotāža uz šo līgumdarbu?

Mums ir pieteikušies apmēram pieci cilvēki uz vienu skaitītāja vietu. Ja mēs raugāmies uz normālu darba tirgus situāciju, kur uz vienu vietu bieži vien ir pat 20, 40 un 60 kandidāti, tad te konkurss ir krietni mazāks. Interesentus pirmajā kārtā mums palīdzēja atlasīt CV Online, kam ir ilggadīga pieredze, tajā izvērtēja valodas, datoru zināšanas un lai būtu vismaz minimāla darba pieredze. Neskatījāmies pēc profesionālās piederības, bet vai vispār saprot, ko nozīmē atbildība un laikus nododams darba rezultāts. Varēja būt arī krāvēji vai sētnieki. Pie mums strādās arī studenti, jo šis statuss apliecina spējas mobilizēties un izpildīt mūsu prasības. Katrs reģionālais vadītājs saņēma tādu pretendentu failu, kas attiecas uz viņa teritoriju. Galvaspilsēta ar Pierīgu ir sadalīta nosacīti septiņos reģionos, aptverot arī Jūrmalu, Siguldu un Rīgas rajonu. Pēc tam mūsu reģionālos vadītājus un pārraugus apmācīja personāla atlases kompānija, lai viņi nākamo atlases kārtu vadītu patstāvīgi. Lai izvēlētos labāko, godīgāko un profesionālāko skaitītāju no četriem – pieciem. Turklāt šis nav darbs, kur mēs garantētu nodarbinātību ilgākā laika posmā. Tie ir tikai divarpus mēneši. Tas ir papildus darbs. Nepiesakās tie, kas jau ir ļoti noslogoti pamatdarbā, vai kam ir labi atalgota profesija.

Vai tas, jūsuprāt, ir optimāli, ka viņiem gabaldarba izstrāde var sasniegt tikai minimālo algu?

Jā, tas mums šķiet optimāli, jo esam ierobežoti projekta budžetā un visa valsts savelk jostas. Nevaram atļauties piemaksāt skaitītājiem no citos projektos piesaistītās naudas. Varam maksāt tik, cik paredz šī projekta tāme. Visu izmaksāsim ar darbaspēkam aprēķināmiem nodokļiem. Esmu dzirdējusi daudz pārmetumus, ka mēs – GFK te grasāmies nopelnīt miljonu, bet tā tas nav. Ja vēlaties dzirdēt, cik ir mūsu plānotā peļņa no šī projekta administrēšanas, tad tie ir apmēram 5% (no 2,78 miljonu latu vērta līguma).


Pievienot komentāru

  1. zz teica:

    Es domāju, ka tā skaitīšana ne šeit vien minētos brīnumus atklās.

    +1 0 -1 0

  2. dinijs teica:

    GFK cer, ka apmēram 200 līdz 400 tūkstoši cilvēku paši saskaitīsies internetā, paužot savu apzinīgumu un pilsonisko stāju. Ja tas nenotiks, tad viņu budžeta projekts izgāzīsies ar lielu blīkšķi.

    +1 0 -1 0

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Biržu indeksi un naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 24.maijā, kritušies, jo pastāvošās globālās bažas par tirdzniecības karu pastiprināja ASV prezidenta Donalda Trampa pēkšņais lēmums atcelt samitu ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu.

Visās ES dalībvalstīs sāk piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu

Ar piektdienu, 25.maiju, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāk piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kas paredz stingrākas prasības piekrišanai kā personas datu apstrādes pamatam.

Lasītākie

Komentētākie

Jaunākie komentāri