bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.02.2018 | Vārda dienas: Eleonora, Ariadne
LatviaLatvija

Tiesībsargs: Jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šobrīd aktualizējies jautājums par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā. Līdz ar Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu, tika organizēta diskusija, kuras laikā ar ekspertiem apspriesti būtiski jautājumi, lai dotu iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas pilsoņiem jau viņu piedzimšanas brīdī, ja vien viņu vecāki saviem bērniem neizvēlas citas esošas valsts pilsonību.

«Pēc vairāk nekā 26 gadiem ir pienācis laiks pielikt punktu nepilsoņu statusa jaunai piešķiršanai, jo, manuprāt, mēs esam Eiropas valsts, dzīvojam progresīva modernā valstī, kas ir gatava šāda veida izaicinājumiem. Mēs nevaram visu laiku noteikt šo statusu, jo citādāk no šīs idejas mēs vispār neiziesim,» atklājot diskusiju, teica Vējonis.

Turpinot, viņš atzinis: «To, vai mums pietiks gribēšanas un varēšanas, laiks rādīs, bet svarīgākais ir tas, ka šie bērni ir mūsējie. Esmu pārliecināts, ka mums nevajag baidīties no šī procesa, jo galu galā mums ir jābūt pārliecībai par savu valsti.»


Diskusijā, kura norisinājās ceturtdien, 7.septembrī, Rīgas pilī, piedalījās tiesībsargs Juris Jansons, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, sociologs un pētījumu kompānijas SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, kā arī zvērināts advokāts Mārtiņš Paparinskis, kura galvenās kompetences jomas ir tiesvedība un šķīrējtiesas, kā arī starptautiskās publiskās tiesības.

Vienlaikus jānorāda, ka bez ekspertu klātbūtnes, diskusijā piedalījās ne tikai žurnālisti, bet arī vairāki Saeimas deputāti un citas amatpersonas.


Uzreiz jāatzīmē, ka tiesībsargs Jansons, uzsākot savu prezentāciju par nepilsoņu jautājumiem, uzsvēra ANO Bērnu tiesību konvencijā teikto. Proti, ka tiesības uz pilsonību bērns var iegūt tādā gadījumā, ja viens no vecākiem izsaka savu gribu.

No tiesībsarga minētajām tiesību normām izriet gan vecāku tiesības, gan arī pienākums izvēlēties bērnam to palīdzību viņa tiesību izmantošanā, kas atbilstu viņa labākajām interesēm. «Taču situācija, kurā bērns paliek bez nevienas valsts pilsonības, nevar būt bērna labākajās interesēs,» uzsver Jansons.

Latvijas tiesību aktos teikts, ka bērnam kopš dzimšanas ir tiesības uz vārdu, uzvārdu un pilsonības iegūšanu. «Līdz ar to varam secināt, ka šobrīd spēkā esošais regulējums garantē iegūt pilsonību tiem bērniem,  kuri dzimst Latvijas teritorijā,» tā Jansons.

Tāpēc Jansons uzskata, ka jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama, jo tas ir bērna tiesību uz pilsonību pārkāpums.

Tāpat Jansons norāda, ka termins «nepilsonis» rada negatīvu noskaņu, kā arī to, ka starptautiski to jauc arī ar terminu «bezvalstnieks». Šis jautājums izraisījis lielu neizpratni arī starptautiskās institūcijās.

Svarīgi atzīmēt, ka prezentācijas nobeigumā Jansons aicināja sākt diskusiju arī par termina «nepilsonis» maiņu, minot pētījuma centra sniegtos nepilsoņu aptaujas datus. «Kā izriet no pētījumiem, daļa nepilsoņu uzsver, ka šis statuss cilvēkam rada subjektīvu diskriminācijas sajūtu, kas netiek saistīts ar kādiem ekonomiskiem vai politiskiem ierobežojumiem, bet gan ar pašu statusu, tā piešķiršanu un nepieciešamību kārtot naturalizācijas eksāmenus, tai skaitā apgūt latviešu valodu,» uzsvēris tiesībsargs.


Jāatzīmē, ka diskusijā Siliņa pieturējās pie, viņasprāt, trīs svarīgākajiem jautājumiem: Kāds ir nepilsoņu skaits Latvijā, kā mainījies to skaits kopš deviņdesmitajiem gadiem?; Kas notika pēc 2013.gada Pilsonības likuma maiņas?; Naturalizācijas dinamika.

«1995.gadā Latvijā bija 731 000 nepilsoņu, bet šogad to skaits samazinājies līdz 242 000. Savukārt vecumā līdz 18 gadiem Latvijā dzīvo vien 6 107 nepilsoņi,» skaidro Siliņa.

Prezentējos datus par nepilsoņiem, Siliņa atzīmēja, ka to kopējais skaits ir samazinājies. Runājot par vecuma grupām, kuras veido visvairāk nepilsoņu, ir vecumā no 40 un vairāk gadu, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

1999.gadā dzimušo bērnu skaits, salīdzinot pret pilsoņiem, ir 97,3% pilsoņi un 2,7% nepilsoņi. Ja salīdzina ar 2016.gadu, tad šis procents ir manāmi krities, nepilsoņu šobrīd ir 0,25%. «Mēs šobrīd ražojam maz nepilsoņu, tas, manuprāt, ir pozitīvs rādītājs,» noteic Siliņa.

Kopš 2013.gadā veiktajiem grozījumiem Pilsonības likumā, Latvijas nepilsoņu bērniem ir atvieglota Latvijas pilsonības iegūšanas kārtība. Likuma izmaiņas iespējams apskatīt šeit. 


 

Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja par sabiedrības attieksmi pret jaundzimušo pilsoņu statusa regulēšanu liecina, ka lielākā daļa (71%) no visiem aptaujātajiem (vairāk nekā 1 000) pilnībā atbalsta ideju par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā, savukārt katrs ceturtais respondents drīzāk atbalsta nekā neatbalsta šādu ideju.

«Kopumā trīs ceturtdaļas respondentu sliecas atbalstīt šo priekšlikumu, bet kopumā tikai 16% šādu domu neatbalsta,» prezentējot centra iegūtos datus, skaidroja Kaktiņš.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kopumā 48% Latvijas pilsoņu atbalsta šo ideju un tikai katrs piektais to neatbalsta. Aptaujas rezultāti rāda arī atšķirības starp latviešu valodā un krievu valodā runājošo respondentu atbildēm. Absolūts vairākums krieviski runājošo ir stingri par šādu ideju, bet 27% latviešu valodā runājošie iedzīvotāji neatbalsta automātisku pilsonības piešķiršanu.

Ref: 225.000.103.1838


Pievienot komentāru

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā janvārī pieauga par 0,9%

Šī gada janvārī salīdzinājumā ar 2017.gada decembri ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā pieauga par 0,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vējonis uzskata, ka finanšu sistēma Latvijā ir stabila. Tikmēr Kučinskis par radušos situāciju plāno informēt Eiropadomē

«Finanšu sistēma Latvijā ir stabila un nav pamats satraukties par banku sistēmas nestabilitāti. «Bankas darbojas un turpinās darboties normālā režīmā,»  uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Robežsargi pieķer divus vīriešus dīzeļdegvielas nelikumīgā pārvietošanā

Krāslavas stacijas tuvumā izņemti 220 litri valstī nelikumīgi ievestas dīzeļdegvielas, savukārt Daugavpils novadā Križu ciema apkaimē aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemti vēl 150 litri kontrabandas dīzeļdegvielas, vēsta robežsardzē.

Rīgas reģionā vīrietis apkrāpis vismaz 42 iedzīvotājus; policija aicina atsaukties

Valsts policijas iecirkņos saņemta informācija no desmitiem cietušo personu par kādu vīrieti, kurš pēdējo četru gadu laikā piedāvājis dažāda veida celtniecības un remontdarbus, saņēmis par tiem priekšapmaksu, taču darbus tā arī nav veicis. Policija aicina atsaukties arī citus iespējamos cietušos.

Ar ES fondu augstākās izglītības institūcijās varēs uzlabot studiju programmu saturu

Augstskolām un koledžām ir iespēja ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu uzlabot pārvaldību un pilnveidot studiju programmu saturu - Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir izsludinājusi atklātu projektu iesniegumu atlasi. Šim mērķim kopumā pieejamais ESF finansējums ir vairāk nekā 15,8 miljonu eiro.

No vardarbības ģimenē cietušie aicināti saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas

Ņemot vērā lielo iedzīvotāju interesi, šī gada 22.februārī turpināsies akcija Pajautā juristam, kuras ietvaros juristi sniegs bezmaksas konsultācijas no vardarbības ģimenē cietušajiem, vēsta biedrības Skalbes direktore Zane Avotiņa.

Pērn Korupcijas uztveres indekss Latvijā nav būtiski uzlabojies

Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā 2017.gadā Latvijas pozīcijas nav būtiski uzlabojušās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma saka biedrības Sabiedrība par atklātību Delna direktora pienākumu izpildītāja Liene Gātere.

LM: Pilotprojekts mājokļu nodrošināšanai bēgļiem turpināsies līdz pat gada beigām

Pilotprojektu mājokļu nodrošināšanai ģimenēm, kurām piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss, plānots turpināt vēl līdz šī gada beigām, vēsta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Kļaviņš pēc kļūšanas par liepājnieku saņem piecreiz lielāku transporta kompensāciju

Saeimas deputāts, savulaik ilggadējais Rīgas pašvaldības darbinieks Askolds Kļaviņš īsi pēc kļūšanas par parlamentārieti ir mainījis savu deklarēto dzīvesvietu no galvaspilsētas uz Liepāju, kas ļāvis piecas līdz sešas reizes palielināt saņemto transporta izdevumu kompensāciju.

Pērn lielākais pieprasījums no Latvijas pārvadātāju puses bijis pēc Krievijas atļaujām

Saskaņā ar pērnā gada beigu datiem Latvijā ar kravu vai pasažieru komercpārvadājumiem nodarbojas 4 741 licencēts autopārvadātāju uzņēmums, kas ir par 3% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu 2016.gadā, norāda SIA Autotransporta direkcija.

Parādniekiem apķīlātās kustamās mantas turpmāk izsolīs internetā

Apķīlāto kustamo mantu turpmāk tirgos izsolē elektroniskajā vidē, to paredz izmaiņas Civilprocesa likumā, ko galīgajam lasījumam parlamentā atbalstījusi Saeimas Juridiskā komisija.

Aizdomās par «vergu» vervēšanu darbam Lielbritānijā aiztur Latvijas valstspiederīgos

Starptautiskā operācijā, kuras ietvaros vienlaikus veiktas vairākas kratīšanas gan Latvijā, gan Lielbritānijā, aizdomās par cilvēku tirdzniecības organizēšanu darbam Lielbritānijā aizturētas kopā piecas personas - divi vīrieši un trīs sievietes.

Apsaimniekotājs: Iedzīvotāji vieglprātīgi pret elementārām ugunsdrošības prasībām

Uz dzīvokļu īpašniekiem attiecas trīs būtiskākie darbi - iespējama tvaika nosūcēju pārslēgšana un ventilācijas pārbūve, ja nosūcēju var pievienot tikai dabīgās ventilācijas šahtai, dūmu detektora pieslēgšana, kā arī elektroinstalācijas un kontaktu pārbaude, uzsver eksperti.

Lielākais sals līdz -32 grādiem pēc Celsija gaidāms nākamnedēļ

Šīs nedēļas otrā puse Latvijā būs auksta, bet vēl lielāks sals gaidāms nākamajā nedēļā, liecina jaunākās laika prognozes. Nākamnedēļ ienāks vēl lielāks aukstums no Krievijas. Saskaņā ar pašreizējo prognozi gaisa temperatūra vietām Vidzemē un Latgalē pazemināsies līdz pat -32 grādiem pēc Celsija. 

Latkovskis: Krievija mēģina izmantot pašreizējo situāciju, lai radītu haosu Latvijā

Krievija mēģina izmantot pašreizējo situāciju, lai radītu haosu Latvijā, taču tas neizdodas, uzskata Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

Paātrinās īpašuma tiesību un hipotēkas nostiprināšanas procesu

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstījuši grozījumus Bāriņtiesu likumā, Notariāta likumā un Zemesgrāmatu likumā, kas paredz padarīt ātrāku un drošāku īpašuma tiesību un hipotēkas nostiprināšanas procesu.

Pieteikties laulībām dzimtsarakstu nodaļā varēs arī elektroniski

Iesniegumu par laulības noslēgšanu dzimtsarakstu nodaļā varēs iesniegt arī elektroniski, ja iesniegums parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Pieprasa Reiznieces-Ozolas demisiju; Bažas, ka ministre ievelk Latvijas finanšu sektoru vēl «dziļākā purvā»

Latvijas finanšu ministre Dana Reiznieces-Ozola nav spējusi novērst Amerikas Savienotās Valstis Finanšu ministrijas lēmumu, kas ir iznīcinošs Latvijas finanšu sektora reputācijai un pazemojošs Latvijas valdībai, uzsver Jaunās konservatīvās partijas valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns. Tas kalpo par iemeslu, kāpēc politiskais spēks prasa Reiznieces-Ozolas demisiju.

Aizsardzības ministrija: Pret Latviju tiek izvērsta masveida informācijas operācija

Aizsardzības ministrija vērš uzmanību, ka saistībā ar pēdējo dienu  notikumiem banku sektorā un ar Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu, ir augsta varbūtība, ka tiek īstenota no ārienes organizēta plaša mēroga informācijas operācija, kas pēc struktūras un izpildījuma ir identiska tām, kas tika novērotas priekšvēlēšanu laikā ASV, Francijā un Vācijā.

Saeimā meklēs risinājumus Rimšēviča atsaukšanai no amata

Saeimas deputāti plāno meklēt risinājumu saistībā ar iespēju atsaukt no amata Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču.

Meža produkcijas eksports pērn pieaudzis par 6%

Latvija pērn eksportēja meža produkciju 2,22 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 6% vairāk nekā 2016.gadā, liecina Zemkopības ministrijas sniegtā informācija.

1.martā noslēgsies tiesu teritoriālā reforma

Saskaņā ar pirmās instances tiesu teritoriālo reformu 2018.gada 1.martā tiks reorganizēta Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jēkabpils, Ogres un Tukuma rajona tiesas un to sastāvā ietilpstošās zemesgrāmatu nodaļas, pievienojot tās Jelgavas tiesai un attiecīgi tās sastāvā esošajai zemesgrāmatu nodaļai un mainot tiesas nosaukumu.

Bijušo ieslodzīto atbalsta trūkums veicina atkārtotu noziegumu izdarīšanu

Vieni no galvenajiem faktoriem, kas cilvēkus mudina uz atkārtotu noziegumu veikšanu, ir atbalsta trūkums no ģimenes un apkārtējās sabiedrības, kā arī nestabila finanšu situācija un zems izglītības līmenis, atklāj Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Latvijā kultūras jomā strādājošo īpatsvars lielāks nekā ES vidēji

Latvijā kultūras jomā strādājošo skaits veido 4,5% no valstī nodarbināto cilvēku kopskaita, kas ir lielāks īpatsvars nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat otrdien, 20.februārī, publiskotie dati par 2016.gadu.

IZM: Ideju par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek

Ņemot vērā, ka Izglītības un zinātnes ministrija jau sākusi virkni nozares reformu, kuru noslēgums paredzēts vien pēc vairākiem gadiem, priekšlikums par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek, pauž izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Jaunākie komentāri