bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 25.11.2017 | Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne
LatviaLatvija

Tiesībsargs: Jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šobrīd aktualizējies jautājums par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā. Līdz ar Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu, tika organizēta diskusija, kuras laikā ar ekspertiem apspriesti būtiski jautājumi, lai dotu iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas pilsoņiem jau viņu piedzimšanas brīdī, ja vien viņu vecāki saviem bērniem neizvēlas citas esošas valsts pilsonību.

«Pēc vairāk nekā 26 gadiem ir pienācis laiks pielikt punktu nepilsoņu statusa jaunai piešķiršanai, jo, manuprāt, mēs esam Eiropas valsts, dzīvojam progresīva modernā valstī, kas ir gatava šāda veida izaicinājumiem. Mēs nevaram visu laiku noteikt šo statusu, jo citādāk no šīs idejas mēs vispār neiziesim,» atklājot diskusiju, teica Vējonis.

Turpinot, viņš atzinis: «To, vai mums pietiks gribēšanas un varēšanas, laiks rādīs, bet svarīgākais ir tas, ka šie bērni ir mūsējie. Esmu pārliecināts, ka mums nevajag baidīties no šī procesa, jo galu galā mums ir jābūt pārliecībai par savu valsti.»


Diskusijā, kura norisinājās ceturtdien, 7.septembrī, Rīgas pilī, piedalījās tiesībsargs Juris Jansons, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, sociologs un pētījumu kompānijas SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, kā arī zvērināts advokāts Mārtiņš Paparinskis, kura galvenās kompetences jomas ir tiesvedība un šķīrējtiesas, kā arī starptautiskās publiskās tiesības.

Vienlaikus jānorāda, ka bez ekspertu klātbūtnes, diskusijā piedalījās ne tikai žurnālisti, bet arī vairāki Saeimas deputāti un citas amatpersonas.


Uzreiz jāatzīmē, ka tiesībsargs Jansons, uzsākot savu prezentāciju par nepilsoņu jautājumiem, uzsvēra ANO Bērnu tiesību konvencijā teikto. Proti, ka tiesības uz pilsonību bērns var iegūt tādā gadījumā, ja viens no vecākiem izsaka savu gribu.

No tiesībsarga minētajām tiesību normām izriet gan vecāku tiesības, gan arī pienākums izvēlēties bērnam to palīdzību viņa tiesību izmantošanā, kas atbilstu viņa labākajām interesēm. «Taču situācija, kurā bērns paliek bez nevienas valsts pilsonības, nevar būt bērna labākajās interesēs,» uzsver Jansons.

Latvijas tiesību aktos teikts, ka bērnam kopš dzimšanas ir tiesības uz vārdu, uzvārdu un pilsonības iegūšanu. «Līdz ar to varam secināt, ka šobrīd spēkā esošais regulējums garantē iegūt pilsonību tiem bērniem,  kuri dzimst Latvijas teritorijā,» tā Jansons.

Tāpēc Jansons uzskata, ka jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama, jo tas ir bērna tiesību uz pilsonību pārkāpums.

Tāpat Jansons norāda, ka termins «nepilsonis» rada negatīvu noskaņu, kā arī to, ka starptautiski to jauc arī ar terminu «bezvalstnieks». Šis jautājums izraisījis lielu neizpratni arī starptautiskās institūcijās.

Svarīgi atzīmēt, ka prezentācijas nobeigumā Jansons aicināja sākt diskusiju arī par termina «nepilsonis» maiņu, minot pētījuma centra sniegtos nepilsoņu aptaujas datus. «Kā izriet no pētījumiem, daļa nepilsoņu uzsver, ka šis statuss cilvēkam rada subjektīvu diskriminācijas sajūtu, kas netiek saistīts ar kādiem ekonomiskiem vai politiskiem ierobežojumiem, bet gan ar pašu statusu, tā piešķiršanu un nepieciešamību kārtot naturalizācijas eksāmenus, tai skaitā apgūt latviešu valodu,» uzsvēris tiesībsargs.


Jāatzīmē, ka diskusijā Siliņa pieturējās pie, viņasprāt, trīs svarīgākajiem jautājumiem: Kāds ir nepilsoņu skaits Latvijā, kā mainījies to skaits kopš deviņdesmitajiem gadiem?; Kas notika pēc 2013.gada Pilsonības likuma maiņas?; Naturalizācijas dinamika.

«1995.gadā Latvijā bija 731 000 nepilsoņu, bet šogad to skaits samazinājies līdz 242 000. Savukārt vecumā līdz 18 gadiem Latvijā dzīvo vien 6 107 nepilsoņi,» skaidro Siliņa.

Prezentējos datus par nepilsoņiem, Siliņa atzīmēja, ka to kopējais skaits ir samazinājies. Runājot par vecuma grupām, kuras veido visvairāk nepilsoņu, ir vecumā no 40 un vairāk gadu, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

1999.gadā dzimušo bērnu skaits, salīdzinot pret pilsoņiem, ir 97,3% pilsoņi un 2,7% nepilsoņi. Ja salīdzina ar 2016.gadu, tad šis procents ir manāmi krities, nepilsoņu šobrīd ir 0,25%. «Mēs šobrīd ražojam maz nepilsoņu, tas, manuprāt, ir pozitīvs rādītājs,» noteic Siliņa.

Kopš 2013.gadā veiktajiem grozījumiem Pilsonības likumā, Latvijas nepilsoņu bērniem ir atvieglota Latvijas pilsonības iegūšanas kārtība. Likuma izmaiņas iespējams apskatīt šeit. 


 

Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja par sabiedrības attieksmi pret jaundzimušo pilsoņu statusa regulēšanu liecina, ka lielākā daļa (71%) no visiem aptaujātajiem (vairāk nekā 1 000) pilnībā atbalsta ideju par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā, savukārt katrs ceturtais respondents drīzāk atbalsta nekā neatbalsta šādu ideju.

«Kopumā trīs ceturtdaļas respondentu sliecas atbalstīt šo priekšlikumu, bet kopumā tikai 16% šādu domu neatbalsta,» prezentējot centra iegūtos datus, skaidroja Kaktiņš.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kopumā 48% Latvijas pilsoņu atbalsta šo ideju un tikai katrs piektais to neatbalsta. Aptaujas rezultāti rāda arī atšķirības starp latviešu valodā un krievu valodā runājošo respondentu atbildēm. Absolūts vairākums krieviski runājošo ir stingri par šādu ideju, bet 27% latviešu valodā runājošie iedzīvotāji neatbalsta automātisku pilsonības piešķiršanu.

Ref: 225.000.103.1838


Pievienot komentāru

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.

Jaunākie komentāri