bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.09.2017 | Vārda dienas: Matīss, Modris, Mariss
LatviaLatvija

Tiesībsargs: Jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šobrīd aktualizējies jautājums par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā. Līdz ar Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu, tika organizēta diskusija, kuras laikā ar ekspertiem apspriesti būtiski jautājumi, lai dotu iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas pilsoņiem jau viņu piedzimšanas brīdī, ja vien viņu vecāki saviem bērniem neizvēlas citas esošas valsts pilsonību.

«Pēc vairāk nekā 26 gadiem ir pienācis laiks pielikt punktu nepilsoņu statusa jaunai piešķiršanai, jo, manuprāt, mēs esam Eiropas valsts, dzīvojam progresīva modernā valstī, kas ir gatava šāda veida izaicinājumiem. Mēs nevaram visu laiku noteikt šo statusu, jo citādāk no šīs idejas mēs vispār neiziesim,» atklājot diskusiju, teica Vējonis.

Turpinot, viņš atzinis: «To, vai mums pietiks gribēšanas un varēšanas, laiks rādīs, bet svarīgākais ir tas, ka šie bērni ir mūsējie. Esmu pārliecināts, ka mums nevajag baidīties no šī procesa, jo galu galā mums ir jābūt pārliecībai par savu valsti.»


Diskusijā, kura norisinājās ceturtdien, 7.septembrī, Rīgas pilī, piedalījās tiesībsargs Juris Jansons, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, sociologs un pētījumu kompānijas SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, kā arī zvērināts advokāts Mārtiņš Paparinskis, kura galvenās kompetences jomas ir tiesvedība un šķīrējtiesas, kā arī starptautiskās publiskās tiesības.

Vienlaikus jānorāda, ka bez ekspertu klātbūtnes, diskusijā piedalījās ne tikai žurnālisti, bet arī vairāki Saeimas deputāti un citas amatpersonas.


Uzreiz jāatzīmē, ka tiesībsargs Jansons, uzsākot savu prezentāciju par nepilsoņu jautājumiem, uzsvēra ANO Bērnu tiesību konvencijā teikto. Proti, ka tiesības uz pilsonību bērns var iegūt tādā gadījumā, ja viens no vecākiem izsaka savu gribu.

No tiesībsarga minētajām tiesību normām izriet gan vecāku tiesības, gan arī pienākums izvēlēties bērnam to palīdzību viņa tiesību izmantošanā, kas atbilstu viņa labākajām interesēm. «Taču situācija, kurā bērns paliek bez nevienas valsts pilsonības, nevar būt bērna labākajās interesēs,» uzsver Jansons.

Latvijas tiesību aktos teikts, ka bērnam kopš dzimšanas ir tiesības uz vārdu, uzvārdu un pilsonības iegūšanu. «Līdz ar to varam secināt, ka šobrīd spēkā esošais regulējums garantē iegūt pilsonību tiem bērniem,  kuri dzimst Latvijas teritorijā,» tā Jansons.

Tāpēc Jansons uzskata, ka jaundzimušu bērnu reģistrēšana bez pilsonības nav pieļaujama, jo tas ir bērna tiesību uz pilsonību pārkāpums.

Tāpat Jansons norāda, ka termins «nepilsonis» rada negatīvu noskaņu, kā arī to, ka starptautiski to jauc arī ar terminu «bezvalstnieks». Šis jautājums izraisījis lielu neizpratni arī starptautiskās institūcijās.

Svarīgi atzīmēt, ka prezentācijas nobeigumā Jansons aicināja sākt diskusiju arī par termina «nepilsonis» maiņu, minot pētījuma centra sniegtos nepilsoņu aptaujas datus. «Kā izriet no pētījumiem, daļa nepilsoņu uzsver, ka šis statuss cilvēkam rada subjektīvu diskriminācijas sajūtu, kas netiek saistīts ar kādiem ekonomiskiem vai politiskiem ierobežojumiem, bet gan ar pašu statusu, tā piešķiršanu un nepieciešamību kārtot naturalizācijas eksāmenus, tai skaitā apgūt latviešu valodu,» uzsvēris tiesībsargs.


Jāatzīmē, ka diskusijā Siliņa pieturējās pie, viņasprāt, trīs svarīgākajiem jautājumiem: Kāds ir nepilsoņu skaits Latvijā, kā mainījies to skaits kopš deviņdesmitajiem gadiem?; Kas notika pēc 2013.gada Pilsonības likuma maiņas?; Naturalizācijas dinamika.

«1995.gadā Latvijā bija 731 000 nepilsoņu, bet šogad to skaits samazinājies līdz 242 000. Savukārt vecumā līdz 18 gadiem Latvijā dzīvo vien 6 107 nepilsoņi,» skaidro Siliņa.

Prezentējos datus par nepilsoņiem, Siliņa atzīmēja, ka to kopējais skaits ir samazinājies. Runājot par vecuma grupām, kuras veido visvairāk nepilsoņu, ir vecumā no 40 un vairāk gadu, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

1999.gadā dzimušo bērnu skaits, salīdzinot pret pilsoņiem, ir 97,3% pilsoņi un 2,7% nepilsoņi. Ja salīdzina ar 2016.gadu, tad šis procents ir manāmi krities, nepilsoņu šobrīd ir 0,25%. «Mēs šobrīd ražojam maz nepilsoņu, tas, manuprāt, ir pozitīvs rādītājs,» noteic Siliņa.

Kopš 2013.gadā veiktajiem grozījumiem Pilsonības likumā, Latvijas nepilsoņu bērniem ir atvieglota Latvijas pilsonības iegūšanas kārtība. Likuma izmaiņas iespējams apskatīt šeit. 


 

Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja par sabiedrības attieksmi pret jaundzimušo pilsoņu statusa regulēšanu liecina, ka lielākā daļa (71%) no visiem aptaujātajiem (vairāk nekā 1 000) pilnībā atbalsta ideju par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu Latvijā, savukārt katrs ceturtais respondents drīzāk atbalsta nekā neatbalsta šādu ideju.

«Kopumā trīs ceturtdaļas respondentu sliecas atbalstīt šo priekšlikumu, bet kopumā tikai 16% šādu domu neatbalsta,» prezentējot centra iegūtos datus, skaidroja Kaktiņš.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kopumā 48% Latvijas pilsoņu atbalsta šo ideju un tikai katrs piektais to neatbalsta. Aptaujas rezultāti rāda arī atšķirības starp latviešu valodā un krievu valodā runājošo respondentu atbildēm. Absolūts vairākums krieviski runājošo ir stingri par šādu ideju, bet 27% latviešu valodā runājošie iedzīvotāji neatbalsta automātisku pilsonības piešķiršanu.

Ref: 225.000.103.1838


Pievienot komentāru

Citadele Index: Vispesimistiskākie ir Latgales un Vidzemes uzņēmēji

Šī gada 2. ceturksnī visoptimistiskākie ir Pierīgas, Zemgales un Kurzemes uzņēmēji. Savukārt Latgales un Vidzemes uzņēmējos ir novērojams pesimistiskums, liecina jaunākais Citadele Index pētījumu.

No 1.oktobra Latvijā sāks darboties eZvana sistēma

Latvijā  no 1.oktobra sāks darboties avārijas zvanu automātiskā eZvana sistēma - ja transportlīdzeklis būs iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, neatliekamo palīdzību varēs izsaukt, izmantojot automātisko avārijas zvanu sistēmu, kas iebūvēta transportlīdzeklī.

Izglītības ministrs Šadurskis: Mācību saturs mainīsies, bet eksāmeni paliks

Eksāmeni kā viena no vērtēšanas iespējām paliks arī pēc mācību satura reformas, ceturtdien, 21.septembrī, konferencē «Vērtēt, lai mācītos» uzsvēris izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Arī Lietuva satraukta par Rietumu gardumu kvalitāti

Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests šonedēļ paziņojis, ka, salīdzinot starptautisku zīmolu produktus, kas nopērkami gan Rietumeiropā, gan Lietuvā, secināts – vietējos veikalos nopērkamais nav īsti tas pats, kas Berlīnē.

Bondars vēlas mazināt labēji centrisko politisko spēku sašķeltību

Politiķiem, kuri vēlas turpināt darboties Latvijas labā, būtu jāapvienojas, jo patlaban novērojamā partiju labēji centriskā spektra sašķeltība traucē sasniegt mērķus kā Saeimā, tā arī pašvaldībās, uzskata bijušais Latvijas Reģionu apvienības līderis, Rīgas domes opozīcijas deputāts Mārtiņš Bondars.

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji raizējas par bērnu izglītības apmaksu

Liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir bažas par to, ka viņi nespēs apmaksāt savu vai savu bērnu izglītību - tā liecina ERGO Drošības indeksa pētījuma rezultāti. Jāatzīmē, ka 64% no visiem aptaujātajiem, kuri pauda raizes par savām iespējām segt izdevumus par izglītību, ir nepilngadīgu bērnu vecāki.

Bankrotu skaits Latvijā un Igaunijā krities, Lietuvā - pieaudzis

Uzņēmumu bankrotu skaits Latvijā pērn krities par 12,4% un Igaunijā par 10,9%, turpretī Lietuvā pieaudzis par 35,2%, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface apkopotā informācija.

Saeimā nodibina grupu HIV un tuberkulozes pacientu atbalstam

Saeimā ceturtdien, 21.septembrī,pēc deputāta Hosama Abu Meri iniciatīvas tika nodibināta Saeimas deputātu grupa HIV un tuberkulozes pacientu atbalstam.

RNP: Apkures sezonu iespējams uzsākt ātrāk

Dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieku kopības var pieņemt lēmumu par apkures pieslēgšanu mājai kopīpašnieku noteiktā datumā, negaidot apkures sezonas uzsākšanu Rīgā, informē SIA Rīgas namu pārvaldnieks.

Noteikts pagaidu aizliegumu jaunai psihoaktīvai vielai; par realizēšanu - cietums

No 2017.gada piektdienas, 22.septembra, stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra noteiktais pagaidu aizliegums jaunai psihoaktīvai vielai un tās saturošiem izstrādājumiem. Lēmums attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata minēto vielu.

Bildēs: Meksikā gruvešos meklē dzīvos

Mehiko un citās Meksikas pilsētās turpinās glābšanas darbi, lai atrastu iespējamos izdzīvojušos pēc 19.septembrī notikušās zemestrīces, kuras upuru skaits sasniedzis 237 cilvēkus.

Vai Vējoņa autoritāte piedzīvo «sitienu», spriež politologs

Saeimā notikušais balsojums, kurā tālākai izskatīšanai netika virzīts Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa virzītais likumprojekts par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem, ir kā «sitiens» pa Vējoņa autoritāti, komentē politologs Filips Rajevskis.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā pieauga par 0,1%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā pieauga par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,1%.

Kārtības ruļļa neievērošanas dēļ Kalnozolam liedz izteikties Saeimas sēdē

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ceturtdien, 21.septembrī, divas reizes liedza deputātam Valdim Kalnozolam turpināt izteikties debatēs parlamenta sēdē, jo viņš neievēroja Kārtības ruļļa nosacījumu runāt par izskatāmo jautājumu.

Saeima precizē aizsargājamo biotopu noteikšanu

Lai precizētu Latvijā aizsargājamo biotopu noteikšanu, Saeima ceturtdien, 21.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Sugu un biotopu aizsardzības likumā.

Kamēr Igaunija lāpa kiberdrošības «robu», amatpersonām iesaka mobilo ID

Kamēr igauņu informātiķi cenšas novērst potenciālu drošības apdraudējumu, kāds atklāts mikroshēmās, ar kādām aprīkotas 750 000 Igaunijas identifikācijas karšu, e-pakalpojumu lietotājiem valsts amatos tiek ieteikts papildus šīm kartēm lietot arī mobilā tālruņa identifikāciju.

Tirgus tendence: Jūs vairs neesat darba meklētājs, bet uzņēmējs

Pēdējā desmitgadē gan Latvijā, gan citur pasaulē strauji ir mainījies darba un darbinieku meklēšanas process. Cilvēki, kuri meklē darbu, orientēti uz sevi un peļņu, tādā veidā pēc būtības kļūstot par uzņēmējiem. Personāla atlases un konsultāciju uzņēmums DarbaGuru skaidro darba tirgus tendences.

Ceļu būvnieku samaksāto soda naudu sola izmantot jaunam bērnu rotaļu laukumam

Par ceļu būvnieku samaksāto soda naudu Zirņu un Laktas ielas apkaimē pie Valdemāra ielas pašvaldība plāno ierīkot bērnu rotaļu laukumu, apliecina Rīgas domē.

Saeima atbalsta mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošanu

Saeima ceturtdien, 21.septembrī, konceptuāli atbalstīja izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas paredz mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas procesa vienkāršošanu.

Lidostā Rīga aizturēts meklēšanā esošs Latvijas pilsonis

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē aizvadītajā dienā trešdien, 20.septembrī, konstatēja 33 likumpārkāpējus. Jāatzīmē arī tas, ka lidostā Rīga aizturēts meklēšanā esošs Latvijas pilsonis.

Latvieši vēlas tāpat kā igauņiem - publicēt tiesību aktu tulkojumus 

«Lai uzlabotu investīciju vidi Latvijā, tiesību aktu tulkojumiem angļu valodā jābūt pieejamiem un ērti lietojamiem. Igauņi šādu praksi īsteno un ir gatavi dalīties pieredzē,» uzsver Oficiālā izdevēja Latvijas Vēstnesis pārstāvji.

35 tīkotāji uz Pasažieru vilciena vadītāja krēslu; Lubāns vēlas saglabāt amatu

Atkārtotajā konkursā uz AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētāja amatu saņemti kopumā 35 pieteikumi. Patlaban atsijāti pieci pretendenti, kuri pirmajā kārtā ieguvuši augstāko punktu skaitu.

Ozoliņš: Tranzīta un loģistikas nozarē savstarpēji jākomunicē daudz aktīvāk

Savstarpēja komunikācija un informācijas ciešāka apmaiņa starp nozarē strādājošajiem, ir nepieciešamie priekšnosacījumi Latvijas tranzīta stiprināšanā, uzsver Loģistikas padomes sēdē Satiksmes ministrijas valsts sekretārs, padomes priekšsēdētājs Kaspars Ozoliņš.

Vējonis: Mierpilna konflikta atrisināšana Ukrainā ir Latvijas prioritāte

 «Krievijas nepamatota agresija pret tās kaimiņvalstīm ir nopietns starptautisko drošības noteikumu pārkāpums. Jebkurš agresors, kurš uzsāk un uztur šos konfliktus, ir jāsauc pie atbildības par starptautisko tiesību pārkāpumiem,» uzsver Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Eigims: Likvidējot Elksniņa izveidoto mēra biroju, pašvaldība ietaupa 6 000 eiro

Likvidējot bijušā domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa izveidoto mēra biroju, pašvaldība ietaupot 6 000 eiro.