bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.09.2017 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Vai Rīgas mērs Ušakovs pārvērtīs Latviju pulvera mucā?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(0 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tiesības uz eksistenci ir versijai, ka bezjēdzīgo, ar krievu valodas statusu saistīto politisko cīņu galvenais mērķis ir VISU Saeimas partiju vēlme novērst Latvijas iedzīvotāju uzmanību no vitāli svarīgām problēmām. Līdzās jautājumam par valsts iedzīvotāju vairākuma izdzīvošanu, pie šādām problēmām jāattiecina arī rūpes par dzīvības aizsardzību laikā, kad valsts iegulda līdzekļus projektos, kas samazina drošības līmeni. Minēto tēmu iztirzā BNN Latgales reģiona korespondents.

Kad 10 ir vairāk nekā 540

Spriediet paši… 2011.gada 26.jūlijā Rīgas domes valdošā koalīcija 8 minūtēs pieņēma lēmumu Nr.3518 «Par paredzētās darbības – minerālmēslu pārkraušanas un īslaicīgas uzglabāšanas termināļa izveides Kundziņsalā – akceptēšanu». Vienkārši sakot, mēra Nila Ušakova vadītā galvaspilsētas pašvaldība atbalstīja koncerna Uralhim termināļa būvniecību ostā. Šo lēmumu varētu apsveikt, ja vien nepastāvētu kāda nianse: no Krievijas caur Latgales reģionu uz Rīgas ostu ik gadu transportēs 1 050 000 tonnu visu veidu amonija salpetri, bet Rīgas noliktavās uzglabāsies līdz 90 000 tonnu šā ķīmiskā produkta. Un tikai no pasaulīgām lietām pilnīgi norobežojies, mūks var nezināt, ka amonija salpetris ir apveltīts ar milzīgu detonācijas spēju. Amonija nitrāts ir galvenais komponents, kuru teroristi izmanto, lai izgatavotu spridzekļus. Pēdējie piemēri – Anderss Breiviks (Anders Breivik), kurš uzspridzināja valdības ēku kompleksu Oslo centrā, un nesen Lielbritānijas galvaspilsētā apcietinātie četri teroristi, kas grasījās uzlaist gaisā Londonas Fondu biržu, Londonas mēra rezidenci un ASV vēstniecību. Atgādināsim, ka divi vilcienu sastāvi, kas katru dienu pārvadās amonija salpetri pa 300 kilometru garu neapsargātu dzelzceļa līniju no Krievijas robežas līdz Rīgas ostai uz Ušakova kungam dārgo Uralhim termināli, kuru cieši ieskāvuši – sašķidrinātās gāzes terminālis, divi naftas termināļi un terminālis, kurā tiek pārkrautas ķīmiskās vielas, – ir «saldais ēdiens» tiem, kas gribēs atriebties amerikāņiem par viņu Afganistānā dislocētā karaspēka apgādi caur Latviju.

2011.gada septembrī Latvijā tika izveidota iniciatīvas grupa, kas mēģināja vest pie prāta galvaspilsētas vadību: lai notiek, būvējiet termināli, bet neizvietojiet miljoniem tonnu amonija salpetra – aizstājiet to ar citu kravu klāstu, nepārvērtiet valsti par pulvera mucu. Pēc piketa pie Saeimas nama iniciatīvas grupa piedāvāja BNN Baltijas redakcijas vadītājam Grigorijam Zubarevam noorganizēt publisku diskusiju ar mēru Ušakovu televīzijas kanālā TV-5. Rīgas galva no atklātām debatēm izvairījās, pāradresējot vēstuli – uzaicinājumu Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāvei Gunai Smilgai, it kā viņa, bet nevis mērs būtu «izdabūjis» caur Rīgas domi lēmumu, kas apdraud visu valsti. Rezultāta tika saņemts vien formāls atbildes raksts.

Nils Ušakovs izliekas nemanām, ka iebildumus ceļ vairs ne tikai galvaspilsētā, bet arī Ventspilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Šajās pilsētās ir izveidotas komitejas pret Latvijas teritorijas izmantošanu amonija salpetra pārvadāšanai un uzglabāšanai. Grozi kā gribi, bet pārvadājumu loģistikai nav alternatīvas – vienīgi caur Daugavpils vai Rēzeknes šķirotavas stacijām, bet gadījumā, ja Rīga būs slēgta amonija salpetrim, simtiem tūkstoši tonnu potenciālā spridzekļa var tikt novirzīti uz Ventspili. Ventspilniekiem, īpaši pēc nāvīgi bīstamā akrilnitrila noplūdes Ventamonjaks terminālī, tāda «dāvana» no Uralhim nav vajadzīga.

Rīgā un Daugavpilī, pilsētās, kas tiek pakļautas vislielākajam riskam, uzsākta parakstu vākšana. Aktīvisti pieprasa skaidrību – vai kāda no oficiālajām institūcijām var garantēt amonija salpetra pārvadājumu drošību visā ceļa posmā pa Latvijas teritoriju. 15.novembrī, kad jau pie Rīgas domes notika atkārtots pikets, Daugavpilī un galvaspilsētā vien bija savākti 540 protestējošo paraksti. Pievērsiet uzmanību, ka Uralhim «gadsimta būves» sabiedriskajā apspriešanā, kas noteikta normatīvajos aktos, piedalījās vien 10 (!) vietējie iedzīvotāji, jo paziņojums par sabiedrisko apspriešanu tika nopublicēts tikai laikrakstā Neatkarīgā Rīta Avīze. Kurš gan nezina, ka šīs avīzes neatkarības līmeni nosaka Ventspils mēra kabinetā! Savākto parakstu pirmā daļa piketa laikā tika iesniegta Rīgas mēram Nilam Ušakovam. Bet nesen no Rīgas galvas pienāca atbilde, pārblīvēta ar kazuistiku un birokrātisku atrakstīšanos.

Ušakova Damokla zobens

Atbildes vēstulē Ušakovs «precizē», ka atbilstoši slēdzienam Vides pārraudzības valsts birojā, Krievijas Uralhim terminālis nav bīstams. Tiesa pilsētas galva delikāti noklusē interesantu detaļu: objekta drošības ekspertīzi veica nevis norādītā valsts struktūra, bet Lembergam pietuvināta Ventspils firma. Turklāt pirms dažiem gadiem šīs pašas firmas eksperti rekomendēja neveikt amonija salpetra pārkraušanu Ventspilī, balstoties uz ekoloģiskiem apsvērumiem un pietiekamu drošības garantiju trūkumu. Ušakova kungs, atbildot uz piketētāju iesniegumu ir spiests atzīt amonija salpetra potenciālo bīstamību, tomēr turpmākā rindkopa viņa vēstulē ir tā vērta, lai tiktu citēta: «Riska novērtējums veikts ar kvalitatīvām un kvantitatīvām riska novērtēšanas metodēm – noteikta iespējamo avāriju attīstība, aprēķinātas atsevišķu notikumu varbūtību skaitliskās vērtības, un kur iespējams modelēta avāriju seku izplatība. Avāriju seku izplatības modelēšanai izmantotas licenzētas datorprogrammas».

Rodas loģisks jautājums: kur ieteikt mēra kungam iebāzt viņa riska novērtēšanas metodes, kā arī «atsevišķu notikumu varbūtību skaitliskās vērtības» kopā ar licenzētajām datorprogrammām, pēc dzelzceļa avārijas Daugavpils novadā? Sagrauta dzelzceļa pamatne, no sliedēm noskrējušas 17 cisternas, turklāt piecas no tām līdz malām pilnas ar mazutu un tehnisko šķīdinātāju. Cilvēki, saelpojušies indīgos tvaikus, nonāca slimnīcā, bet katastrofas seku likvidēšanai tika izsaukti speciālisti no Baltkrievijas. Kā šī avārija atsauksies uz ekoloģiju, patlaban nezina neviens. Vai tad nebija vajadzīgo ekspertu slēdzieni par ķīmisko šķīdinātāju pārvadāšanas drošību?

Bet tagad iedomājieties, ja tie būtu 17 vagoni ar amonija salpetri – vairāk par 1000 tonnām. Breivikam, lai uzlaistu gaisā Oslo centru, bija vajadzīga ar 2,5 tonnām amonija nitrāta piekrauta automašīna. Nav jāpaskaidro, kas notiktu ar Rīgu, nemaz jau nerunājot par Daugavpili, ja visa šī «bagātība» detonētu? Latvijas dzelzceļa prezidents Uģis Magonis intervijā Latvijas radio atzina: «Diemžēl nevar izslēgt, ka līdzīgas dzelzceļa avārijas notiks arī turpmāk»… Un kur mums gaidīt šo TURPMĀK? Varbūt Rīgas domei tas nerūp, bet Latgales iedzīvotāji tomēr nevēlas, lai viņu dzīvības būtu atkarīgas no lēmuma, kas pieņemts Uralhim un Rīgas ostas patieso saimnieku labā.

Tādēļ joprojām aktualitāti saglabā jautājumi, uz kuriem Nils Ušakovs baidās atbildēt. Viņš atsūtīja BNN vēstuli, atsakoties no diskusijas ar Grigoriju Zubarevu tiešraidē. Iemesls piemeklēts itin nopietns: ļoti saspringts darba grafiks. Protams, priekšvēlēšanu periods ir beidzies, bet līdz nākamajām vēlēšanām vēl laika gana. Lūk, tad gan varēs pastāstīt, kā Rīgas mērs «aizstāv» galvaspilsētas iedzīvotāju intereses. Bet pašreiz tērgāt par to, ka tieši Ušakova paraksts «rotā» lēmuma pārvērst viņam uzticēto pilsētu par potenciālu sprāgstvielu noliktavu, kaut kā nav vaļas.

Lai atsvaidzinātu Rīgas domes priekšsēdētāja atmiņu, atgādinām viņam jautājumus, uz kuriem tomēr nāksies atbildēt:

1. Kam ir un kam nav izdevīgi, lai Rīga būtu pārpildīta ar amonija nitrātu?

2. Cik pārskatāms ir slāpekļa mēslojuma termināļa būvniecības projekts un cik korekti ir norisinājušās visas nepieciešamās procedūras attiecībā uz šo projektu?

3. Cik lielā mērā atbilst patiesībai Rīgas domes apgalvojumi par amonija nitrāta pārkraušanas un uzglabāšanas nozīmīgumu pilsētas un valsts budžetam?

4. Kāpēc Francijas pilsēta Dieppe noraidīja Krievijas holdinga Uralhim termināļa būvi Lamanša krastā, bet Rīga tam atdeva Daugavas krastu?

5. Cik maksā drošība un kas sagaida Rīgu un tās iedzīvotājus terorakta gadījumā vai detonējot 90 000 tonnu amonija nitrāta?

6. Kāds kaitējums Rīgai un tās iedzīvotājiem tiks nodarīts, ja sprādziens tomēr notiks?

Ref: 015.010.103.682


Pievienot komentāru

  1. latvietis teica:

    Nax…j to usakovu un visus krievus, kam nepatiik vai nav veeleesanaas maaciities latviesu valodu. skatiijos reportaazhu, kur krievu mediji interveeja krievu meiteniiti krievu skolaa Latvijaa – kur meiteniite smuki teica”nado russkij jazik vtorim jazikom ina4e tak i jazik zabuditsa”. nu ziniet, a latviesu valoda neaizmirsiisies??? taa jau diezgan daudzaaS VIETAAS KUR VADIIBAA KRIEVI, JAARUNAA KRIEVISKI, PRETEEJAA GADIIJUMAA BUUSI KOLEKTIIVAA LIEKS. Tikai Latvijaa taadi pigori var notikt. kauns un negods tiem , kuri ljaujas uzpirkties un taadeejaadi izplata un iisteno krievijas ekonomiskaas un politiskaas intereses Latvijaa. Ikvienam latvietim tagad buutu vissveetaakais pienaakums nobalsot. atcereesimies part ko tad muusu senchi ciiniijaas – savu neatkariibu, valodu un valsti. latvija, sava geograafiskaa staavokla peec vienmeer ir bijusi looooti salds kumoss krievijai. nedosim briivpraatiigi to krieviem. ja kaadam kautkas Latvijaa nepatiik vai nemaacaas valodu, tad neviens vinjus Latvijaa netur – krievijaa vietas pietiks tiem, kas par krievaleenu valodu

    +1 0 -1 0

  2. latvietis. teica:

    nax ar visu savu amoniju – lai maskavaa buusee sabas amonija mucas.

    +1 0 -1 0

Kooperatīvs: Samazinātais PVN augļiem un dārzeņiem jāizvērtē ilgākā periodā

Samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ietekmes izvērtēšanai būtu jāatvēl pieci gadi, jo ar diviem gadiem ir par maz, lai izvērtētu reālo ietekmi, saka lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa.

Latvijā darbojas 453 apsardzes komersanti, derīgi apsardzes sertifikāti ir 9'767 cilvēkiem

Latvijā darbojas 453 apsardzes komersanti, un pašlaik ir 9 767 derīgu apsardzes sertifikātu, liecina Iekšlietu ministrijas pārstāvju sniegtā informācija Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē.

McDonald’s attīstībai investē desmit miljonus eiro

Maltas uzņēmums Premier Capital plc, kam pieder McDonald’s restorānu attīstīšanas licence sešās Eiropas valstīs, īsteno desmit miljonu eiro investīciju programmu, vēsta uzņēmuma McDonald’s pārstāvji.

Pieaugs cena par pensiju un pabalstu piegādi dzīvesvietā

No 2018.gada 1.janvāra tiks mainīta cena par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras piešķirto valsts pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi saņēmēja dzīvesvietā.

Treneris Bagatskis neturpinās darbu ar Latvijas basketbola izlasi

Treneris Ainars Bagatskis nepaliks pie Latvijas basketbola izlases stūres, līdz ar to valstsvienību 2019.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā vadīs kāds cits speciālists, piektdien, 22.septembrī, pavēstīja Latvijas Basketbola savienības prezidents Valdis Voins.

Elksniņš nesola «komforta zonu» Daugavpils domes koalīcijai

Septembra sākumā Daugavpils mēra amatu zaudējušais Andrejs Elksniņš atkārtoti apgalvo, ka iet projām no Daugavpils neplāno un Saeimas vēlēšanās nepiedalīšoties.

Apsardzes jomā mainīsies minimālā alga

Drošības nozares kompāniju asociācija un Latvijas Drošības biznesa asociācija piektdien, 22.septembrī, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē parakstīja nodomu protokolu, lai nākotnē vienotos par minimālo algu līmeni apsardzes nozarē.

IZM: Veicot RPIVA auditu, aizdomas par nepamatotām izmaksām

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas iekšējā auditā konstatētas, iespējams, nepamatotas izmaksas par sabiedrisko attiecību uzņēmumu un advokātu pakalpojumiem, ko vērtē tiesībsargājošās iestādes.

Eiropas dienā ceļu satiksmes negadījumos Latvijā nav bojā gājušo

Kad visā Eiropā tika atzīmēta diena bez ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušiem, Latvijā tika reģistrēti 133 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cieta 13 cilvēki, taču izdevās iztikt bez upuriem uz ceļiem.

CSP: Palielinās lauku saimniecību vidējais lielums

Pērn lauku saimniecību vidējais lielums bija 43,2 ha, kas ir par 15,5% vairāk nekā 2013.gadā, kad to vidējā zemes platība bija 37,4 ha. To kopējā standarta izlaide pieaugusi par 24,5%, lai arī ekonomiski aktīvo lauku saimniecību skaits ir samazinājies par 14,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie 2016.gada lauku saimniecību struktūras apsekojuma provizoriskie rezultāti.

Kardiologi brīdina: Augsts holesterīna līmenis var novest pie infarkta vai nāves

Augsts holesterīna līmenis var būt ne tikai neveselīga dzīvesveida sekas, bet arī iedzimta slimība, kas var novest pie agrīna infarkta vai pat pāragras nāves, uzsver kardiologi.

Regulators apstiprina jaunu metodiku, kā turpmāk tiks aprēķināts OIK

Turpmāk lietotāju maksājumi būs atkarīgi ne tikai no patēriņa apjoma, bet arī no izvēlētā pieslēguma veida un pieslēguma izmantošanas efektivitātes, ziņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomē.

Kariņš: Vienotība sāka dreifēt, kad Valdis Dombrovskis atstāja tās vadību

Nopietni jāapsver iespēja Vienotībai Saeimas vēlēšanās startēt kopā ar citām partijām, intervijā Latvijas Radio norāda eiroparlamentārietis, partijas domes vadītājs Krišjānis Kariņš.

Aptauja: Latvieši iet uz darbu arī slimi un ārstējas ar kolēģu dotām zālēm

Neskatoties uz to, ka sasirdzis darbinieks nedrīkst turpināt strādāt un ar darba devēja atļauju viņam būtu jādodas mājās ārstēties, 83% Euroaptiekas veiktās aptaujas dalībnieku atzīst, ka uz darbu dodas arī tad, ja izjūt slimības pazīmes.

EK: Turpmākais Rail Baltica finansējums būs atkarīgs no sarunām ES

Vienošanās par naudu Eiropas sliežu platuma dzelzceļa projektam Rail Baltica laika posmam pēc 2020.gada tiks panākta sarunās par Eiropas Savienības nākamā perioda finanšu plānu, tā skaidrojusi eirokomisāre.

Antāne ar vairāk nekā 350 domubiedriem Ventspilī dibina jaunu politisko partiju

Ventspilī ceturtdien, 21.septembrī, tika nodibināta jauna reģionālā politiskā partija Laiks Pārmaiņām, kuras dibināšanas iniciatore ir Inga Antāne ar domubiedriem.

Aizdomas par mācībām Zapad 2017 bija pamatotas, uzskata NATO

NATO savas aizdomas par Krievijas un Baltkrievijas manevriem Zapad 2017 uzskata par pamatotām, jo to mērogs un ģeogrāfija bija plašāki par sākotnēji teikto.

Eksperts: Latvijā pieaug elektronikas nozares produktivitātes indekss

Elektronikas un elektrotehnikas nozare ir visstraujāk augošā apstrādes rūpniecības nozare Latvijā. Nozares apgrozījuma izaugsme Latvijā ir bijusi straujākā, tā pārsniegusi gan Eiropas Savienības, gan pārējo Baltijas valstu rādītājus, pauž uzņēmuma SIA Lemona Latvija vairumtirdzniecības vadītājs Sergejs Nikiforovs.

Kaimiņš: Manuprāt, Aivars Lembergs ir Latvijas lielākā nelaime

Nevienam vairs nav noslēpums, ka «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā piedalās tā sauktie «eksperti», kuri ir saistīti ar politiķi Aivaru Lembergu vai viņa ģimeni. Intervijā ar BNN viens no skaļākajiem Saeimas deputātiem Artuss Kaimiņš izsaka savu viedokli par pēdējo laiku skandalozāko notikumu Latvijā «oligarhu sarunām». Lembergu viņš nosauc par Latvijas lielāko nelaimi.

Igaunija veselības aprūpē novirzīs papildu 300 miljonus eiro

Ar mērķi uzlabot Igaunijas veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību Igaunijas valdība ir atbalstījusi tiesību aktu grozījumus, kas piecu gadu laikā paredz nozares finansējumu pacelt par 300 miljoniem eiro.

Latvieši joprojām neapmierināti ar medicīnisko pakalpojumu dārdzību

Vairākums Latvijas iedzīvotāju vairāk rūpētos par veselību, ja uzlabotos profilaktisko pārbaužu pieejamība, liecina liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums.

Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri vienojas izveidot Baltu balvu

Baltu vienības dienas priekšvakarā, kad latvieši un lietuvieši piemin vēsturisko Saules kauju, Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri Edgars Rinkēvičs un Lins Linkevičs ir nākuši klajā ar paziņojumu izveidot Baltu balvu, ziņo Ārlietu ministrijā.

Augusta plūdos bojāti vairāk nekā 150 valsts autoceļu posmi

Augusta beigās notikušie plūdi Latgales reģionā bija skāruši vairāk kā 150 valsts autoceļu posmus un radījuši zaudējumus 1 300 000 eiro apmērā.

Google vienojas pārpirkt HTC pētniekus savu datorierīču attīstīšanai

Amerikāņu datortehnoloģiju uzņēmums Google ir panācis vienošanos ar Taivānas viedtālruņu ražotāju HTC, lai tas par 0,9 miljardiem eiro dalītos ar savu produktu attīstīšanas jomas personālu un ļautu izmantot HTC intelektuālo īpašumu.

Sudraba parlamentārās izmeklēšanas mājaslapā publicējusi «nepatiesu informāciju»

Parlamentārietis Andrejs Judins prasa izvērtēt Ingunas Sudrabas iespējamo ētikas pārkāpumu, «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas mājaslapā publicējot «nepatiesu informāciju».