bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna

Lietuva sāks pētīt, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas AES

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas) pēc tikšanās ar Latvijas ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu paziņojis, ka ir panākta vienošanos izveidot ekspertu grupu, kas pētīs iespējamos veidus, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas atomelektrostacijas (AES), kuru Baltkrievija būvē netālu no Lietuvas robežas.

Lietuvas ministrs pieļāva, ka šis ir pozitīvs signāls Latvijas līdz šim atturīgās pozīcijas maiņai.

«Mums ir Latvijas politiskais atbalsts. Esam vienojušies, ka šajā jautājumā ir jābūt arī vienotai pozīcijai, tostarp par elektrības pieejamības ierobežošanu. Mēs esam vienojušies iecelt kopīgu ekspertu grupu, lai izvērtētu šo pasākumu īstenošanas tehniskās iespējas. Tai darbs ir jāsāk pēc iespējas drīzāk,» Vaičūns sacīja ziņu aģentūrai BNS telefona sarunā no Rīgas, kur viņš trešdien, 22.februārī, tikās ar Ašeradenu.

Vaičūns sacīja, ka tas nenozīmē, ka Latvija ir piekritusi boikotēt Baltkrievijas elektrību, bet gan to, ka tā vēlas izvērtēt tāda lēmuma iespējamās tehniskās un ekonomiskās sekas. Tomēr Lietuvas enerģētikas ministrs tādu Latvijas pozīciju vērtē kā pozitīvu izmaiņu.

«Es detalizēti iepazīstināju ar (Lietuvas) likumu par elektrības bloķēšanu mūsu tirgū, kā arī parlamentā pārstāvēto partiju vienošanos (par attieksmi pret Baltkrievijas projektu), kas ir skaidrs signāls, ka mums ir noteikta valsts pozīcija, un ka tā veicina arī vienotas pozīcijas izveidi reģionā. Uzskatu, ka šīs ir noteiktas pārmaiņas, bet konkrēti lēmumi vēl ir jāgaida. Tomēr ir vienprātība, ka mums nekavējoties ir jācenšas panākt vienošanos arī reģionā kopumā,» klāsta Lietuvas enerģētikas ministrs.

Ašeradens ceturtdien, 23.februārī, apliecināja, ka patlaban viņam ar Lietuvas kolēģi ir vienota pozīcija šajā jautājumā. ‘«Lietuvā ir ļoti lielas bažas par to, kā AES izbūve ietekmēs Nord Pool un Lietuvas enerģijas tirgu. Parlamentā gaidāmi būtiski lēmumi, kā ierobežot elektroenerģijas iepirkumus no Baltkrievijas. Tam ir vairāk aspekti. Pirmkārt, patlaban mēs esam vienā elektrotīklā ar Baltkrievijas sistēmu. Otrkārt, pīķa brīžos Nord Pool ietvaros iepērkam elektroenerģiju no Baltkrievijas. Baltijas reģions aptuveni 16% elektroenerģijas iepērk tieši caur šo savienojumu,» klāstīja ministrs, piebilstot, ka AES var būtiski ietekmēt reģionālo energoapgādes drošumu un energoapgādes cenas.

Pēc viņa teiktā, Latvijā arī piekrīt Lietuvas viedoklim par to, ka AES būvniecības, kā arī ekspluatācijas process jāpakļauj starptautiskajām atomenerģijas prasībām un stingrai uzraudzībai.

Ašeradens norādīja, ka darba grupu sešu nedēļu laikā izvērtēs AES ietekmi uz Baltijas energoapgādi, lai tālāk varētu lemt, vai nepieciešams ieviest kādus ierobežojumus.

Jau vēstīts, ka Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis  (Saulius Skvernelis) šonedēļ pieļāva, ka ir pilnīgi iespējams, ka Latvija izlēmīgi neiestājas pret Astravjecas AES būvniecību Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas, jo cer gūt ekonomisku labumu. Skvernelis norādīja – nav izslēdzams, ka Latvija vēlas saņemt Baltkrievijas kravas, kuras pašlaik tiek vestas caur Lietuvu, un tādēļ nevēlas sastrīdēties ar Baltkrieviju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs janvāra vidū intervijā BNS sacīja, ka Latvijas valdība atbalsta Lietuvas nostāju jautājumā par nepieciešamību pieprasīt augstākus drošības standartus Baltkrievijā topošajai Astravjecas AES, bet neplāno pieņemt likumus, kas paredzētu ierobežot elektroenerģijas pirkšanu no šīs spēkstacijas. Vienlaikus viņš paudis viedokli, ka Astravjecas AES «kļuvusi par Lietuvas iekšpolitikas jautājumu», kurā viņš nejauksies.

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas – Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas šo kodolspēkstaciju šķirs tikai aptuveni 110 kilometri.

Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas Rosatom meitassabiedrība Atomstrojeksport. Paredzēts, ka šajā spēkstacijā būs divi reaktori, katrs ar 1 200 megavatu jaudu. Pirmo no tiem plānots iedarbināt 2019.gadā un otro – 2020.gadā.

Lietuva paudusi bažas par drošības standartu ievērošanu spēkstacijas būvniecībā un ekspluatācijā, bet Baltkrievija uzstāj, ka stacijā tiek ievēroti visaugstākie drošības standarti.

Ref:224.000.103.454


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.