bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 25.05.2018 | Vārda dienas: Junora, Anšlavs
LatviaLatvija

Valsts kontrole apšauba ziedošanas shēmu, kurā iesaistīta Tukuma dome

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa

Valsts kontrole vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, lai tas pārbaudītu ziedojumu pieņemšanu Tukuma novada domē, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Uzņēmumi, tostarp tie, kuri saņēmuši no domes pasūtījumus, ziedojuši naudu domei. Bet Tukuma dome tālāk šo naudu pārskaitījusi dažādām biedrībām. Uzņēmēji tā ieguvuši iespēju tikt pie nodokļu atlaidēm, kas citādi nebūtu iespējams.

Raidījumā skaidro, ka Latvijā līdz šim bijušas vienas no visdāsnākajām nodokļu atlaidēm tiem uzņēmumiem, kas ziedojuši nevalstiskajām organizācijām. Lai iegūtu šīs atlaides, ziedojumu saņēmējam jābūt ar sabiedriskā labuma statusu. Taču, ja tā nav, Tukumā atrasts veids, kā ierobežojumu apiet. Ziedojumam izmantots starpnieks – Tukuma novada dome. Arī ziedojot pašvaldībai, uzņēmēji var iegūt tikpat lielas nodokļu atlaides. Nauda biedrībās nonākusi no domes kontiem.

«Pašvaldība ir bijis ērts sadarbības partneris gan uzņēmējiem, gan sporta klubiem, gan biedrībām, jo tas rada šo drošības garantu uzņēmējam, ka viņš saņems nodokļu atlaidi, un biedrībai – ka tā saņems līdzekļus nepieciešamos darbībai,» saka Tukuma novada Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans.

Taču viss nebūt nav tik vienkārši. «Attiecībā uz šiem komersantiem – viņiem vajadzētu justies diezgan neomulīgi, jo likumā ir 23.pants, kas pasaka – jebkuru darījumu VID var vērtēt pēc ekonomiskās būtības. Un šādā gadījumā šis ziedojums pēc ekonomiskās būtības ir vērtējams nevis kā ziedojums pašvaldībai, bet kā ziedojums konkrētai biedrībai – pēc būtības, pēc mērķa novirzīts,» raidījumam de facto saka Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Tukuma novada pašvaldība pērn ziedojumos saņēmusi vairāk nekā 50 tūkstošus eiro. Valsts kontrole atklājusi, ka par aptuveni pusi no šīs summas slēgti speciāli ziedojumu līgumi. Tie paredzēja visu uzņēmēja ziedojumu nekavējoties pārskaitīt konkrētai biedrībai. Lielākoties darījumi saistīti ar atbalstu sportam – piemēram, riteņbraukšanas, karatē un vieglatlētikas klubiem, arī basketbolam, stāsta LTV žurnālisti.

Taču astoņiem no desmit naudas saņēmējiem nebija sabiedriskā labuma statusa. «Dome mums nāk savā veidā pretim, mēs šo pašu modeli varam realizēt caur domi, un tas savā veidā atvieglo mums darbu,» atzīst biedrības Tukuma novadam un basketbolam vadītājs Mārtiņš Tīss.

Biedrības vadītājs norāda, ka ziedotās summas ir salīdzinoši nelielas, un viņš pat nezinot, vai ziedotāji par tām ir prasījuši nodokļu atlaides.

De facto secināja, ka vismaz divos gadījumos ziedotāji bijuši arī cieši saistīti ar ziedojumu saņēmējiem.

Piemēram, mērķziedojumu Riteņbraukšanas klubam KMK  Tukuma domei pārskaitīja uzņēmums Ceko. Taču gan kluba, gan uzņēmuma vadībā ir vieni un tie paši cilvēki. Ceko īpašnieks Māris Kalējs intervijai de facto nepiekrīt, taču telefonsarunā apliecina, ka nodokļu atlaides viņiem ir svarīgas, taču tās nedrīkst prasīt, ja ziedo savai biedrībai.

Tukuma domes vadītājs Lukmans  uzskata, ka, pieņemot ziedojumus un tālāk tos pārskaitot biedrībām, tiekot risināti iedzīvotājiem svarīgi jautājumi, un tā pašvaldība pilda savas funkcijas. Bet Nodokļu likuma autori starpniecību ziedošanā neuzskata par atbilstošu rīcību.

«Uzņēmuma ienākuma nodokļu atlaides attiecībā uz ziedojumiem nekad nebija paredzētas, lai uzņēmums varētu izmantojot ziedojumu saņēmēju, pašvaldību, izmantot kā tādu cauri plūstošu trubu, caur kuru var novirzīt savus ziedojumus vēlamai biedrībai vai nodibinājumam,» saka Kaļāne, piebilstot – ja uzņēmējs vēlas novirzīt savus ziedojumus biedrībai vai nodibinājumam, tādā gadījumā šai biedrībai vai nodibinājumam ir jābūt sabiedriskā labuma organizācijas statusam.

Vairākos gadījumos ziedotāji bijuši uzņēmumi, kuri arī saņēmuši pasūtījumus no pašvaldības. Tukuma domes vadība uzskata, ka tā nav pārkāpusi likumu, jo šiem uzņēmējiem neesot dotas nekādas priekšrocības.

Pašvaldība šādu shēmu ar starpniecību ziedojumos darbinājusi gadiem. «Jau ļoti sen no uzņēmējiem bija vēlme un jautājums, vai starpnieks šajā procesā nevarētu būt pašvaldība, un viņi labprāt ziedo naudu pašvaldībai, un pašvaldība ir tas garants, kas tālāk jau savstarpēja līguma ietvaros finansē šo nevalstisko organizāciju, sporta biedrību,» saka bijušais pašvaldības vadītājs Juris Šulcs (Vienotība). Viņaprāt – pašvaldības starpniecība garantē to, ka līdzekļu izlietojums tiek kontrolēts.

Taču Valsts kontrole ne tikai atklājusi, ka dome izmantota kā ziedojumu starpnieks, bet arī to, ka trūkst atskaites par naudas izmantošanu. Sabiedriskā labuma organizācijām tiek prasīts atskaitīties visai detalizēti. Taču Tukumā  – uzņēmumi pie nodokļu atlaidēm varējuši tikt, bet biedrībām atskaites izpalikušas, norāda raidījumā.

Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins: «Tā shēma vai tā sistēma nav pietiekami atklāta pret visiem iespējamiem komersantiem, vai pret visiem iespējamajiem saņēmējiem. Un, protams, tā nauda, kas šādi caur pašvaldībām aizskaitīta biedrībām – pār to nav tādas uzraudzības un kontroles kā par sabiedriskā labuma organizācijām.»

Atskaites līdz šim sniegušas biedrības, kas saņēmušas ne tikai ziedoto naudu, bet arī domes finansējumu. Tikai pēc revidentu viesošanās domē, tā visām biedrībām izsūtījusi aicinājumus iesniegt atskaites par līdzekļu izlietojumu. Dome apstiprinājusi ziedojumu pieņemšanas kārtību un sola, ka vairs nebūs starpnieks starp uzņēmējiem un nevalstiskajām organizācijām, norāda de facto. 

Ref:224.000.103.2556


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Saldējuma festivāls un Džeimss Arturs

Arī šajā garajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai.

Fiļs vērsies policijā par bijušās sievas iespējamajiem kriminālpārkāpumiem

ABLV Bank līdzīpašnieks un padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs vērsies Valsts policijā par bijušās sievas Santas Zāmueles iespējamajiem kriminālpārkāpumiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Lietuvā virza plašas pensiju un nodokļu izmaiņas

Lietuvas valdība virza grozījumus iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālo iemaksu un pamata pensiju jomā, kuri to pieņemšanas gadījumā būtiski ietekmētu lietuviešu dzīvi.

Saeima konceptuāli atbalsta jauna Diasporas likuma projektu

Saeima ceturtdien, 24.maijā, konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja jauna Diasporas likuma projektu, kura mērķis ir stiprināt diasporas kā neatņemamas Latvijas sabiedrības daļas piederību Latvijai, nodrošināt diasporai iespējas brīvi veidot, uzturēt un paplašināt saites ar Latviju, kā arī sekmēt latviešu valodas, kultūras un piederības sajūtas Latvijai saglabāšanu diasporā.

Sastrīdoties par dokumenta slepenību, neskata jautājumu par pretkorupcijas pasākumiem Rīgas satiksmē

Netiekot skaidrībā par to, vai jautājums par SIA Rīgas satiksme pretkorupcijas pasākumu izpildi 2017.gadā būtu jāskata sēdes slēgtajā vai atvērtajā daļā, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja pārcēla jautājuma skatīša

EK vienojas ar Gazprom lietā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Centrālajā un Austrumeiropā

Eiropas Komisija ceturtdien, 24.maijā, paziņo, ka panākusi vienošanos ar Krievijas valsts dabasgāzes kompāniju Gazprom, kas tikusi apsūdzēta dominējošā stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā Eiropas Savienības dalībvalstīs Centrālajā un Austrumeiropā, tādējādi uzņēmumam izvairoties no naudassoda piemērošanas.

Saeima konceptuāli atbalsta likuma izmaiņas, lai mazinātu IIN parāda veidošanos

Saeima ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā kā steidzamus pieņem grozījumus likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas rosināti, lai mazinātu iespēju veidoties iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādam saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma vai progresīvās likmes piemērošanu ienākumiem.

Plāno noteikt vēl trīs atzīmējamās dienas

Saeima ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kas paredz par atzīmējamām dienām noteikt 6.jūliju – Latvijas aviācijas dienu –, 10.jūliju –Latvijas karavīru dienu –, un septembra trešo svētdienu – Autotransporta darbinieku dienu

Mozaīka: Aicinājums mainīt Baltijas praida norises vietu ir sabiedrības kūdīšana

Rīgas domes apvienības Visu Latvijai–Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK) frakcijas aicinājums manīt Baltijas praida gājiena vietu ir sabiedrības kūdīšana, šādu viedokli pauda LGBT un viņu draugu apvienības Mozaīka valdes loceklis Kaspars Zālītis.

MH17 aviokatastrofas izmeklētāji: lidmašīnu notrieca Krievijas militārā vienība

Nīderlandes prokurori, kuri izmeklē 2014.gada Malaizijas pasažieru lidmašīnas avāriju Ukrainas austrumos, paziņojuši, ka tā notriekta ar raķeti, ko izšāvusi Krievijas Bruņoto spēku vienība.

Plāno uzlabot mehānismu naudas sodu iekasēšanai no ārvalstu pārvadātājiem

Saeimas deputāti ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz efektivizēt naudas sodu iekasēšanu no ārvalstu pārvadātājiem, kuri veikuši ceļu satiksmes vai autopārvadājumu jomas noteikumu pārkāpumus.

Reirs: Latvijas galvenais izaicinājums vairs nav bezdarbs

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, konferencē Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt atklāšanā norāda labklājības ministrs Jānis Reirs.

Lietuva uzņems sieviešu politiķu samitu, kur apbalvos Vīķi-Freibergu

Sievietes politiķes, kuras strādājušas augstos politiskos amatos, jūnija sākumā pulcēsies Lietuvā, kur norisināsies Sieviešu politisko līderu galotņu sanāksme. Cita starpā forumā tiks apbalvota bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un bijusī valdības vadīja Laimdota Straujuma.

Pētījums: 23% Latvijas uzņēmumu joprojām nezina, kas ir Vispārīgā datu aizsardzības regula

Par Vispārīgo datu aizsardzības regulu nav informēti 27% Eiropas uzņēmumu. Salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības valstīm, 23% Latvijas uzņēmumu apgalvo, ka vispār nezina, kas ir GDPR, bet Lietuva ierindojas starp valstīm, kurām ir visvājākās zināšanas – 49%. Igaunijas uzņēmumi ir visinformētākie Baltijā – tikai 21% uzņēmumu nav dzirdējuši par GDPR.

Rīgas mežos šopavasar iestādīs 388 hektāru jauna meža

SIA Rīgas meži šopavasar apņēmušies iestādīt 387,93 hektāru jauna meža, kopumā iestādot 1 154 000 jaunu kociņu

Bērnu slimnīcai virsstundu apmaksai saistībā ar ST lēmumu papildu nepieciešams aptuveni miljons eiro

Sākotnējie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas aprēķini liecina, ka gada laikā virsstundu apmaksai saistībā ar Satversmes tiesas lēmumu par pagarinātā normālā darba laika atalgojuma neatbilstību Satversmei slimnīcai papildu būtu nepieciešams aptuveni viens miljons, norāda slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Banku izdevumi padomes un valdes atalgojumam pirmajā ceturksnī pieauguši par 1,1%

Latvijas banku izdevumi padomes un valdes atalgojumam šogad pirmajā ceturksnī bijuši 4,007 miljoni eiro, kas ir par 1,1% jeb 44 tūkstošiem eiro vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.

Ugunsgrēkā cietušā Tartu dzelzceļa atjaunošana prasīs miljonus

Igaunijā autjaunota dzelzceļa kustība maršrutos uz Tartu pilsētu, kas uz laiku bijusi apturēta, jo pagājušajā nedēļā aizdegās Tartu dzelzceļa stacijas signalizēšanas mezgla vadu sistēma.

Vjetnamā Latvijas uzņēmējiem paredzēts stabils nodokļu maksāšanas režīms

Vjetnamā strādājošiem Latvijas uzņēmējiem turpmāk paredzēts nodrošināt stabilu nodokļu maksāšanas režīmu, ko neietekmēs Vjetnamas normatīvo aktu grozījumi.

Būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā

Stājas spēkā būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā, kuru īsteno Attīstības finanšu institūcija Altum. Pateicoties izmaiņām, saimniecības lauksaimniecības zemi ar atvieglotiem nosacījumiem varēs iegādāties arī situācijās, kuras iepriekš neļāva pretendēt uz šīs programmas atbalstu. Izmaiņas stājas spējā no 24.maija..

Saeima dod zaļo gaismu antidopinga regulējuma pilnveidei

Saeima ceturtdien, 24.maijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstījusi grozījumus Sporta likumā, kas paredz pilnveidot antidopinga regulējumu Latvijā un nodrošināt lielāku valsts antidopinga organizācijas autonomiju, izveidojot Latvijas Antidopinga biroju.

Latvijas iedzīvotājiem zaļās enerģijas izmantošana šķiet arvien vilinošāka

Attīstoties tehnoloģijām, zaļās enerģijas izmantošana Latvijas iedzīvotājiem šķiet arvien vilinošāka. Vairums aptaujāto norāda, ka tuvāko desmit gadu laikā viņi varētu sākt izmantot biomasu, saules baterijas un pat vēja turbīnas, liecina Jaunākais Baltic International Latvijas barometra pētījuma dati.

Jūlija Skripaļa pirmajā video paziņojumā: «Mums ļoti paveicies, ka izdzīvojām»

Jūlija Skripaļa, Salisberī indēšanas uzbrukuma upuris, dalījusies savās domās pirmajā video paziņojumā kopš pārcietusi slepkavības mēģinājumu, kas politiskajā jomā pastiprinājis Krievijas starptautisko izolāciju.

Atklāj teju 170 tūkstošus kontrabandas cigarešu akmeņogļu un kukurūzas kravās

Veicot muitas kontroles pasākumus uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa 168 400 cigarešu kontrabandu.

Neapstiprina Kušneru uz atkārtotu termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā

Saeimas vairākums nolēma neapstiprināt Edvardu Kušneru uz vēl vienu pilnvaru termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā.