bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe

Valsts kontrolei lielākais «sausuma» periods 5 gadu laikā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 4 balsojumi)

Valsts kontroliere Ingūna Sudraba

Valsts kontrole jau teju piecus mēnešus nav pabeigusi nevienu revīziju, kas ir ilgākais laika posms pēdējo piecu gadu laikā, valsts kontroliere Ingūna Sudraba to skaidro ar iestādes apcirpto budžetu, ar kuru ne tuvu neesot pietiekami, lai iestāde normāli strādātu.

Valsts kontroliere intervijā BNN arī  klāsta savu skatījumu par to, ka neskatoties uz mazākiem tēriņiem, ministriju domāšanas veids par budžeta līdzekļu tērēšanu nav mainījies. Neskatoties uz pirmsvēlēšanu atmosfēru, I. Sudraba papildus spiedienu darbā nejūtot.

Kādas šobrīd ir aktuālās revīzijas? Pēdējo mēnešu laikā Latvijas Republikas Valsts kontrole (VK) nav publicējusi nevienas revīzijas rezultātu… Vai tas nozīmē, ka visi mūsu valstī palikuši godīgi un līdzekļus nepārtērē?

Avots: Likums par valsts budžetu (2005,2006,2007,2008,2009,2010)

Mūsu darba specifika ir tā, ka mēs tagad revīziju ciklā strādājam vienlaicīgi visi revidenti. Rudenī uzsāk finanšu revīziju un to pabeidz pirmajā maijā. Tas nozīmē- maijā mēs informējam par to, kā iepriekšējā gadā ir tērēti finanšu līdzekļi, cik ir atbilstoša grāmatvedības uzskaite, kas notiek ar valsts mantas apsaimniekošanu. Septembrī mēs pabeidzam konsolidētā pārskata revīziju, un mēs arī vienlaicīgi nobeidzam un uzsākam nākošo revīziju ciklu, kas likumīgi ietver arī revīziju visās ministrijās, lielākajās institūcijās. Pašreiz revidentiem ir ļoti aktīvs darba periods, jau ir pabeigtas revīzijas. Tiek rakstīti ziņojumu projekti. Tas nozīmē, ka sākot no oktobra beigām mēs daudz informēsim par to, kas noticis vienā vai otrā nozarē saistībā ar projekta realizāciju vai kāda pasākuma politisku realizāciju. Tās tēmas ir visdažādākās: mēs skatāmies uz zinātnes un izglītības politiku, cik efektīvi to realizē Izglītības ministrija. Tāpat pētām Aizsardzības ministriju un Iekšlietu ministriju, mēs skatāmies uz to, kā darbojās sabiedrības integrācijas programma, Iekšlietu ministrijas atbildības jautājumi. Tāpat mēs vērtējam, cik atbilstoši tiek realizēta programma, kā tiek realizēta no Pasaules Bankas līdzekļiem: šī sociālā drošības tīkla programma. Mēs vērtējam arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas darbību, cik tā ir efektīva, vērtējam zinātnisko institūtu darbību Zemkopības ministrijas sistēmā. Apjomīga revīzija mums ir Ventspils brīvostā.

Revidēsiet arī citas ostas?

… arī tālāk nākotnē, jo ostas ir specifiski juridiski veidojumi ar ļoti specifisku pārvaldījuma formu – dalītu starp valsti un pašvaldību. Mēs gribam, lai tas ir arī pirmais caur kuru saprast no juridiskās puses, cik ostu darbs ir efektīvi organizēts, un cik mēs izmantojam ostu potenciālu, kas mums ir – lai ekonomika varētu attīstīties un gūt konkretizējumu.

Vai šobrīd revīzijas jau ir noslēguma fāzē?

Būtībā lielākā daļa no šīm revīzijām ir noslēguma fāzē, kas nozīmē, ka tiek apkopoti revīziju rezultāti, aktīvi veidoti ziņojumu projekti. Pēc tam vēl ir samērā garš ceļš – varbūt tās ir vairākas nedēļas, kamēr mēs skaņojam revīziju rezultātus ar revidējamām institūcijām. Pēc tam atbilstoši likumā noteiktam termiņam mēs varam rezultātus publiskot, līdz ar to pirmie revīziju rezultāti publiski būs zināmi oktobra beigās… tālāk jau daudz intensīvāk novembra un decembra mēnešos.

Kāds ir Valsts kontroles darbs pirmsvēlēšanu atmosfērā? Vai tas mainās? Vai izjūtat spiedienu?

Es gribu teikt, ka es neesmu izjutusi spiedienu no pirmās dienas, kopš esmu šeit strādājusi VK. Tāpat arī tagad, priekšvēlēšanu laikā, tāda nav bijis. Tiešām nejūtu kaut ko tādu – neviens nesūtīta kaut kādus pieprasījumus vai no mums kaut kādu informāciju. Absolūti nekas tāds nenotiek. Es pieņemu, ka visi ir pieraduši un sapratuši, ka strādājam neatkarīgi, un neietekmējamies no nekā …

Kā parasti notiek izvērtēšana, kuru iestādi tagad revidēt?

Pirmkārt, mēs rēķināmies ar resursiem, kas mums ir. Tātad ir noteikti cilvēki ar noteiktu kvalifikāciju, kas nozīmē, ka viņi var izdarīt noteiktu darba apjomu. Revīzijas tiek plānotas visam gadam uzreiz, sastādot gada plānu. Ir obligātais, likumā noteiktais darbs, kas mums ir jāizpilda katru gadu – ir jādod atzinumi par ministriju gada pārskatiem. Mēs rēķinām, cik tas mums prasīs resursu , lai šo darbu izdarītu. Tā aptuveni ir puse no Valsts kontroles resursiem, kas vajadzīga, lai izpildītu šo darbu… otra puse resursu tiek izmantota likumības un lietderības revīzijās. Tas ir apjomīgs un daudzpusīgs vērtējums, lai izvēlētos revīziju tēmas … lai tās aptvertu visas nozares un aptvertu to aktuālas un sabiedrībai būtiskākas tēmas.

Katrai revīzijai jābūt tādai, kas dod pievienoto vērtību , lai tā virzītu sistēmas sakārtošanu , meklētu veidu kā racionālāk tērēt līdzekļus.

Un tomēr, vai ar Valsts kontroles resursiem, pēc budžeta konsolidācijas, pietiek esošo pienākumu veikšanai?

Resursi nav pietiekami. Tas, ar ko mēs sākam aizvien asāk saskarties – mēs esam atkarīgi no informācijas tehnoloģijām. Tīri tehnoloģiski kvalitāte sāk zust. Nākošajā gadā tas ir neatliekams jautājums. Viena daļa datoru obligāti jānomaina. Ar tādiem datoriem šobrīd vairs neviens nevar strādāt, viņam būs beidzies garantijas termiņš un fiziskais iespējamais lietošanas laiks. Mums vajadzēs resursus papildus jau esošajiem.

Arī ar cilvēku resursiem ir problēmas… Neskatoties uz to, ka ir bezdarbs, kvalificētu darbaspēku atrast nav viegli. Mēs ieguldām paši savus resursus, apmācot cilvēkus, jo «gatavu» cilvēku darba tirgū nav. Revidenti darba tirgū netiek sagatavoti. Mēs konkurējam ar citām audita kompānijām un es jūtu patstāvīgi spiedienu, kad arī privātās audita kompānijas meklē kvalificētus kadrus. Jebkurš ir priecīgs saņemt jau kvalificētu darbinieku, nevis viņu apmācīt. Darba tirgū samaksas dēļ mēs zaudējam pašus kvalificētākos darbiniekus.

Jūs kā valsts kontroliere, kā vērtējat Latvijā kopējo iepirkuma sistēmu… šo sadarbību starp privāto uzņēmēju un valsts sektoru! Cik sakārtota tā ir, cik caurspīdīga, cik pārskatāma?

Nevar skatīties vien uz iepirkuma sistēmu. Es domāju, ka problēmas rada tas, ka bieži ir jāatbild uz jautājumiem: kāpēc to nopirka, ko ar to darīs, kāpēc nopirka tik dārgi. Kāpēc izvēlējās tieši konkrēto kompāniju, kāpēc izvēlējās tādu tehnisko risinājumu utt. Tās saknes ir daudz dziļākas… institūciju darbība nav uz rezultātu orientēta , respektīvi no institūcijām netiek prasīts konkrēts rezultāts, ko samērot ar līdzekļiem, kas izlietoti šī rezultāta sasniegšanai.

Tādējādi tiktu atrisināti daudzi jautājumi par to, kāpēc ir viens vai otrs pakalpojums izvēlēts , izvēlēts konkrētais veids kā šo pakalpojumu vai preci pirkt , jo šobrīd sistēma ir orientēta vienkārši uz būšanu procesā, naudas iztērēšanu. Līdz ar to, cīnīties tikai par to, kā un ko nopirkt, lai cena būs tāda , regulācijas var pilnveidot līdz bezgalībai, bet ja tik un tā netiek prasīta atbildība un sasaiste kāpēc to nopirki, un kāds ir tava darba rezultāts, tad būtiskas pārmaiņas nav iespējamas. Liekam par piemēru to pašu Dienvidu tiltu. Redziet, uzbūvē tiltu ,bet pašā pamatā nav vērtējuma par to, kādas ir problēmas ar satiksmes organizāciju Rīgas pilsētā, kas būtu jāizdara, lai satiksme būtu optimizēta. Kad redz tādu pamatojumu, no kura izriet, ka pats ekonomiski visefektīvākais veids ir uzbūvēt jaunu tiltu, tas uz priekšu. Tomēr Dienvidu tilts tiek uzbūvēts bez šāda ekonomiska pamatojuma.

Runājot par ministrijām, ja salīdzina treknos gadus un krīzes gadus… kā jūs domājat, ir uzlabojums kā nauda tiek tērēta… Domāšana?

Es gribu teikt, ka būtībā, lai arī līdzekļi tiek tērēti mazāk, doma ir saglabājusies tā pati. Ja līdzekļi ir mazāk, līdz ar to mazāk ir neadekvātu pasākumu, kas tiek rīkoti par nodokļu maksātāju naudu. Bet pati domāšana ir palikusi… Ministrijām un valsts institūcijām nav šīs atbildības par to , ko izdarīt par nodokļu maksātāju naudu patiešām sertificētā veidā. Tā kā man būtu jāatkārtojas, bet, kamēr nebūs stingri iezīmēts konkrētais rezultāts, kas katram ierēdnim, amatpersonai jāsasniedz, nevar izmainīt šo te domāšanas veidu.

Bet vai Valsts kontrole strādā atbilstoši visiem augstākajiem standartiem un jūsu pašu sludinātai filozofijai? Vai izdarāt maksimumu, ko varat paveikt?

Es gribētu teikt, ka mēs darām maksimumu, ko mēs varam izdarīt, jo viens faktors ir esošais finansējums, un otrs, cik kvalificētu personālu varam pieņemt darbā. Cilvēkam var maksāt konkrētā steigā algas, var pieņemt darbā, cilvēku , kurš ilgākā laika periodā izdarīs vairāk, izdarīs lielāku darba apjomu, jo izdarīs to kvalitatīvāk. Mēs visu laiku samērojam to, lai katrs darbs būtu kvalitatīvs, cik cilvēki mums ir spējīgi patstāvīgi novadīt revīziju, cik cilvēks strādā. Paiet laiks, kamēr cilvēki iegūst vajadzīgo zināšanu bāzi, bet nu ticiet man, cilvēkiem ar katru dienu tiek prasīts vairāk, un mēs karu gadu stādam savus plānus.

Sakiet, kāpēc ik gadu bija pierasts, kas katru mēnesi Valsts kontrole (VK) publicē vismaz vienu revīzijas rezultātu, bet šobrīd jau vairākus mēnešus nekas nav dzirdams?

Ticiet man, pamatlikums ir tāds, kādu es jums teicu… ja mēs varējām dažus gadus atpakaļ paralēli finanšu revīzijām veikt arī kādas likumīgas revīzijas, tad ar budžeta samazinājumu, mēs palikām apcērtot likuma minimumu… Tagad mēs veicam finanšu revīzijas, tas iznāk laika periods, oktobris līdz maijam… Mēs nevaram veikt nekādu paralēlo revīziju darbu. Tāpēc mēs publiskojam šos revīziju rezultātus maijā un sākam jaunas revīzijas, kuras pabeidzam līdz novembrim.

Tad tas ir saistīts ar budžetu…?

Arī, protams, jā.


Pievienot komentāru

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.» 

Ukraina: Krievijas izraidītie britu diplomāti varētu strādāt Kijevā

Atsaucoties uz Krievijas paziņojumu, ka no Maskavas izraidīs 23 britu diplomātus saistībā strīdu par dubultaģenta indēšanu Anglijā, Ukrainas ārlietu ministrs savam britu kolēģim ieteicis nosūtīt šos diplomātus uz Ukrainu.

Premjers gatavs runāt par OIK sistēmas likvidēšanu

Premjers Māris Kučinskis ir gatavs runāt par elektrības cenu sadārdzinošās obligātā iepirkuma komponentes sistēmas likvidēšanu, bet ne visiem tās atbalstu saņemošajiem uzņēmējiem uzreiz.

Bezmaksas konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem

Tiesu izpildītāju dienās ceturtdien, 22.martā, iedzīvotājiem būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem. Konsultācijas klātienē varēs saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

NATO tikai trīs ES dalībvalstis aizsardzībai velta 2% no IKP

Kaut arī drošības situācija Eiropā Krievijas rīcības dēļ nav spīdoša, no Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai trīs NATO locekles 2017.gadā sasniegušas ieteicamo aizsardzības tēriņu slieksni un Baltijā vienīgā no tām ir Igaunija.

KNAB: Saskaņa maksāja par Ušakovu slavinošo Elbakjana filmu Pārgājiens

Pagājušā gada maijā, dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām, kustības Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans paziņoja, ka kopā ar režisoru Māri Martinsonu ir izveidojis filmu par Rīgas mēru Nilu Ušakovu Pārgājiens, kurā vēstīts par viņa ceļu «no Imantas puikas līdz Rīgas mēram». Paši veidotāji par filmu izsakās, ka tā ir «pilsoniskās sabiedrības aktīvistu brīvprātīgi veidota filma ar mērķi veicināt jauniešu politisko atbildību laikā, kad krītas vēlētāju aktivitāte». 

Lasītākie

Komentētākie