bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 25.04.2018 | Vārda dienas: Līksma, Bārbala
LatviaLatvija

Vēlas mazākām ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām atvieglot administratīvo slogu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

EK priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis

Eiropas Komisija (EK) trešdien, 20.decembrī, rosinājusi veikt pārskatīšanu divos virzienos – lai atvieglotu dzīvi mazākām ieguldījumu sabiedrībām un vienlaikus lielākām, sistēmiskām ieguldījumu sabiedrībām piemērotu tādu pašu režīmu kā Eiropas bankām.

«Ieguldījumu sabiedrības un pakalpojumi, ko tās sniedz, ir vitāli svarīgi labi funkcionējošai kapitāla tirgu savienībai (KTS). Līdztekus bankām ES kapitāla tirgi balstās uz vairākiem tūkstošiem mazu un lielu ieguldījumu sabiedrību, kas sniedz konsultācijas klientiem, palīdz uzņēmumiem izmantot kapitāla tirgus, pārvalda aktīvus un nodrošina tirgus likviditāti, tādējādi sekmējot ieguldījumus visā ES. ES ir nepieciešami spēcīgāki kapitāla tirgi, lai sekmētu ieguldījumus, rastu jaunus finansējuma avotus uzņēmumiem, piedāvātu mājsaimniecībām labākas iespējas un stiprinātu ekonomisko un monetāro savienību,» skaidro Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Saskaņā ar iesniegtajiem priekšlikumiem vairākumam ieguldījumu sabiedrību ES vairs netiks piemēroti noteikumi, kas sākotnēji tika izstrādāti bankām. Tas samazinās administratīvo slogu, stimulēs konkurenci un palielinās ieguldījumu plūsmas, kas ir kapitāla tirgu savienības prioritātes, nekaitējot finanšu stabilitātei. Vienlaikus lielākajām un sistēmiskākajām ieguldījumu sabiedrībām tiktu piemēroti tādi paši noteikumi un uzraudzība kā bankām.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis sacīja: «Noteikumiem jābūt samērīgiem un atbilstošiem darbības riska pakāpei. Mazākām ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām tiks atvieglots administratīvais slogs, piemērojot vienkāršākas prasības, kas vairāk atbilst to riska profilam. Savukārt lielākas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, kuru radītie riski ir salīdzināmi ar banku riskiem, būtu jāregulē un jāuzrauga tāpat kā bankas. Jaunie noteikumi palīdzēs visām ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām īstenot mērķi – piesaistīt patērētāju un ieguldītāju ietaupījumus uzņēmumiem. Jaunie noteikumi atbalstīs efektīvi funkcionējošus kapitāla tirgus, vienlaikus nodrošinot finanšu stabilitāti.»

Par darbvietām, izaugsmi, ieguldījumiem un konkurētspēju atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Jirki Katainens (Jyrki Katainen) teica: «Mūsu mērķis ir samazināt izmaksas saistībā ar atbilstības nodrošināšanu ES tiesību aktiem. Šodien iesniegtais priekšlikums vienkāršot un racionalizēt prudenciālos noteikumus ieguldījumu sabiedrībām ir daļa no šiem centieniem. Mūsu noteikumu kopumam ir jāatbalsta šo sabiedrību centrālā loma ieguldījumu plūsmu virzīšanā kapitāla tirgos, vienlaikus nodrošinot, ka viņu darbībās pastāvošie riski tiek atbilstīgi segti. Lielāka konkurence un ieguldītāju aizsardzība ir vienas un tās pašas monētas – tirgus uzticības palielināšanas un izaugsmes atbalstīšanas – divas puses.»

Priekšlikuma galvenie elementi  – ieguldījumu sabiedrībām ir svarīga loma ietaupījumu un ieguldījumu plūsmu veicināšanā visā ES. Tās sniedz virkni pakalpojumu, kas ieguldītājiem ļauj piekļūt vērtspapīru un atvasināto finanšu instrumentu tirgiem. Šie pakalpojumi ietver ieguldījumu konsultācijas, portfeļa pārvaldīšanu, rīkojumu izpildi klientu uzdevumā, finanšu instrumentu tirdzniecību un palīdzību uzņēmumiem rast līdzekļus kapitāla tirgos.

Priekšlikumā ir iekļauti arī – jauni un vienkāršāki prudenciālie noteikumi attiecībā uz lielāko daļu ieguldījumu sabiedrību, kuras nav sistēmiskas, nekaitējot finanšu stabilitātei, un grozīti noteikumi, lai nodrošinātu, ka lielas, sistēmiskas ieguldījumu sabiedrības, kas veic bankām līdzīgas darbības un rada riskus, kuri līdzīgi banku riskiem, tiek regulētas un uzraudzītas tāpat kā bankas.

Līdz ar to Eiropas Centrālā banka, veicot savas uzraudzības funkcijas (vienotais uzraudzības mehānisms), uzraudzītu šādas sistēmiskas ieguldījumu sabiedrības banku savienībā. Tas nodrošinās vienlīdzīgus konkurences apstākļus lielo un sistēmisko finanšu iestāžu starpā.

Jaunie noteikumi sadala nesistēmiskas ieguldījumu sabiedrības divās grupās. Kapitāla prasības vismazākajām un ar vismazāko risku saistītajām ieguldījumu sabiedrībām tiks izklāstītas vienkāršākā veidā. Noteikumi būs vispusīgi un pietiekami spēcīgi, lai aptvertu ieguldījumu sabiedrību riskus, taču pietiekami elastīgi, lai ņemtu vērā dažādos darījumdarbības modeļus un nodrošinātu, ka šīs sabiedrības var saglabāt komerciālo dzīvotspēju. Šīm sabiedrībām netiktu piemērotas nekādas papildu prasības attiecībā uz korporatīvo pārvaldību vai atalgojumu.

Attiecībā uz lielākām sabiedrībām noteikumi ievieš jaunu veidu, kā izmērīt to riskus, balstoties uz šo sabiedrību darījumdarbības modeļiem. Attiecībā uz sabiedrībām, kuras tirgo finanšu instrumentus, noteikumi tiks apvienoti ar spēkā esošo noteikumu vienkāršotu versiju.

Priekšlikumā kā kredītiestādes papildus definētas tās sistēmiskās ieguldījumu sabiedrības, kuras veic konkrētas bankām līdzīgas darbības (t. i., parakstīšanu un tirdzniecību savā vārdā (uz sava rēķina)) un kuru aktīvi pārsniedz EUR 30 miljardus. Šīm sistēmiskajām sabiedrībām pilnā apjomā tiks piemēroti tādi paši noteikumi kā bankām. Kā paziņots Komisijas pārskatā par Eiropas uzraudzības iestādēm (EUI), tas nozīmē, ka šo sabiedrību operācijām dalībvalstīs, kuras piedalās banku savienībā, tiek piemērota ECB tieša uzraudzība vienotajā uzraudzības mehānismā.

EK norāda, ka darba ietvaros pie kapitāla tirgu stiprināšanas Komisija savā Kapitāla tirgu savienības rīcības plāna vidusposma pārskatā paziņoja, ka tā ierosinās efektīvāku prudenciālo un uzraudzības sistēmu attiecībā uz ieguldījumu sabiedrībām. Visās dalībvalstīs Eiropas ekonomikas zonā (EEZ) ir vairāki tūkstoši ieguldījumu sabiedrību. Lielākā daļa šo sabiedrību ir mazas vai vidēja apmēra un koncentrējas uz ieguldījumu konsultāciju sniegšanu, rīkojumu saņemšanu, nosūtīšanu un izpildi, kā arī portfeļu pārvaldīšanu. Atšķirībā no kredītiestādēm ieguldījumu sabiedrības nepieņem noguldījumus un neizsniedz aizdevumus. Tas nozīmē, ka šīs sabiedrības ir krietni mazāk pakļautas kredītriskam un riskam, ka noguldītāji īsā laikā izņems savu naudu.

Trešdienas, 20.decembra,  pārskats ir daļa no Komisijas REFIT programmas un ir saskaņā ar Kapitāla prasību regulā (KPR) paredzētajām pilnvarām. Tā mērķis ir nodrošināt, ka kapitāla, likviditātes un citas galvenās prudenciālās prasības attiecībā uz ieguldījumu sabiedrībām ir noteiktas pareizi. KPR prasības lielākoties koncentrējas uz bankām un nav pilnībā piemērotas visām ieguldījumu sabiedrībām. Pārskats ir balstīts uz EBI 2017.gada septembra politikas ieteikumu, un par to tika paziņots arī 2017. gada oktobra paziņojumā par banku savienības izveides pabeigšanu.

Ref:224.000.103.3184


Pievienot komentāru

Slovākijā nominē jaunu iekšlietu ministru, gatavojas mainīt policijas priekšnieku

Slovākijā, kur turpinās žurnālista Jāna Kuceka slepkavības izmeklēšana, pēc otrā iekšlietu ministra atkāpšanās šogad, valdošā partija amatam nominējusi savu pārstāvi. Opozīcijas acīs šāds solis nevairo cerības uz neatkarīgu slepkavības izmeklēšanu, kas metusi ēnu arī valstī valdošo polistko eliti.

Virza iniciatīvu par pabalstu pensionāru atraitņiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 24.aprīlī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus pensiju likumā, kas paredz ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem.

Aizturēts iespējamais bijušās prokurores Birutas Lozes slepkava

Valsts policija atradusi iepriekš meklēšanā izsludināto bijušo totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas prokurori Birutu Lozi mirušu ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ir aizturēts 1967.gadā dzimis vīrietis, kuram tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu, informē VP.

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada IKP pieauguma prognozi

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi, vienlaikus samazinot IKP pieauguma prognozi Lietuvai, liecina jaunākais bankas ekonomikas apskats.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī – otrs mazākais valsts parāda kritums ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada bijis otrs mazākais vispārējā valdības parāda kritums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Eiropas Savienībā, liecina otrdien publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

No jūlija OIK saruks līdz 22,68 eiro par megavatstundu

Elektroenerģijas kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība no šā gada 1.jūlija saruks no 25,79 eiro par megavatstundu līdz 22,68 eiro par megavatstundu, lēmusi valdība.

Mūrniece Tallinā: Jāstiprina ES un NATO sadarbība drošībā un aizsardzībā

Cieša Eiropas Savienības un NATO sadarbība aizsardzības jomā ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, īpaši kiberdrošības un hibrīddraudu jomā. To otrdien, 24.aprīlī, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ES dalībvalstu parlamentu spīkeru sanāksmē Tallinā, sakot vienu no programmatiskajām uzrunām sesijā par ES drošību un aizsardzību.

Ar likumprojektu stiprinās konkrētākas transfertcenu dokumentācijas prasības

Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām ar mērķi uzlabot transfertcenu dokumentācijas tiesisko regulējumu. Likumprojektā ietvertās transfertcenu dokumentācijas prasības būs konkrētākas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajām.

Ukrainā pastiprinās karadarbība, ievainoti karavīri

Donbasa karā, kas jau piekto gadu nerimst Ukrainas austrumu Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Krievijas hibrīdspēki nedēļas pirmajās dienās jau veikuši 44 uzbrukumus un ievainojuši piecus ukraiņu karavīrus. Tā ziņo Ukrainas bruņotie spēki, tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija klusē par jaunākajiem notikumiem frontē.

Martā pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem audzis par 53%

Martā bija vērojama īpaši liela interese par hipotekārajiem kredītiem ar valsts garantiju. Pagājušajā mēnesī gandrīz katrs otrais aizdevuma pieteikums mājokļa iegādei ir ar Altum garantiju. Īpaši lielu interesi izrāda ģimenes ar bērniem, vēsta banka Citadele.

Valsts meža dienests atgādina: Meža ugunsnedrošais laikposms sākas 27.aprīlī

Meža ugunsnedrošā laikposma sākums visā valsts teritorijā šogad tiek noteikts ar 27.aprīli. Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem līdz ar šī laikposma iestāšanos ir jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana mežā, vēsta Valsts meža dienests.

Aprīļa vidū Latvijā elektroenerģijas cenas samazinājušās par 2%

Laikā no 16. līdz 22.aprīlim, Latvijā novērots elektroenerģijas cenu samazinājums par nepilniem 2% līdz 39,51 eiro par megavatstundu, liecina energokompānijas AS Latvenergo apkopotā informācija.

Somijas cietumos ieslodzītie radikalizējas gan islāma, gan labējā ekstrēmisma virzienā

Somijā, lai nepieļautu iespējamus teroraktus, tiesībsargājošās iestādes pēta likumpārkāpēju radikalizēšanos cietumu vidē. Kādā pētījumā identificēti vairāk nekā simts ieslodzīto, kuri simpatizē vardarbīgam ekstrēmismam saistībā vai nu ar vardarbīgu islāma interpretāciju, vai ar galēji labējiem uzskatiem.

No e-pārvaldes atpakaļceļa nav, tā SVF vadītājai skaidro Igaunijas prezidente

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida tikusies ar Starptautiskā Valūtas fonda rīkotājdirektori Kristīni Lagardu, kurai izklāstījusi Igaunijas sasniegto elektronisko pakalpojumu un pārvaldības jomā.

Vairums uzņēmumu un iestāžu joprojām nav gatavi datu aizsardzības regulai

Vairums uzņēmumu un iestāžu Latvijā joprojām nav gatavi Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai, kura stāsies spēkā jau 25.maijā, norāda auditorkompānijas KPMG juriste un sertificēta datu aizsardzības speciāliste Sanita Pētersone.

Somijā neturpinās minimālo ienākumu programmu bezdarbniekiem

Eiropā unikālo Somijas minimālo mēneša ienākumu programmu bezdarbniekiem Ziemeļvalstī nolemts neturpināt, jo Somijas valdība pieņēmusi lēmumu izmēģināt citus veidus, kā reformēt Somijas sociālā nodrošinājuma sistēmu.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 46 likumpārkāpējus

Pirmdien, 23.aprīlī Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 46 likumpārkāpējus, vēsta robežsardzē.

Ušakovs uz simtgades pasākumiem uzaicinājis arī Maskavas un Sanktpēterburgas mērus

Rīgas mērs Nils Ušakovs uzaicinājis apmeklēt Rīgu un piedalīties kādā no Latvijas simtgadei veltītajiem pasākumiem 56 pilsētu vadītājus, tostarp Maskavas un Sanktpēterburgas mērus, apstiprina mēra preses sekretāre Laila Ivāna.

Norvēģija ir ieinteresēta attīstīt plašāku sadarbību ar Latviju tūrisma jomā

«Latvija novērtē veiksmīgo reģionālo un ekonomisko sadarbību ar Norvēģiju, turklāt mūsu valstīm ir kopīgas vērtības un mērķi – attīstīt Baltijas un Ziemeļvalstis kā pārtikušu un drošu Eiropas reģionu ilgtermiņā,» tiekoties ar Norvēģijas tirdzniecības, rūpniecības un zivsaimniecības valsts sekretāru Roju Angelvīku uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Toronto Kanādā traģisks uzbrukums gājējiem

Kanādas pilsētā Toronto kāds vīrietis triecies ar transportlīdzekli virsū gājējiem, tā nonāvējot 10 cilvēkus un nodarot miesas bojājumus vēl 15 cilvēkiem.

Biržu indeksi ASV lielākoties krīt, bet Eiropā – pieaug

ASV biržu indeksi pirmdien, 23.aprīlī, lielākoties kritušies, ko noteica ASV obligāciju ienesīguma pieaugums, kas savukārt nostiprināja dolāra kursu pret citām vadošajām valūtām.

Kariņš: Jaunā Vienotība varētu būt valdībā kopā ar partijām, kurām ir līdzīgi mērķi

Pēc Saeimas vēlēšanām veidojot valdību, Jaunā Vienotība sadarbosies ar tām partijām, kuras būs gatavas strādāt apvienības noteikto mērķu sasniegšanai,  norāda Jaunās Vienotības līderis, Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Armēnijā negaidīti atkāpjas premjerministrs Sargsjans

Armēnijā pēc ilgstošiem masu protestiem no premjerministra amata pirmdien, 23.aprīlī, negaidīti atkāpies eksprezidents Seržs Sargsjans.

Reirs: Labojumi pensiju likumā palīdzēs atraitņos palikušajiem

Tiks izskatīti grozījumi likumā Par valsts pensijām, kurā viens no būtiskajiem punktiem ir noteikt tiesības miruša pensijas saņēmēja laulātajam 12 mēnešus saņemt pabalstu 50% apmērā no mirušā laulātā pensijas pašreizējā vienreizējo pabalstu divu pensiju apmērā.

LKS piketā Gapoņenko atbalstam pulcējušies aptuveni 30 cilvēki

Latvijas Krievu savienības rīkotajā piketā pirmdien, 23.aprīlī, pie Drošības policijas ēkas, pieprasot atbrīvot apcietināto nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko, pulcējušies aptuveni 30 protestētāji.