bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija

Viedoklis: Lietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RULietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā, jo iedzīvotāji vēl arvien bieži attaisno gan aplokšņu algu esamību, gan arī citas nelikumīgas darbības, norāda Lietuvas Brīvā tirgus institūta prezidents Živlinas Šilens.

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Lietuvā rīkoja neformālu tikšanos ar uzņēmējiem, lai seminārā Latvija – Lietuva: konkurenti vai sadarbības partneri diskutētu par problēmām un risinājumiem, kā arī meklētu atbildes uz jautājumiem.

Biznesa pārstāvji nonāca pie secinājuma, ka kaimiņvalstis ir nozīmīgs gan eksporta, gan importa partneris dažādās jomās, tādēļ biežāk spēj vienoties par sadarbību, meklējot veidus, kā konkurēt ārpus Baltijas reģiona, BNN ziņo LTRK pārstāvji.

Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis norāda, ka importa un eksporta struktūra starp abām valstīm ir ļoti līdzīga gan produktu, gan apjoma ziņā, kas nozīmē, ka tirgus ātri reaģē uz cenu izmaiņām un tuvā attāluma dēļ spēj ātri pārkārtoties. Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Lietuvā Jeļena Markūne stāsta, ka vēl arvien vislielākais pieprasījums un piedāvājums ir tūrisma jomā, bet Latvijas mazie uzņēmēji arvien aktīvāk domā par eksporta uzsākšanu, par pirmo soli izvēloties tieši kaimiņvalsti Lietuvu.

Ar prezentācijām seminārā uzstājās arī Lietuvas Tirdzniecības, rūpniecības un amatniecības kameru apvienības ģenerāldirektors Rimantas Šidlauskas, kurš pastāstīja, kādu lomu Lietuvā ieņem organizācija un kā tā praktiski var palīdzēt arī Latvijas uzņēmumiem.

Savukārt Živlinas Šilens, kurš ir Lietuvas Brīvā tirgus institūta prezidents, savā prezentācijā uzsvēra, ka Lietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā, jo iedzīvotāji vēl arvien bieži attaisno gan aplokšņu algu esamību, gan arī citas nelikumīgas darbības.Šilens norāda, ka Lietuvā biežāk tiek pausts, ka nodokļus cilvēki nevēlas maksāt, jo neredz tam pretī saņemtos labumus jeb pakalpojumus. Viņš vēsta, ka būtiski skaidrot sabiedrībā nodokļu lomu un to, kas par tiem tiek darīts, lai nerastos sajūta, ka nauda tiek izsaimniekota.

Ar savu redzējumu par to, vai Latvija un Lietuva ir konkurentes vai partneres, dalās arī domnīcas Certus pētniecības direktors Daunis Auers, paužot to, ka biznesā, iespējams, konkurence notiek ne tik daudz starp valstīm, cik pilsētām, pieminot Rīgas un Viļņas gadījumu, kur investori pieņem pozitīvus vai negatīvus lēmumus pamatojoties tieši un citu pieredzi, regulējumiem un iespējām. Savukārt valstu līmenī konkurence notiek tieši nodokļu politikas ziņā, kur uzņēmēji izvēlas sev izdevīgākos noteikumus. Pētnieks arī pauž to, ka valstīm biežāk vajadzētu sadarboties un apvienoties dažādu sarežģītu jautājumu risināšanā, piemēram, veidojot kopuzņēmumus tādās jomās, kā pasta servisi.

Lai iedrošinātu ikvienu eksportēt plašāk nevis tikai Baltijas mērogā, ar prezentāciju uzstājās arī būvmateriālu ražotāja Sakret padomes priekšsēdētājs un LTRK valdes loceklis Andris Vanags, kurš lepojas ar to, ka uzņēmumam pieder rūpnīcas katrā no Baltijas valstīm, BNN norāda LTRK pārstāvji.

Viņš klātesošajiem pauž, ka būtiski ir veidot vietējo komandu, kura regulāri tiekas gan ar īpašniekiem, gan arī citiem kompānijas darbiniekiem, tādējādi jūtot atbalstu un spējot produktīvi strādāt. «Vēl būtiski ir dibināt kontaktus ar vietējām organizācijām, vēstniecībām un būt aktīviem, lai sadarbības partneri justu ieinteresētību un atbalstu,» uzsver Vanags.

Diskusijas laikā ar uzņēmējiem vairākkārt tika pārrunāts jautājums par sadarbības iespējām, kur daudzi atzina, ka tā vērtējama veiksmīgi. Pašreiz realizēti gan vairāki starpvalstu projekti kultūras, tūrisma un citās jomās, gan arī ievērojami attīstīts, piemēram, tūrisms, kur iedzīvotāji labprāt apmeklē gan Latviju, gan no mūsu valsts dodas uz Lietuvu. Domājot par visas Baltijas reģiona projektu realizēšanu, kā piemērs tika saukts Rail Baltic noslēgtais līgums, kur valstības spēja panākt vienošanos, lai realizētu pēdējo gadu desmitu vērienīgāko pārrobežu sadarbību, uzsver LTRK.

«Savstarpējas tikšanās vismaz Baltijas reģionā ar LTRK kā arī vēstniecībām ir jauns modelis, lai veicinātu sarunas un meklētu risinājumus dažādām problēmām. Ja Igaunijā strādājošie norādīja, ka nepieciešams vairāk sadarboties, tad Lietuvā esošie biznesa pārstāvji pauž, ka kopumā situācija vērtējama pozitīvi. LTRK plāno regulāri tikties ar uzņēmējiem, lai palīdzētu biedriem augt un attīstīties, jo īpaši veicinot eksportu,» BNN stāsta Vanags.

Ref:224.000.103.464


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.