bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 22.01.2018 | Vārda dienas: Austris
LatviaLatvija

Viedoklis: Sociālie tīkli Latvijā ir vēl maz apgūta joma pašvaldību aģitācijā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Publiskā telpa ir pārpilna ar esošo un topošo politiķu sejām, viedokļiem, nākotnes solījumiem. Partijas izmisīgi meklē iedarbīgākos komunikācijas risinājumus, un vairāk vai mazāk prasmīgi tos mēģina īstenot. Savukārt sabiedrības reakcija uz šiem centieniem ir visdažādākā, par priekšvēlēšanu aģitāciju komentē Biznesa augstskolas Turība docente Renāte Cāne.

Par to, kādas tad ir īpatnības šajā pašvaldību priekšvēlēšanu komunikācijā, skatoties plašāk – Latvijā kopumā, Cāne min: «Pirmā no tām ir saistīta ar to, ka reklāmās uzsvars lielākoties tiek likts uz konkrētām personālijām (vienu vai divām), nevis kopējiem kandidātu sarakstiem un priekšvēlēšanu programmām, kas vairāk raksturīgs Saeimas priekšvēlēšanu kampaņām. Pašlaik vides reklāmās un partiju avīzēs tiek izceltas sarakstu līderu sejas, un tas arī saprotams, jo pašvaldībās cilvēki ir vairāk savstarpēji pazīstami un sejas atpazīstamas.»

Turpinot, viņa saka: «Arī radio, kas šajā priekšvēlēšanu laikā tiek izmantots īpaši aktīvi, mūs uzrunā sarakstu līderi. Saprotot, ka sabiedrība mūsdienās vairs neuztver garus tekstus un izvērstu saturu, arī reklāmas ziņojumi ir kļuvuši pavisam vienkārši – viena konkrēta atpazīstama persona pauž vienu konkrētu aktivitāti, kuru apsola īstenot.»

Norādot arī to, ka tā var būt cīņa ar korumpantiem, nodrošināt bezmaksas ēdināšanu skolās, solījums kaut ko uzcelt vai apkarot kādu nebūšanu. Reklāmas ziņojumiem kļūstot arvien lakoniskākiem, uzvarētājs šajā kategorijā, šķiet, ir Mārtiņš Bondars ar «Gāžam Nilu!» – īsāk un skaidrāk vairs nevar būt.

Docente atzīmē, ka sociālie tīkli Latvijā, kopumā, ir vēl maz apgūta joma pašvaldību priekšvēlēšanu aģitācijā.

«Nedaudz citādi priekšvēlēšanu aģitācijā tiek lietoti sociālie tīkli. Vairumam lielāko partiju sarakstiem (vismaz Rīgā, Pierīgā un lielajās pilsētās) ir izveidota sava Facebook vietne, retāk tiek lietoti Twitter un draugiem.lv, arī Youtube

Turpinot, viņa norāda, ka informācija sociālajos tīklos ir jau detalizētāka un arī daudzveidīgāka, nekā reklāmās. Taču, kopumā to visu papētot, ir redzams, ka daudzi kandidātu saraksti pieļauj tās pašas kļūdas, ko daudzi uzņēmumi.

«Viņi īsti neizprot sociālo tīklu komunikācijas īpatnības, un vēstījums ir vienpusīgs, ar propagandas raksturu, un ļoti neinteresants – lielākoties nopietni vai smaidīgi kandidāti, nedaudz vietas atvēlēts sarakstu programmām, tas viss atšķaidīts ar dažiem skaistiem novada vai pilsētas skatiem. Un, kas diemžēl ir ļoti plaši izplatīts, nav ievērotas tehniskās īpatnības, kas nepieciešamas kvalitatīvu vizuālo materiālu ievietošanai,» savu uzskatu pauž augstskolas Turība docente.

Kaut cik interesants saturs un profesionāla pieeja ir tikai nedaudzās vietnēs (te es nerunāju par tām Facebook vietnēm, kuras apsaimnieko nolīgtas aģentūras, bet gan deputātu kandidāti paši), un tas savukārt atspoguļojas lapas sekotāju skaitā – lielākajai daļai vietņu sekotāju skaits ir tikai ap simtu, pat 50 vai vēl mazāk.

Cāne secina – sociālie tīkli Latvijā, kopumā, ar retiem izņēmumiem, ir vēl maz apgūta joma pašvaldību priekšvēlēšanu aģitācijā.

Lielās un arī mazās pašvaldībās administratīvā ietekme tiek izmantota visdažādākajos veidos aģitācijas laikā, norāda Cāne.

«Vēl viena īpatnība, kas arvien vairāk iezīmējas, ir, pašlaik, pašvaldību galvgalī esošo politisko spēku mēģinājumi ierobežot konkurentu priekšvēlēšanu aktivitātes. Ir pašvaldības, kurās pie varas esošie ir pieņēmuši aizliegumu izvietot vides reklāmas (visā teritorijā, tikai daļēji vai arī atsevišķos kanālos), tādējādi nedodot iespēju, jo īpaši jaunajiem sarakstiem, iepazīstināt un pārliecināt par sevi.»

Lielās un arī mazās pašvaldībās administratīvā ietekme tiek izmantota visdažādākajos veidos, gan ar dažādiem aizbildinājumiem neizsniedzot atļauju konkurentu iecerētām aktivitātēm, pretēji kā tas ir ar pašu iniciētiem sarīkojumiem, gan citādi ierobežojot konkurentu piekļuvi potenciālajiem vēlētājiem. Turklāt tas tiek darīts arvien juridiski prasmīgām un pat no skaidrojošās komunikācijas viedokļa ciniskāk, kā tas ir redzams Rīgas domes iniciētā BI2 koncerta gadījumā, uz neseno gadījumu norāda Cāne.

«Nav viegli orientēties šajā priekšvēlēšanu laikā, un drīz tas beigsies,» nobeigumā saka Biznesa augstskolas Turība docente Cāne.

Ref: 225.000.103.946


Pievienot komentāru

Mājlopi jāaudzē labturības un ilgtspējas apstākļos, uzskata Igaunija

Lai arī pasaulē pieaug pieprasījums pēc dzīvnieku izcelsmes pārtikas precēm, ir jārūpējas arī par dzīvnieku labturību un lauksaimniecības ilgtspēju, tā uzskata Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms.

Tiesnešiem par nopietnākiem disciplinārpārkāpumiem varētu uzlikt pienākumu veikt ārkārtas atestāciju

Nākotnē tiesnešiem, kuri ir pieļāvuši nopietnākus disciplinārpārkāpumus, kā papildsodu varētu noteikt pienākumu veikt ārpuskārtas profesionālās darbības atestāciju, intervijā Latvijas Radio pauž Augstākās tiesas un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Valsts policija Daugavpilī atsavina atpazīstamu smaržu viltojumus

Šī gada sākumā Valsts policija, veicot plānotās pārbaudes, Daugavpilī konstatēja tirdzniecību ar pasaulē populāru smaržu viltojumiem. Pārbaudes laikā tika izņemtas 99 pudelītes ar viltotām smaržām, kuru vērtība lēšama aptuveni 5 000 eiro apmērā.

Pabriks: Vēl lielāka ZZS dominance valdībā bremzēs Latvijas attīstību

Ja Zaļo un zemnieku savienība pēc Saeimas vēlēšanām iegūs vēl lielāku pārsvaru valdībā, tad nākotnē Latvijas attīstība tiks bremzēta, izriet no Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika paustā. «ZZS nekad nav izcēlusies ar ļoti aktīvu politiku, bet drīzāk pasīvu, konservatīvu, lēnu, un tas nav veids, kā Latvija var tikt ārā no trešās vietas Baltijā,» izteicās Pabriks.

Nodokļu reformas izaicinājums janvārī: Darbaspēka nodokļu aprēķins

2018.gads Latvijā ir sācies ar vēsturisku nodokļu reformu un konceptuālām izmaiņām, būtiski ietekmējot uzņēmēju, darba devēju un grāmatvežu ikdienas darbu.

Igaunijā informēs iedzīvotājus par rīcību dižķibeles vai kara gadījumā

Igaunija gatavo brošūru, lai izskaidrotu iedzīvotājiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās vai kara gadījumā, pavēstījusi augsta armijas amatpersona.

Rīgas dome prēmē arī Barona ielas lietā apsūdzēto, ziņo de facto

Krišjāņa Barona ielas krimināllietā apsūdzētais Jānis Sprinģis ir ne vien saglabājis Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja vietnieka amatu Rīgas domes Satiksmes departamentā, bet arī saņēmis prēmiju par labo darbu pagājušajā gadā. Departamenta direktors Emīls Jakrins teic, ka viņam neesot pamata apšaubīt Sprinģa godaprātu, jo darbinieks tagad esot pārdomājis visu savu dzīvi.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā gada sākumā - 1,217 miljardi eiro

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,217 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.

Vācijas sociāldemokrāti pauž atbalstu sarunām ar Merkeles konservatīvajiem

Vācijā, kur četrus mēnešus pēc federālā parlamenta vēlēšanām joprojām nav izveidota valdība, koalīcijas sarunām ar kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo partiju tandēmu piekritusi Vācijas Sociāldemokrātiskā partija.

Līdz 1.februārim jādeklarē iedzīvotāju veiktie līzinga un/vai kredīta maksājumi

Līdz šī gada 1.februārim tiem nodokļu maksātājiem, kuri sniedz līzinga un kreditēšanas pakalpojumus, ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informatīvā deklarācija par fiziskās personas - Latvijas Republikas rezidenta - veiktajiem līzinga un/vai kredīta un ar to saistīto procentu maksājumiem.

Latvijai ir cerības atgūt no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Ir cerības, ka Latvija atgūs no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

Raidījumā: Starptautiskā prasība pret valsti saistīta ar bēdīgi slaveno Winergy lietu

Norvik bankas pieteikums pret Latvijas valsti starptautiskā šķīrējtiesā Vašingtonā ir saistīts ar Winergy vēja parka biznesu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto. Banka pagaidām nav darījusi zināmu, cik lielu summu vēlas no valsts piedzīt. 

Turcija iebrūk Sīrijā, lai vērstos pret kurdu kaujiniekiem

Turcijas sauszemes spēki ir iebrukuši Sīrijas ziemeļos, pastiprinot Ankaras uzbrukumu kurdu kaujinieku vienībām, kuras Turcija uzskata par teroristiskām.

Nedēļas vidū kļūs siltāks un iestāsies atkusnis

Nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt anticiklons. Tikai vietām, galvenokārt valsts ziemeļos, brīžiem gaidāmi nokrišņi - pārsvarā sniegs un slapjš sniegs. Debesis būs mākoņains, tomēr bieži starp mākoņiem uzspīdēs saule, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Pastiprinās biļešu kontroli un paplašinās videonovērošanu autobusos

Lai izskaustu negodprātīgus pasažieru autobusu šoferus, kuri mēdz paņemt no pasažiera naudu, neizsniedzot pretī biļeti, Autotransporta direkcija šogad plāno pastiprināt biļešu kontroli un paplašināt videonovērošanas pieejamību autobusos.

Nedēļa Lietuvā. Uzlauž TV3 vietni un paziņo par aizsardzības ministra homoseksualitāti

Lietuvā ceturtdien, 18.janvārī, notikusi ielaušanās ziņu portāla TV3.lt datorsistēmā. Pagaidām nenoskaidroti kibernoziedznieki vietnē publicējuši safantazētu ziņu, kur apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinies, ka ir homoseksuāls un uzmācies ziņu radio Žinių Radijas žurnālistam.

BNN nedēļas apkopojums: Nebijis precedents Latvijas vēsturē. Oligarhu lietas galaziņojums. Uzbrukumi pēc pasūtījuma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Uzbrukums; Nākotne; Izaugsme

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

Jaunākie komentāri