bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.02.2018 | Vārda dienas: Eleonora, Ariadne
LatviaLatvija

Vilks: nodarbināto skaits aug straujāk, nekā prognozēts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Andris Vilks

Andris Vilks

Līdz ar ekonomikas izaugsmi situācija darba tirgū turpina uzlaboties un nodarbināto skaits aug straujāk nekā tika prognozēts, tā jaunākos Centrālās statistikas pārvaldes datus komentē finanšu ministrs Andris Vilks.

Šī gada otrajā ceturksnī nodarbināto iedzīvotāju skaits ir palielinājies līdz 966,5 tūkstošiem. Tas ir 2,4% pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un 3,3% pieaugums salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni. Ja strādājošo skaita pieaugumu pret iepriekšējo ceturksni lielā mērā noteikusi tradicionāli augstāka nodarbinātība vasaras sezonā, tad kāpums pret pagājušā gada otro ceturksni jau atspoguļo ekonomiskās aktivitātes pieaugumu un pēdējos ceturkšņos vērojamo IKP izaugsmi, uzsver ministrs.

Vienlaikus ar strādājošo skaita pieaugumu pēdējā laikā notikušas arī būtiskas izmaiņas nodarbinātības struktūrā, kad salīdzinājumā ar treknajiem gadiem krasi samazinājies būvniecībā strādājošo skaits, atbrīvojot resursus citām nozarēm, tostarp apstrādes rūpniecībai, kas iepriekš smagi cieta no darbaspēka trūkuma, atzīst Vilks.

Šā gada pirmajā ceturksnī būvniecībā strādāja par 62,5 tūkstošiem jeb gandrīz 50% mazāk cilvēku 2008. gada pirmajā ceturksnī, jūtami samazinājies arī valsts pārvaldē un aizsardzībā nodarbināto skaits – gandrīz par 30% trīs gadu laikā. Savukārt tādās nozarēs kā lauksaimniecība un izglītība nodarbināto skaits pieaug, pēdējā gada laikā lēnām palielinās arī apstrādes rūpniecībā strādājošo skaits, nodrošinot pašreizējo rūpniecības kāpumu galvenokārt uz produktivitātes pieauguma rēķina.

Līdz ar pēdējo gadu izmaiņām Latvijas nodarbinātības struktūra ir nedaudz pietuvojusies Eiropas Savienības kopējiem rādītājiem. Būvniecībā strādājošo īpatsvars, kas iepriekš būtiski pārsniedza ES vidējo līmeni, tagad jau ir aptuveni tāds pats kā citās ES valstīs. Salīdzinoši liels iedzīvotāju skaits Latvijā ir nodarbināts transporta sektorā, kas arī saprotams, ņemot vērā tranzītam izdevīgo Latvijas ģeogrāfisko situāciju, uzsver finanšu ministrs.

Palielinoties nodarbināto iedzīvotāju skaitam, darba meklētāju īpatsvars otrajā ceturksnī ir samazinājies līdz 16,2% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem un pēdējos ceturkšņos vairs nav augstākais starp Baltijas valstīm. Tāpat Latvija šajā rādītājā ir atkāpusies no agrākajām līderpozīcijām Eiropas Savienībā, kur to pārliecinoši nomainījusi Spānija.

Vienlaikus ar visnotaļ pozitīvajiem otrā ceturkšņa datiem par strādājošo skaita pieaugumu un bezdarba līmeņa sarukumu darba tirgū joprojām saglabājas arī satraucoši un nepatīkami signāli. Viens ir tas, ka kopējais strādājošo skaits Latvijā pašlaik ir tikai aptuveni 2000. gada līmenī, ko noteikusi gan pārdzīvotā ekonomiskā krīze, kas bija smagākā starp ES valstīm, gan pastāvīgais ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita samazinājums demogrāfisko procesu un pieaugošās emigrācijas dēļ, teic Vilks.

Savukārt bažas par pastāvošo strukturālo bezdarbu rada pastāvīgais ilgstošo bezdarbnieku skaita pieaugums, kad cilvēku skaits, kuri nav varējuši atrast darbu ilgāk par gadu salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni palielinājies par 7,5 tūkstošiem. Nodarbinātības Valsts aģentūras dati liecina, ka ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars jūnija beigās sasniedzis 42,8% no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem, bet 2009. gada sākumā tas bija tikai 8,2%. Par pastāvošām problēmām liecina arī izglītoto bezdarbnieku īpatsvara pieaugums – ja 2008. gada vidū ar augstāko izglītību bija tikai aptuveni 6% no visiem ilgstošajiem bezdarbniekiem, tad 2010. gada jūnijā šis skaitlis jau pārsniedza 10 procentus.

Tomēr kopumā otrā ceturkšņa nodarbinātības dati apstiprina Latvijas izvēlētās ekonomiskās politikas pareizību, jo izmaksu samazināšanas rezultātā Latvijas ražotāju konkurētspēja ir augusi, un ražošanas un eksporta attīstību papildus veicinājusi arī labvēlīgā situācija ārējos tirgos. Tas ir izraisījis pozitīvas izmaiņas arī darba tirgū, tomēr situācija joprojām ne tuvu nav stabila, to apdraud arī pašreizējie satricinājumi finanšu tirgos un pasaules ekonomiskās izaugsmes vājināšanās, tāpēc Latvijai ir konsekventi jāturpina īstenot iesāktais ekonomiskais kurss. Jebkāda nestabilitāte šobrīd draud gan ar ārvalstu investoru uzticības vājināšanos, gan vietējās konjunktūras pasliktināšanos, kas neizbēgami izraisītu negatīvas izmaiņas arī darba tirgū un visu iedzīvotāju labklājībā, tā ministrs.


Pievienot komentāru

  1. Mark Manteufel teica:

    Vasara,lauku darbi.
    Taisnība,bet ar pagaidu efektu.

    +1 0 -1 0

Kučinskis sniegs ikgadējo ziņojumu par valdības paveikto un iecerēto darbību

Saeimā ceturtdien, 22.februārī, deputātus uzrunās Ministru prezidents Māris Kučinskis, kurš parlamentam sniegs ikgadējo ziņojumu par valdības paveikto un iecerēto darbību.

1. maršruta tramvajs veiks regulārus braucienus gar Centrāltirgu

Marta sākumā tiks veiktas izmaiņas vairākos Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutos un kustības sarakstos. Izmaiņas tiek veiktas pamatojoties uz veiktajiem pasažieru plūsmas mērījumiem, kā arī iedzīvotāju priekšlikumiem un pilnsabiedrības Rīgas mikroautobusu satiksme ierosinājumiem, informē Rīgas satiksme.

FKTK aicinājusi Latvijas Banku izsniegt vēl vienu ārkārtas aizdevumu ABLV Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija ir aicinājusi Latvijas Banku izsniegt vēl vienu ārkārtas aizdevumu ABLV.

Augstākā tiesa atstāj spēkā KP lēmumu sodīt Liepājas autobusu parku

Augstākā tiesa lēma atstāt spēkā Konkurences padomes 2014.gadā pieņemto lēmumu sodīt AS Liepājas autobusu parks par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Uzņēmumam valsts budžetā ir jāiemaksā tam piemērotais naudas sods 129 369 eiro apmērā, vēsta padomē.

Pērn reģistrēts vēsturiski zemākais noziegumu skaits valstī

Pagājušajā gadā reģistrēts vēsturiski zemākais noziegumu skaits valstī, prokuratūras gada pārskata sanāksmē pastāstījis ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Cilvēki, kas palikuši bez pajumtes, var uzturēties bezmaksas naktsmītnēs

Janvārī naktspatversmes pakalpojumus, vidēji dienā izmantoja 677 cilvēki, kas salīdzinoši ir par 43 personām jeb 7% mazāk nekā iepriekšējā gada janvārī. Februāra sākumā naktspatversmēs vidēji dienā uzturējās 699 cilvēki, bet 20.februārī 720 cilvēki, vēsta Rīgas domē.

Kontroliere: E-veselības ieviešanā vērojama absolūti neefektīva projektu vadība

Latvijā ar e-veselības sistēmas ieviešanu nav veicies «absolūti neefektīvas»projektu vadības dēļ, tāpat projektam bijusi nepietiekama uzraudzība no Veselības ministrijas puses, Saeimas komisiju kopsēdē teic valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

LDDK: Valsts un valdības prioritāte ir meklēt problēmu cēloņus un risinājumus, nevis vainīgos

Latvijas Darba devēju konfederāciju satrauc pašreizējie notikumi un to iespējamā negatīvā ietekme uz tālāku stabilu valsts ekonomisko attīstību. LDDK uzskata, ka finanšu situācijas stabilizēšanai vitāli nepieciešama koordinēta atbildīgo institūciju rīcība un vald­ības līmeņa risku vadības sistēmas ieviešana.

Alus ražošanas apjoms pērn Latvijā pieaudzis par 11%

Pagājušajā gadā Latvijā kopumā saražoti 72,06 miljoni litru alus, kas ir par 11% vairāk nekā 2016.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Vucāns: ES institūcijām ciešāk jāsadarbojas strukturālo reformu ieviešanā

Saeima un Latvija kopumā piekrīt Eiropas Komisijas Gadskārtējā izaugsmes pārskatā publicētajām prioritātēm, taču vēlamies daudz noteiktāku un intensīvāku EK darbu kopīgas investīciju politikas, strukturālo reformu un atbildīgas fiskālās politikas ieviešanā, teic Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns,

Uzņēmumā: Brexit dēļ palielinās risks lidojumu masveida atcelšanai

Pēc aptuveni gada Lielbritānija būs izstājusies no Eiropas Savienības, taču joprojām nav skaidrības par to, kā gaidāmais Brexit ietekmēs avionozari un pasažierus, vēsta lidojumu kompensāciju pieprasījumu uzņēmums Skycop. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā janvārī pieauga par 0,9%

Šī gada janvārī salīdzinājumā ar 2017.gada decembri ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā pieauga par 0,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vējonis uzskata, ka finanšu sistēma Latvijā ir stabila. Tikmēr Kučinskis par radušos situāciju plāno informēt Eiropadomē

«Finanšu sistēma Latvijā ir stabila un nav pamats satraukties par banku sistēmas nestabilitāti. «Bankas darbojas un turpinās darboties normālā režīmā,»  uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Robežsargi pieķer divus vīriešus dīzeļdegvielas nelikumīgā pārvietošanā

Krāslavas stacijas tuvumā izņemti 220 litri valstī nelikumīgi ievestas dīzeļdegvielas, savukārt Daugavpils novadā Križu ciema apkaimē aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemti vēl 150 litri kontrabandas dīzeļdegvielas, vēsta robežsardzē.

Rīgas reģionā vīrietis apkrāpis vismaz 42 iedzīvotājus; policija aicina atsaukties

Valsts policijas iecirkņos saņemta informācija no desmitiem cietušo personu par kādu vīrieti, kurš pēdējo četru gadu laikā piedāvājis dažāda veida celtniecības un remontdarbus, saņēmis par tiem priekšapmaksu, taču darbus tā arī nav veicis. Policija aicina atsaukties arī citus iespējamos cietušos.

Ar ES fondu augstākās izglītības institūcijās varēs uzlabot studiju programmu saturu

Augstskolām un koledžām ir iespēja ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu uzlabot pārvaldību un pilnveidot studiju programmu saturu - Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir izsludinājusi atklātu projektu iesniegumu atlasi. Šim mērķim kopumā pieejamais ESF finansējums ir vairāk nekā 15,8 miljonu eiro.

No vardarbības ģimenē cietušie aicināti saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas

Ņemot vērā lielo iedzīvotāju interesi, šī gada 22.februārī turpināsies akcija Pajautā juristam, kuras ietvaros juristi sniegs bezmaksas konsultācijas no vardarbības ģimenē cietušajiem, vēsta biedrības Skalbes direktore Zane Avotiņa.

Pērn Korupcijas uztveres indekss Latvijā nav būtiski uzlabojies

Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā 2017.gadā Latvijas pozīcijas nav būtiski uzlabojušās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma saka biedrības Sabiedrība par atklātību Delna direktora pienākumu izpildītāja Liene Gātere.

LM: Pilotprojekts mājokļu nodrošināšanai bēgļiem turpināsies līdz pat gada beigām

Pilotprojektu mājokļu nodrošināšanai ģimenēm, kurām piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss, plānots turpināt vēl līdz šī gada beigām, vēsta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Kļaviņš pēc kļūšanas par liepājnieku saņem piecreiz lielāku transporta kompensāciju

Saeimas deputāts, savulaik ilggadējais Rīgas pašvaldības darbinieks Askolds Kļaviņš īsi pēc kļūšanas par parlamentārieti ir mainījis savu deklarēto dzīvesvietu no galvaspilsētas uz Liepāju, kas ļāvis piecas līdz sešas reizes palielināt saņemto transporta izdevumu kompensāciju.

Pērn lielākais pieprasījums no Latvijas pārvadātāju puses bijis pēc Krievijas atļaujām

Saskaņā ar pērnā gada beigu datiem Latvijā ar kravu vai pasažieru komercpārvadājumiem nodarbojas 4 741 licencēts autopārvadātāju uzņēmums, kas ir par 3% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu 2016.gadā, norāda SIA Autotransporta direkcija.

Parādniekiem apķīlātās kustamās mantas turpmāk izsolīs internetā

Apķīlāto kustamo mantu turpmāk tirgos izsolē elektroniskajā vidē, to paredz izmaiņas Civilprocesa likumā, ko galīgajam lasījumam parlamentā atbalstījusi Saeimas Juridiskā komisija.

Aizdomās par «vergu» vervēšanu darbam Lielbritānijā aiztur Latvijas valstspiederīgos

Starptautiskā operācijā, kuras ietvaros vienlaikus veiktas vairākas kratīšanas gan Latvijā, gan Lielbritānijā, aizdomās par cilvēku tirdzniecības organizēšanu darbam Lielbritānijā aizturētas kopā piecas personas - divi vīrieši un trīs sievietes.

Apsaimniekotājs: Iedzīvotāji vieglprātīgi pret elementārām ugunsdrošības prasībām

Uz dzīvokļu īpašniekiem attiecas trīs būtiskākie darbi - iespējama tvaika nosūcēju pārslēgšana un ventilācijas pārbūve, ja nosūcēju var pievienot tikai dabīgās ventilācijas šahtai, dūmu detektora pieslēgšana, kā arī elektroinstalācijas un kontaktu pārbaude, uzsver eksperti.

Lielākais sals līdz -32 grādiem pēc Celsija gaidāms nākamnedēļ

Šīs nedēļas otrā puse Latvijā būs auksta, bet vēl lielāks sals gaidāms nākamajā nedēļā, liecina jaunākās laika prognozes. Nākamnedēļ ienāks vēl lielāks aukstums no Krievijas. Saskaņā ar pašreizējo prognozi gaisa temperatūra vietām Vidzemē un Latgalē pazemināsies līdz pat -32 grādiem pēc Celsija. 

Jaunākie komentāri