bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 25.03.2018 | Vārda dienas: Māra, Marita, Mārīte
LatviaLatvija

Latvijā vīrieši no vēža mirst arvien biežāk; mūžs par desmit gadiem īsāks nekā Eiropā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU«Lai veicinātu valsts attīstību un konkurētspēju, Latvijai ir steidzami jāuzlabo vīriešu veselības rādītāji un jāsamazina vīriešu mirstība, kas mūsu valstī ir ievērojami augstāka nekā sievietēm,» šādu secinājumu nāk klajā Veselības ekonomikas asociācija.

«Motivācija parūpēties par sevi, savu veselību Latvijas vīriešiem joprojām ir ļoti zema, īpaši vidējai un vecākajai paaudzei. Vīrieši neiet pie ārsta, izvairās laicīgi risināt veselības problēmas un sekas tam ir bēdīgas. Vīrieši Latvijā dzīvo desmit gadus mazāk nekā Rietumeiropas valstīs, vairāk nekā 100 tūkstošiem sieviešu Latvijā nav dzīvesbiedra, daudziem bērniem nav tēva, bet valsts zaudē darbaspēku un potenciālos ienākumus,» jaunākajā Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas izdevumā Veselības Ekonomists, saka Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis.

Mūžs par desmit gadiem īsāks nekā Eiropā

Kaut gan vīriešu īpatsvars Latvijā piedzimstot ir lielāks — no kopējā jaundzimušo skaita 52,1%, bet sieviešu ir 47,9%, dzīves gaitā šī proporcija krasi mainās un vīriešu īpatsvars kopumā sabiedrībā sarūk līdz 45,9%, bet sievietēm — pieaug līdz 54,1%, liecina Centrālās Statistikas pārvaldes dati.

Jundzimušo vidējais paredzamais mūža ilgums Latvijas vīriešiem ir ievērojami zemāks par ES vidējo rādītāju (Latvijā — 72,9, ES — 77,8), kamēr sievietēm tas ir par septiņiem gadiem garāks (Latvijā — 80,1, ES — 83,3). Arī jaundzimušajiem paredzamais veselīgas dzīves gadu skaits vīriešiem ir ievērojami mazāks, salīdzinot ar paredzamo mūža ilgumu. Tas nozīmē, ka cilvēks lielu mūža daļu nodzīvo ar slimībām un/vai invaliditāti (vīriešiem Latvijā — 51,7, ES — 61,1; sievietēm Latvijā — 54,2, ES — 61.7).

Analizējot Latvijas vīriešu mirstības cēloņus, pirmo vietu ar vairāk nekā 50% gadījumu jau daudzus gadus stabili ieņem sirds un asinsvadu slimības, taču šajā jomā pēdējos gados vērojami uzlabojumi — mazinās gan saslimstība, gan mirstība, BNN skaidro Veselības ekonomikas asociācijā.

No vēža mirst arvien biežāk

Sliktāka situācija ir ar otru izplatītāko mirstības iemeslu — ļaundabīgajiem audzējiem, no kuriem mirstībai ir tendence pieaugt. Turklāt vīriešu mirstība ar vēzi kopumā ir augstāka nekā sievietēm. Katram trešajam vīrietim, kurš Latvijā saskaras ar kādu onkoloģisku saslimšanu, tiek atklāta uroģenitāla onkoloģiskā slimība — tie ir priekšdziedzera, nieru, urīnpūšļa, sēklinieku vai dzimumlocekļa audzēji, uzsver medicīnas pārstāvji.

«Tas skaidri apliecina, ka vīriešu onkoloģijai valsts politikas līmenī ir jāpievērš īpaša uzmanība, gan sakārtojot un pilnveidojot aprūpes sistēmu, gan atvēlot papildu finasējumu mūsdienīgām ārstniecības metodēm, diagnostikai un medikamentiem. Šāda īpaša pieeja vīriešu onkoloģiskajām saslimšanām ļaus uzlabot ārstēšanas efektivitāti un panākt vīriešu mirstības samazinājumu gan darbaspējīgā vecumā, gan pensijas gados,» komentē Lietuvietis.

Prostatas vēzis līderos

No ļaundabīgajiem audzējiem, kas Latvijā visvairāk apdraud vīriešus, pirmajā vietā pēdējos gados ierindojas prostatas vēzis. Tas ik gadu tiek atklāts vairāk nekā 1 000 pacientiem.

Tendences liecina, ka prostatas vēzis arvien biežāk skar gados jaunus vīriešus, tai skaitā 33% vīriešu darbspējīgā vecumā līdz 65 gadiem. Pēdējos gados sabiedrības izglītošanas kampaņas nesušas augļus un pieaug laicīgi noteikto diagnožu skaits, taču vienlaikus aug arī nāves gadījumu skaits. Tā kā prostatas vēzim sākuma stadijā bieži nemēdz būt simptomu, tas attīstās ļoti lēni, un 2/3 konstatēto prostatas vēžu gadījumi tiek atklāti jau ielaistās stadijās. Būtiski, ka vīriešu dzīves vidējais ilgums pasaulē un arī Latvijā pamazām pieaug, līdz ar to paredzams, ka arī Latvijā atklāto prostatas vēža gadījumu skaits nākotnē palielināsies, stāsta Lietuvietis.

Ref:224.000.103.1344


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Rimšēvičs pret Latviju. Sabrukušie tilti. Čaulas kompāniju aizliegšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Noraidījums; Pārdomas.

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.