bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 23.05.2018 | Vārda dienas: Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Zemes stundā uzsāks simtiem videi draudzīgu iniciatīvu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Publicitātes foto

Pasaules Dabas Fonds sestdien, 29.martā, jau astoto gadu atzīmē Zemes stundu un aicina vairākus simtus miljonu cilvēku pievērst uzmanību ar vides aizsardzību saistītiem jautājumiem visā pasaulē.

Zemes stundas 2014 centrālais notikums Latvijā ir Latvijas Universitātes jauktā kora Juventus un Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga Pavasara nakts koncertu Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Koncerta sākums plkst. 19:30.

Šogad, 2014.gadā, kustības darbības loks paplašinās kā digitāli, tā fiziski – Zemes stunda tiks svinēta no Amazones līdz Arktikai un no Taiti līdz Tanzānijai, īstenojot vērienīgu kampaņu, lai pievērstu uzmanību milzīgam darbam, kas ieguldīts planētas ilgtspējas veicināšanā.

«Zemes stunda ir vairāk nekā tikai aicinājums izslēgt apgaismes objektus. Tā ir iespēja atšķirīgiem cilvēkiem dažādās valstīs visu gadu kopīgiem spēkiem parādīt, ko iespējams darīt, lai aizsargātu šo planētu,» skaidro Endijs Ridlijs (Andy Ridley), Zemes stundas vadītājs un viens no tās izveidotājiem.

Pagājušajā gadā vairāki tūkstoši Argentīnas iedzīvotāju iesniedza lūgumu pieņemt likumprojektu, kas paredz aizsargāt jūras teritoriju, kuras platība ir 28 reizes lielāka par Ņujorku. WWF Ugandā sāka cīņu, lai ierobežotu 6 000 hektāru lielas platības atmežošanu katru mēnesi, veidojot pirmo «Zemes stundas mežu». 2012.gadā Krievijas iedzīvotāji iesniedza lūgumu pieņemt izmaiņas normatīvajos aktos, lai nepieļautu naftas piesārņojumu jūrā, un pašlaik cenšas aizsargāt mežu, kas ir divreiz lielāks par Francijas teritoriju. Minētie Zemes stundas veiksmes stāsti apliecina, ka šī kustība ir kļuvusi par pasaules līmeņa sadarbības projektu un apliecinājumu tam, ko varam panākt šīs planētas labā.

«Zemes stunda ir īpaša, jo tā dod iespēju cilvēkiem uzņemties iniciatīvu un izmantot savas iespējas, lai panāktu izmaiņas. Šī kustība iedvesmo gan kopīgus, gan individuālus pasākumus, un Zemes stundā var piedalīties ikviens,» norāda Ridlijs.

Papildu simboliskai apgaismes objektu izslēgšanai, Zemes stunda arī turpmāk palīdzēs mobilizēt cilvēkus visā pasaulē un izmantot šo kustību kā platformu, lai veidotu vēl nebijušus, iedvesmojošus digitālus un fiziskus risinājumus, un pasākumus planētas ilgtspējai. Turpmāk tekstā ir minēti daži piemēri no visas pasaules, lai raksturotu šī darba mērogu:

Līdz šim spēcīgākā vētra, kas radīja zemes nogruvumus, laupīja vairākus tūkstošus cilvēku dzīvību un vairāki desmiti ciematu un pilsētu Filipīnās tika izpostītas. Viesuļvētras Haijan dēļ 146 000 zvejnieku zaudēja savas laivas, kas viņiem bija vienīgais veids, kā nodrošināt savu ģimeni. WWF Filipīnās palīdz veidot stikla šķiedras laivas, mācot zvejniekiem būvēt laivas un nodrošināties pret klimata pārmaiņu radīto ietekmi.

Zemes stunda pirmo reizi pirms astoņiem gadiem notika Austrālijā, kur šogad cilvēki no visas pasaules paudīs atbalstu un palīdzēs aizsargāt vienu no nozīmīgākajiem dabas brīnumiem – Lielo Barjerrifu. Šo unikālo rifu apdraud klimata pārmaiņas un nesen apstiprināts valdības lēmums būvēt milzīgu akmeņogļu un gāzes transporta ostu, dēļ kuras jūras gultne tiks bagarēta un vairāki miljoni tonnu zemes un akmeņu tiks izgāzta Piejūras parkā (Marine Park).

Zemes stundas laikā Somijas iedzīvotāji paudīs atbalstu Arktikas reģionam, kuru klimata pārmaiņas iespaido vairāk nekā jebkuru citu vietu pasaulē. Dalībnieki aicinās valstī attīstīt atjaunojamās enerģijas ieguvi, lai būtu iespējams glābt apdraudētus dzīvniekus, piemēram, polārlāčus, kuru izdzīvošana ir atkarīga no ledus un sniega un kuri zaudē savas mājas klimata pārmaiņu dēļ.

Pasaules Dabas Fonds Nepālā aicinās pasaules iedzīvotājus palīdzēt uzlabot Himalaju nogāzēs (Terai Arc) dzīvojošo bērnu dzīvi – dodot viņiem iespēju katru dienu doties uz skolu, nevis kā līdz šim ik pārdienas kopā ar vecākiem doties mežā pēc malkas. Projektā «Liesma saukta par cerību» (Flame Called Hope) paredzēts izveidot biogāzes ražotni, kas  uzlabotu kalnos dzīvojošo sadzīves apstākļus.

Turpinot iedvesmot jauno paaudzi, WWF Indijā veselu gadu īstenos izglītojošu kampaņu 15 000 skolās. Skolas tiks rosinātas iesaistīties Zemes stundā un ikdienā pāriet uz efektīvākām, enerģiju taupošākām praksēm. Skola, kurai tas izdosies vislabāk, tiks titulēta par «Zemes stundas skolu čempionu».

Ugandā WWF apgādās kopienu, kura dzīvo pie «Zemes stundas meža», ar enerģiju taupošām krāsnīm un solārajām lampām, lai pārliecinātos, ka iedzīvotāji kļūst par jaunā, iestādītā meža sargiem arī tālākā nākotnē. Tas palīdzēs izbeigt mežu izciršanu šajā unikālajā un vērtīgajā vietā.

Šogad, kad visa pasaule izslēgs gaismas Zemes stundā, WWF Kolumbijā «ieslēgs» Amazones Lietus mežus (sauklis – LightsOFF, AmazON!). Zināmi kā «zemes plaušas», Amazones meži strauji izzūd, dēļ derīgo izrakteņu iegūšanas un lauksaimniecības; tas noved pie sugu izmiršanas un piesārņojuma. Šis projekts Kolumbijā ļauj ikvienam ieguldīt līdzekļus lielākajā ekosistēmā – gaisa, ūdens un dzīvības radītājā uz planētas Zeme.

Argentīnieši izslēgs gaismas likumdošanas izmaiņu atbalstam – lai ūdens sildītāju aizdedžu sistēmas aizvietotu ar efektīvu elektrisko sistēmu, lai novērstu pasīvo gāzes patēriņu, kas vienlīdzīgs ar 800 000 mājsaimniecību apgādi gadā visā valstī.

Krievijā Zemes stundas laikā aicina aizsargāt izzūdošo Amūras Leopardu, kas ir viena no visapdraudētākajām sugām pasaulē. Cilvēki tiek aicināti atbalstīt WWF-Krievija, lai palīdzētu saglabāt piecas apdraudētākās dzīvnieku sugas, kuras apdzīvo šo reģionu.

Akustiskie koncerti, riteņbraukšanas maratoni, gājieni sveču gaismā, deju priekšnesumu zibakcijas un koku stādīšanas akcijas – šogad cilvēki no visas pasaule vienojas, lai kopā svinētu Zemes stundu 2014, ar mērķi pasargāt planētu.

Šogad mūzika ir viens no Zemes stunda lielākajiem iedvesmotājiem.  Jamaikā 5 000 cilvēki piedalīsies iespaidīgā regeja mūzikas akustiskajā koncertā, mūziķi koncerta laikā rokā turēs pārstrādājamu atkrituma gabaliņu – tādā veidā paužot atbalstu atkritumu poligonu samazināšanai.

Pasaules Dabas Fonds Beļģijā ir piesaistījis vairākas no valstī populārām mūzikas grupām, kas uzstāsies 40  Zemes stundas atbalstītājiem viņu mājās, ja tie savu bez-elektrības ballīti būs reģistrējuši internetā pirms 29.marta. Starp grupām ir, piemēram, Suarez, Hush Hush un Alek et les Japonaises.

WWF Francijā aicina iedzīvotājus sarīkot patiesu tvītu vētru, lai panāktu, ka valstu pārstāvji klimata pārmaiņu konferencē (COP21), kas 2015.gadā notiks Parīzē, beidzot paraksta starptautisku līgumu, kas visām valstīm pieprasa sākt rīkoties, lai samazinātu oglekļa dioksīda emisijas līdz 2020. gadam.

WWF Galapagu salās aicinās akcijas dalībniekus palīdzēt aizsargāt UNESCO Pasaules mantojumu — Galapagu salas —, parakstot elektronisku petīciju. Parakstu vākšana tiks sākta Zemes stundas laikā. Šīs petīcijas mērķis ir pakāpeniski samazināt un visbeidzot aizliegt plastmasas maisiņu, vienreizējās lietošanas glāžu un salmiņu lietošanu salās.

«Cilvēki, kuri iesaistās Zemes stundā ir īstena bāka cerībai, rādot, kas notiek, kad inovācija un aizrautība apvienojas, lai risinātu mūsdienu lielākās problēmas. Viņi atkal un atkal pierāda — ja jūs kaut kam ticat pietiekami stipri, varat sasniegt brīnumainas lietas! Šie stāsti nav nekas unikāls, tie notiek visā pasaulē,» uzsver Endijs Ridlijs, viens no Zemes stundas dibinātājiem.

Globālās kustības Zemes stunda mājvietā pašā Āzijas sirdī — Singapūrā — nesen tika nodibināta organizācija Earth Hour Blue, kas ir lielisks piemērs tam, kā modernās tehnoloģijas kādas idejas īstenošanā ļauj iesaistīties cilvēkiem no visas pasaules. Revolucionārā platforma jebkuram iedzīvotājam no jebkuras valsts ļauj paust savu nostāju vai ziedot līdzekļus, lai iesaistītos kādā sevis izvēlētā projektā, mudinot dalībniekus izmantot savus iecīnītākos sociālos tīklus, lai iesaistītos kolektīvās finansēšanas un kolektīvā potenciāla izmantošanas projektos.

Kā jaunpienācējs kolektīvās finansēšanas pulkā organizācija Earth Hour Blue kopā ar WWF ir aizsākusi projektus Austrālijā, Indonēzijā, Singapūrā, Ķīnā, Nepālā, Indijā, Krievijā, Ugandā, Dienvidāfrikā, Madagaskarā, Kanādā un Kolumbijā, šie projekti šobrīd noris Crowdonomic kolektīvās finansēšanas platformā (www.earthhour.org).

Sagaidāms, ka plašākā dalība Earth Hour Blue aktivitātēs būs vērojama „tumšo stundu” laikā, kad simtiem miljonu cilvēku tiks aicināti darīt ko vairāk un ilgāk nekā tikai stundu, piemēram, pēc gaismas ieslēgšanas atbalstot kādu no kolektīvās finansēšanas projektiem vai iesaistoties kolektīvā potenciāla izmantošanas kampaņās.

«Šogad mēs sākam lēnām, aptuveni ar 20 projektiem, bet pēc nākamās sestdienas pasākuma mūsu mērķis ir ievērojami paplašināt darbību. Projekti ir izvēlēti, vadoties pēc to mērogojamības — pat ja netiek iegūta vēlamā ziedojumu summa, arī neliela daļa saziedotā palīdzēs īstenot noteikto mērķi,» norāda Ridlijs.

Šogad, kad miljoniem cilvēku noraudzīsies izdziestošās gaismās visā pasaulē, akcijā piedalīsies šādi pazīstami objekti: debesskrāpis Empire State Building, Tauera tilts Londonā, Svētā Pāvila katedrāle, Edinburgas pils, Brandenburgas vārti, Eifeļa tornis, Kremlis un Sarkanais laukums Maskavā, Eiropu un Āziju savienojošais Bosfora tilts, pasaules augstākā celtne Burj Khalifa, viesnīca Marina Bay Sands Singapūrā un vēl daudzi citi.

Ref:103.000.103.6001


Pievienot komentāru

No jūlija OIK fiksētā daļa elektroenerģijas lietotājiem saruks par 27,8%

No 1.jūlija obligātās iepirkumu komponentes fiksētā daļa visiem elektroenerģijas lietotājiem saruks par 27,8%, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Turcijā strauji pazeminās nacionālās valūtas vērtība

Turcijas nacionālā valūta lira nedēļas pirmajās dienās zaudējusi piecus procentus no tās vērtības pret Amerikas Savienoto Valstu dolāru. Politiskajā jomā Turcijā spēkā ir ārkārtas stāvoklis, un jūnijā gaidāmas ārkārtas parlamenta un prezidenta vēlēšanas.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā aprīlī palielinājies par 0,6%

Ražotāju cenu līmenis 2018.gada aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijas rūpniecībā palielinājies par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 1%, savukārt eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,3%.

Gadu pirms Eiropas vēlēšanām par tās ieguvumiem pārliecināti 70% iedzīvotāju

Valsts dalība Eiropas Savienībā ir «laba lieta» – atbilstoši jaunākā Eiropas Parlamenta Eirobarometra pētījuma rezultātiem Latvijā tā uzskata 52% iedzīvotāju.

Igaunijas prezidente apmeklē Ukrainas austrumus, kur pastiprinājusies karadarbība

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida (Kersti Kaljulaid) devusies oficiālā vizītē uz Ukrainu, kur iecerētas tikšanās ar augstākajām ukraiņu amatpersonām un arī joprojām kara plosītā Donbasa reģiona apmeklējums.

Rosina arī privātajās augstskolās un koledžās noteikt aizliegumu studijām krievu valodā

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina privātajām augstskolām un koledžām piemērot valsts augstskolām jau noteiktos ierobežojumus saistībā ar pienākumu studiju programmas īstenot latviešu valodā vai kādā no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām, kas nozīmētu aizliegumu studiju programmas īstenot krievu valodā.

Lauksaimnieki pieteikušies platību maksājumiem: saņemti 57 176 iesniegumi

Līdz šā gada 22.maijam Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā saņemti 57 176 iesniegumus platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām. Platību maksājumiem vēl var pieteikties līdz 15.jūnijam, bet šajā gadījumā atbalstu samazina 1% apmērā par katru nokavēto darbadienu.

Tallinā populārāki kļūst diennakts lielveikali

Tallinā pieprasījumu pēc diennakts pārtikas veikaliem ievērojis Somijas lielveikalu tīkls Prisma, kam Igaunijas galvaspilsētā drīzumā būšot trīs mazumtirdzniecības vietas, kuras strādās cauru diennakti un septiņas dienas nedēļā.

Ašeradens: KP un SPRK apvienošana ir īstenojama; tas jāpaveic nākamajai valdībai

Konkurences padomes un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apvienošana ir īstenojama un tas jāpaveic nākamajai valdībai, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Pieaug to uzņēmumu skaits, kuru darbinieki šķiro atkritumus

Noslēgusies AS Latvijas Zaļais punkts, biroja preču tirgotāja SIA Officeday Latvia un SIA Fazer Latvija kopīgā bateriju vākšanas kampaņa. Kampaņas astoņos mēnešos vairāk nekā 100 uzņēmumu savāca 1 104 kg izlietoto bateriju.

AS Augstsprieguma tīkls šogad attīstībā ieguldīs 89,05 miljonu eiro

Latvijas Pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls šogad attīstībā ieguldīs 89,05 miljonus eiro, no kuriem 29,8 miljoni ir Eiropas Savienības līdzfinansējums.

ASV atteiksies no banku kontroles noteikumiem, kas ieviesti dižķibeles laikā

Amerikas Savienotajam Valstīm tiecoties mīkstināt banku paškontroles un uzraudzības noteikumus, kas tika ieviesti globālās finanšu krīzes iespaidā, ASV Kongress atbalstījis stingro prasību mīkstināšanu.

Biržu indeksi krītas ASV un pieaug Eiropā, naftas cenas sarūk Ņujorkā un kāpj Londonā

ASV biržu indeksi otrdien, 22.maijā, kritušies, reaģējot uz ASV prezidenta Donalda Trampa piezīmēm par tirdzniecību un ģeopolitiku.

Valsts kontrole: Valstī beidzot ir jāsakārto izdienas pensiju sistēma

Latvijā beidzot ir jāsakārto sensitīvā izdienas pensiju sistēma, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta Panorāma teic valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Izglītības komisija virza likumprojektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien, 22.maijā, lēmusi konceptuāli atbalstīt un virzīt izskatīšanai Saeimā jaunu likumprojektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam, ziņo Saeimas Preses dienests.

Cukerbergs EP atvainojas par Facebook lomu Cambridge Analytica skandālā

Facebook izpilddirektors Marks Cukerbergs Eiropas Parlamentā ir atvainojies par sociālā tīkla lomu lietotāju datu vākšanas skandālā ap uzņēmumu Cambridge Analytica un par atļaušanu sociālajā tīklā izplatīt viltus ziņas.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā plāno likt iestādīt jaunus

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, konceptuāli lēma Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Efektivizēs strīdu izskatīšanu maksātnespējas procesā

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti otrdien, 22.maijā, galīgajam lasījumam parlamentā atbalstījuši grozījumus Maksātnespējas likumā un saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Grozījumi paredz efektivizēt esošo kārtību un strīdus par tiesībām kreditoru prasījumu atzīšanas procesā izskatīt paātrinātā un vienkāršotā civilprocesā.

Aizsardzības komisija konceptuāli atbalsta grozījumus Nacionālās drošības likumā

Lai pilnveidotu tiesisko regulējumu valsts aizsardzības jomā, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija otrdien, 22.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Nacionālās drošības likumā. Likumprojektā definēti visaptverošas valsts aizsardzības pamatprincipi, kā arī precizēti gadījumi, kad Ministru kabinets ir tiesīgs pieņemt lēmumu par zemessargu un rezerves karavīru mobilizāciju. 

Sola stratēģiju mediķu iztrūkuma «aizpildīšanai» līdz ar pagarinātā normālā darba laika atcelšanu

Tiek veidota skaidra stratēģija, kā līdz ar Satversmes tiesas sprieduma izpildi nozarē aizpildīt cilvēkresursu iztrūkumu, pēc tikšanās ar slimnīcu pārstāvjiem  norāda veselības ministre Anda Čakša.

DP: Esot brīvībā, Lindermans var kavēt izmeklēšanu lietā pret viņu

Drošības policija uzskata, ka aizdomās par nacionālā naida izraisīšanu un par masu nekārtību organizēšanu turētais prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans, atrodoties brīvībā, var kavēt pirmstiesas izmeklēšanu.

Ārvalstu klientu noguldījumu īpatsvars Latvijā līdz gada beigām var sarukt līdz 19%

Šā gada beigās ārvalstu klientu noguldījumu īpatsvars Latvijā varētu samazināties līdz 24%, bet, ja Latvijā neatgriezīsies patlaban iesaldētie ABLV Bank ārvalstu noguldījumi, tad līdz 19%,  Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē prognozē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes locekle, Regulējošo prasību un statistikas departamenta direktore Ludmila Vojevoda.

Ventspils brīvostas prasības pret Kālija parku izskatīšanu atliek līdz novembrim

Kurzemes rajona tiesa Ventspilī otrdien, 22.maijā, līdz 12.novembrim atlika tiesas sēdi, kurā plānots skatīt Ventspils brīvostas pārvaldes prasību lauzt ar AS Kālija parks noslēgtos zemes un piestātņu nomas līgumus, informē tiesā.

Pagarina satiksmes ierobežojumus Matīsa ielā

Saistībā ar tramvaju sliežu ceļa rekonstrukcijas darbiem no 24.maija līdz 30.maijam tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme Matīsa ielā, 50 m garā posmā no Brīvības ielas.

Latvijas PrivatBank auditētie zaudējumi pērn – 6,533 miljoni eiro; revidenta atzinums ar iebildi

Latvijas PrivatBank pagājušajā gadā strādāja ar auditētajiem zaudējumiem 6,533 miljonu eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš, liecina bankas publiskotais gada pārskats. Savukārt PrivatBank grupas zaudējumi bija 5,378 miljoni eiro pretstatā peļņai 2016.gadā.

Jaunākie komentāri