bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 25.04.2018 | Vārda dienas: Līksma, Bārbala
LatviaLatvija

Ziemassvētku lampiņas Ušakovam svarīgākas nekā rīdzinieku labklājība, tā Strīķe

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

«Rīgas mērs Nils Ušakovs pārsvarā pievēršas «spīdīgām greznumlietām» un kapitālsabiedrību iepirkumiem, kuros naudas plūsma grūti kontrolējama. Tā piemēram, uzņēmumam Rīgas Gaisma Ušakovs piešķir no budžeta pārpalikušos 200 000 eiro, lai iegādātos papildu Ziemassvētku rotājumus. Tikmēr Rīgā kopumā ir ap 50 kilometru neizgaismotu ielu. Tas parāda, ka mērs koncentrējas uz «krāšņām lietām» nevis uz to, lai uzlabotu Rīgas iedzīvotāju ikdienas dzīvi,» BNN intervijā uzsver Rīgas domes opozīcijas un Jaunās konservatīvās partijas deputāte, bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece Juta Strīķe.

«Komitejā, kur cilvēkiem nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Amerika»

Strīķe Rīgas domē ir trīs komitejās – Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā; Mājokļu un vides komitejā, kā arī Satiksmes un transporta lietu komitejā, kuras kontrolē ir Rīgas domes Satiksmes departaments.

Pēc politiķes paustā, tieši Satiksmes departamentā apgrozās vislielākā naudas plūsma, kas bezrūpīgi un nemitīgi tiek palielināta un kas, pēc viņas domām, ir absurds. «Redziet, komitejās, kur apgrozās vislielākās naudas summas, ir arī Rīgas mērs. Savukārt Mājokļu un vides komitejā, kur cilvēkiem ir nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Andra Amerika, līdz ar to arī naudas nav, lai risinātu sociālas problēmas.»

Kā piemēru deputāte min to, ka Rīgā pēc pašvaldību dzīvokļiem rindās stāv aptuveni 340 bāreņi, kuri bērnu namos vairs nevar dzīvot, jo ir sasnieguši pilngadību. Uz dzīvokli Rīgā gaida 210 daudzbērnu ģimenes. Trīsdesmit septiņās ģimenēs, kas gaida savu mājokli, aug bērns ar invaliditāti. Tikmēr rindā, kur piesaka avāriju stāvoklī esošās mājas, stāv ap 330 iedzīvotāju. «Šie skaitļi nav tik lieli, lai Rīgas pašvaldība nespēto šo cilvēkiem vitālu problēmu atrisināt. Izvirzot šo jautājumu par prioritāti, to nākamgad lielā mērā jau varētu novērst, kā arī panākt, lai nākotnē strauji mazinātos rindas pēc pašvaldību dzīvokļiem. Tomēr tas netiek darīts.»

«Tur, kur Ušakovam «acis deg», par to viņš kvēli iestāsies, tomēr šajos projektos lielākoties naudas summas ir absurdi lielas. Piemēram, Satiksmes departamenta plāns ieviest teju deviņus miljonus eiro vērtu autostāvvietu sistēmu un mobilo lietotni, kas autovadītājiem palīdzēs atrast tuvāko tukšo vietu, kur novietot auto. Absurdi ir arī tas, ka Rīgas domē tiek izmaksātas teju pusmiljonu eiro prēmijas par «labi izremontētām ielām»,» turpina Strīķe.

Politiķes prāt, šāda netaisnība prioritāšu jomā, visticamāk, sakņojas tajā, ka, palielinot pabalstus iedzīvotājiem vai izremontējot pašvaldībā esošos dzīvokļus, ir grūti veikt koruptīvas darbības. «Izcelt neko nevar,» ironiski bilst Strīķe.  

Vēl viena problēma, ko Jaunā konservatīvā partija ir saskatījusi, – Rīgā tiek apsildīti dzīvokļi, kuros neviens nedzīvo, jo tie nav izremontēti. «Nauda tiek maksāta par neko, dzīvokļi bojājas no tā, ka tur neviens nedzīvo. Tomēr, kad sākam šo problēmu skaidrot koalīcijas deputātiem, viņi pievēršas saviem telefoniem un spaida podziņas, izliekoties, ka neko nedzird – viņiem tas ir dziļi vienaldzīgi un neinteresanti.»

«Konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā»

Strīķe BNN atzīst, ka īpašas atšķirības, strādājot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un tagad kā deputātei, nejūt, jo abās jomās darba specifika balstās uz lielas informācijas bāzes  – dokumentu izpētes.

Deputāte atzīmē, ka iepriekš dokumentus par Rīgas pašvaldību bija redzējusi citā rakursā – noziedzīgā. «Līdz ar to es zinu, kādus lēmumus, kurš deputāts, kura komisija Rīgas domē pieņēmusi.»

Neizpratni deputātei rada tas, ka Rīgas domē strādā cilvēki, pret kuriem par korupcijas pazīmēm bijusi vērsta apsūdzība krimināllietā. Pēc viņas teiktā, šiem apsūdzētajiem ir bijuši mantkārīgi nolūki, par ko informēts arī Rīgas mērs. «Es ļoti daudzus uzvārdus atpazīstu, kas ir ne tikai deputāti, bet arī ierēdņi. Man rodas jautājums – ko viņi vēl te dara?» atzīmē Strīķe, piebilstot, ka tie, kas bija pratināti KNAB laikos, skaidri apzinās, ka deputāte ir informēta par viņu «nedarbiem» savas Rīgas domes karjeras laikā.

«Tas man tikai stiprina pārliecību, ka konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā. Gluži otrādi, skaidri redzu, ka, ja kāds ir bijis kratīts, aizturēts, notiesāts, vai apsūdzēts, tad tas būs lojāls saviem darba devējiem un nesāks ziņot KNAB. Tā ir tāda pozīcija, garantija, ka tas ir «savējais»», tupina Strīķe.

 «Shēma – tev nav obligāti jāmaksā kukulis, tu vari nodarbināt fiktīvi»

Viena no tēmām, kam BNN vērsis uzmanību, ir vairāku amatu apvienošana. Proti, Latvijā, īpaši pašvaldībās, dažādos amatos strādā vieni un tie paši cilvēki. Tikmēr vairāku amatu apvienošana sevī var slēpt fiktīvu nodarbinātību, kas pašvaldību gadījumos var nozīmēt, ka alga prettiesiski un nepamatoti tiek saņemta no iedzīvotāju nodokļu naudas.

Arī Strīķe apstiprina, ka, apvienojot amatus, tik tiešām, var pastāvēt fiktīva nodarbinātība. Un fiktīva nodarbinātība, pēc bijušās KNAB darbinieces teiktā, jau ir noziegums. «Ja tev valsts vai pašvaldība maksā naudu par to, ka tu neko nedari, tad faktiski tu zodz,» uzsver Strīķe.

Tāpat viņa uzsver, ka zem amatu apvienošanas bieži slēpjas teju vai shēma – «kukulis tev nav jāmaksā, tu viņus vari nodarbināt fiktīvi».  Turklāt pierādīt, ka tas ir fiktīvs amats, ir grūtāk nekā vainot kukuļa ņemšanā. «Šādās situācijās gan ir jāatceras, ka tā arī ir valsts apzagšana, un par to ir paredzēta kriminālatbildība. Tiesībsargājošām iestādēm būtu vairāk tam jāpievērš uzmanība, nekā tās to dara pašlaik.»

Pēc Strīķes domām, ja šādas situācijas notiek pašvaldībās, tad no mēru puses tā ir lojalitātes izrādīšana noziedzībai, kā arī konkrētu cilvēku turēšana «īsā pavadā». «Neklausīsi mani – nebūs labi atalgots papildus darbs – nebūs tūkstošiem eiro mērāmi ienākumi» Un pašvaldībās tā ir ļoti nopietna problēma, jo nauda tiek maksāta no iedzīvotāju nodokļiem  –  tu paņem rīdzinieku naudu un tad ar «dāsnu dvēseli» dali, it kā tā būtu tavējā,» sarunā ar BNN uzsver Strīķe.


Pievienot komentāru

 1. Inese teica:

  Uz priekšu !Ar runāšanu un žēlošanos ir par maz.Dariet,atklājiet,nupat ir liela opozīcija.Gads līdz vēlēšanām.Tas Amerika ciniskais smaids visos raidījumos.Ja gribat pastāvēt,tad darbojaties,ar rakstiem vien ir par maz,

  +1 0 -1 0

 2. es no Purvciema teica:

  Redziet ušakovs pērk lampiņas,spīguļos,bet mums jābrien pa dubļiem un neapgaismotām ielām.Kā piemēram ejot no Minskas pa Madonas ielu,nogriežoties uz Staiceles ielu pa kreisi ir 2ivas laternas,nu jau mēneši 2ivi nedeg neviena,ja nāk mājās tai vietā slapjā laikā ir dubļi,peļķes un ir pilnīga tumsa.Mūsu rajonā nav ne egles,ne rotājumu un uz Madonas ielas krājās suņu mēsli,jo nav neviena urna kur tos izmest.

  +1 0 -1 0

 3. arnolds teica:

  Vai tad lampinu daudzums nav proporcionals labklajibai. Atbrauks arzemnieki- lampinu nav- tatad nabagi te dzivo.

  +1 0 -1 0

 4. Guntars Gercāns teica:

  Aptuveni 0,30€ no katra rīdzinieka. No zīdainīša, no pensionāra. Arī Vecmīlgrāvī un Bolderājā. Liekas, šis atkal kārtējais gadījums, kad jebkurš uzņēmējs šāda apjoma iepirkumam būtu iekļāvies mazākā summā. Bet Rīgas mēram interesē, lai šim pasākumam tuvu esošie kolēģi būtu “apmierināti”. Un visai Domītei labs prāts. Priecīgus Ziemassvētkus !

  +1 0 -1 0

Slovākijā nominē jaunu iekšlietu ministru, gatavojas mainīt policijas priekšnieku

Slovākijā, kur turpinās žurnālista Jāna Kuceka slepkavības izmeklēšana, pēc otrā iekšlietu ministra atkāpšanās šogad, valdošā partija amatam nominējusi savu pārstāvi. Opozīcijas acīs šāds solis nevairo cerības uz neatkarīgu slepkavības izmeklēšanu, kas metusi ēnu arī valstī valdošo polistko eliti.

Virza iniciatīvu par pabalstu pensionāru atraitņiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 24.aprīlī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus pensiju likumā, kas paredz ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem.

Aizturēts iespējamais bijušās prokurores Birutas Lozes slepkava

Valsts policija atradusi iepriekš meklēšanā izsludināto bijušo totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas prokurori Birutu Lozi mirušu ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ir aizturēts 1967.gadā dzimis vīrietis, kuram tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu, informē VP.

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada IKP pieauguma prognozi

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi, vienlaikus samazinot IKP pieauguma prognozi Lietuvai, liecina jaunākais bankas ekonomikas apskats.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī – otrs mazākais valsts parāda kritums ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada bijis otrs mazākais vispārējā valdības parāda kritums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Eiropas Savienībā, liecina otrdien publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

No jūlija OIK saruks līdz 22,68 eiro par megavatstundu

Elektroenerģijas kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība no šā gada 1.jūlija saruks no 25,79 eiro par megavatstundu līdz 22,68 eiro par megavatstundu, lēmusi valdība.

Mūrniece Tallinā: Jāstiprina ES un NATO sadarbība drošībā un aizsardzībā

Cieša Eiropas Savienības un NATO sadarbība aizsardzības jomā ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, īpaši kiberdrošības un hibrīddraudu jomā. To otrdien, 24.aprīlī, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ES dalībvalstu parlamentu spīkeru sanāksmē Tallinā, sakot vienu no programmatiskajām uzrunām sesijā par ES drošību un aizsardzību.

Ar likumprojektu stiprinās konkrētākas transfertcenu dokumentācijas prasības

Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām ar mērķi uzlabot transfertcenu dokumentācijas tiesisko regulējumu. Likumprojektā ietvertās transfertcenu dokumentācijas prasības būs konkrētākas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajām.

Ukrainā pastiprinās karadarbība, ievainoti karavīri

Donbasa karā, kas jau piekto gadu nerimst Ukrainas austrumu Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Krievijas hibrīdspēki nedēļas pirmajās dienās jau veikuši 44 uzbrukumus un ievainojuši piecus ukraiņu karavīrus. Tā ziņo Ukrainas bruņotie spēki, tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija klusē par jaunākajiem notikumiem frontē.

Martā pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem audzis par 53%

Martā bija vērojama īpaši liela interese par hipotekārajiem kredītiem ar valsts garantiju. Pagājušajā mēnesī gandrīz katrs otrais aizdevuma pieteikums mājokļa iegādei ir ar Altum garantiju. Īpaši lielu interesi izrāda ģimenes ar bērniem, vēsta banka Citadele.

Valsts meža dienests atgādina: Meža ugunsnedrošais laikposms sākas 27.aprīlī

Meža ugunsnedrošā laikposma sākums visā valsts teritorijā šogad tiek noteikts ar 27.aprīli. Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem līdz ar šī laikposma iestāšanos ir jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana mežā, vēsta Valsts meža dienests.

Aprīļa vidū Latvijā elektroenerģijas cenas samazinājušās par 2%

Laikā no 16. līdz 22.aprīlim, Latvijā novērots elektroenerģijas cenu samazinājums par nepilniem 2% līdz 39,51 eiro par megavatstundu, liecina energokompānijas AS Latvenergo apkopotā informācija.

Somijas cietumos ieslodzītie radikalizējas gan islāma, gan labējā ekstrēmisma virzienā

Somijā, lai nepieļautu iespējamus teroraktus, tiesībsargājošās iestādes pēta likumpārkāpēju radikalizēšanos cietumu vidē. Kādā pētījumā identificēti vairāk nekā simts ieslodzīto, kuri simpatizē vardarbīgam ekstrēmismam saistībā vai nu ar vardarbīgu islāma interpretāciju, vai ar galēji labējiem uzskatiem.

No e-pārvaldes atpakaļceļa nav, tā SVF vadītājai skaidro Igaunijas prezidente

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida tikusies ar Starptautiskā Valūtas fonda rīkotājdirektori Kristīni Lagardu, kurai izklāstījusi Igaunijas sasniegto elektronisko pakalpojumu un pārvaldības jomā.

Vairums uzņēmumu un iestāžu joprojām nav gatavi datu aizsardzības regulai

Vairums uzņēmumu un iestāžu Latvijā joprojām nav gatavi Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai, kura stāsies spēkā jau 25.maijā, norāda auditorkompānijas KPMG juriste un sertificēta datu aizsardzības speciāliste Sanita Pētersone.

Somijā neturpinās minimālo ienākumu programmu bezdarbniekiem

Eiropā unikālo Somijas minimālo mēneša ienākumu programmu bezdarbniekiem Ziemeļvalstī nolemts neturpināt, jo Somijas valdība pieņēmusi lēmumu izmēģināt citus veidus, kā reformēt Somijas sociālā nodrošinājuma sistēmu.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 46 likumpārkāpējus

Pirmdien, 23.aprīlī Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 46 likumpārkāpējus, vēsta robežsardzē.

Ušakovs uz simtgades pasākumiem uzaicinājis arī Maskavas un Sanktpēterburgas mērus

Rīgas mērs Nils Ušakovs uzaicinājis apmeklēt Rīgu un piedalīties kādā no Latvijas simtgadei veltītajiem pasākumiem 56 pilsētu vadītājus, tostarp Maskavas un Sanktpēterburgas mērus, apstiprina mēra preses sekretāre Laila Ivāna.

Norvēģija ir ieinteresēta attīstīt plašāku sadarbību ar Latviju tūrisma jomā

«Latvija novērtē veiksmīgo reģionālo un ekonomisko sadarbību ar Norvēģiju, turklāt mūsu valstīm ir kopīgas vērtības un mērķi – attīstīt Baltijas un Ziemeļvalstis kā pārtikušu un drošu Eiropas reģionu ilgtermiņā,» tiekoties ar Norvēģijas tirdzniecības, rūpniecības un zivsaimniecības valsts sekretāru Roju Angelvīku uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Toronto Kanādā traģisks uzbrukums gājējiem

Kanādas pilsētā Toronto kāds vīrietis triecies ar transportlīdzekli virsū gājējiem, tā nonāvējot 10 cilvēkus un nodarot miesas bojājumus vēl 15 cilvēkiem.

Biržu indeksi ASV lielākoties krīt, bet Eiropā – pieaug

ASV biržu indeksi pirmdien, 23.aprīlī, lielākoties kritušies, ko noteica ASV obligāciju ienesīguma pieaugums, kas savukārt nostiprināja dolāra kursu pret citām vadošajām valūtām.

Kariņš: Jaunā Vienotība varētu būt valdībā kopā ar partijām, kurām ir līdzīgi mērķi

Pēc Saeimas vēlēšanām veidojot valdību, Jaunā Vienotība sadarbosies ar tām partijām, kuras būs gatavas strādāt apvienības noteikto mērķu sasniegšanai,  norāda Jaunās Vienotības līderis, Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Armēnijā negaidīti atkāpjas premjerministrs Sargsjans

Armēnijā pēc ilgstošiem masu protestiem no premjerministra amata pirmdien, 23.aprīlī, negaidīti atkāpies eksprezidents Seržs Sargsjans.

Reirs: Labojumi pensiju likumā palīdzēs atraitņos palikušajiem

Tiks izskatīti grozījumi likumā Par valsts pensijām, kurā viens no būtiskajiem punktiem ir noteikt tiesības miruša pensijas saņēmēja laulātajam 12 mēnešus saņemt pabalstu 50% apmērā no mirušā laulātā pensijas pašreizējā vienreizējo pabalstu divu pensiju apmērā.

LKS piketā Gapoņenko atbalstam pulcējušies aptuveni 30 cilvēki

Latvijas Krievu savienības rīkotajā piketā pirmdien, 23.aprīlī, pie Drošības policijas ēkas, pieprasot atbrīvot apcietināto nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko, pulcējušies aptuveni 30 protestētāji.