bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 24.01.2018 | Vārda dienas: Krišs, Eglons, Ksenija
LatviaLatvija

Ziemassvētku lampiņas Ušakovam svarīgākas nekā rīdzinieku labklājība, tā Strīķe

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

«Rīgas mērs Nils Ušakovs pārsvarā pievēršas «spīdīgām greznumlietām» un kapitālsabiedrību iepirkumiem, kuros naudas plūsma grūti kontrolējama. Tā piemēram, uzņēmumam Rīgas Gaisma Ušakovs piešķir no budžeta pārpalikušos 200 000 eiro, lai iegādātos papildu Ziemassvētku rotājumus. Tikmēr Rīgā kopumā ir ap 50 kilometru neizgaismotu ielu. Tas parāda, ka mērs koncentrējas uz «krāšņām lietām» nevis uz to, lai uzlabotu Rīgas iedzīvotāju ikdienas dzīvi,» BNN intervijā uzsver Rīgas domes opozīcijas un Jaunās konservatīvās partijas deputāte, bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece Juta Strīķe.

«Komitejā, kur cilvēkiem nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Amerika»

Strīķe Rīgas domē ir trīs komitejās – Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā; Mājokļu un vides komitejā, kā arī Satiksmes un transporta lietu komitejā, kuras kontrolē ir Rīgas domes Satiksmes departaments.

Pēc politiķes paustā, tieši Satiksmes departamentā apgrozās vislielākā naudas plūsma, kas bezrūpīgi un nemitīgi tiek palielināta un kas, pēc viņas domām, ir absurds. «Redziet, komitejās, kur apgrozās vislielākās naudas summas, ir arī Rīgas mērs. Savukārt Mājokļu un vides komitejā, kur cilvēkiem ir nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Andra Amerika, līdz ar to arī naudas nav, lai risinātu sociālas problēmas.»

Kā piemēru deputāte min to, ka Rīgā pēc pašvaldību dzīvokļiem rindās stāv aptuveni 340 bāreņi, kuri bērnu namos vairs nevar dzīvot, jo ir sasnieguši pilngadību. Uz dzīvokli Rīgā gaida 210 daudzbērnu ģimenes. Trīsdesmit septiņās ģimenēs, kas gaida savu mājokli, aug bērns ar invaliditāti. Tikmēr rindā, kur piesaka avāriju stāvoklī esošās mājas, stāv ap 330 iedzīvotāju. «Šie skaitļi nav tik lieli, lai Rīgas pašvaldība nespēto šo cilvēkiem vitālu problēmu atrisināt. Izvirzot šo jautājumu par prioritāti, to nākamgad lielā mērā jau varētu novērst, kā arī panākt, lai nākotnē strauji mazinātos rindas pēc pašvaldību dzīvokļiem. Tomēr tas netiek darīts.»

«Tur, kur Ušakovam «acis deg», par to viņš kvēli iestāsies, tomēr šajos projektos lielākoties naudas summas ir absurdi lielas. Piemēram, Satiksmes departamenta plāns ieviest teju deviņus miljonus eiro vērtu autostāvvietu sistēmu un mobilo lietotni, kas autovadītājiem palīdzēs atrast tuvāko tukšo vietu, kur novietot auto. Absurdi ir arī tas, ka Rīgas domē tiek izmaksātas teju pusmiljonu eiro prēmijas par «labi izremontētām ielām»,» turpina Strīķe.

Politiķes prāt, šāda netaisnība prioritāšu jomā, visticamāk, sakņojas tajā, ka, palielinot pabalstus iedzīvotājiem vai izremontējot pašvaldībā esošos dzīvokļus, ir grūti veikt koruptīvas darbības. «Izcelt neko nevar,» ironiski bilst Strīķe.  

Vēl viena problēma, ko Jaunā konservatīvā partija ir saskatījusi, – Rīgā tiek apsildīti dzīvokļi, kuros neviens nedzīvo, jo tie nav izremontēti. «Nauda tiek maksāta par neko, dzīvokļi bojājas no tā, ka tur neviens nedzīvo. Tomēr, kad sākam šo problēmu skaidrot koalīcijas deputātiem, viņi pievēršas saviem telefoniem un spaida podziņas, izliekoties, ka neko nedzird – viņiem tas ir dziļi vienaldzīgi un neinteresanti.»

«Konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā»

Strīķe BNN atzīst, ka īpašas atšķirības, strādājot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un tagad kā deputātei, nejūt, jo abās jomās darba specifika balstās uz lielas informācijas bāzes  – dokumentu izpētes.

Deputāte atzīmē, ka iepriekš dokumentus par Rīgas pašvaldību bija redzējusi citā rakursā – noziedzīgā. «Līdz ar to es zinu, kādus lēmumus, kurš deputāts, kura komisija Rīgas domē pieņēmusi.»

Neizpratni deputātei rada tas, ka Rīgas domē strādā cilvēki, pret kuriem par korupcijas pazīmēm bijusi vērsta apsūdzība krimināllietā. Pēc viņas teiktā, šiem apsūdzētajiem ir bijuši mantkārīgi nolūki, par ko informēts arī Rīgas mērs. «Es ļoti daudzus uzvārdus atpazīstu, kas ir ne tikai deputāti, bet arī ierēdņi. Man rodas jautājums – ko viņi vēl te dara?» atzīmē Strīķe, piebilstot, ka tie, kas bija pratināti KNAB laikos, skaidri apzinās, ka deputāte ir informēta par viņu «nedarbiem» savas Rīgas domes karjeras laikā.

«Tas man tikai stiprina pārliecību, ka konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā. Gluži otrādi, skaidri redzu, ka, ja kāds ir bijis kratīts, aizturēts, notiesāts, vai apsūdzēts, tad tas būs lojāls saviem darba devējiem un nesāks ziņot KNAB. Tā ir tāda pozīcija, garantija, ka tas ir «savējais»», tupina Strīķe.

 «Shēma – tev nav obligāti jāmaksā kukulis, tu vari nodarbināt fiktīvi»

Viena no tēmām, kam BNN vērsis uzmanību, ir vairāku amatu apvienošana. Proti, Latvijā, īpaši pašvaldībās, dažādos amatos strādā vieni un tie paši cilvēki. Tikmēr vairāku amatu apvienošana sevī var slēpt fiktīvu nodarbinātību, kas pašvaldību gadījumos var nozīmēt, ka alga prettiesiski un nepamatoti tiek saņemta no iedzīvotāju nodokļu naudas.

Arī Strīķe apstiprina, ka, apvienojot amatus, tik tiešām, var pastāvēt fiktīva nodarbinātība. Un fiktīva nodarbinātība, pēc bijušās KNAB darbinieces teiktā, jau ir noziegums. «Ja tev valsts vai pašvaldība maksā naudu par to, ka tu neko nedari, tad faktiski tu zodz,» uzsver Strīķe.

Tāpat viņa uzsver, ka zem amatu apvienošanas bieži slēpjas teju vai shēma – «kukulis tev nav jāmaksā, tu viņus vari nodarbināt fiktīvi».  Turklāt pierādīt, ka tas ir fiktīvs amats, ir grūtāk nekā vainot kukuļa ņemšanā. «Šādās situācijās gan ir jāatceras, ka tā arī ir valsts apzagšana, un par to ir paredzēta kriminālatbildība. Tiesībsargājošām iestādēm būtu vairāk tam jāpievērš uzmanība, nekā tās to dara pašlaik.»

Pēc Strīķes domām, ja šādas situācijas notiek pašvaldībās, tad no mēru puses tā ir lojalitātes izrādīšana noziedzībai, kā arī konkrētu cilvēku turēšana «īsā pavadā». «Neklausīsi mani – nebūs labi atalgots papildus darbs – nebūs tūkstošiem eiro mērāmi ienākumi» Un pašvaldībās tā ir ļoti nopietna problēma, jo nauda tiek maksāta no iedzīvotāju nodokļiem  –  tu paņem rīdzinieku naudu un tad ar «dāsnu dvēseli» dali, it kā tā būtu tavējā,» sarunā ar BNN uzsver Strīķe.


Pievienot komentāru

 1. Inese teica:

  Uz priekšu !Ar runāšanu un žēlošanos ir par maz.Dariet,atklājiet,nupat ir liela opozīcija.Gads līdz vēlēšanām.Tas Amerika ciniskais smaids visos raidījumos.Ja gribat pastāvēt,tad darbojaties,ar rakstiem vien ir par maz,

  +1 0 -1 0

 2. es no Purvciema teica:

  Redziet ušakovs pērk lampiņas,spīguļos,bet mums jābrien pa dubļiem un neapgaismotām ielām.Kā piemēram ejot no Minskas pa Madonas ielu,nogriežoties uz Staiceles ielu pa kreisi ir 2ivas laternas,nu jau mēneši 2ivi nedeg neviena,ja nāk mājās tai vietā slapjā laikā ir dubļi,peļķes un ir pilnīga tumsa.Mūsu rajonā nav ne egles,ne rotājumu un uz Madonas ielas krājās suņu mēsli,jo nav neviena urna kur tos izmest.

  +1 0 -1 0

 3. arnolds teica:

  Vai tad lampinu daudzums nav proporcionals labklajibai. Atbrauks arzemnieki- lampinu nav- tatad nabagi te dzivo.

  +1 0 -1 0

 4. Guntars Gercāns teica:

  Aptuveni 0,30€ no katra rīdzinieka. No zīdainīša, no pensionāra. Arī Vecmīlgrāvī un Bolderājā. Liekas, šis atkal kārtējais gadījums, kad jebkurš uzņēmējs šāda apjoma iepirkumam būtu iekļāvies mazākā summā. Bet Rīgas mēram interesē, lai šim pasākumam tuvu esošie kolēģi būtu “apmierināti”. Un visai Domītei labs prāts. Priecīgus Ziemassvētkus !

  +1 0 -1 0

Jaunas vēsmas 21.gadsimta bērnu izglītošanā – izstrādāta vai tikai laba ideja?

Līdz 2018.gada 1.februārim ikviens sabiedrības loceklis var ietekmēt to, ko un kādā veidā turpmāk mācīsies bērni un jaunieši skolās Latvijā. Tikmēr skolotāji jau pauž bažas saistībā ar jauno projektu: parādās jauni priekšmeti, bet kurš tos mācīs? Vai visi latviešu valodas un literatūras skolotāji ir spējīgi mācīt drāmu? Vai viņi drīkstēs to darīt, vai arī būs nepieciešams kāds īpašs apliecinājums, lai to drīkstētu darīt?

Vienkāršos traktortehnikas tiesību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 23.janvārī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Precīzāk noteiks Kanādas karavīru tiesības un pienākumus, uzturoties Latvijā

Lai turpinātu saņemt Kanādas sniegtās kolektīvās aizsardzības garantijas, Aizsardzības ministrija sagatavojusi memorandu, kurā detalizētāk būs noteiktas Kanādas bruņoto spēku un tiem piederošo personu tiesības un pienākumu apjoms, uzturoties Latvijā.

VM: Slimnīcām būs pieejams struktūrfondu finansējums attīstībai

Veselības ministrija izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu, kas paredzēs iespēju slimnīcām piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu savai attīstībai. No Eiropas Savienības fondu līdzekļiem tam paredzēti 15,8 miljoni eiro.

Denacionalizēto dzīvokļu īrnieku pārcelšanās pabalstiem vajadzīgi 7 milj. eiro

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja noteica, ka 2019.gadā dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstiem būtu nepieciešami septiņi miljoni eiro. Pēdējo reizi pārcelšanās pabalsti tika izmaksāti 2009.gadā, bet pēc tam valsts visus šos gadus pēc kārtas atteica līdzfinansējumu pabalsta izmaksai.

Fotoieskats Davosas forumā, kur Latviju pārstāvēs Reizniece-Ozola un Kučinskis

Ar moto «sašķeltā pasaulē veidot kopīgu nākotni» 23.janvārī Davosā Šveicē sācies gadskārtējais Pasaules Ekonomiskais forums, kur Latviju pārstāvēs finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un premjers Māris Kučinskis.

RB Rail: Galvenais šī gada fokuss būs Rail Baltica būvprojektēšana

Šogad tiks pabeigti darbi pie vispusīga konsolidētā tehniskā būvprojekta sagatavošanas visās trīs valstīs - apvienoti sākotnējie tehniskie risinājumi, lai attīstītu vienlaidu dzelzceļa koridoru. Šogad pilnībā tiks pabeigti būvprojektēšanas iepirkumi Igaunijā, kā arī daļēji - Latvijā un Lietuvā, informē RB Rail AS.

Aviokompānijām par pasažieru datu nesniegšanu varēs piemērot 5 100 eiro sodu

Valdība atbalstīja grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas aviokompānijām par pasažieru datu nesniegšanu vai nepilnīgu datu sniegšanu Drošības policijai paredz līdz 5 100 eiro sodu.

PVD aicina nelietot uztura bagātinātāju DNP Fatburner

Pārtikas un veterinārais dienests aicina neiegādāties un nelietot Krievijā ražotu uztura bagātinātāju DNP Fatburner, jo tā sastāvā ir toksiska ķīmiska viela - dinitrofenols, kas apdraud patērētāju veselību un dzīvību.

Mainīs pārsūdzēšanas kārtību atteikumam izsniegt speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu

Lai mainītu pārsūdzēšanas kārtību saistībā ar drošības iestāžu atteikumu izsniegt speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija noslēdza darbu pie grozījumiem likumā Par valsts noslēpumu.

Turpmāk slimnīcas dalīs piecos līmeņos; daļai slimnīcu līmeni paaugstina

Turpmāk slimnīcas Latvijā tiks iedalītas piecos līmeņos lēma valdība. Kā rezultātā Siguldā, Tukumā, Alūksnē un Preiļos slimnīcas līmenis paaugstināsies.

Ašeradens: Latvijas uzņēmējdarbības vide investoriem kļūst arvien pievilcīgāka

«Aizvadītā gadā īstenotie pasākumi uzņēmējdarbības vides uzlabošanai padarīs to pievilcīgāku gan pašmāju, gan ārvalstu investoriem, kā arī ievērojami atvieglos uzņēmēju darbu ikdienā,» uzskata Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Latvijas piena pārstrāde ir mazefektīva, tā Konkurences padome

Šobrīd piena tirgū konstatējams, ka svaigpiena iepirkuma cenas ietekmē daudzu vietējā un pasaules mēroga tirgus faktoru kopums. Turklāt nelabvēlīgām pieprasījuma un cenu izmaiņām ir tendence kļūt arvien biežākām.

Itālijas populārākā partija atmet eiro referenduma ieceri

Gatavojoties Itālijas parlamenta vēlēšanām, kas gaidāmas 4.martā, valstī populārākā partija Pieczvaigžņu kustība ir nākusi klajā ar savu politisko programmu, kur, par laimi vienotās valūtas atbalstītājiem, vairs nav minēts tās mērķis panākt, lai viena no vadošajām eirozonas ekonomiskām atteiktos no eiro.

Arktisko dīzeļdegvielu bez biodegvielas piejaukuma varēs tirgot tikai ziemas periodā

Ministru kabinets sēdē apstiprināja grozījumus MK 2000.gada 26.septembra noteikumos Par benzīna un dīzeļdegvielas atbilstības novērtēšanu, skaidri definējot laika periodu no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim, kurā dīzeļdegviela būs jātirgo ar biodegvielas piejaukumu. Šī norma stāsies spēkā 2018.gada aprīlī.

Civinity: Vajag stingrāku normatīvo regulējumu par ietvju tīrīšanu ziemā

Lai sniegotā laikā visas ietves patiešām būtu labi sakoptas, ir nepieciešama vienota izpratne par notīrītām ietvēm un lielāka sabiedrības iesaiste, uzskata apsaimniekošanas grupas Civinity vadītājs Latvijā Remigijs Valentinavičs. Viņš uzsver, ka iedzīvotājiem trūkst informācijas par to, kādi ir noteikumi par ietvju tīrīšanu, kam var sūdzēties par pārkāpumiem un kādi ir pašu iedzīvotāju pienākumi, lai netraucētu ielu tīrīšanu.

Fotoradari pastiprināti kontrolēs OCTA un tehniskās apskates derīguma termiņus

No 22.janvāra līdz 4.februārim Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, CSDD un Valsts policija, īstenos sociālu kampaņu. Kampaņas ietvaros paredzēts veikt plašu profilaktisko darbu, skaidrojot autovadītājiem, ka OCTA vai tehniskā apskate nav tikai formalitāte

10 gadu laikā studentu skaits krities par 35%

2017./2018. akadēmiskajā gadā studijās iesaistījušies 81,6 tūkstoši studentu, un gada laikā studējošo skaits ir samazinājies par 1,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati. Pēdējo desmit gadu laikā, samazinoties iedzīvotāju skaitam, studentu skaits ir sarucis par 43,8 tūkstošiem jeb 35%.

Valdība piekrīt 2019.gadā sākt pāreju uz mācībām latviešu valodā

Ministru kabinets piekrita no 2019.gada 1.septembra vispārējās izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Latvijas krājbankas administrators pērn atguvis 7,198 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators pagājušajā gadā atguvis kopumā 7,198 miljonus eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

NA deputāts: Nelielas valstis nevar atļauties viduvējību un dažādu mērogu tiesiskuma un korupcijas skandālus

«Dzīvojot demokrātiskā valstī, katram iedzīvotājam, kuram ir vēlēšanu tiesības, izaicinājums ir sekot politiskajiem procesiem un pamanīt, kurš politiskais spēks aiz kādām interesēm «stāv»,» intervijā ar BNN uzsver Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK Rīgas domes opozīcijas deputāts Jurģis Klotiņš.

Pērn ar zaudējumiem strādājis Igaunijas dzelzceļa kravu pārvadātājs

Igaunijas valsts dzelzceļa uzņēmums EVR Cargo 2017.gadu noslēdzis ar neto zaudējumiem 1,2 miljona eiro apmērā, taču zaudējumus samazināt palīdzējusi gada trešajā ceturksnī gūtā peļņa aptuveni miljona eiro apmērā.

Ierosina mainīt pārbaudes darbu organizēšanu skolās

Iesniegta iniciatīva par to, lai valsts un skolas pārbaudes darbi tiktu organizēti ar minimālu vienas dienas pārtraukumu starp diviem darbiem. Iniciatīvas autors uzskata, ka, ieviešot šādu likumu, tiks uzlaboti pārbaudes darbu rezultāti un samazināsies skolēnu slodze.

Latvija nodod pieredzi Uzbekistānai valsts civildienesta reformu jautājumos

Uzbekistāna ir viena no Latvijas prioritārajām valstīm attīstības sadarbības politikā. Ņemot vērā Uzbekistānā uzsāktās vērienīgās valsts pārvaldes reformas, Latvija ir gatava turpināt sniegt atbalstu un dalīties ar savu uzkrāto pieredzi, apliecina Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks Igors Apokins.

Igaunijā būvniecības izmaksu kāpumu visvairāk ietekmē darbaspēka izmaksas

Pērn Igaunijā sadārdzinājušies celtniecības darbi, jo būvniecības izmaksu indekss valstī, salīdzinot ar 2016.gada vidējo līmeni, audzis par 1,5%.