bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 23.03.2017 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna

Zinātnieki: pārāk aktīva sportošana var padarīt tevi resnu - lūk, kā tas iespējams!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Iespējams, ir dzirdēts par tā saucamo jojo diētas efektu, kas būtībā nozīmē nebeidzamu diētas ieturēšanu un svara pieaugumu. Eksperti brīdina, ka pastāv līdzīga tendence arī sportošanas jomā.

Viņi norāda, ka, ja strauji uzsāk trenēties un pēc pāris mēnešiem pārstāj, visu atlikušo gadu neko nedarot, tas drīzāk palīdz pieņemties svarā nekā to nomest.

Arī šogad daudzi ir uzsākuši sportot un stāv rindās pie trenažieriem, jo tā ir viņu Jaunā gada apņemšanās, taču nereti divas trešdaļas šo entuziastu pamet iesākto jau pēc trīs mēnešiem.

Tā nav tikai zemē nomesta nauda. Pētījumos ir pierādīts, ka pārāk strauja treniņu uzsākšana un pamešana var veicināt svara pieaugumu.

Tam ir diezgan vienkāršs zinātnisks pamatojums.

Viens no galvenajiem iemesliem ir tas, ka organisms šādi reaģē uz pēkšņu piepūli, piebremzējot ar kaloriju dedzināšanu un uzkrājot tauku rezerves.

Strauji uzsākot trenēties, nevis, piemēram, ieturot diētu, vielmaiņa pāriet tādā kā izdzīvošanas režīmā – pēc straujas fiziskās piepūles mēģinot saglabāt enerģiju.

Pagājušajā gadā ASV tika veikts pētījums par vairāk nekā 300 vīriešu un sieviešu fizisko aktivitāšu līmeni un ikdienā patērēto enerģiju vienas nedēļas ietvaros.

Pētnieki no Ņujorkas Universitātes noskaidroja, ka cilvēkiem, kuriem fizisko aktivitāšu līmenis bija augstāks par vidējo, papildus izdarītais nekādi neietekmēja sadedzināto kaloriju skaitu salīdzinājumā ar tiem, kuru fiziskā slodze bija mērena, piemēram, ejot pastaigās.

Viņu organismi pielāgojās intensīvākām aktivitātēm, palēninot kaloriju dedzināšanas procesu.

Mūsu organisms ne vien palēnina kaloriju dedzināšanu pēc pārāk lielas slodzes, bet arī uzkrāj enerģijas rezerves tauku veidā.

Pirms 10 gadiem šo procesu pirmo reizi aprakstīja Misūri Universitātes zinātnieki.  Viņi atklāja, ka intensīvas fiziskās aktivitātes trīs nedēļu garumā var izmainīt vielmaiņas darbību, ka rezultātā organisms veido enerģijai vajadzīgās tauku rezerves, kad vien rodas tāda iespēja.

Zinātnieki veica testus ar žurkām, kas tika pakļautas fizisko aktivitāšu režīmam, un dzīvnieku organismi bija vairāk nekā gatavi uzņemt papildus svaru, veidojot jaunas tauku šūnas – šo procesu sauc par adipocītu hiperplāziju jeb taukšūnu paplašināšanos.

Atsaucoties uz pētījuma rezultātu aprakstu žurnālā Journal of Applied Physiology, tā vietā, lai uzturētu labu fizisko formu, žurkām sāka palielināties vēdera apkārtmērs.

Tas nozīmē, ka tad, ja intensīvas fiziskās slodzes periodam seko bezdarbības periods – vai tā dēvētā «jojo» sportošana – tas var veicināt taukšūnu veidošanos, svara pieaugumu un aptaukošanos.

Tikmēr Lorensa Bērklija nacionālajā laboratorijā Kalifornijā biologi vairāk nekā septiņu gadu garumā pētīja 20 000 cilvēku fizisko aktivitāšu un svara pieauguma sakarības, un izrādījās, ka skrējēji, kuri strauji pārstāja trenēties, drīz pēc tam ievērojami pieņēmās svarā. Kad viņi turpināja regulāri trenēties tādā pašā līmenī, tad svars nepieauga. Līdzīgi rezultāti tika uzrādīti arī tiem cilvēkiem, kuri nodarbojās ar cīņas sporta veidiem un peldēšanu.

«Cena par treniņu pārtraukšanu ir augstāka nekā varētu šķist, un tas ir svarīgs faktors, runājot par aptaukošanās epidēmiju,» uzskata pētījuma autors, epidemiologs Pols Viljamss.

Tas nebūt nenozīmē, ka nevajadzētu uzsākt trenēties. Viņš skaidro, ka labas fiziskās formas uzturēšanai ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes visa gada garumā, gadu pēc gada, bet nevajadzētu izvēlēties neregulārus treniņu grafikus.

«Jojo» sportošanai pastāv arī citas negatīvās sekas. Pētījumu rezultāti liecina, ka cilvēki, kuri strauji uzsāk trenēties, biežāk sevi palutina ar neveselīgiem ēdieniem un dzērieniem.

Lielbritānijā tika veikta aptauja, kurā piedalījās 2 000 sporta zāles apmeklētāju. Puse no visiem dalībniekiem atzina, ka pagājušā gada laikā pēc treniņiem ir ēduši saldumus vai dzēruši alkoholu.

Lielākajā riska grupā ir tie cilvēki, kuri sporta zālē mēdz pārpūlēties.

Vēl kādā pētījumā, kurā piedalījās 32 mazkustīgi pieaugušie, tika noskaidrots, ka tie, kuri 30 minūtes trenējās ar 60% atdevi, divreiz biežāk pēc treniņa ēda taukainus ēdienus nekā tie, kuri trenējās ar 30% atdevi.

Čičesteras Universitātes fizisko aktivitāšu fizioloģijas profesors Marks Vilemss skaidro, ka cilvēki mēdz pārvērtēt treniņos sadedzināto kaloriju daudzumu.

«Saglabājot ilgstošu, bet mērenu fizisko aktivitāšu režīmu laika gaitā var sadedzināt vairāk kaloriju nekā uzņemt, un rezultātā samazinās svars,» viņš stāsta. «Tomēr cilvēki, kuri tikai nupat ir uzsākuši trenēties, mēdz sevi atalgot ar ēdienu, un tas var radīt pretēju efektu.»

Notingemas Universitātes profesors un konsultants sporta un fizisko aktivitāšu medicīnas jomā Marks Bats arī norāda, ka labāk būtu izvēlēties pastāvīgāku un ilgstošu treniņu programmu.

«Pastāvīgums ir ļoti svarīgs, un tas neattiecas tikai uz sporta zāles mēneša abonementa vai jauna treniņtērpa iegādi. Tās ir pusstundu ilgas, mērenas fiziskās aktivitātes katru dienu, piemēram, arī dārza darbi vai pastaiga. Ja visa gada garumā vairāk kustēsieties, tad gan jutīsieties, gan arī izskatīsieties labāk.»

Avots: dailymail.co.uk

zeltene_logo_v1


Pievienot komentāru

Ukraina vaino Krieviju «valsts terorismā» pēc uzbrukuma Voroņenkovam

Ukraina vainojusi Krieviju «valsts terorismā» pēc tam, kad Kijevā uz ielas nošauts bijušais Krievijas parlamentārietis Deniss Voroņenkovs.

Lietuvas pilsoņa 100 miljonu ASV dolāru izkrāpšanas shēmā izmantota arī Latvija

Amerikas Svienotās Valsts tiesībsargājošās iestādes izvirzījušas apsūdzības Lietuvas pilsonim par 100 miljonu ASV dolāru izkrāpšanu no divām ASV augsto tehnoloģiju kompānijām un izmānītā nauda plūdusi uz kontiem arī Latvijā.

Igauņu militārā transporta ražotājs sadarbojas ar norvēģiem un britiem

Igauņu militārā transporta ražotājs Milrem izveidojis kopīgu produkta prototipu ar norvēģu ieroču ražotāju Kongsberg un britu tālvadības sistēmu ražotāju Qinetiq North America.

Interneta lietotāji nespēj noteikt, vai interneta vietne ir legāla

Eiropas Savienības mēroga pētījumā lēsts, ka 97% no visiem ES pilsoņiem uzskata, ka gan izgudrotāji, gan radītāji un izpildmākslinieki var aizsargāt savas tiesības un saņemt atalgojumu par savu darbu, liecina ES Intelektuālā īpašuma birojs.

Iedzīvotāji pārliecināti - viņu auto nenozags; tomēr zādzību skaits Latvijā pieaug

Lielākā daļa auto īpašnieku uzskata, ka viņu automašīna ir drošībā un netiks nozagta, liecina apdrošināšanas kompānijas Balta veiktā aptauja. Savukārt Valsts policijas statistikas dati rāda – jauno automašīnu zādzību skaits šogad palielinājies 2,5 reizes.

Īri Brexit dēļ Latvijā apgūst robežas sargāšanu

Gatavojoties kaimiņvalsts Lielbritānijas aiziešanai no Eiropas Savienības, Īrijas nodokļu un muitas administrācija viesojās Latvijā, lai apgūtu robežas sargāšanu, informēja Valsts ieņēmumu dienests.

Turpmāk Veselības inspekcijai būs tiesības pieprasīt dzeramā ūdens paraugu

Turpmāk Veselības inspekcijai būs tiesības pieprasīt periodisku dzeramā ūdens paraugu (ēkas siltummezglā un ūdens paraugos kondicionēšanas sistēmā) analizēšanu un profilaktiskās dezinfekcijas veikšanu arī pēc noslēguma dezinfekcijas veikšanas, vēsta Veselības ministrija.

Kučinskis jauno Valsts kancelejas vadītāju cer atrast tuvāko divu nedēļu laikā

Ministru prezidents Māris Kučinskis jauno Valsts kancelejas vadītāju cer atrast tuvāko divu nedēļu laikā.

Latvijā darbu sākusi biznesa akseleratora InnoEnergy pārstāvniecība

Latvijā darbu uzsākusi starptautiskā biznesa akseleratora InnoEnergy pārstāvniecība, kuras uzdevums ir jaunu inovatīvu uzņēmumu un tehnoloģiju attīstītāju sagatavošana investīciju piesaistei InnoEnergy akseleratorā.

EK vēlas rast risinājumus, kā novērst cenu kāpumu elektroenerģijas lietotājiem

Svarīgi rast risinājumu, kā novērst cenu kāpumu elektroenerģijas lietotājiem un turpināt sniegt atbalstu aizsargātajiem lietotājiem, par prioritāti norāda Ekonomikas ministrija.

Zemi Latvijā neļaus iegādāties ES pilsoņiem, kuri patstāvīgi neuzturas Latvijā

Izmaiņas likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos paredz nosacījumu, ka zemi nedrīkst iegādāties citu Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstu, kā arī Šveices Konfederācijas pilsoņi, kuri pastāvīgi neuzturas Latvijā, Saeima pieņēma galīgajā lasījumā ceturtdien, 23.martā.

Latvijas Banka paaugstina inflācijas prognozi šim gadam līdz 2,7%

Latvijas Banka paaugstinājusi inflācijas prognozi šim gadam no 1,6% līdz 2,7%, vēsta Latvijas Bankas preses dienestā.

Meja: Londonas uzbrucējs bijis vietējais iedzīvotājs

Vīrietis, kurš Londonā sarīkoja traģisku terora aktu, bijis dzimis Lielbritānijā, tā pavēstījusi britu premjerministre Terēza Meja.

Visvairāk par atjaunojamo enerģiju zina vidzemnieki, bez vismazāk - kurzemnieki

Vislabāk informēti par atjaunojamajiem enerģijas resursiem un to izmantošanu ir vidzemnieki, bet vismazākās zināšanas šajā jautājumā ir Kurzemē dzīvojošajiem, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums, kas veltīts mājokļa un zaļo tehnoloģiju tēmai.

Augstākais vidējais atalgojums ir Rīgā - 936 eiro, zemākais Daugavpilī - 582 eiro

Atalgojuma līmenis Latvijā pagājušā gada laikā ir mēreni pieaudzis. Pētījuma rezultāti apliecina, ka 2016.gadā vidējā neto darba samaksa, ieskaitot prēmijas, kopumā palielinājusies par nepilniem 5%.

KP ļauj Lietuvas uzņēmumam iegūt izšķirošu ietekmi pār Latvijas uzņēmumiem

Konkurences padome atļāvusi divus savstarpēji saistītus darījumus koncerniem W.P.Carey un Kesko iegūt kopīgu izšķirošu ietekmi pār Lietuvas Baltic Retail Properties un netieši pār trim Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem - SIA K Prof, SIA Polo LS un SIA Daugavkrasts M.

Papildināts: Traģisks uzbrukums Londonas centrā

Četri cilvēki gājuši bojā un ne mazāk kā 40 ievainoti, vīrietim Londonā sarīkojot uzbrukumu civiliedzīvotājiem un policistam.

LM ir pret sociālā budžeta daļu novirzīšanu veselības aprūpei

Finanšu ministrijas ierosinājumus par noteiktas sociālā budžeta daļas 1% novirzīšanu veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai eksperti vērtē piesardzīgi, Labklājības ministrija ir pret šādu priekšlikumu.

Preventīvos nolūkos ļaunprātīgas mājaslapas varēs atslēgt uz laiku

Konceptuāli atbalstīts grozījumu Elektronisko sakaru likumā, lai pilnveidotu mājaslapu atslēgšanas kārtības regulējumu, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē.

Saeima piekrīt disciplināri sodīto tiesnešu vārdu publiskošanai

Publicējot informāciju par tiesnešiem uzliktajiem disciplinārsodiem, pie atbildības saukto personu vārdi un uzvārdi turpmāk netiks aizsegti, paredz Saeimā ceturtdien, 23.martā, pirmajā lasījumā atbalstītie grozījumi Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā.

Latvijas šautriņu metēji kvalificējas PDC pasaules kausam

Latvijas šautriņu metēji Madars Razma un Nauris Gleglu izcīnījuši tiesības pārstāvēt Latviju PDC pasaules kausā šautriņu mešanā, kurš no 1.jūnija līdz 4.jūnijam notiks Vācijas pilsētā Frankfurtē un kura kopējais balvu fonds būs 350 tūkstoši eiro.

Eksperti: Interneta lietotāji atver pat 30% krāpniecisko e-pasta vēstuļu

Kibernoziedznieki kļūst arvien viltīgāki, bet viņu sūtītās krāpnieciskās e-pasta vēstules arvien grūtāk atšķirt no parastā e-pasta - interneta lietotāji atver pat 30% krāpniecisko e-pasta vēstuļu, skaidro antivīrusu programmu izstrādātāji eScan.

Rinkēvičs: Latvija atbalsta Starptautiskās koalīcijas cīņu ar Daesh

«Starptautiskā koalīcija cīņai pret Daesh ir kļuvusi par ļoti piemērotu un efektīvu instrumentu, lai ievērojami samazinātu Daesh militārās, finansiālās, un rekrutēšanas spējas,» starptautiskās koalīcijas ārlietu ministru sanāksmē pauž Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Ukraina liedz Krievijas pārstāvei piedalīties «Eirovīzijā» Kijevā

Ukrainas drošībnieki noteikuši aizliegumu dziedātājai, kura uzvarējusi popmūzikas konkursa «Eirovīzija» Krievijas nacionālajā atlasē, ieceļot Ukrainas teritorijā. Lēmums liegt dziedātājai Jūlijai Samolovai ieceļot Ukrainā nākamos trīs gadus, nozīmē, ka Krievijas pārstāve nevarēs piedalīties dziesmu konkursa finālā, kas maijā notiks Kijevā

Saeima atbalsta ieceri par vienkāršotu reģistrāciju buru jahtām

Lai vienkāršotu reģistrācijas kārtību buru un sporta buru jahtām, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 22.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Jūras kodeksā nosakot, ka šos atpūtas kuģus turpmāk varēs reģistrēt arī bez īpašumtiesībām.