bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

Zinātnieki: pārāk aktīva sportošana var padarīt tevi resnu - lūk, kā tas iespējams!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Iespējams, ir dzirdēts par tā saucamo jojo diētas efektu, kas būtībā nozīmē nebeidzamu diētas ieturēšanu un svara pieaugumu. Eksperti brīdina, ka pastāv līdzīga tendence arī sportošanas jomā.

Viņi norāda, ka, ja strauji uzsāk trenēties un pēc pāris mēnešiem pārstāj, visu atlikušo gadu neko nedarot, tas drīzāk palīdz pieņemties svarā nekā to nomest.

Arī šogad daudzi ir uzsākuši sportot un stāv rindās pie trenažieriem, jo tā ir viņu Jaunā gada apņemšanās, taču nereti divas trešdaļas šo entuziastu pamet iesākto jau pēc trīs mēnešiem.

Tā nav tikai zemē nomesta nauda. Pētījumos ir pierādīts, ka pārāk strauja treniņu uzsākšana un pamešana var veicināt svara pieaugumu.

Tam ir diezgan vienkāršs zinātnisks pamatojums.

Viens no galvenajiem iemesliem ir tas, ka organisms šādi reaģē uz pēkšņu piepūli, piebremzējot ar kaloriju dedzināšanu un uzkrājot tauku rezerves.

Strauji uzsākot trenēties, nevis, piemēram, ieturot diētu, vielmaiņa pāriet tādā kā izdzīvošanas režīmā – pēc straujas fiziskās piepūles mēģinot saglabāt enerģiju.

Pagājušajā gadā ASV tika veikts pētījums par vairāk nekā 300 vīriešu un sieviešu fizisko aktivitāšu līmeni un ikdienā patērēto enerģiju vienas nedēļas ietvaros.

Pētnieki no Ņujorkas Universitātes noskaidroja, ka cilvēkiem, kuriem fizisko aktivitāšu līmenis bija augstāks par vidējo, papildus izdarītais nekādi neietekmēja sadedzināto kaloriju skaitu salīdzinājumā ar tiem, kuru fiziskā slodze bija mērena, piemēram, ejot pastaigās.

Viņu organismi pielāgojās intensīvākām aktivitātēm, palēninot kaloriju dedzināšanas procesu.

Mūsu organisms ne vien palēnina kaloriju dedzināšanu pēc pārāk lielas slodzes, bet arī uzkrāj enerģijas rezerves tauku veidā.

Pirms 10 gadiem šo procesu pirmo reizi aprakstīja Misūri Universitātes zinātnieki.  Viņi atklāja, ka intensīvas fiziskās aktivitātes trīs nedēļu garumā var izmainīt vielmaiņas darbību, ka rezultātā organisms veido enerģijai vajadzīgās tauku rezerves, kad vien rodas tāda iespēja.

Zinātnieki veica testus ar žurkām, kas tika pakļautas fizisko aktivitāšu režīmam, un dzīvnieku organismi bija vairāk nekā gatavi uzņemt papildus svaru, veidojot jaunas tauku šūnas – šo procesu sauc par adipocītu hiperplāziju jeb taukšūnu paplašināšanos.

Atsaucoties uz pētījuma rezultātu aprakstu žurnālā Journal of Applied Physiology, tā vietā, lai uzturētu labu fizisko formu, žurkām sāka palielināties vēdera apkārtmērs.

Tas nozīmē, ka tad, ja intensīvas fiziskās slodzes periodam seko bezdarbības periods – vai tā dēvētā «jojo» sportošana – tas var veicināt taukšūnu veidošanos, svara pieaugumu un aptaukošanos.

Tikmēr Lorensa Bērklija nacionālajā laboratorijā Kalifornijā biologi vairāk nekā septiņu gadu garumā pētīja 20 000 cilvēku fizisko aktivitāšu un svara pieauguma sakarības, un izrādījās, ka skrējēji, kuri strauji pārstāja trenēties, drīz pēc tam ievērojami pieņēmās svarā. Kad viņi turpināja regulāri trenēties tādā pašā līmenī, tad svars nepieauga. Līdzīgi rezultāti tika uzrādīti arī tiem cilvēkiem, kuri nodarbojās ar cīņas sporta veidiem un peldēšanu.

«Cena par treniņu pārtraukšanu ir augstāka nekā varētu šķist, un tas ir svarīgs faktors, runājot par aptaukošanās epidēmiju,» uzskata pētījuma autors, epidemiologs Pols Viljamss.

Tas nebūt nenozīmē, ka nevajadzētu uzsākt trenēties. Viņš skaidro, ka labas fiziskās formas uzturēšanai ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes visa gada garumā, gadu pēc gada, bet nevajadzētu izvēlēties neregulārus treniņu grafikus.

«Jojo» sportošanai pastāv arī citas negatīvās sekas. Pētījumu rezultāti liecina, ka cilvēki, kuri strauji uzsāk trenēties, biežāk sevi palutina ar neveselīgiem ēdieniem un dzērieniem.

Lielbritānijā tika veikta aptauja, kurā piedalījās 2 000 sporta zāles apmeklētāju. Puse no visiem dalībniekiem atzina, ka pagājušā gada laikā pēc treniņiem ir ēduši saldumus vai dzēruši alkoholu.

Lielākajā riska grupā ir tie cilvēki, kuri sporta zālē mēdz pārpūlēties.

Vēl kādā pētījumā, kurā piedalījās 32 mazkustīgi pieaugušie, tika noskaidrots, ka tie, kuri 30 minūtes trenējās ar 60% atdevi, divreiz biežāk pēc treniņa ēda taukainus ēdienus nekā tie, kuri trenējās ar 30% atdevi.

Čičesteras Universitātes fizisko aktivitāšu fizioloģijas profesors Marks Vilemss skaidro, ka cilvēki mēdz pārvērtēt treniņos sadedzināto kaloriju daudzumu.

«Saglabājot ilgstošu, bet mērenu fizisko aktivitāšu režīmu laika gaitā var sadedzināt vairāk kaloriju nekā uzņemt, un rezultātā samazinās svars,» viņš stāsta. «Tomēr cilvēki, kuri tikai nupat ir uzsākuši trenēties, mēdz sevi atalgot ar ēdienu, un tas var radīt pretēju efektu.»

Notingemas Universitātes profesors un konsultants sporta un fizisko aktivitāšu medicīnas jomā Marks Bats arī norāda, ka labāk būtu izvēlēties pastāvīgāku un ilgstošu treniņu programmu.

«Pastāvīgums ir ļoti svarīgs, un tas neattiecas tikai uz sporta zāles mēneša abonementa vai jauna treniņtērpa iegādi. Tās ir pusstundu ilgas, mērenas fiziskās aktivitātes katru dienu, piemēram, arī dārza darbi vai pastaiga. Ja visa gada garumā vairāk kustēsieties, tad gan jutīsieties, gan arī izskatīsieties labāk.»

Avots: dailymail.co.uk

zeltene_logo_v1


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.