bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 23.11.2017 | Vārda dienas: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Zinātnieki: pārāk aktīva sportošana var padarīt tevi resnu - lūk, kā tas iespējams!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Iespējams, ir dzirdēts par tā saucamo jojo diētas efektu, kas būtībā nozīmē nebeidzamu diētas ieturēšanu un svara pieaugumu. Eksperti brīdina, ka pastāv līdzīga tendence arī sportošanas jomā.

Viņi norāda, ka, ja strauji uzsāk trenēties un pēc pāris mēnešiem pārstāj, visu atlikušo gadu neko nedarot, tas drīzāk palīdz pieņemties svarā nekā to nomest.

Arī šogad daudzi ir uzsākuši sportot un stāv rindās pie trenažieriem, jo tā ir viņu Jaunā gada apņemšanās, taču nereti divas trešdaļas šo entuziastu pamet iesākto jau pēc trīs mēnešiem.

Tā nav tikai zemē nomesta nauda. Pētījumos ir pierādīts, ka pārāk strauja treniņu uzsākšana un pamešana var veicināt svara pieaugumu.

Tam ir diezgan vienkāršs zinātnisks pamatojums.

Viens no galvenajiem iemesliem ir tas, ka organisms šādi reaģē uz pēkšņu piepūli, piebremzējot ar kaloriju dedzināšanu un uzkrājot tauku rezerves.

Strauji uzsākot trenēties, nevis, piemēram, ieturot diētu, vielmaiņa pāriet tādā kā izdzīvošanas režīmā – pēc straujas fiziskās piepūles mēģinot saglabāt enerģiju.

Pagājušajā gadā ASV tika veikts pētījums par vairāk nekā 300 vīriešu un sieviešu fizisko aktivitāšu līmeni un ikdienā patērēto enerģiju vienas nedēļas ietvaros.

Pētnieki no Ņujorkas Universitātes noskaidroja, ka cilvēkiem, kuriem fizisko aktivitāšu līmenis bija augstāks par vidējo, papildus izdarītais nekādi neietekmēja sadedzināto kaloriju skaitu salīdzinājumā ar tiem, kuru fiziskā slodze bija mērena, piemēram, ejot pastaigās.

Viņu organismi pielāgojās intensīvākām aktivitātēm, palēninot kaloriju dedzināšanas procesu.

Mūsu organisms ne vien palēnina kaloriju dedzināšanu pēc pārāk lielas slodzes, bet arī uzkrāj enerģijas rezerves tauku veidā.

Pirms 10 gadiem šo procesu pirmo reizi aprakstīja Misūri Universitātes zinātnieki.  Viņi atklāja, ka intensīvas fiziskās aktivitātes trīs nedēļu garumā var izmainīt vielmaiņas darbību, ka rezultātā organisms veido enerģijai vajadzīgās tauku rezerves, kad vien rodas tāda iespēja.

Zinātnieki veica testus ar žurkām, kas tika pakļautas fizisko aktivitāšu režīmam, un dzīvnieku organismi bija vairāk nekā gatavi uzņemt papildus svaru, veidojot jaunas tauku šūnas – šo procesu sauc par adipocītu hiperplāziju jeb taukšūnu paplašināšanos.

Atsaucoties uz pētījuma rezultātu aprakstu žurnālā Journal of Applied Physiology, tā vietā, lai uzturētu labu fizisko formu, žurkām sāka palielināties vēdera apkārtmērs.

Tas nozīmē, ka tad, ja intensīvas fiziskās slodzes periodam seko bezdarbības periods – vai tā dēvētā «jojo» sportošana – tas var veicināt taukšūnu veidošanos, svara pieaugumu un aptaukošanos.

Tikmēr Lorensa Bērklija nacionālajā laboratorijā Kalifornijā biologi vairāk nekā septiņu gadu garumā pētīja 20 000 cilvēku fizisko aktivitāšu un svara pieauguma sakarības, un izrādījās, ka skrējēji, kuri strauji pārstāja trenēties, drīz pēc tam ievērojami pieņēmās svarā. Kad viņi turpināja regulāri trenēties tādā pašā līmenī, tad svars nepieauga. Līdzīgi rezultāti tika uzrādīti arī tiem cilvēkiem, kuri nodarbojās ar cīņas sporta veidiem un peldēšanu.

«Cena par treniņu pārtraukšanu ir augstāka nekā varētu šķist, un tas ir svarīgs faktors, runājot par aptaukošanās epidēmiju,» uzskata pētījuma autors, epidemiologs Pols Viljamss.

Tas nebūt nenozīmē, ka nevajadzētu uzsākt trenēties. Viņš skaidro, ka labas fiziskās formas uzturēšanai ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes visa gada garumā, gadu pēc gada, bet nevajadzētu izvēlēties neregulārus treniņu grafikus.

«Jojo» sportošanai pastāv arī citas negatīvās sekas. Pētījumu rezultāti liecina, ka cilvēki, kuri strauji uzsāk trenēties, biežāk sevi palutina ar neveselīgiem ēdieniem un dzērieniem.

Lielbritānijā tika veikta aptauja, kurā piedalījās 2 000 sporta zāles apmeklētāju. Puse no visiem dalībniekiem atzina, ka pagājušā gada laikā pēc treniņiem ir ēduši saldumus vai dzēruši alkoholu.

Lielākajā riska grupā ir tie cilvēki, kuri sporta zālē mēdz pārpūlēties.

Vēl kādā pētījumā, kurā piedalījās 32 mazkustīgi pieaugušie, tika noskaidrots, ka tie, kuri 30 minūtes trenējās ar 60% atdevi, divreiz biežāk pēc treniņa ēda taukainus ēdienus nekā tie, kuri trenējās ar 30% atdevi.

Čičesteras Universitātes fizisko aktivitāšu fizioloģijas profesors Marks Vilemss skaidro, ka cilvēki mēdz pārvērtēt treniņos sadedzināto kaloriju daudzumu.

«Saglabājot ilgstošu, bet mērenu fizisko aktivitāšu režīmu laika gaitā var sadedzināt vairāk kaloriju nekā uzņemt, un rezultātā samazinās svars,» viņš stāsta. «Tomēr cilvēki, kuri tikai nupat ir uzsākuši trenēties, mēdz sevi atalgot ar ēdienu, un tas var radīt pretēju efektu.»

Notingemas Universitātes profesors un konsultants sporta un fizisko aktivitāšu medicīnas jomā Marks Bats arī norāda, ka labāk būtu izvēlēties pastāvīgāku un ilgstošu treniņu programmu.

«Pastāvīgums ir ļoti svarīgs, un tas neattiecas tikai uz sporta zāles mēneša abonementa vai jauna treniņtērpa iegādi. Tās ir pusstundu ilgas, mērenas fiziskās aktivitātes katru dienu, piemēram, arī dārza darbi vai pastaiga. Ja visa gada garumā vairāk kustēsieties, tad gan jutīsieties, gan arī izskatīsieties labāk.»

Avots: dailymail.co.uk

zeltene_logo_v1


Pievienot komentāru

Saeima pieņem nākamā gada budžetu, paredzot būtiski vairāk līdzekļu veselībai un aizsardzībai

Saeima ceturtdien, 23.novembrī, pieņēma nākamā gada valsts budžetu, kurā ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 8,95 miljardu eiro apmērā. Nākamā gada budžetā lielākais līdzekļu pieaugums ir paredzēts veselības aprūpei, savukārt aizsardzības jomas budžets sasniegs NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ķuzis: 94% gadījumos dzimumnoziegumus paveic bērniem pazīstami cilvēki

Aptuveni puse no seksuālā rakstura noziegumiem, kas ir vērsti pret nepilngadīgajiem, tiek paveikta interneta vidē, preses konferencē par bērnu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, teic Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Saeima piešķir papildu līdzekļus augstākajai izglītībai

Apstiprinot nākamā gada budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem, Saeima piešķīrusi papildu līdzekļus augstākajai izglītībai, trīs gadu periodā paredzot kopumā 906 750 eiro.

Vadītāju digitālais portrets: Teju puse informāciju biznesa lēmumiem iegūst mobilajās ierīcēs

Latvijas uzņēmumu vadītāji aizvien vairāk uzticas mobilajām tehnoloģijām, un nu jau 43% vadītāju, atrodoties ārpus biroja, iegūst lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju, pieslēdzoties uzņēmuma sistēmām no viedtālruņa vai planšetdatora.

Mjanma un Bangladeša slēgs vienošanos par simtiem tūkstošu bēgļu atgriešanos

Dienvidaustrumāzijā Mjanma, no kuras šoruden bēgļu gaitās uz Bangladešu devušies vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju, grasās šonedēļ noslēgt ar kaimiņvalsti vienošanos par bēgļu atgriešanos, tikmēr Rietumos pieaug satraukums par iespējamām militāristu pastrādātām zvērībām.

Pusotra mēneša laikā strauji audzis zādzību skaits no privātmājām

Pēdējā pusotra mēneša laikā Rīgas un Zemgales reģionā novērots, ka strauji pieaudzis zādzību skaits no privātmājām. Pēdējā laika tendence liecina, ka daļa zādzību tiek veiktas brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši signalizāciju, ziņo Valsts policija.

Rīgas dome atgādina: Lai saņemtu samazināto NĪN, dzīvesvietu jādeklarē

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde atgādina - lai 2018.gadā dzīvošanai paredzētajam nekustamajam īpašumam tiktu piemērota samazinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 0,2% - 0,6% no kadastrālās vērtības, tad īpašumā jābūt deklarētai dzīvesvietai.

Apstiprina ES Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja ir apstiprinājusi EP deputātes Ineses Vaideres virzīto ziņojumu par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem 2018.gadā.

BTA: Nepatīkamākos savainojumus cilvēki gūst pavisam ikdienišķās situācijās

Ikdienišķas, šķietami nekaitīgas situācijas nereti mēdz izvērsties nepatīkamos pārdzīvojumos un beigties ar ilgstošu ārstēšanos. AAS BTA Baltic Insurance Company vidēji mēnesī saņem 350 pieteikumus medicīnisko izdevumu atlīdzināšanai pēc visdažādākajiem nelaimes gadījumiem. Oktobrī cilvēki visbiežāk guvuši pirkstu lūzumus, kā arī sasitušies un lauzuši kaulus, krītot no privātmāju jumta vai pārlūzuša trepju pakāpiena.

Atmasko tirdzniecību ar Latvijā un Pasaulē īpaši aizsargātu dzīvnieku izstrādājumiem

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts policiju pēdējā mēneša laikā pastiprinājusi apdraudēto savvaļas sugu izstrādājumu tirdzniecības kontroli un šajā periodā ir izņemtas dažādas preces, kas veidotas no Latvijā un Pasaulē aizsargātiem dzīvniekiem.

Poļu kuģu būvnieku apsūdz kukuļdošanā Igaunijas ostu pārvaldnieka vadībai

Vadošs Polijas kuģubūves uzņēmuma Remontowa Shipbuilding darbinieks apsūdzēts par to, ka devis kukuļus Igaunijas valsts ostu pārvaldnieka Tallina Sadam bijušiem vadības pārstāvjiem.

Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum

Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liecina Swedbank veiktā jauniešu aptauja*, vairāk nekā puse no studiju vecuma jauniešiem vislabprātāk uzsāktu darba gaitas kādā jau sevi apliecinājušā uzņēmumā.

Igaunijā varēs izmantot Somijas zāļu receptes

Igaunijā no 2018.gada vasaras stāsies spēkā kārtība, kas ļaus valstī izmantot Somijā izrakstītas elektroniskās zāļu receptes.

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Lībiņa-Egnere

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Vienotības deputāte Inese Lībiņa-Egnere, raksta Latvijas Avīze.

Aptauja: Tikai puse no vecākiem runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā tikai 51% vecāku, turklāt pieaugot seksuālas vardarbības riskiem interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.liecina Centrs Dardedze aptaujas dati. 

Biržu indeksi pārsvarā krītas, taču naftas cenas pieaug

Divi no trim Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksiem trešdien. 22.novembrī, kritās, bet indekss Nasdaq Composite pieauga līdz jaunam rekordam, savukārt ASV dolāra vērtība samazinājās pēc Federālo rezervju bankas sanāksmes, kurā tika runāts par pastāvīgi zemu inflāciju.

Nogalinātās maltiešu žurnālistes tuvinieki iesūdz tiesā policiju

Maltā nogalinātās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas ģimene ir vērsusies tiesā pret policiju, uzskatot, ka tā neveic objektīvu nozieguma izmeklēšanu.

Eksperts: NĪ darījumu apmērs Latvijā šogad varētu sasniegt 100 miljonus eiro

Komerciālo nekustamo īpašumu darījumu apmērs šogad Baltijā varētu pārsniegt miljardu eiro, bet Latvija gan šajā ziņā ievērojami atpaliek no savām kaimiņvalstīm un darījumu apmērs varētu sasniegt 100 miljonus eiro, stāsta nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma Colliers International izpilddirektors Deniss Kairāns.

Ulbrokā atrasti divi miruši cilvēki ar šautām brūcēm; VP uzsākts kriminālprocess

Valsts policija, ierodoties uz izsaukumu Stopiņu novada Ulbrokā, daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā konstatēja mirušu sievieti ar šautām brūcēm, savukārt šī paša nama pagalmā tika atrasts miris vīrietis ar šautām brūcēm.

Valdībai ļauj noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs.

Pārrunā iespējas atjaunot prāmju satiksmi starp Ventspili un Sāremā

Ventspils brīvostas pārvaldē ieradusies Sāremā pašvaldības delegācija, lai ar Ventspils pašvaldības un brīvostas pārstāvjiem pārrunātu iespējas atjaunot prāmju satiksmi starp Sāremā un Ventspili, un to, kā šī procesa veicināšanā varētu iesaistīties abu pušu pašvaldības un ostu pārvaldes.

Saeima samazina PVN Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem

No nākamā gada Latvijā tiks ieviesta pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme, un to piemēros svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm. Samazinātā PVN likme attieksies uz mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem dārzeņiem, augļiem un ogām, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs, piemēram, saldēti, sālīti vai kaltēti.

Tbilisi traģiski beidzas pretterorisma reids

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi, drošībniekiem veicot pretterorisma reidu kādā dzīvoklī, izcēlusies apšaude, kurā bojā gājuši trīs iespējamie kaujinieki un viens īpašo uzdevumu vienības karavīrs.

Bosnijas serbu komandieri notiesā par genocīdu Srebrenicā

ANO Starptautiskā Bijušās Dienvidslāvijas Krimināltiesa pasludinājusi bijušo Bosnijas serbu spēku komandieri Radko Mladiču par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci, kas pastrādāti deviņdesmitajos gados, Bosnijas kara laikā.

Tiesībsargs e-veselības sistēmā būtiskus trūkumus nesaskata

Pamatojoties uz Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas iesniegumu, kurā vērsa uzmanību uz nepieciešamību vērtēt Ministru kabineta noteikumus Par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu, analizēja atsevišķus E-veselības sistēmas aspektus, kā arī sniedza rekomendācijas, ziņo Tiesībsarga birojā.

Jaunākie komentāri