bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.07.2018 | Vārda dienas: Meldra, Meldris, Melisa

10 populāri pārtikas produkti, kuri bieži vien ir pārbagāti ar kaitīgām E-vielām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Nevienam vairs nav jāskaidro, cik liela nozīme mūsu veselības saglabāšanā ir pareizam uzturam, tomēr bieži vien tas, ko mūsu organisms saņem ar pārtiku, ir inde.

Runa ir par visu veidu kaitīgajām piedevām, kuras satur rūpnieciski apstrādātā pārtika. Mūsu organisms ir diezgan spēcīgs, tas ir spējīgs patstāvīgi atbrīvoties no daudzām kaitīgajām vielām, kuras uzņemam ar pārtiku, ūdeni un gaisu, bet tad, kad šīs kaitīgās vielas ir pārāk daudz, organisms nespēj tikt galā.

Pirmā lieta, kas būtu jādara ikvienam, kurš rūpējas par savu veselību – nelietot visvairāk kaitīgos pārtikas produktus (jo tie satur kaitīgas piedevas) vai vismaz samazināt šādu produktu izmantošanu līdz minimumam. Problēma gan varētu būt tā, ka mūsdienās ir gandrīz neiespējami nopirkt patiešām videi draudzīgus produktus, kas nesatur nekādas veselībai kaitīgas piedevas. Populārākie pārtikas produkti bieži vien ir kaitīgi mūsu veselībai. Daži pārtikas produkti satur īpaši daudz kaitīgo piedevu.

1. Košļājamā gumija, konfektes

Šos produktus diez vai vispār var nosaukt par pārtiku, jo tie sastāv galvenokārt no pārtikas piedevām, saldinātājiem un cukura aizvietotājiem, stabilizatoriem, recinātājiem un biezinātājiem, emulgatoriem, antioksidantiem un pārtikas krāsvielām. Košļājamā gumija sastāv gandrīz tikai no pārtikas piedevām. Saldumi, atkarībā no veida, satur nedaudz mazāk pārtikas piedevu. Košļājamā gumija un konfektes ir ļoti populāras, jo īpaši bērnu vidū, un, protams, ir pelnījušas ierindoties vispopulārākās kaitīgās pārtikas sarakstā.

Iespējamās problēmas: šie pārtikas produkti var izraisīt gremošanas traucējumus, dehidratāciju, nieru un aknu slimības, nierakmeņu slimību, kuņģa un zarnu trakta slimības, alerģiskas reakcijas, ādas slimības, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, demenci.

2. Vārītas desas, cīsiņi, sardeles

Šie ir vieni no viskaitīgākajiem gaļas ēdieniem, tie satur kaitīgas vielas (vai dažas no tām – atkarībā no produkta): konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, aromatizētājus, garšas pastiprinātājus. Turklāt desas, sardeles un cīsiņi satur līdz 80% transgēno soju, kura, lai gan neattiecas uz pārtikas piedevu tēmu, arī ir visai bīstams produkts. Par galvenās desu sastāvdaļas – gaļas – kvalitāti būtu vēl atsevišķa tēma.

Iespējamās problēmas: vēzis, kuņģa-zarnu trakta slimības, redzes traucējumi, slikta dūša, caureja, galvassāpes, alerģija. Antioksidanti nogalina derīgo mikrofloru, tādēļ var rasties dažādas slimības un gremošanas traucējumi. Pārtikas krāsvielas un stabilizatori provocē ļaundabīgo audzēju rašanos un attīstību.

3. Kūpināta gaļa un zivis, kūpinātas, žāvētas un pusžāvētas desas

Šie pārtikas produkti kaitīguma ziņā pārspēj iepriekšējos – vārītās desas un sardeles. Tos bez pārspīlējuma var saukt par viskaitīgākajiem gaļas produktiem. Satur konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus.

Iespējamās problēmas: tās pašas, kas jau nosauktas pie vārītiem gaļas produktiem. Turklāt, pusžāvētās un žāvētās desas kaitē aizkuņģa dziedzerim, paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kā rezultātā noslogo sirds un asinsvadu sistēmu.

4. Jogurts

Pateicoties reklāmai, mums radies priekšstats, ka jogurts ir gandrīz visnoderīgākais no piena produktiem. Tomēr tie ir iekļauti desmit viskaitīgāko produktu sarakstā, jo satur stabilizatorus, biezinātājus, antioksidantus un aromatizētājus.

Iespējamās problēmas: vēzis (pat citronskābe, kuru satur jogurts, lielās devās ir ar kancerogēnu iedarbību), alerģijas, aizkuņģa dziedzera slimības.

5. Čipsi un frī kartupeļi

Šie produkti satur stabilizatorus un aromatizētājus (garšas pastiprinātājus). Kartupeļu frī ātrās ēdināšanas restorānos tiek cepti daudzreiz izmantotā eļļā, kas noved pie kancerogēnu vielu veidošanās. Arī čipsu ražošanas process noved pie kancerogēno sintētisko tauku un citu kancerogēnu vielu veidošanās. Liels daudzums kancerogēnu vielu padara šos pārtikas produktus īpaši kaitīgus.

Iespējamās problēmas: vēzis (saistībā ar bīstamu daudzumu kancerogēnu), «ķīniešu restorāna sindroms» (galvassāpes, sejas piesarkums, svīšana, smaguma sajūta utt.) un citas slimības (precīza čipsu visu pārtikas piedevu ietekme vēl nav izpētīta).

6. Saldējums

Saldējums var arī nesaturēt pārtikas piedevas. Bet daudz veidu saldējumi satur šādas kaitīgas piedevas: pārtikas krāsvielas, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, garšas pastiprinātājus. Saldējums ar šīm piedevām pelnīti iekļauts 10 viskaitīgāko pārtikas produktu sarakstā.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu un nieru slimības, gremošanas traucējumi, palēnināta vielmaiņa organismā, redzes traucējumi, galvassāpes, nieze, nemiers, miega traucējumi.

7. Dzērieni

Visbīstamākie – bezalkoholiskie gāzēti dzērieni, enerģijas dzērieni. Tāpat kā košļājamo gumiju tos ir grūti pat nosaukt par pārtiku. Negāzētie parasti satur mazāk kaitīgo pārtikas piedevu. Papildus risks – kaitīgās vielas iedzerot absorbējas ātrāk un vieglāk, nekā apēdot. Visbīstamākās piedevas, kas atrodamas dažādos dzērienos: sintētiski saldinātāji, pārtikas konservanti, emulgatori, aromatizētāji.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu ciroze, sirds funkcijas pasliktināšanās, alerģiskas reakcijas, u.c. Pārmērīga enerģijas dzērienu lietošana noved pie nervu sistēmas novājināšanās.

8. Mērces

Daudzas mērces satur: pārtikas konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus u.c. Mērces, ko lieto kā piedevas, var pārvērst jebkuru veselīgu pārtiku kaitīgā.

Iespējamās problēmas: atkarībā no sastāva var izraisīt visas uzskaitītās slimības citās kategorijās.

9. Sausiņi

Sausiņi parasti sastāv no dažādiem aromatizētājiem un pārtikas krāsvielām. Var ietvert arī citas kaitīgas piedevas.

Iespējamās problēmas: redzes pasliktināšanās, asinsspiediena svārstības, kuņģa darbības traucējumi, alerģiskas reakcijas.

10. Šokolāde

Lai atrastu šokolādi bez kaitīgām piedevām, būtu ļoti jāpapūlas. Tās sastāvs parasti ietver aromatizētājus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, konservantus.

Iespējamās problēmas: vēzis, alerģijas un daudz kas cits.

Avots:


Pievienot komentāru

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri