10. Saeimas vēlēšanu kampaņām partijas pretlikumīgi izlietojušas 93 000 latu

Partiju apvienība Par labu Latviju 10.Saeimas vēlēšanās par 44 063 latu pārsniegusi priekšvēlēšanu izdevumu apmēru, turpretī Zaļo un zemnieku savienība, kā arī Daugava – Latvijai pieņēmušas neatļautus dāvinājumus attiecīgi par 4 596 latiem un 1 288 latiem.

To, veicot 2010.gada vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaudi, konstatējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Veicot pārbaudi, KNAB secinājis, ka partiju apvienība Par Labu Latviju ir pārsniegusi priekšvēlēšanu izdevumu apmēru par 44 063,36 LVL, ko veido tā saucamās trešās personas apmaksātās priekšvēlēšanu aģitācijas izmaksas un neatļauts dāvinājums no kādas komercsabiedrības, kas no saviem līdzekļiem samaksājusi par partiju apvienības priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanu televīzijā, tādējādi nodrošinot partiju apvienībai priekšapmaksas atlaidi 25% jeb 43 560 latu apmērā.

Savukārt partija Daugava – Latvijai pieņēmusi neatļautu dāvinājumu (juridisku personu ziedojumu) 1 288,65 LVL apmērā par reklāmas izvietošanu radio, bet Zaļo un Zemnieku savienība – 4 596,98 LVL apmērā par reklāmas izvietošanu televīzijā, radio, internetā un laikrakstos.

Tāpat arī politiskie spēki Atbildība, Daugava-Latvijai, Par Labu Latviju, Par prezidentālu republiku, Ražots Latvijā, Saskaņas Centrs, Vienotība, Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, Zaļo un Zemnieku savienība saukti pie administratīvās atbildības par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijās.

Par pārkāpumiem ziņojumu par saņemtajiem ziedojumiem iesniegšanas kārtības ievērošanā lēmumi administratīvā pārkāpuma lietās pieņemti politiskajiem spēkiem: Pēdējā partija, Ražots Latvijā un Vienotība. Savukārt par deklarāciju aizpildīšanas kārtības neievērošanu pie administratīvās atbildības sauktas partijas un to apvienības: Atbildība, Kristīgi demokrātiskā savienība, Par Labu Latviju, PCTVL-Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā, ažots Latvijā, Saskaņas Centrs, Vienotība, Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK.

KNAB konstatējis, ka kopā partiju un to apvienību deklarācijās nebija norādīti izdevumi, uz kuriem attiecas priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumi – 89 881,79 LVL apmērā un 12 850,25 LVL – uz kuriem neattiecas priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumi.

Lai uzraudzītu, vai partijas ievēro tām noteiktos priekšvēlēšanu izdevumu ierobežojumus, visa priekšvēlēšanu perioda laikā KNAB pārbaudīja vairāk nekā 1 380 raidorganizāciju, preses izdevumu, partiju un to apvienību, deputātu kandidātu un ar politiskajām organizācijām un to apvienībām nesaistīto personu iesniegtos paziņojumus par noslēgtajiem līgumiem par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu un priekšvēlēšanu izdevumu izmantošanu.

Par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansēšanas normatīvo aktu pārkāpumiem KNAB veica 112 sūdzību un iesniegumu pārbaudes un resoriskās pārbaudes.

KNAB konstatējis, ka kopumā priekšvēlēšanu aģitācijai partijas un to apvienības izlietojušas vairāk kā 3,7 milj. LVL.

Tā kā pirms vēlēšanām priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegums nevienam politiskajam spēkam netika konstatēts, KNAB nebija nepieciešams izmatot likumā noteiktās pilnvaras apturēt priekšvēlēšanu aģitāciju.

Jau informēts, ka likumā noteiktais 10.Saeimas priekšvēlēšanu periods bija no 2010.gada 5.jūnija līdz 2.oktobrim. Tikai ar vēlēšanu kampaņu saistīto izdevumu segšanai partijas un to apvienības drīkstēja izlietot ne vairāk kā 571 211,72 LVL katra.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. nu ko, jākrāj nauda jaunām vēlēšanām :D nez vai tās summas bija tā vērtas, lai pastrādātu Saeimā nedaudz vairāk par pusgadu?

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas