bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 29.01.2020 | Vārda dienas: Aivars, Bille, Valērijs

Rimšēvičs: nodokļu celšana būtu Latvijas tautsaimniecības kapracis

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs

Tālāka nodokļu celšana būtu Latvijas tautsaimniecības kapracis, nolemjot ekonomiku ilgstošai stagnācijai, ceturtdien (9. septembrī) preses konferencē uzsvēra Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Rimšēvičs ir pārliecināts, ka tieši kvalitatīva 2011.gada budžeta sagatavošana ir izšķirīgi svarīga, lai ekonomika varētu atkopties. Latvijas Bankas skatījumā, nav pieļaujams budžeta konsolidāciju veikt uz nodokļu paaugstināšanas rēķina, bet vienīgā iespēja ir samazināt joprojām pārmērīgos budžeta tēriņus.

Pēc Latvijas Bankas ekspertu aplēsēm, 2011.gada budžetā jāveic konsolidācija par 400 miljoniem latu, nevis par publiskajā telpā izskanējušajiem 350 miljoniem latu vai pat 200 miljoniem latu. Kā atgādināja centrālās bankas prezidents, nākamā gada budžeta deficīts 6% apmērā ir tikai pats minimums, uz ko valstij ir jāiet, lai to «neieskaitītu nesekmīgo valstu pulkā». Tomēr, viņaprāt, nav pieļaujama situācija, kad budžeta sabalansēšanai tiek cerēts uz straujāku izaugsmi, nekā patlaban ir iespējams.

«Nedrīkst riskēt ar valsts nākotni pēc principa – varbūt nebūs tik slikti. Tā varam zaudēt to trauslo stabilitāti, ko patlaban esam ieguvuši,» sacīja Rimšēvičs, uzsverot, ka, lai tautsaimniecība varētu attīstīties, svarīga ir uzticamība Latvijā notiekošajiem procesiem, taču patlaban viņam radusies pārliecība, ka nekādas skaidrības par nākotnes lēmumiem arvien nav.

Rimšēvičs akcentēja, ka gadījumā, ja tiks celti nodokļi, ekonomika būs nolemta stagnācijai, kas nozīmē, ka atkal pieaugs bezdarbs, paplašināsies ēnu ekonomika, bet nodokļu ieņēmumi nevis pieaugs, bet, tieši otrādi, samazināsies, un no tā vēl vairāk cietīs Latvijas uzņēmumi un iedzīvotāji.

Tāpat bankas prezidents pauda stingru pārliecību, ka nākamā gada budžeta veiksmīga izveidošana, konsolidāciju veicot uz tēriņu samazināšanas bāzes, nodrošinās arī iespēju Latvijai atdot savus parādus un nepieciešamības gadījumā arī veiksmīgi pārfinansēties starptautiskajā tirgū ar izdevīgām procentu likmēm.

Kā argumentu, kāpēc budžeta konsolidācija būtu jāveic, viņš minēja to, ka cerības ar budžeta deficītu veicināt ekonomisko aktivitāti nav piepildījušās, bet šāda pieeja ir tikai vēl vairāk veicinājusi stagnāciju. Viņaprāt, neskaidrība par valsts finansēm ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc banku sektors joprojām kavējas atsākt kreditēšanu, bet zemie valsts kredītreitingi, ko ietekmē arī augstais budžeta deficīta procents, Latvijas pievilcību investoru acīs neuzlabo un tādejādi labumu ekonomikai nedod.

«Arī iedzīvotāji un uzņēmēji, redzot, ka valsts joprojām milzīgos apmēros tērē vēl nenopelnītu naudu, nav pārliecināti par savu nākotni un nesteidz savu naudu tērēt,» stāstīja Latvijas Bankas prezidents.

«Ja valdība izveidotu kvalitatīvu 2011.gada budžetu, tad nekādi satricinājumi, tostarp arī pasaulē, nespētu atstāt postošu ietekmi uz tautsaimniecību,» šādu pārliecību pauda Rimšēvičs.

Kā ziņots, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis paziņojis, ka gadījumā, ja ministrijas neatradīs iespēju samazināt izdevumus, nāksies palielināt budžeta ieņēmumus uz nodokļu paaugstināšanas rēķina.

«Skaidrs ir viens, ka neko nedarīt nevarēs,» LNT raidījumā 900 sekundes sacīja premjers.

«Valsts tēriņi jebkurā gadījumā būs jāsamazina, – kādās jomās un par kādām summām, tas vēl tiks diskutēts. Jo mazāk samazinām izdevumus, jo vairāk jāpalielina ieņēmumi nodokļos,» skaidroja Dombrovskis.


Pievienot komentāru

ES sarunas par nākotnes sakariem ar Lielbritāniju sāks martā

Eiropas Savienība (ES) martā, nevis februārī iesaistīsies saspringtās un apjomīgās sarunas ar Lielbritāniju par pušu nākotnes sakariem, tā noskaidrojis portāls The Guardian.

TM piedāvā VDD izvietot ēkā, kuru jau šobrīd būvē ministrijas vajadzībām

TM nosūtījusi vēstuli premjerministram, informējot par iespējamu alternatīvu risinājumu jaunai VDD ēkai, proti, dienestu izvietot ēkā, kura jau šobrīd tiek būvēta ministrijas iestāžu vajadzībām.

Ekonomikas ministram pagaidām nav plānu nodokļu «zaļināšanai»

Patlaban nav izstrādāts konkrēts plāns, kā ar nodokļu palīdzību veicināt valsts mērķus attiecībā uz klimatneitralitāti, atzinis ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Valdība: Klimata un enerģētikas plāns līdz 2030.gadam ir solis ceļā uz klimatneitraliti

Ministru kabinetā atbalstītais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns līdz 2030.gadam ir starpposms ceļā uz klimatneitraliti 2050.gadā, atzinuši ministri.

Aviācijas milzis Airbus izlīgst kukuļošanas izmeklēšanās trīs valstīs

Pasaulē vadošais lidmašīnu ražotājs, vairāku Eiropas valstu kopuzņēmums Airbus ir piekritis izlīgumam kukuļošanas izmeklēšanās, ko pret uzņēmumu ierosinājušas Francijas, Lielbritānijas un ASV iestādes.

Garkalnes mērs Bauze-Krastiņš atkāpjas no amata veselības stāvokļa dēļ

Garkalnes novada dome priekšsēdētājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš nolēmis atstāt domes vadītāja posteni veselības stāvokļa dēļ.

Dienesti apliecina gatavību jaunā koronavīrusa iespējamai ienākšanai Latvijā

Latvijas atbildīgie dienesti apliecināja, ka seko līdzi slimības izplatībai pasaulē un veikuši priekšdarbus, lai spētu kontrolēt tās iespējamu ienākšanu Latvijā.

Latvijā būvniecības izmaksas decembrī augušas 2,8% apmērā

Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,6%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,7%, bet būvmateriālu cenas – par 1,1%.

Igaunijā novēro krievu vārdu popularitātes kritumu iecienītāko bērnu vārdu topos

Igaunijā jaunie vecāki retāk izvēlas dot krievu valodas personvārdus, par ko liecina šo vārdu maza klātbūtne populārāko bērnu vārdu sarakstos 2019.gadā, salīdzinot iepriekšējo gadu tendencēm, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Valdība nosaka termiņu Rīgas un Ventspils ostu valžu locekļiem – pieci gadi

Valdība pieņēmusi grozījumus Rīgas un Ventspils ostu pārvalžu nolikumos, nosakot ostu valdes locekļa amata termiņu līdz pieciem gadiem.

Latvijas dzelzceļam nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljoni eiro

VAS Latvijas dzelzceļš nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljonus eiro, tos novirzot LDz infrastruktūras attīstībai un atjaunošanai, otrdien, 28.janvārī, lēmis Ministru kabinets.

Kratīšana ABLV Bankā saistīta ar 50 miljonu eiro atmazgāšanu

Kratīšanas ABLV Bank saistītas ar vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanu no 2015. līdz 2018.gadam, informē prokuratūrā.

Foto: Levits piedalās Aušvicas atbrīvošanas 75.gadadienas atceres pasākumos Polijā

«Latvija konsekventi nosoda jebkādas totalitārisma izpausmes, noziegumus pret cilvēci, kā arī II Pasaules kara laikā pastrādātos kara noziegumus.»

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%

Aizvadītajā gadā Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%, no 5,36 miljoniem eiro pieaugot līdz 5,7 miljoniem eiro.

KNAB veic kratīšanu likvidējamā ABLV Bank

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 28.janvārī, veikuši procesuālās darbības likvidējamajā ABLV Bank.

Swedbank peļņa Latvijā pērn samazinājusies par miljonu

Aizvadītajā gadā Swedbank peļņa Latvijā samazinājusies par miljonu eiro un sasniegusi 108 miljonus eiro, informē bankā.

Nausēda Aušvicā: Lai nepieļautu sabiedrības sanaidošanu, jāatklāj musinošie spēki

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, piedaloties Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas gadadienā, sacījis, ka, lai nepieļautu jaunus noziegumus pret cilvēci, «mums ir jāidentificē spēki, kuri musina uz naidu».

Delna: Latvijai nesekmējas ar korupcijas apkarošanu

Latvija jau vairākus gadus stagnē Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā, jo mūsu valstij nesekmējas ar korupcijas apkarošanu, tā Delna direktore Liene Gātere.

Etiopija gatava noslēgt konvenciju ar Latviju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu

Etiopija ir paudusi gatavību drīzumā ar Latviju noslēgt konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nemaksāšanas novēršanu, informē Ārlietu ministrijā.

Ķirsis: Šim Rīgas domes sastāvam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam

Ņemot vērā pār pašreizējo Rīgas domes sastāvu krītošo «korupcijas ēnu» un tās pieļautās neizdarības, šim sasaukumam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam, tā Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis.

Afganistānā avarējusī ir ASV militārā lidmašīna

Afganistānas austrumos avarējušais lidaparāt ir ASV militārā lidmašīna, nevis pasažieru lidmašīna, kā sākotnēji ziņojušas afgāņu varasiestādes. Avārijas faktu apstiprinājuši ASV spēki un NATO. Pagaidām nav informācijas par iespējamiem upuriem.

Autoceļi vietām apledo Kurzemē, Zemgalē un Latgalē

Apledojums 28.janvāra rītā vietām Kurzemē, Zemgalē un Latgalē apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Pūce kritizē Ķekavas novada domes rīcību, ārkārtas sēdi organizējot nakts vidū

Sasaucos domes ārkārtas sēdi krietni pēc darba laika beigām, Ķekavas novada pašvaldība nav ievērojusi labas pārvaldības praksi, vērtē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Olainfarm: Olmafarm dezinformē sabiedrību par it kā notikušu akcionāru sapulci

AS Olainfarm lielākais akcionārs SIA Olmafarm, izplatot informāciju par it kā notikušu akcionāru sapulci un izmaiņām Olainfarm padomē un valdē, ir dezinformējis sabiedrību.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!