bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

18 gadi pēc Estonia katastrofas: vairāk jautājumu nekā atbilžu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Tieši šodien, 28.septembrī, aprit 18 gadi kopš prāmja Estonia nogrimšanas, kas 1994.gadā izvērtās par briesmīgāko katastrofu Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Apstiprināta 852 cilvēku nāve, taču vēl vairāk nekā 1 000 līdz pat šim brīdim nav atrasti.

Lai gan pagājuši jau 18 gadi, katastrofas izmeklēšanā ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.

Pirmkārt, svarīgi atzīmēt, ka prāmis Estonia nogrima dienā, kad Baltijas jūrā sākās 10 dienu ilgas NATO jūras spēku mācības ar nosaukumu Cooperative Venture. Mācību temats, kuru apguva vairāk nekā 15 kuģi, kā arī vairākas militārās lidmašīnas, bija meklēšanas un glābšanas operācijas ūdenī, raksta Red Ice Creations (RIC).

Saskaņā ar 1994.gada 16.septembrī publicētu NATO preses relīzi, šo NATO mācību, kurās bija iesaistītas 10 dalībvalstis, kā arī Baltijas partnervalstis – Krievija, Zviedrija, Polija un Lietuva – norise bija plānota jūras šaurumā starp Dāniju un Norvēģiju – Skagerakā, kā arī Norvēģijas jūrā.

Tādēļ pārsteidzošs ir fakts, ka Estonia nogrima, turpat netālu esot zemūdenēm, kuģiem, militārajam personālam un satelītierīcēm. Nav saprotams arī, kāpēc NATO 15 kuģi un militārie lidaparāti neiesaistījās katastrofas upuru glābšanā.

Turklāt izmeklēšanā noskaidrots, ka minētajā dienā netika saņemti Estonia saucieni pēc palīdzības, jo plašā teritorijā nedarbojās radio sakari. Ir pat teorija, ka šie SOS signāli tika bloķēti ar nolūku. Ja tas tā bija, nav skaidrs, kam un kāpēc tas bija vajadzīgs.

Savādi ir arī tas, ka Estonia palīgā saucienus neuztvēra NATO sakaru ierīces, kas atradās turpat netālu un bija sagatavotas apmācībām meklēšanas un glābšanas operācijās. Turklāt NATO, kā rīcībā ir modernākās sakaru ierīces, vajadzēja zināt, kas minētajā dienā bloķēja radio signālus.

RIC  norāda, ka šādu signālu bloķēšana ir starptautiskās likumdošanas pārkāpums. Tāpēc nav saprotams, kādēļ nav tikusi veikta attiecīga izmeklēšana.

«Patiesībā minētajā dienā NATO, lai gan tā kuģi un personāls atradās pavisam netālu, prāmim Estonia nesniedza pilnīgi nekādu palīdzību. Tā bija ļaunprātīga bezdarbība, kas rada aizdomas par to, ka aiz NATO stāv vēl kāda persona vai organizācija, kam šī katastrofa, kurā gāja bojā simtiem cilvēku, bija izdevīga,» teikts RIC publikācijā.

Interesanti, ka Savienoto Valstu izlūkdienests, kura rīcībā ir dokumenti par prāmja Estonia katastrofu, vēl joprojām tur tos stingrā slepenībā.

Kāda cita teorija apgalvo, ka prāmis Estonia 1994.gadā bija iesaistīts mācībās, kuru laikā suņi tika apmācīti meklēt sprāgstvielas uz kuģa – vienu reizi februārī, bet otru tikai dienu pirms kuģa nogrimšana.

Mācību scenārijā bija paredzēts, ka vienu bumbu suņi atradīs, bet otra «uzsprāgs». Sprādziena simulācija bija ieplānota aptuveni pusceļā starp Igauniju un Zviedriju – vietā, kur nākošajā dienā Estonia nogrima.

Izmeklēšanā tiešām tika atklāts, ka kuģis nogrimis, jo pēkšņs sprādziens izraisījis bojājumus kuģa korpusā.

Arī tas, ka kuģis nogrima pārsteidzošā ātrumā – aptuveni 30 minūtēs – liecinot par sprāgstvielu klātbūtni.

Savukārt Facts-are-facts.com raksta, ka, lai gan starp noslīkušajiem Estonia pasažieriem bija 500 Zviedrijas pilsoņi, Zviedrijas valdība neļāva mirušos izcelt no kuģa vraka. Trīs mēnešus pēc katastrofas Zviedrijas valdība paziņoja, ka nekādas tamlīdzīgas operācijas netiks veiktas. Tā vietā tika nolīgta holandiešu firma Smit Tak BV, kas specializējas kodolatkritumu iznīcināšanās zem ūdens, lai pārklātu Estonia vraku ar svinu, kas gan izrādījās neveiksmīgs pasākums.

Zviedrijas medijos sākotnēji izskanēja ziņas, ka Estonia izmantota, lai pārvadātu PSRS militāro tehniku. Tāpat tiek pieļauts, ka prāmja katastrofa ir saistīta ar vēlmi noslēpt slepenu kosmosa ieroču kravu, kas ar to tika vesta.

Vēl jāatzīmē, ka 12 cilvēki no kuģa apkalpes, kuru vārdi sākotnēji tika iekļauti izdzīvojušo sarakstos, pazuda bez vēsts, un viņu vārdi bez kādiem paskaidrojumiem vēlāk tika izsvītroti no saraksta.

Tiek lēsts arī, ka eksistē pierādījumi par to, ka daži no kuģa apkalpes tikuši ar varu aizvesti uz Stokholmas lidostu un privātā lidmašīnā izvesti no Zviedrijas. Pieļauts, ka aizvestie cilvēki bija svarīgi liecinieki, kuri būtu varējuši pastāstīt, kas tieši notika liktenīgajā dienā.

Lielākā daļa cilvēku, kuri izdzīvoja prāmja Estonia katastrofā bija vīrieši vecumā no 20 līdz 44 gadiem. Tikai 26 no izdzīvojušajiem bija sievietes. Kāds 12 gadus vecs norvēģu zēns bija vienīgais no bērniem, kurš tika izglābts.

Ref.110.000.103.2133


Pievienot komentāru

  1. Inese teica:

    Paldies , labs raksts , lai arī patiešām vairāk ir jautājumu nekā atbilžu , bet tie ir jautājumi uz kuriem visdrīzāk atbildes mēs neuzzināsim !

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri