20 gadu karš ir galā. ASV pamet Afganistānu, izbeidzot evakuācijas operāciju

Afganistānas teritoriju un pašu pēdējo bastionu – Kabulas lidostu – atstājusi beidzamā lidmašīna, ar ko no Dienvidāzijas valsts pabeigta ASV spēku izvešana. Amerikāņu spēki, un, tiem sekojot, arī ASV NATO un citu valstu sabiedrotie valstī pavadījuši 20 gadus. Pabeigtas arī Rietumu militārpersonu, diplomātu un sabiedroto afgāņu evakuācijas operāciju, vēsta amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Šādi Vašingtona ir turējusi solījumu, ko ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) deva aprīlī, proti, izvest ASV spēkus no Afganistānas līdz 31.augustam.

Pēc tam, kad augusta vidū strauji varu Afganistānā atguva grupējums Taliban, kas valstī valdīja līdz Rietumvalstu iebrukumam 2001.gadā, tika organizēta evakuācijas operācija no Kabulas lidostas. 17 dienas ilgajā operācijā no Afganistānas galvaspilsētas evakuācijas lidojumos no valsts izvesti ar 123 000 civiliedzīvotāju. Tās laikā atvairīti vairāki teroristu uzbrukumi lidostai, taču 26.augustā notikuši divi terorakti lidostas tuvumā, nonāvējot 170 cilvēkus, tostarp 13 amerikāņu militārpersonas. Cilvēki gājuši bojā arī ar evakuāciju saistītos nelaimes gadījumos, izmisīgi cenšoties iekļūt lidmašīnās un pamest valsti bailēs par savu nākotni pēc valdošā režīma nomaiņas, vēsta AP.

Lasiet arī: Kabulā novērsts vēl viens teroristu uzbrukums, paziņo ASV

Grupējuma Taliban kaujinieki, ko šajos 20 gadus tā arī neizdevās uzveikt ne ASV vadītajiem Rietumu spēkiem, ne Afganistānas armijai, kuras apmācīšanā un apgādāšanā iztērēti 83 miljardi dolāru (70 miljardi eiro), naktī uz otrdienu, 31.augustu, iegājuši Kabulas lidostā. Nakts tumsā uz lidostas skrejceļa viņi raidījuši gaisā ložu kārtas no automātiskiem ieročiem, svinot savu uzvaru.

Video:

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas