Valsts kontrole kritizē izdienas pensiju sistēmu, ar kuru uzņemtās saistības sasniedz 4,5 miljardus eiro

Valstī būtu jāpārskata izdienas pensiju sistēma, jo valsts uzņemto saistību apmērs par izdienas pensiju sistēmas uzturēšanu aplēsts 4,5 miljardu eiro apmērā, preses konferencē paziņoja Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Veicot revīziju par ministriju un valsts iestāžu izdevumiem 2019.gadā, Valsts kontrole atkārtoti pievērsusi uzmanību izdienas pensiju sistēmai.

Revīzijas iestāde aplēsusi, ka izdienas pensiju sistēma valsts budžetam gadā izmaksā 74 miljonus eiro, bet uzņemto saistību apmērs jeb summa, kas būs nepieciešama izdienas pensiju izmaksai nākotnē, aplēsta 4,5 miljardu eiro apmērā.

Patlaban Aizsardzības ministrijas saistības izdienas pensijām aprēķinātas vairāk nekā 1,3 miljardu eiro apmērā, Ārlietu ministrijai – nepilnu 53 miljonu eiro, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) – 11,5 miljonu eiro apmērā, Kultūras ministrijai – 1,5 miljonu eiro apmērā, Labklājības ministrijai – 645 miljonu eiro apmērā, Prokuratūrai – 158,2 miljonu eiro apmērā. Lai gan Iekšlietu ministrijas pārskatā saistības izdienas pensijām nav aprēķinātas, tomēr pēc revidentu provizoriskām aplēsēm tās varētu sasniegt pat divus miljardus eiro.

Lasiet arī: Valsts kapitālsabiedrību valdes locekļu atlīdzības dažos gadījumos pārsniegtas, izmantojot neatļautus paņēmienus

Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins norādīja, ka patlaban izdienas pensijām var pieteikties vairākās nozarēs strādājošie, tostarp no militārās, transporta, kultūras un medicīnas jomām. Korčagins minēja, ka izdienas pensiju piešķiršanas kārtība būtu pārskatāma.

«Izdienas pensijas pamatā izmaksā personām, kuras nespēj veikt darba gaitas. Tomēr secināts, ka septiņas no desmit personām darba gaitas turpina. Tāpat patlaban izdienas pensijas tiek piešķirtas atšķirīgi, piemēram, militārajā jomā strādājošais dodas izdienas pensijā 33 gadu vecumā, uz izdienas pensiju var pretendēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā strādājošā grāmatvede, vecākie lietveži,» klāstīja Valsts kontroles padomes loceklis.

Valsts kontroles ieskatā, izdienas pensiju sistēma būtu jāmaina. «Izdienas pensiju jautājums ir aktuāls, jo ir virkne profesiju, kuras vēlas pievienoties šai pensijas saņemšanas sistēmai, sevišķi ņemot vērā, ka izdienas pensija ir lielāka nekā vecuma pensija, un to var saņemt daudz agrāk nekā vecuma pensiju,» skaidroja Krūmiņa.

Krūmiņa piebilda, ka Valsts kontrole par izdienas pensiju problēmu runā kopš 2015.gada, tomēr tagad valsts kontrolierei ir cerības, ka šis jautājums tiks skatīts pēc būtības, jo līdzās iepriekšējos gados veiktajām revīzijām nu zināms arī valsts uzņemto saistību apmērs par izdienas pensiju izmaksu, proti, 4,5 miljardi eiro.

«Saprotam, ka te ir milzīgs ieinteresēto cilvēku loks, bet arī uz šādiem jūtīgiem jautājumiem jāspēj paskatīties un saprast, vai varam to atļauties. Vai šī sistēma ir samērīga ar vecuma pensiju sistēmu? Ir jādomā, kā šo jautājumu risināt,» uzsvēra Krūmiņa.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Jāpelna nākošais ordenis – pati uzbarojusies ka vajag divus krēslus lai varētu apsēsties ! Gribētu redzēt robežsargus , ugunsdzēsējus un karavīrus pēc 50 gadiem strādājot ar pilnu uzkabi !

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas