Covid-19 testēšanu pirms ārstu apmeklēšanas veiks tikai tajās iestādēs, kas to vēlēsies

Pacientu testēšanu ar Covid-19 ātrajiem antigēnu testiem pirms ārstu apmeklēšanas veiks tikai tajās iestādēs, kas būs izteikušas šādu vēlmi, vēsta Veselības ministrija (VM).

Vien pirms trīs dienām valdība atbalstīja VM informatīvo ziņojumu, kurā bija pausta apņemšanās no novembra iekļūšanai ārstniecības iestādēs ikvienam apmeklētājam prasīt veikt Covid-19 ātro antigēnu testu. Šādu sistēmu bija plānots ieviest, lai atklātu pēc iespējas vairāk nefiksēto Covid-19 gadījumu, turklāt tika spriests, ka ātrie antigēnu testi nākotnē varētu tikt pielietoti arī publiskajā sektorā un skolās.

Tagad VM informē, ka pilotprojektu veidā meklēšot efektīvākās Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas metodes – testēšanu, apmeklētāju ķermeņa temperatūras mērīšanu un respiratoru lietošanu, lai rastu iespējas mazināt epidemioloģiskos riskus ambulatorajās ārstniecības iestādēs un nodrošināt agrīnu Covid-19 inficēto atklāšanu.

Pilotprojekta veidā ārstniecības pakalpojumu saņēmējus ar valsts apmaksātiem antigēna testiem pārbaudīs tie ambulatoro pakalpojumu sniedzēji, kuri izteikuši šādu vēlmi.

Savukārt apmeklētāju ķermeņa temperatūras mērīšana un respiratoru izsniegšana tiks īstenota Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, Aizkraukles medicīnas centrā un Veselības centru apvienībā.

Šādā veidā Veselības ministrija plāno atrast metodi Covid-19 izplatības ierobežošanai ārstniecības pakalpojumu saņemšanas vietās. Ministrijas vērtējumā, īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad veselības aprūpes sistēma piedzīvo ļoti smagu krīzi.

Lasiet arī: Parlamentārieši konceptuāli atbalsta kompensāciju vakcinētajiem arī par vidēji smagām komplikācijām

Jau vēstīts, ka no 27.septembra līdz 1.oktobrim Veselības centru apvienības poliklīnikā Pļavnieki tika īstenots Veselības ministrijas un Veselības centru apvienības kopīgs pilotprojekts, kura laikā ārstniecības iestādes apmeklētājiem bez maksas tiks veikti ātrie antigēnu testi. Pēc ministrijā paustā, rezultāts nebija iepriecinošs, jo 4–5% apmeklētāju tests bijis pozitīvs.

Ātros antigēnu testus šobrīd izmanto arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Ja pacientam Covid-19 tests ir pozitīvs, tad, ievērojot epidemioloģisko drošību, pacientu novirza pa atsevišķu ieeju uz izolācijas telpu.

Vienlaikus Veselības ministrija atgādina, ka joprojām ir spēkā norma, ka Covid-19 testēšana pirms ārstniecības pakalpojuma saņemšanas veicama tikai tad, ja tas paredzēts Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajā algoritmā.

Tāpat iedzīvotāji, kuriem parādījušies slimības simptomi, iepriekš piesakoties, Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma sev tuvākajā analīžu nodošanas vietā.

Ja ir saslimšanas simptomi un līdz Covid-19 testēšanai ir jāgaida, Veselības ministrija aicina palikt mājās un ierobežot kontaktus ar citiem, neiet uz sabiedriskām vietām, neapmeklē pasākumus. Ja iespējams, uz testu jādodas ar personīgo auto, jālieto sejas maska. Ja nepieciešama darbnespējas lapa, tad ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Iedzīvotāji ar pozitīvu Covid-19 testu un kontaktpersonas, nepieciešamības gadījumā var saņemt arī ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus konkrētās ārstniecības iestādēs. Pakalpojumi pieejami tiem, kuru veselības stāvoklis nepieļauj gaidīt pakalpojumu saņemšanu pēc atveseļošanās, kā arī Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai.

Lai saņemtu ambulatoro pakalpojumu, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, izņemot gadījumus, ja nepieciešama tiešās pieejamības speciālista konsultācija. Plašāk informācija par pakalpojumu saņemšanu un nosacījumiem, kas jāievēro pirms pakalpojuma saņemšanas Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas