bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 25.09.2018 | Vārda dienas: Rauls, Rodrigo
LatviaLatvija

5 vietas Baltajā naktī, kas apvieno izklaidi un zināšanas, atpūtu un krāšņumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Mūsdienu kultūras forums Baltā nakts Rīgā norisināsies šonedēļ, naktī no 9. uz 10.septembri. Organizatori piedāvās 59 dažādus laikmetīgās mākslas un kultūras pasākumus. Šogad Baltā nakts norit svinību zīmē – ir pagājuši 15 gadi kopš pirmās Baltās nakts jeb Nuit Blanche Parīzē, kur radīta šī foruma ideja, tāpēc Rīgā šogad būs īpaši daudzveidīga starptautiska programma.


Sestdienas vakarā no pulksten 18.00 laukumā pie tirdzniecības centra Origo notiks AHHAA zinātnes centra Izgudrojumu nakts, savukārt pulksten 21.00 uzstāsies starptautiski pazīstamais ielu teātra kolektīvs Kamchatka no Barselonas.

Jāatzīmē, ka no pulksten 18.00 līdz 00.40 AHHAA zinātnes centrs laukumā pie t/c Origo piedāvā apmeklēt radošās darbnīcas, kur ikvienam būs iespēja ne tikai uzzināt dažādas jaunas, interesantas ar zinātni saistītas lietas, bet arī veikt patstāvīgi dažādus atraktīvus uzdevumus, piemēram, iedegt «lavas lampu», pašam izgatavot LED gaismekļus u.c.

Savukārt pulksten 20.00, 22.00 un 24.00 ikviens aicināts uz īpašajiem zinātnes centra veidotajiem šoviem, kuru ietvaros skatītāji tiks iepazīstināti un pārsteigti ar dažādiem interesantiem trikiem.

Vienlaikus pulksten 21.00 laukumā pie t/c Origo, izspēlējot asprātīgu un jautru teātra izrādi, uzstāsies teātra grupa Kamchatka no Spānijas pilsētas Barselonas.

Ikviens aicināts ļauties emociju un iespaidu pasaulei, ko sniedz aktieru tēlojums, izspēlējot humoristisku stāstu par astoņiem iebraucējiem no tālienes, kas apmaldījušies svešā pilsētā, katrs nesot savu iedzīvi nelielā čemodānā. Ielu teātra Kamchatka izrāde ir guvusi plašu starptautisku atpazīstamību desmit gadu laikā, piedzīvojot vairāk nekā 350 izrādes 27 pasaules valstīs.


 Rīgas Starptautiskais filmu festivāls 2ANNAS ir pirmais neatkarīgais īsfilmu festivāls Baltijas valstīs. Festivāls 2017.gada nogalē norisināsies jau 22.gadu. Viens no 2ANNAS galvenajiem mērķiem ir sabiedrības izglītošana par kino kā svarīgu mākslas un sabiedrības norišu izpausmes veidu, tādēļ 2ANNAS komanda dodas pie skatītājiem, rādot gan latviešu režisoru jaunākās filmas, gan pasaules īsfilmu festivālu atzītus mākslas darbus.

2ANNAS mūsdienu kultūras foruma Baltā nakts ietvaros piedāvās īpašu pasākuma programmu – 2ANNAS dejo. Nakts tiks veltīta dejai, ar lekcijām un auditorijas iesaistīšanu, projekciju instalācijām un atbilstošām dekorācijām.

2ANNAS dejo notiks pasākumu norises vietā Darbnīca, Alojas kvartālā jeb tā saucamajā Piena kvartālā, Aristīda Briāna ielā 9. Apmeklētājiem, kuri dosies uz lekciju un kino seansiem ēkas 2. stāvā, vispirms būs jādodas cauri pirmatnējo ritmu skaņu multimediālai instalācijai pirmajā stāvā.


Mēness muzejs ir Lielbritānijas mākslinieka Luka Džeroma (Luke Jerram) un vairāku sadarbības partneru veidota ceļojoša instalācija – septiņus metrus liels, ar gaisu pildīts un izgaismots Mēness modelis, uz kura attēlots precīzs NASA Mēness virsmas satelītuzņēmums mērogā 1:500 000 (1 cm atbilst aptuveni 5 km dabā).

Instalācija apvieno Mēness tēlu, mēnessgaismu un noskaņu veidojošu mūziku, ko īpaši šim mērķim radījis komponists Dans Džonss (Dan Jones). Luks Džeroms pasaulē pazīstams kā dažādu starpdisciplināru skulptūru, instalāciju un dzīvās mākslas projektu autors.

No cilvēces pirmsākumiem Mēness bijis kā kultūras spogulis sabiedrības uzskatiem, pārliecībai un pieņēmumiem. Mēness interpretēts gan kā dievs, gan planēta, izmantots kā laika atskaites sistēma, kalendārs un orientēšanās palīgs naktī. Cauri gadsimtiem Mēness bijis iedvesmas avots māksliniekiem, dzejniekiem, zinātniekiem, rakstniekiem un mūziķiem. Ēteriski zilā pilnmēness gaisma, pēc saulrieta uzlecošais Mēness sirpis un Mēness mistiskā tumšā puse vienmēr modinājusi kaisli un zinātkāri.

Cik atšķirīgas kultūras, tik atšķirīga ir attieksme pret Mēnesi. Museum of the Moon vienlaikus izceļ kultūru līdzības un atšķirības visā pasaulē, kā arī atklāj pēdējos Mēness izpētes zinātniskos aspektus.


Kā zināms, ēna rodas, ja gaismas stari, izplatoties taisnā virzienā, ceļā sastop šķērsli. Runājot par cilvēka ēnu, komiķis Čārlijs Čaplins ir teicis: «Tēlam ir jābūt tik spilgtam, ka to atpazīst pēc tā ēnas.»

Iedvesmojoties no šīs idejas, Baltās nakts ietvaros Ziemeļblāzmā iecerēts mākslas piedzīvojums, kurā vizuālā māksla savienota ar mūziku, laikmetīgo deju un ēnu teātri. Ēnu tēma tiks izspēlēta grupas Triānas parks (Agnese Rakovska (vokāls), Artūrs Strautiņš (ģitāra), Edgars Viļums (bungas), Kristaps Ērglis (basģitāra)) mūzikā pils Lielajā zālē, bet parkā – ar dejas teātra kompānijas Stars’ Well izrādi Ēnas.

Ēnas ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus: Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna?

Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši – baudījumam. Dejo Gabija Bīriņa, Kate Pumpiņa, Katrīna Albuže, Reinis Rešetins un Modris Opelts. Gaismu un video mākslinieks Egils Kupčs, mūzikas autori Stefano Barone (Stefano Barone) un Liene Circene, tērpu māksliniece – Guna Stikāne.


Rasas un Raita Šmitu izstādes Mikropasauļu svārstība atklāšana un virtuālās realitātes demonstrējumi.

Virtuālā realitāte paplašina mūsu vizuālo un sensoro pieredzi. Kaut arī tā, šķiet, ir mūsdienu aktualitāte, tomēr virtuālajai (tāpat kā paplašinātajai) realitātei ir sava vēsture. No ilūzijas līdz stereoskopiskiem attēliem, no panorāmas līdz hologrammām – mūs vienmēr fascinējuši iluzori attēli un iztēlotas vides, kas paplašina uztveres un apziņas telpu. Iepriekš šādu virtuālo realitāšu radīšanai un apskatīšanai bija nepieciešamas sarežģītas tehnikas, taču tagad to var aplūkot, piemēram, izmantojot savu viedtālruni.

VR/AR (virtuālā/augmentētā realitāte) šobrīd ir gandrīz visur! Pat Ķemeru tīreļpurvā, kur RIXC mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti šogad uzstādījuši vides novērošanas kameras un baktēriju baterijas ar sensoriem. Līdz vasaras beigām būs uzkrāti dažādi purvu ekosistēmas dati, attēli un veikti dronu lidojumi ar 360 grādu kamerām. Purva ekosistēmas datu vizualizācijas un lidojumu virs tīreļpurva varēs apskatīt virtuālās realitātes maskās mākslinieku Šmitu izstādē, kas tiks atklāta Baltajā naktī jaunajā RIXC galerijā. Izmantojot virtuālo realitāti, mākslinieki tiecas aplūkot jaunas šķautnes mūsu attiecībās ar dabu, kurās, pētot intensīvās lauksaimniecības neskartās teritorijas (tādas kā purvi) un meklējot atjaunojamos resursus, mums atklājas «zaļās enerģijas» poētika.

Projekta ietvaros norisināsies arī mākslinieku grupas Trihars izstāde un virtuālās realitātes performances 11. novembra krastmalā 35 (ieeja no Minsterejas ielas) no pulksten 20.00 līdz 2.00.


Ref: 225.000.103.1856


Pievienot komentāru

Moneyval rekomendāciju ieviešanai prioritātes cilvēkresursiem un tehnoloģijām

Valdība apstiprinājusi rīcības plānu Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas Moneyval rekomendāciju ieviešanai, vēsta Ministru prezidenta padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Guna Šnore.

Mainīs Kontroles dienesta pārraudzību un palielinās tā kapacitāti

Valdība otrdien, 25.septembrī,  vienojās par nepieciešamību Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu reorganizēt Ministru kabineta pārraudzībā ar Iekšlietu ministrijas «starpniecību», vienlaikus palielinot dienesta kapacitāti, preses pārstāvjiem stāsta finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS.

Klaipēdas šosejas posmā konstatēts brāķis; līdz nākamajam gadam veiks monitoringu

Klaipēdas šosejas posmā starp Liepāju un Nīcu šomēnes tika pabeigti remontdarbi, kas uzsākti šogad pavasarī. Tomēr ne visā posmā ir uzklāta asfalta virskārta, jo trīs kilometru posmā ir konstatēts brāķis.

Apstiprināti jaunie dabasgāzes tarifi; lētāk būs tiem – kas gāzi tērē vairāk

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi AS Gaso iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma.

Zviedrijā neuzticības balsojumā gāž premjerministru Lēvenu

Zviedrijas valdības vadītājs Stefans Lēvens nav izturējis neuzticības balsojumu, un, neraugoties uz viņa vadītās partiju apvienības uzvaru vēlēšanās, ir kļuvis par pirmo šādā ceļā atstādināto premjerministru Zviedrijas vēsturē.

PMLP: Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā un Vācijā

Aprēķināts jauns Latvijas valstspiederīgo personu skaits ārvalstīs. Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā, Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, liecina jaunākie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes apkopotie dati par 2018.gada 1.jūliju.

ES banku uzraugam jāizmeklē Igaunijas, Dānijas rīcība ap Danske Bank

Eiropas Banku iestādei uzdots izmeklēt, vai saistībā ar iespējamo ilggadējo naudas atmazgāšanu caur Danske Bank Igaunijā, savu darbu pienācīgi ir veikuši Igaunijas un Dānijas banku uzraugi.

Pret aizdomās turēto VUGD priekšnieka vietnieku ierosināta disciplinārlieta

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ierosinājis disciplinārlietu pret dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli, kurš tiek turēts aizdomās par piesavināšanos.

KP: pieaug uzņēmumu apvienošanās darījumu skaits

Konkurences padome šī gada pirmajos astoņos mēnešos pieņēmusi 12 lēmumus par uzņēmumu apvienošanām, kas ir par 50% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Tirgus dalībnieku konsolidācija visbiežāk notikusi ikdienas patēriņa preču mazumtirgotāju vidū.

Bildēs: Pāvests sagaidīts Tallinā

Romas katoļu baznīcas galva otrdien, 25.septembrī, sagaidīts Tallinā, kur ieradies, noslēdzot savu Baltijas valstu apmeklējumu.

airBaltic saņem divpadsmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic sagaidīja 12. Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSN. Līdz 2018.gada beigām uzņēmums plāno, ka flotē kopumā būs 14 Airbus A220-300 lidmašīnas.

Latvijas apceļotājiem: visvairāk satiksmes ierobežojumu uz reģionālajiem ceļiem

Valsts autoceļu tīklā turpinās remontdarbu sezona un atsevišķos posmos autobraucējiem ir jārēķinās ar satiksmes un braukšanas ātruma ierobežojumiem, brīdina VAS Latvijas Valsts ceļi Satiksmes informācijas centrs.

Vācijas lielākai bankai prasa cīnīties ar naudas atmazgāšanu

Vācijas banku uzraugs prasījis valstī lielākai bankai, Deutsche Bank, pastiprināt tās cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Marķētās dīzeļdegvielas realizācija septiņos mēnešos palielinājusies par 0,1%

Iezīmētā dīzeļdegviela šogad septiņos mēnešos realizēta kopumā 21 347 tonnu apmērā, kas ir par 28 tonnām jeb 0,1% vairāk nekā 2017.gada septiņos mēnešos.

Krievijā Navaļnijam jauns arests uzreiz pēc iznākšanās no ieslodzījuma

Krievu opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, kurš aktīvi aicinājis iedzīvotājus piedalīties protesta akcijās pret Krievijas pensiju reformu, pēc administratīvā aresta izciešanas ticis aizturēts un atkārtoti notiesāts uz administratīvo arestu, 20 dienām. Šoreiz par septembra piketa nelikumīgu rīkošanu.

Meteorologi nedēļas vidū prognozē pirmo rudens vētru

Otrdien, 25.septembrī, Latvijā pakāpeniski paaugstināsies atmosfēras spiediens, mākoņu daudzums būs mainīgs ar tendenci samazināties dienas otrajā pusē, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Īrijā 2016.gada pavasarī dzīvoja teju 20 000 Latvijas valstspiederīgie

Īrijā 2016.gada aprīlī dzīvoja 19 933 Latvijas valstspiederīgie, liecina pēdējie Īrijas Centrālā statistikas biroja tautas skaitīšanas dati par Īrijā dzīvojošajiem ārvalstniekiem.

SAB: Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā

Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā, tai skaitā par 13.Saeimas vēlēšanām un to iespējamiem rezultātiem, taču patlaban nav informācijas, ka vēlēšanu process varētu tikt ārēji apdraudēts, atzīst Satversmes aizsardzības birojā.

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.