bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 20.08.2019 | Vārda dienas: Bernhards, Boriss, Rojs

73% Latvijas iedzīvotāju nekad nav bijuši pie dermatologa

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

73% Latvijas iedzīvotāju nekad nav apmeklējuši dermatologu, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Tikmēr ceturtdaļa (25%) aptaujāto pie dermatologa ir bijuši vismaz vienreiz – kāds pēdējā gada laikā, kāds pirms viena, diviem un vairāk gadiem. Sertificēts dermatologs, Eiropas Dermatovenerologu akadēmijas biedrs dr. Raimonds Karls skaidro, ka rādītājs ir satraucošs, jo Latvijas iedzīvotājiem kā gaišādainiem un pret ādas problēmām uzņēmīgiem cilvēkiem ir ieteicams vismaz reizi apmeklēt dermatologu, lai speciālists var novērtēt ādas stāvokli un ieteikt, cik bieži turpmāk vēlams veikt profilaktiskas dermatologa vizītes, lai neiedzīvotos ādas veselības problēmās.

Dermatologs stāsta, ka Latvijā iedzīvotāji visbiežāk sastopas ar tādām ādas veselības problēmām kā pinnes, psoriāze jeb zvīņēde un sēnīšu infekcijas. Tikmēr veselībai visbīstamākā kaite, ko arvien biežāk diagnosticē dažāda vecuma pacientiem, ir ādas vēzis jeb melanoma. Tas ir ļoti agresīvs ļaundabīgā audzēja veids, ko ir būtiski laicīgi atklāt, lai varētu veikt efektīvu terapiju.

Agrīni diagnosticēta melanoma ir pilnībā izārstējama

Karls uzsver, ka melanomas statistika Latvijā ir skaudra – ikgadēji tiek diagnosticēti vairāk nekā 200 jauni melanomas gadījumi, un katru gadu no melanomas mirst vidēji 80 – 90 cilvēku.

«Līdz ar gadiem risks saslimt ar melanomu pieaug, un riska vecums ir sākot no 40 gadiem, tomēr arvien biežāk to diagnosticē arī gados jaunākiem cilvēkiem. Nereti melanoma ir iepriekšējā dzīvesveida sekas, kad cilvēki ir vieglprātīgi, bez aizsargkrēmiem daudz uzturējušies saulē, piedzīvojuši neskaitāmus ādas apdegumus vai bieži apmeklējuši solāriju. Latvijā visbiežāk prevalē tieši tās melanomas formas, kas saistītas ar ādas apdegumiem – tiem, kas gūti bērnībā, pusaudžu vecumā,» komentē dermatologs. Viņš norāda, ka melanoma visbiežāk attīstās tieši uz tām ķermeņa daļām, kas visbiežāk ir pakļautas saules stariem un tātad – UV starojuma kaitīgajai iedarbībai. «Bieži melanomu diagnosticē uz sejas, ausīm, kakla, sievietēm nereti tā ir dekoltē zona,» stāsta ārsts.

Dermatologs iesaka nekavēties ar vizīti pie ārsta, ja uz ādas tiek pamanīts jauns veidojums, kas pēc formas, krāsas vai kā citādi atšķiras no citiem ādas veidojumiem.

«Ja tiek manīts iepriekš nebijis, jocīgs veidojums, ieteicams atnākt uz pārbaudi. Un noteikti nevajag gaidīt brīdi, kad šis veidojums sāk asiņot, vai no tā sāk atdalīties ādas daļiņas – šādi simptomi var signalizēt jau par ielaistiem gadījumiem, tā teikt – var būt par vēlu,» uzsver ārsts.

Iedegusi āda nav veselīga dzīvesveida pazīme

Karls norāda uz aplamu pieņēmumu sabiedrībā, kad iedegusi āda tiek uzskatīta par skaistu, veselīgu.

«Ir jākliedē tas mīts, ka iedegums saistās ar veselīgu dzīvesveidu. Iedegums nozīmē to, ka āda bijusi pakļauta UV starojumam, tā ir pazīme, ka āda no šī starojuma ir cietusi, iekaisusi. To pašu nodara arī solārijs, un tas ir pierādīts pētījumos, kuros secināts, ka ar melanomu daudz biežāk sasirgst tie, kas solāriju apmeklējuši vismaz vienreiz, pretstatā tiem, kas solārijā nekad nav sauļojušies,» norāda eksperts.

Ārsts aicina atcerēties, ka āda saules stariem tiek pakļauta ne tikai tad, kas speciāli dodamies zvilnēt un sauļoties pludmalē – UV starojums nodara kaitējumu arī tad, kad saulainā laikā baudām aktīvo atpūtu – spēlējam volejbolu, sērfojam, kaitojam utt. Visvairāk no saules stariem vajadzētu uzmanīties cilvēkiem ar izteikti gaišu ādu, vasarraibumiem, lielu dažādu ādas veidojumu skaitu, kā arī uzmanīgiem vajadzētu būt tiem, kuru tuviem radiniekiem ir bijis diagnosticēts ādas vēzis, uzsver dermatologs.

«Saulainā laikā jāatceras par saules aizsargkrēmu lietošanu – obligāti tie jālieto, ja esam pakļauti spēcīgai saules staru iedarbībai, piemēram, speciāli dodamies sauļoties vai atrodamies kalnos (trekings, slēpošana utt.). Ja ikdienā ilgstoši uzturamies saulē, tad ieteicams ar apģērbu nenosegtās ķermeņa daļas sasmērēt ar saules aizsargkrēmu (SPF 10-15), kas mazinās UV staru kaitīgo iedarbību,» papildina Mana Aptieka farmaceite, Tukuma Centra aptiekas vadītāja Agnese Ritene.

Viņa skaidro, ka saules aizsardzības faktora izvēle atkarīga no ādas tipa – jo gaišāka āda, jo spēcīgāks aizsardzības faktors jāizvēlas. Turklāt pieejami dažādas konsistences aizsarglīdzekļi – krēmi, losjoni, putas, gēli – atkarībā no ādas tipa var piemeklēt piemērotāko.

«Ādas nomierināšanai ir arī labi lietot losjonu pēc sauļošanās, kas satur dziedējošas vielas (dekspantenols, alveja), bet, ja gadījies saulē apdegt, vislabāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kā rīkoties. Uz apdegušas ādas nedrīkst lietot spirtu saturošus līdzekļus – medu, krējumu, eļļas, – jo tie var pasliktināt ādas stāvokli. Un jāatceras, ka apdegumiem ir dažādas pakāpes, – ja veidojas arī pūslīši vai čūlas, noteikti jādodas pie ārsta,» rekomendē farmaceite.

«Šogad par saules aizsargkrēmiem cilvēki sākuši interesēties nedaudz ātrāk nekā parasti – jau marta beigās. Pieprasījums pēc saules aizsargkrēmiem aptiekās arvien pieaug – kopš 2015.gada tas teju dubultojies. Šāda tendence rāda, ka cilvēki kļūst arvien zinošāki un apzinīgāki, taču kopumā sabiedrībai vēl jāizkopj ieradums lietot saules kosmētiku, jo īpaši ikdienā – esam novērojuši paradumu lietot saules aizsargkrēmu, dodoties uz pludmali, taču ikdienā tos joprojām lieto vien retais,» papildina aptieku tīkla Apotheka valdes loceklis Jānis Kūliņš.

Visaktīvāk dermatologu apmeklē jauni cilvēki ar augstāko izglītību

Veselības indekss rāda, ka visbiežāk pie dermatologa dodas jauni cilvēki 18 – 24 gadu vecumā. Šajā grupā ir vismazāk to, kas pie speciālista nav bijuši ne reizi (70%), tikmēr pēdējā gada laikā dermatologu apmeklējuši 6%, bet pirms viena diviem gadiem – 9%.

Indekss atklāj, ka dermatologa apmeklētību ietekmē izglītības līmenis: personu ar augstāko izglītību vidū pie speciālista pēdējā gada laikā bijis katrs desmitais (9%), pirms viena līdz diviem gadiem – katrs septiņpadsmitais (6%), bet nekad nav bijuši 65%. Salīdzinājumam – personu ar vidējo vai vidējo speciālo izglītību vidū dermatologu nekad nav apmeklējuši 75%, bet cilvēku ar pamatizglītību grupā – 78%.

Sievietes uz vizīti pie dermatologa dodas biežāk nekā kungi

Sievietes pie dermatologa kopumā dodas biežāk nekā vīrieši – indekss rāda, ka sieviešu vidū pēdējā gada laikā pie speciālista bijuši 6%, bet vīriešu vidū – 4%. Tomēr arvien vairākums kā dāmu, tā kungu speciālistu nav apmeklējuši ne reizi – sieviešu vidū tie ir 69%, vīriešu – 76%. Karls apstiprina, ka sievietes dermatologa kabinetā manāmas daudzkārt biežāk nekā vīrieši.

«Sievietes pēc dabas par sevi vairāk rūpējas, biežāk dodas pie ārstiem, bet vīrieši ļoti bieži baidās no mediķiem, nelabprāt ieplāno vizītes. Šo tendenci redzam arī tai pašā melanomas saslimstības statistikā – sievietēm vairāk diagnosticē, bet vīrieši biežāk no ādas vēža mirst, jo laicīgi nedodas uz pārbaudēm,» pieredzē dalās mediķis.

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, šā gada februārī aptaujājot 1 009 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Šis ir ceturtais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.


Pievienot komentāru

Igaunijas prezidente atbalsta nodokļa ieviešanu elektroenerģijai no Krievijas

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida paudusi atbalstu idejai aplikt ar nodokli Baltijas valstu tirgū no Krievijas ienākošo elektroenerģiju. Turklāt prezidente uzskata, ka par elektroenerģijas importu no trešajām valstīm būtu jāpanāk kopīgs ES lēmums.

MK vēlas palielināt atbalstu reemigrantiem saimnieciskās darbības uzsākšanai

«Šis atbalsts ir svarīgs, jo cilvēkiem, kuri atgriežas Latvijā no ilgstošas prombūtnes un vēlas uzsākt savu saimniecisko darbību, ir mazāk iespēju pretendēt un saņemt atbalstus no citām valstī paredzētām atbalsta programmām.»

Par Rīgas otro vicemēru ievēlēta saskaņiete Vladova

Par Vladovu balsoja 11 Gods kalpot Rīgai deputāti, četri Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvji, trīs deputātu bloka Rīgai! biedri, kā arī 17 Saskaņas deputāti.

Virzienā uz risinājumu? Valdība konceptuāli atbalsta ekonomisko lietu tiesas izveidi

Ministru kabineta sēdes darba kārtībai pievienotajā konceptuālajā ziņojumā lasāms, ka ekonomisko lietu tiesai darbu paredzēts sākt 2021.gada 1.janvārī.

Veidojot sabiedrisko pasūtījumu, būs jāņem vērā arī ārzemju latviešu intereses

Ar mērķi veicināt ar diasporu saistītu norišu atspoguļošanu sabiedriskajā pasūtījumā un paplašināt sabiedrisko mediju saturu, kā arī to pakalpojumu pieejamību ārzemju latviešiem, valdība akceptējusi grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā.

Plāno izvērtēt 12 Rīgas pašvaldības uzņēmumu darbību

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja atbalstījusi lēmumprojektu par neatkarīga ārējā izvērtējuma veikšanu pašvaldības uzņēmumos un aģentūrās, piemēram, SIA Rīgas namu pārvaldnieks un SIA Rīgas ūdens.

Ministru viedokļiem daloties, valdība vēl nepieņem lēmumu par LU rektoru

Ministru viedokļiem daloties, valdība otrdien, 20.augustā, tomēr vēl nepieņēma lēmumu Latvijas Universitātes rektora jautājumā.

Daugavpils slimnīcā atsāktas plānveida operācijas

Pilsētas domes priekšsēdētājs klāstīja, ka slimnīca turpina darbu iepriekšējā režīmā, nodrošinot gan neatliekamo, gan plānveida palīdzību, nesamazinot ieplānoto operāciju skaitu.

Parakstīta Latvijas-Indijas sadarbības programma kultūrā

Sadarbības programma aptver abu valstu sadarbību mūzikā un dejā, kultūras mantojuma jomā, kino jomā, muzeju, kā arī bibliotēku un arhīvu starpā.

Apsūdzēti divi SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu krāpties ar OIK

Tiesai nodota krimināllieta, kurā apsūdzēti divi uzņēmuma SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu ar viltu iegūt tiesības nodot elektroenerģiju OIK ietvaros.

Swedbank: Reģionu iedzīvotāji mājoklim un pārtikai tērē vairāk nekā rīdzinieki

Latvijas reģionu iedzīvotājiem pārtikas un mājokļu izdevumu slogs attiecībā pret ienākumiem ir krietni lielāks nekā rīdziniekiem, secināts Swedbank finanšu institūta pētījumā.

VNĪ samazina valstij piederošo degradēto būvju skaitu

Valsts nekustamie īpašumi šogad pirmajā pusgadā vidi degradēto būvju skaitu samazinājusi par 28 būvēm – no tām 23 pārdotas izsolēs, piecas nojauktas.

Valsts kanceleja: Nevar pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu

Izvērtējot precizēto IZM sagatavoto rīkojuma projektu par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā, nav iespējams pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu, teikts Valsts kancelejas sagatavotajā atzinumā.

El Salvadorā cer uz abortu aizliegumu mīkstināšanu; attaisno sievieti par nedzīva bērna laišanu pasaulē

El Salvadoras tiesa attaisnojusi 21 gadu vecu sievieti, kurai saistībā ar valsts striktajiem abortu aizliegumiem tika piespriest cietumsods par to, ka viņa laidusi pasaulē nedzīvu bērniņu, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

PTAC: 34% iedzīvotāju atzīst, ka pēc atvaļinājuma saskaras ar finanšu grūtībām

77% iedzīvotāju atvaļinājuma laikā atļaujas lielākus tēriņus nekā plānots, bet 34% atzīst, ka pēc atvaļinājuma saskaras ar finanšu grūtībām, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra dati.

Lielbritānija: Izbeigsim ES pilsoņu brīvu ieceļošanu 31.oktobrī

Lielbritānija izbeigs Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu brīvu ieceļošanu valstī uzreiz pēc izstāšanās no bloka 31.oktobrī, tā pavēstījusi britu valdība, kas gatavojas straujai aiziešanai no ES bez vienošanās.

Cerībās uz tirdzniecības kara atrisinājumu akciju cenas kāpj

Pasaules akciju tirgos bija kāpums, pieaugot optimismam par ekonomikas stimulēšanas pasākumiem Ķīnā un Vācijā un cerībām uz progresu sarunās ASV-Ķīnas tirdzniecības kara atrisināšanai.

Reirs: Tādi uzņēmumi kā Rīgas satiksme nedrīkstēs strādāt ar zaudējumiem

Plānots noteikt, ka uzņēmumi, kas atbilstoši Eiropas Savienības kritērijiem ir iekļaujami vispārējā valdības sektorā, nedrīkstēs strādāt ar zaudējumiem, sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs.

Plašā divstāvu mājas ugunsgrēkā gājis bojā nepilngadīgs jaunietis

Tā kā dzīvojamā ēka uz ugunsdzēsēju glābēju ierašanās brīdi jau dega pilnā platībā, ugunsdzēsējiem glābējiem nebija iespējams iekļūt ēkā, lai to pārmeklētu.

Cilvēktiesību komisija: nepieciešams rīkot konkursu uz vakanto NEPLP locekļa vietu

Nepieciešams rīkot konkursu, lai aizpildītu pēc Guntas Līdakas atkāpšanās no amata vakanto Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa vietu.

Kariņš: Koalīcija gatava panākt kompromisu par 2020.gada budžetu

Valdību veidojošās partijas vēl nav panākušas vienošanos par 2020.gada budžetu, tomēr tās ir gatavas kompromisam.

Izdevies sarunāt – Burovs kļuvis par Rīgas mēru

Pēc divu mēnešu ilgām politiskām diskusijām pirmdien, 19.augustā, Rīgas domes ārkārtas sēdē par Rīgas mēru ievēlēts līdzšinējais priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs.

Iekļaujot Rīgas satiksmi valsts budžeta deficītā, fiskālā telpa samazinās par 72 milj.

Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme, kā to nosaka Eiropas Savienības kritēriji, ir iekļaujama vispārējā valdības sektorā, tādējādi 2020.gada valsts budžeta fiskālā telpa saruks par 72 miljoniem eiro, informēja Finanšu ministrijā.

Rīgas valdošās partijas atradušas kopsaucēju, vienojušās par koalīcijas līgumu

Rīgas Domē partijas Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! ir pārvarējušas domstarpības un parakstījušas koalīcijas līgumu, pirmdien pēc abu domes frakciju kopsēdes norādīja partiju pārstāvji.

VARAM nesaskata šķēršļus Rīgas atkritumu apsaimniekošanas līgumam uz 20 gadiem

Rīgas domes iecere noslēgt jaunu līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem nepārkāpj normatīvos aktus, tā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.


-->