bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Skaidrīte Ābrama

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Būvniecības karteļi skar Latvijā nozīmīgus objektus

Šobrīd būvniecības karteļa lietā, kurā iesaistītas vienas no Latvijā lielākajām būvfirmām un figurē vairāku bijušo un esošo politiķu vārdi, izmeklēšanas stadijas dēļ netiek atklāts, uz kuriem nozīmīgiem Latvijas būvobjektiem varētu būt «krituši» korporatīvie «darījumi».

BNN no Ābramas izdevās noskaidrot to, ka tās ir gan apdzīvojamās ēkas, gan publiskās ēkas – visnotaļ svarīgi objekti. Tomēr uz jautājumu, vai ir aizdomas par karteļu lietā iesaistītiem objektiem, kurus vēl tikai plānots būvēt, KP priekšsēdētāja norāda, ka šādu informāciju varēs paust tikai pēc izmeklēšanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka, uzsākot procesuālās darbības tā dēvētajā būvniecības karteļa lietā, aizdomas ir par vairāku Latvijas amatpersonu iesaisti tajā un paredz, ka politiķu kukuļi, lai piesegtu darbības, ir bijuši gana lieli.

Pašlaik ir zināms, ka bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir pratināts KNAB, Māri Kučinskis it kā zinājis par esošo karteļa problēmu. Medijos atspoguļo arī politiskā krējuma vārdus –  Edgaru Jaunupu,  Danu Reizniece-Ozolu, Jāni Reiru,  Solvitu Āboltiņu, Jāni Urbanoviču par iespējamo iesaisti būvniecības karteļa lietā.

Uz jautājumu, kāpēc politiķiem būtu izdevīgi iesaistieties karteļa lietā, KP priekšsēdētāja komentē: «Būvniecība ir tā nozare, kas nepārtraukti attīstās. Eiropas struktūrfondi tā ir milzīga nauda, kas ieplūst no Eiropas. Visticamāk, sarežģīto projektu un būvniecības iepirkumu dēļ tur ir vieglāk iestrādāt summas, kas kādam jāatmaksā materiālos, darbaspēkā.»

Viņa atzīmē, ka ir daudz iespēju, kā iestrādāt sadārdzinājumus. «Ja karteļa dalībnieki savstarpēji vienojas gan par tirgus sadali – šis objekts man, šis objekts tev, šajā objektā man jāuzvar, es startēšu ar tādu summu, lūdzu, nepiedāvājiet zemāku –, šajās iepirkumu pretendentu summās ir iestrādāti tā sauktie maksājumi, kas amatpersonām varētu būt izdevīgi un pievērš to interesi karteļiem,» komentē Ābrama.

«Būvēts tiek ļoti daudz, summas ir milzīgas, jo objekti ir nozīmīgi, kas, protams, ir vilinoši arī uzņēmumiem, kas piedalās iepirkumos,» turpina Ābrama.

Reputācijas traips valstij

«Šis ir ļoti skaļš gadījums. Ja lietā gan KNAB, gan Konkurences padome nonāks līdz pārkāpuma lēmumiem, tas noteikti radīs milzīgu reputācijas traipu valstij,» norāda Ābrama.

Viņasprāt, sabiedrībai šī lieta rada lielu vilšanos par cilvēkiem, kas bijuši vadošajos uzņēmumos un ieņēmuši līderu pozīcijas ar saviem darbiem un atzinumiem. «Vēl, protams, tas ir milzīgs kauna traips, ja tās būs amatpersonas vai kādi politiķi, kuru vārdus KNAB vēl nav nosaucis,» komentē Ābrama.

KP priekšsēdētāja uzsver, ka sabiedrībai nepieciešams redzēt, ka smagi pārkāpumi nepaliek nesodīti. «Arī pašai sabiedrībai ir jāsaprot, ka tādi karteļi ļoti negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Tas pazemina mūsu labklājību. Nav tā, ka karteļa lietā iesaistītie zaguši tikai no publiskajiem resursiem. Tā ir visu mūsu kopējā nauda, ko kādi nozog. Varbūt tāpēc Latvija tik ilgi nevar sasniegt Eiropas vidējo dzīves līmeni. Joprojām esam pēdējās vietās Eiropas Savienības valstu reitingos.»

Ābrama atzīmē, ka Latvijā karteļi ir milzīga problēma, par ko KP runā katru gadu.

Viena no galvenajām problēmām, kas bieži vien analīzes rezultātā tiek konstatēta, – arī iepirkuma rīkotājs bijis tas, kas veicinājis karteļa darbību.

«Kaut vai pavasarī atklātā Rīgas satiksmes «nanoūdens lieta». Rīgas satiksmes amatpersona bija vienojusies ar uzņēmumiem par to, kuri kādus piedāvājumus sniedz, kādas tāmes, kas uzvar,» stāsta Ābrama.

Runājot par karteļa lietas sekām un to, kurš uzņemsies atbildību, Ābrama atzīmē: «Domāju, ka mēs jau esam par to maksājuši ar to, ko neesam ieguvuši un kas maksājis ļoti dārgi. Summējot sadārdzinājumus, ja tie aiziet vairākos simtos tūkstošos, varētu uzcelt ne tikai peldbaseinus, bet arī bērnudārzus, dažādas sociālās ēkas un tā tālāk – daudz ko no tā, kā trūkst. Tāpat varētu investēt citās pilsētās, rast iespējas darbaspēkam.»

Ābrama uzsver, ka problēmu nevarēs izskaust «uz sitiena», bet ar to jācīnās, un šis skaļais piemērs, ja vainīgās personas dabūs sodu, būs sākums šai cīņai.


Pievienot komentāru

  1. nātre teica:

    Par kādu sodu var runāt, nav vēl 30 gadu laikā neviens miljonu lietās nosodīts un tas nenotiks, jo vārdu sakot, paši dara, paši sevi attaisno. Nevienā valstī tāds bardaks nav un nevar būt, jo tikai pie mums tā notiek viss demokrātijas vārdā.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!