bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Skaidrīte Ābrama

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Būvniecības karteļi skar Latvijā nozīmīgus objektus

Šobrīd būvniecības karteļa lietā, kurā iesaistītas vienas no Latvijā lielākajām būvfirmām un figurē vairāku bijušo un esošo politiķu vārdi, izmeklēšanas stadijas dēļ netiek atklāts, uz kuriem nozīmīgiem Latvijas būvobjektiem varētu būt «krituši» korporatīvie «darījumi».

BNN no Ābramas izdevās noskaidrot to, ka tās ir gan apdzīvojamās ēkas, gan publiskās ēkas – visnotaļ svarīgi objekti. Tomēr uz jautājumu, vai ir aizdomas par karteļu lietā iesaistītiem objektiem, kurus vēl tikai plānots būvēt, KP priekšsēdētāja norāda, ka šādu informāciju varēs paust tikai pēc izmeklēšanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka, uzsākot procesuālās darbības tā dēvētajā būvniecības karteļa lietā, aizdomas ir par vairāku Latvijas amatpersonu iesaisti tajā un paredz, ka politiķu kukuļi, lai piesegtu darbības, ir bijuši gana lieli.

Pašlaik ir zināms, ka bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir pratināts KNAB, Māri Kučinskis it kā zinājis par esošo karteļa problēmu. Medijos atspoguļo arī politiskā krējuma vārdus –  Edgaru Jaunupu,  Danu Reizniece-Ozolu, Jāni Reiru,  Solvitu Āboltiņu, Jāni Urbanoviču par iespējamo iesaisti būvniecības karteļa lietā.

Uz jautājumu, kāpēc politiķiem būtu izdevīgi iesaistieties karteļa lietā, KP priekšsēdētāja komentē: «Būvniecība ir tā nozare, kas nepārtraukti attīstās. Eiropas struktūrfondi tā ir milzīga nauda, kas ieplūst no Eiropas. Visticamāk, sarežģīto projektu un būvniecības iepirkumu dēļ tur ir vieglāk iestrādāt summas, kas kādam jāatmaksā materiālos, darbaspēkā.»

Viņa atzīmē, ka ir daudz iespēju, kā iestrādāt sadārdzinājumus. «Ja karteļa dalībnieki savstarpēji vienojas gan par tirgus sadali – šis objekts man, šis objekts tev, šajā objektā man jāuzvar, es startēšu ar tādu summu, lūdzu, nepiedāvājiet zemāku –, šajās iepirkumu pretendentu summās ir iestrādāti tā sauktie maksājumi, kas amatpersonām varētu būt izdevīgi un pievērš to interesi karteļiem,» komentē Ābrama.

«Būvēts tiek ļoti daudz, summas ir milzīgas, jo objekti ir nozīmīgi, kas, protams, ir vilinoši arī uzņēmumiem, kas piedalās iepirkumos,» turpina Ābrama.

Reputācijas traips valstij

«Šis ir ļoti skaļš gadījums. Ja lietā gan KNAB, gan Konkurences padome nonāks līdz pārkāpuma lēmumiem, tas noteikti radīs milzīgu reputācijas traipu valstij,» norāda Ābrama.

Viņasprāt, sabiedrībai šī lieta rada lielu vilšanos par cilvēkiem, kas bijuši vadošajos uzņēmumos un ieņēmuši līderu pozīcijas ar saviem darbiem un atzinumiem. «Vēl, protams, tas ir milzīgs kauna traips, ja tās būs amatpersonas vai kādi politiķi, kuru vārdus KNAB vēl nav nosaucis,» komentē Ābrama.

KP priekšsēdētāja uzsver, ka sabiedrībai nepieciešams redzēt, ka smagi pārkāpumi nepaliek nesodīti. «Arī pašai sabiedrībai ir jāsaprot, ka tādi karteļi ļoti negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Tas pazemina mūsu labklājību. Nav tā, ka karteļa lietā iesaistītie zaguši tikai no publiskajiem resursiem. Tā ir visu mūsu kopējā nauda, ko kādi nozog. Varbūt tāpēc Latvija tik ilgi nevar sasniegt Eiropas vidējo dzīves līmeni. Joprojām esam pēdējās vietās Eiropas Savienības valstu reitingos.»

Ābrama atzīmē, ka Latvijā karteļi ir milzīga problēma, par ko KP runā katru gadu.

Viena no galvenajām problēmām, kas bieži vien analīzes rezultātā tiek konstatēta, – arī iepirkuma rīkotājs bijis tas, kas veicinājis karteļa darbību.

«Kaut vai pavasarī atklātā Rīgas satiksmes «nanoūdens lieta». Rīgas satiksmes amatpersona bija vienojusies ar uzņēmumiem par to, kuri kādus piedāvājumus sniedz, kādas tāmes, kas uzvar,» stāsta Ābrama.

Runājot par karteļa lietas sekām un to, kurš uzņemsies atbildību, Ābrama atzīmē: «Domāju, ka mēs jau esam par to maksājuši ar to, ko neesam ieguvuši un kas maksājis ļoti dārgi. Summējot sadārdzinājumus, ja tie aiziet vairākos simtos tūkstošos, varētu uzcelt ne tikai peldbaseinus, bet arī bērnudārzus, dažādas sociālās ēkas un tā tālāk – daudz ko no tā, kā trūkst. Tāpat varētu investēt citās pilsētās, rast iespējas darbaspēkam.»

Ābrama uzsver, ka problēmu nevarēs izskaust «uz sitiena», bet ar to jācīnās, un šis skaļais piemērs, ja vainīgās personas dabūs sodu, būs sākums šai cīņai.


Pievienot komentāru

  1. nātre teica:

    Par kādu sodu var runāt, nav vēl 30 gadu laikā neviens miljonu lietās nosodīts un tas nenotiks, jo vārdu sakot, paši dara, paši sevi attaisno. Nevienā valstī tāds bardaks nav un nevar būt, jo tikai pie mums tā notiek viss demokrātijas vārdā.

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!