bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 14.11.2019 | Vārda dienas: Fricis, Vikentijs, Vincents
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Skaidrīte Ābrama

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Būvniecības karteļi skar Latvijā nozīmīgus objektus

Šobrīd būvniecības karteļa lietā, kurā iesaistītas vienas no Latvijā lielākajām būvfirmām un figurē vairāku bijušo un esošo politiķu vārdi, izmeklēšanas stadijas dēļ netiek atklāts, uz kuriem nozīmīgiem Latvijas būvobjektiem varētu būt «krituši» korporatīvie «darījumi».

BNN no Ābramas izdevās noskaidrot to, ka tās ir gan apdzīvojamās ēkas, gan publiskās ēkas – visnotaļ svarīgi objekti. Tomēr uz jautājumu, vai ir aizdomas par karteļu lietā iesaistītiem objektiem, kurus vēl tikai plānots būvēt, KP priekšsēdētāja norāda, ka šādu informāciju varēs paust tikai pēc izmeklēšanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka, uzsākot procesuālās darbības tā dēvētajā būvniecības karteļa lietā, aizdomas ir par vairāku Latvijas amatpersonu iesaisti tajā un paredz, ka politiķu kukuļi, lai piesegtu darbības, ir bijuši gana lieli.

Pašlaik ir zināms, ka bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir pratināts KNAB, Māri Kučinskis it kā zinājis par esošo karteļa problēmu. Medijos atspoguļo arī politiskā krējuma vārdus –  Edgaru Jaunupu,  Danu Reizniece-Ozolu, Jāni Reiru,  Solvitu Āboltiņu, Jāni Urbanoviču par iespējamo iesaisti būvniecības karteļa lietā.

Uz jautājumu, kāpēc politiķiem būtu izdevīgi iesaistieties karteļa lietā, KP priekšsēdētāja komentē: «Būvniecība ir tā nozare, kas nepārtraukti attīstās. Eiropas struktūrfondi tā ir milzīga nauda, kas ieplūst no Eiropas. Visticamāk, sarežģīto projektu un būvniecības iepirkumu dēļ tur ir vieglāk iestrādāt summas, kas kādam jāatmaksā materiālos, darbaspēkā.»

Viņa atzīmē, ka ir daudz iespēju, kā iestrādāt sadārdzinājumus. «Ja karteļa dalībnieki savstarpēji vienojas gan par tirgus sadali – šis objekts man, šis objekts tev, šajā objektā man jāuzvar, es startēšu ar tādu summu, lūdzu, nepiedāvājiet zemāku –, šajās iepirkumu pretendentu summās ir iestrādāti tā sauktie maksājumi, kas amatpersonām varētu būt izdevīgi un pievērš to interesi karteļiem,» komentē Ābrama.

«Būvēts tiek ļoti daudz, summas ir milzīgas, jo objekti ir nozīmīgi, kas, protams, ir vilinoši arī uzņēmumiem, kas piedalās iepirkumos,» turpina Ābrama.

Reputācijas traips valstij

«Šis ir ļoti skaļš gadījums. Ja lietā gan KNAB, gan Konkurences padome nonāks līdz pārkāpuma lēmumiem, tas noteikti radīs milzīgu reputācijas traipu valstij,» norāda Ābrama.

Viņasprāt, sabiedrībai šī lieta rada lielu vilšanos par cilvēkiem, kas bijuši vadošajos uzņēmumos un ieņēmuši līderu pozīcijas ar saviem darbiem un atzinumiem. «Vēl, protams, tas ir milzīgs kauna traips, ja tās būs amatpersonas vai kādi politiķi, kuru vārdus KNAB vēl nav nosaucis,» komentē Ābrama.

KP priekšsēdētāja uzsver, ka sabiedrībai nepieciešams redzēt, ka smagi pārkāpumi nepaliek nesodīti. «Arī pašai sabiedrībai ir jāsaprot, ka tādi karteļi ļoti negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Tas pazemina mūsu labklājību. Nav tā, ka karteļa lietā iesaistītie zaguši tikai no publiskajiem resursiem. Tā ir visu mūsu kopējā nauda, ko kādi nozog. Varbūt tāpēc Latvija tik ilgi nevar sasniegt Eiropas vidējo dzīves līmeni. Joprojām esam pēdējās vietās Eiropas Savienības valstu reitingos.»

Ābrama atzīmē, ka Latvijā karteļi ir milzīga problēma, par ko KP runā katru gadu.

Viena no galvenajām problēmām, kas bieži vien analīzes rezultātā tiek konstatēta, – arī iepirkuma rīkotājs bijis tas, kas veicinājis karteļa darbību.

«Kaut vai pavasarī atklātā Rīgas satiksmes «nanoūdens lieta». Rīgas satiksmes amatpersona bija vienojusies ar uzņēmumiem par to, kuri kādus piedāvājumus sniedz, kādas tāmes, kas uzvar,» stāsta Ābrama.

Runājot par karteļa lietas sekām un to, kurš uzņemsies atbildību, Ābrama atzīmē: «Domāju, ka mēs jau esam par to maksājuši ar to, ko neesam ieguvuši un kas maksājis ļoti dārgi. Summējot sadārdzinājumus, ja tie aiziet vairākos simtos tūkstošos, varētu uzcelt ne tikai peldbaseinus, bet arī bērnudārzus, dažādas sociālās ēkas un tā tālāk – daudz ko no tā, kā trūkst. Tāpat varētu investēt citās pilsētās, rast iespējas darbaspēkam.»

Ābrama uzsver, ka problēmu nevarēs izskaust «uz sitiena», bet ar to jācīnās, un šis skaļais piemērs, ja vainīgās personas dabūs sodu, būs sākums šai cīņai.


Pievienot komentāru

  1. nātre teica:

    Par kādu sodu var runāt, nav vēl 30 gadu laikā neviens miljonu lietās nosodīts un tas nenotiks, jo vārdu sakot, paši dara, paši sevi attaisno. Nevienā valstī tāds bardaks nav un nevar būt, jo tikai pie mums tā notiek viss demokrātijas vārdā.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima šodien plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai! – Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.

Saeimas lēmums: Bezdarbnieku pabalstu izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Bezdarbniekam pabalstu pirmos divus mēnešus izmaksās pilnā apmērā, par trešo mēnesi pabalsts būs 75% no pilnā apmēra, par piekto un sesto mēnesi izmaksās 50%, bet par septīto un astoto mēnesi tas būs 45% apmērā no piešķirtā pabalsta. 

Igaunijā novērots gadsimta zemākais bezdarbs

Igaunijā bezdarba līmenis gada trešajā ceturksnī ir noslīdējis līdz viszemākajai atzīmei valsts gadsimtu ilgajā vēsturē, proti, līdz 3,9%, tā liecina oficiālie statistikas dati.

IeM Informācijas centra vadītāja amatam trešajai kārtai virza divus pretendentus

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra priekšnieka atlases komisija nolēmusi uz konkursa trešo kārtu izvirzīt divus pretendentus.

Ārstu arodbiedrības lems par turpmākiem protestiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome otrdien, 19.novembrī, lems par turpmākām protesta akcijām.

Tusks aicina britus nepadoties Brexit apturēšanā

Lielbritānijā pēc mēneša gaidāmas parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Aizejošais Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks netieši norādījis, ka valsts izstāšanās no Eiropas Savienības vēl ir novēršama.

Pabriks: Svešu personu aizdomīga interese par militārajiem objektiem Latvijā vērtējama kā vidēji augsta

Patlaban svešu un nepiederošu personu aizdomīga interese par Latvijas militārajiem objektiem, izmantojot dažādas izpētes metodes, tostarp dronus, ir vērtējama kā vidēji augsta, norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Auto ar viltotiem diplomātiskajiem numuriem vestas kontrabandas cigaretes

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policija atklājusi lielu daudzumu kontrabandas cigarešu transportlīdzekļos ar viltotiem diplomātiskajiem numuriem.

Izraēlā un Gazā pēc divām vardarbības dienām sākts pamiers

Tuvajos Austrumos pēc divas dienas ilgām militārām apšaudēm stājies spēkā pamiers starp Izraēlu un palestīniešu kaujiniekiem Gazā, tā pavēstījuši Ēģiptes, ANO un kaujinieku pārstāvji.

Neizdodas atcelt ReRe panākto aizliegumu slēgt jaunus līgumus par būvdarbiem JRT

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departaments trešdien, 13.novembrī, atteicies pieņemt Ģenerālprokuratūras virsprokurora protestu par tiesneša lēmumu.

Pirmajā dienā 14 stundu ilgās debatēs izskata mazāko daļu nākamā gada budžeta likumprojektu

Pirmajā dienā, vērtējot 2020.gada budžeta projektu un to pavadošo likumu paketi, Saeima 14 stundas ilgās debatēs izskatīja mazāko daļu likumprojektu.

Video: Venēcijā lielākie plūdi pēdējos 50 gados

Gleznainajā Itālijas kanālu pilsētā ūdens līmenis cēlies par 1,87 metriem. Paisuma atnesti plūdi, kas Venēcijā ir lielākie kopš 1966.gada, prasījuši arī divu cilvēku dzīvības.

Opozīcija asi pārmet pienākumu pašvaldībām līdzfinansēt brīvpusdienas

Asas diskusijas trešdien, 13.novembrī, parlamentā raisījis priekšlikums uzlikt pienākumu pašvaldībām līdzfinansēt 1.–4.klašu skolēnu brīvpusdienas, kas līdz šim nodrošinātas tikai no valsts budžeta līdzekļiem.

Ceturtdien gaidāms rekordsilts un vējains laiks

Ceturtdien Latvijā tiks pārspēti 14.novembra siltuma rekordi un vietām, iespējams, kritīs arī mēneša otrās dekādes rekords.

Pašvaldības 25% vietā saņems 5% no azartspēļu nodokļa ieņēmumiem

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus likumā par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli, tostarp mainot minētā nodokļa ieņēmumu sadales proporciju starp valsts un pašvaldību budžetiem.

Saeima līdz 2023.gadam atliek zemes konsolidācijas procesa sākšanu

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Zemes pārvaldības likumā, kas paredz līdz 2023.gadam atlikt zemes konsolidācijas sākšanas procesu.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!