bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Skaidrīte Ābrama

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Būvniecības karteļi skar Latvijā nozīmīgus objektus

Šobrīd būvniecības karteļa lietā, kurā iesaistītas vienas no Latvijā lielākajām būvfirmām un figurē vairāku bijušo un esošo politiķu vārdi, izmeklēšanas stadijas dēļ netiek atklāts, uz kuriem nozīmīgiem Latvijas būvobjektiem varētu būt «krituši» korporatīvie «darījumi».

BNN no Ābramas izdevās noskaidrot to, ka tās ir gan apdzīvojamās ēkas, gan publiskās ēkas – visnotaļ svarīgi objekti. Tomēr uz jautājumu, vai ir aizdomas par karteļu lietā iesaistītiem objektiem, kurus vēl tikai plānots būvēt, KP priekšsēdētāja norāda, ka šādu informāciju varēs paust tikai pēc izmeklēšanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka, uzsākot procesuālās darbības tā dēvētajā būvniecības karteļa lietā, aizdomas ir par vairāku Latvijas amatpersonu iesaisti tajā un paredz, ka politiķu kukuļi, lai piesegtu darbības, ir bijuši gana lieli.

Pašlaik ir zināms, ka bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir pratināts KNAB, Māri Kučinskis it kā zinājis par esošo karteļa problēmu. Medijos atspoguļo arī politiskā krējuma vārdus –  Edgaru Jaunupu,  Danu Reizniece-Ozolu, Jāni Reiru,  Solvitu Āboltiņu, Jāni Urbanoviču par iespējamo iesaisti būvniecības karteļa lietā.

Uz jautājumu, kāpēc politiķiem būtu izdevīgi iesaistieties karteļa lietā, KP priekšsēdētāja komentē: «Būvniecība ir tā nozare, kas nepārtraukti attīstās. Eiropas struktūrfondi tā ir milzīga nauda, kas ieplūst no Eiropas. Visticamāk, sarežģīto projektu un būvniecības iepirkumu dēļ tur ir vieglāk iestrādāt summas, kas kādam jāatmaksā materiālos, darbaspēkā.»

Viņa atzīmē, ka ir daudz iespēju, kā iestrādāt sadārdzinājumus. «Ja karteļa dalībnieki savstarpēji vienojas gan par tirgus sadali – šis objekts man, šis objekts tev, šajā objektā man jāuzvar, es startēšu ar tādu summu, lūdzu, nepiedāvājiet zemāku –, šajās iepirkumu pretendentu summās ir iestrādāti tā sauktie maksājumi, kas amatpersonām varētu būt izdevīgi un pievērš to interesi karteļiem,» komentē Ābrama.

«Būvēts tiek ļoti daudz, summas ir milzīgas, jo objekti ir nozīmīgi, kas, protams, ir vilinoši arī uzņēmumiem, kas piedalās iepirkumos,» turpina Ābrama.

Reputācijas traips valstij

«Šis ir ļoti skaļš gadījums. Ja lietā gan KNAB, gan Konkurences padome nonāks līdz pārkāpuma lēmumiem, tas noteikti radīs milzīgu reputācijas traipu valstij,» norāda Ābrama.

Viņasprāt, sabiedrībai šī lieta rada lielu vilšanos par cilvēkiem, kas bijuši vadošajos uzņēmumos un ieņēmuši līderu pozīcijas ar saviem darbiem un atzinumiem. «Vēl, protams, tas ir milzīgs kauna traips, ja tās būs amatpersonas vai kādi politiķi, kuru vārdus KNAB vēl nav nosaucis,» komentē Ābrama.

KP priekšsēdētāja uzsver, ka sabiedrībai nepieciešams redzēt, ka smagi pārkāpumi nepaliek nesodīti. «Arī pašai sabiedrībai ir jāsaprot, ka tādi karteļi ļoti negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Tas pazemina mūsu labklājību. Nav tā, ka karteļa lietā iesaistītie zaguši tikai no publiskajiem resursiem. Tā ir visu mūsu kopējā nauda, ko kādi nozog. Varbūt tāpēc Latvija tik ilgi nevar sasniegt Eiropas vidējo dzīves līmeni. Joprojām esam pēdējās vietās Eiropas Savienības valstu reitingos.»

Ābrama atzīmē, ka Latvijā karteļi ir milzīga problēma, par ko KP runā katru gadu.

Viena no galvenajām problēmām, kas bieži vien analīzes rezultātā tiek konstatēta, – arī iepirkuma rīkotājs bijis tas, kas veicinājis karteļa darbību.

«Kaut vai pavasarī atklātā Rīgas satiksmes «nanoūdens lieta». Rīgas satiksmes amatpersona bija vienojusies ar uzņēmumiem par to, kuri kādus piedāvājumus sniedz, kādas tāmes, kas uzvar,» stāsta Ābrama.

Runājot par karteļa lietas sekām un to, kurš uzņemsies atbildību, Ābrama atzīmē: «Domāju, ka mēs jau esam par to maksājuši ar to, ko neesam ieguvuši un kas maksājis ļoti dārgi. Summējot sadārdzinājumus, ja tie aiziet vairākos simtos tūkstošos, varētu uzcelt ne tikai peldbaseinus, bet arī bērnudārzus, dažādas sociālās ēkas un tā tālāk – daudz ko no tā, kā trūkst. Tāpat varētu investēt citās pilsētās, rast iespējas darbaspēkam.»

Ābrama uzsver, ka problēmu nevarēs izskaust «uz sitiena», bet ar to jācīnās, un šis skaļais piemērs, ja vainīgās personas dabūs sodu, būs sākums šai cīņai.


Pievienot komentāru

  1. nātre teica:

    Par kādu sodu var runāt, nav vēl 30 gadu laikā neviens miljonu lietās nosodīts un tas nenotiks, jo vārdu sakot, paši dara, paši sevi attaisno. Nevienā valstī tāds bardaks nav un nevar būt, jo tikai pie mums tā notiek viss demokrātijas vārdā.

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->