bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 18.10.2019 | Vārda dienas: Erlends, Lūkass, Rolanda, Rolands, Ronalds
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Skaidrīte Ābrama

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Būvniecības karteļi skar Latvijā nozīmīgus objektus

Šobrīd būvniecības karteļa lietā, kurā iesaistītas vienas no Latvijā lielākajām būvfirmām un figurē vairāku bijušo un esošo politiķu vārdi, izmeklēšanas stadijas dēļ netiek atklāts, uz kuriem nozīmīgiem Latvijas būvobjektiem varētu būt «krituši» korporatīvie «darījumi».

BNN no Ābramas izdevās noskaidrot to, ka tās ir gan apdzīvojamās ēkas, gan publiskās ēkas – visnotaļ svarīgi objekti. Tomēr uz jautājumu, vai ir aizdomas par karteļu lietā iesaistītiem objektiem, kurus vēl tikai plānots būvēt, KP priekšsēdētāja norāda, ka šādu informāciju varēs paust tikai pēc izmeklēšanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka, uzsākot procesuālās darbības tā dēvētajā būvniecības karteļa lietā, aizdomas ir par vairāku Latvijas amatpersonu iesaisti tajā un paredz, ka politiķu kukuļi, lai piesegtu darbības, ir bijuši gana lieli.

Pašlaik ir zināms, ka bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir pratināts KNAB, Māri Kučinskis it kā zinājis par esošo karteļa problēmu. Medijos atspoguļo arī politiskā krējuma vārdus –  Edgaru Jaunupu,  Danu Reizniece-Ozolu, Jāni Reiru,  Solvitu Āboltiņu, Jāni Urbanoviču par iespējamo iesaisti būvniecības karteļa lietā.

Uz jautājumu, kāpēc politiķiem būtu izdevīgi iesaistieties karteļa lietā, KP priekšsēdētāja komentē: «Būvniecība ir tā nozare, kas nepārtraukti attīstās. Eiropas struktūrfondi tā ir milzīga nauda, kas ieplūst no Eiropas. Visticamāk, sarežģīto projektu un būvniecības iepirkumu dēļ tur ir vieglāk iestrādāt summas, kas kādam jāatmaksā materiālos, darbaspēkā.»

Viņa atzīmē, ka ir daudz iespēju, kā iestrādāt sadārdzinājumus. «Ja karteļa dalībnieki savstarpēji vienojas gan par tirgus sadali – šis objekts man, šis objekts tev, šajā objektā man jāuzvar, es startēšu ar tādu summu, lūdzu, nepiedāvājiet zemāku –, šajās iepirkumu pretendentu summās ir iestrādāti tā sauktie maksājumi, kas amatpersonām varētu būt izdevīgi un pievērš to interesi karteļiem,» komentē Ābrama.

«Būvēts tiek ļoti daudz, summas ir milzīgas, jo objekti ir nozīmīgi, kas, protams, ir vilinoši arī uzņēmumiem, kas piedalās iepirkumos,» turpina Ābrama.

Reputācijas traips valstij

«Šis ir ļoti skaļš gadījums. Ja lietā gan KNAB, gan Konkurences padome nonāks līdz pārkāpuma lēmumiem, tas noteikti radīs milzīgu reputācijas traipu valstij,» norāda Ābrama.

Viņasprāt, sabiedrībai šī lieta rada lielu vilšanos par cilvēkiem, kas bijuši vadošajos uzņēmumos un ieņēmuši līderu pozīcijas ar saviem darbiem un atzinumiem. «Vēl, protams, tas ir milzīgs kauna traips, ja tās būs amatpersonas vai kādi politiķi, kuru vārdus KNAB vēl nav nosaucis,» komentē Ābrama.

KP priekšsēdētāja uzsver, ka sabiedrībai nepieciešams redzēt, ka smagi pārkāpumi nepaliek nesodīti. «Arī pašai sabiedrībai ir jāsaprot, ka tādi karteļi ļoti negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Tas pazemina mūsu labklājību. Nav tā, ka karteļa lietā iesaistītie zaguši tikai no publiskajiem resursiem. Tā ir visu mūsu kopējā nauda, ko kādi nozog. Varbūt tāpēc Latvija tik ilgi nevar sasniegt Eiropas vidējo dzīves līmeni. Joprojām esam pēdējās vietās Eiropas Savienības valstu reitingos.»

Ābrama atzīmē, ka Latvijā karteļi ir milzīga problēma, par ko KP runā katru gadu.

Viena no galvenajām problēmām, kas bieži vien analīzes rezultātā tiek konstatēta, – arī iepirkuma rīkotājs bijis tas, kas veicinājis karteļa darbību.

«Kaut vai pavasarī atklātā Rīgas satiksmes «nanoūdens lieta». Rīgas satiksmes amatpersona bija vienojusies ar uzņēmumiem par to, kuri kādus piedāvājumus sniedz, kādas tāmes, kas uzvar,» stāsta Ābrama.

Runājot par karteļa lietas sekām un to, kurš uzņemsies atbildību, Ābrama atzīmē: «Domāju, ka mēs jau esam par to maksājuši ar to, ko neesam ieguvuši un kas maksājis ļoti dārgi. Summējot sadārdzinājumus, ja tie aiziet vairākos simtos tūkstošos, varētu uzcelt ne tikai peldbaseinus, bet arī bērnudārzus, dažādas sociālās ēkas un tā tālāk – daudz ko no tā, kā trūkst. Tāpat varētu investēt citās pilsētās, rast iespējas darbaspēkam.»

Ābrama uzsver, ka problēmu nevarēs izskaust «uz sitiena», bet ar to jācīnās, un šis skaļais piemērs, ja vainīgās personas dabūs sodu, būs sākums šai cīņai.


Pievienot komentāru

  1. nātre teica:

    Par kādu sodu var runāt, nav vēl 30 gadu laikā neviens miljonu lietās nosodīts un tas nenotiks, jo vārdu sakot, paši dara, paši sevi attaisno. Nevienā valstī tāds bardaks nav un nevar būt, jo tikai pie mums tā notiek viss demokrātijas vārdā.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļķo, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Galīgais lēmums: Nepilsoņu bērniem no 2020.gada piešķirs pilsonību

Saeimā galīgajā lasījumā ceturtdien, 17.oktobrī, atbalstīts likumprojekts pilsonību piešķirt arī nepilsoņu bērniem.

Saeima dod zaļo gaismu vienota reģionālā dabasgāzes tirgus atvēršanai

Mērķis ir novērst šķēršļus reģionālā dabasgāzes tirgus izveidei un nodrošināt, ka vienotā Somijas, Igaunijas un Latvijas ieejas-izejas tarifu sistēma sāk funkcionēt no 2020.gada 1.janvāra.

Par kukuļošanu aizturēts augsta ranga Latgales policists

IDB aizdomās par kukuļošanu aizturējis trīs personas – Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieka vietnieku un divas privātpersonas, no kurām viena ir bijušais Valsts policijas darbinieks.

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu.

Igaunijas sociālo jautājumu ministrs: Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu

Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR paudis sociālo jautājumu ministrs Tanels Kīks.

Igaunijas cietumos vēlas ieviest e-veikalu

Lai mazinātu birokrātiju, Igaunijas cietumos varētu ieviest iespēju iepirkties internetā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits astoņos mēnešos pieaudzis par 2,8%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad astoņos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 2,4% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3,913 miljonus.

Pensiju reformu Igaunijā cer pieņemt līdz gada beigām

Lai gan detaļas aizvien nepieciešams precizēt, lēmumu par pensiju reformu Igaunijā varētu pieņemt jau šogad, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR teicis Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks.

ES sanāksmei virkne akūtu jautājumu bez Brexit; atlikta jaunās EK «kronēšana»

Eiropas Savienības valstu galotņu sanāksmē, kas sākas ceturtdien, 17.oktobrī, akūti nepieciešami lēmumi ne tikai jautājumā par britu izstāšanos, bet arī par grūtībām jauno eirokomisāru apstiprināšanā, septiņu gadu budžetu un attieksmi pret Turcijas iebrukumu Sīrijā.

Pašvaldību infrastruktūras finansēšanas sistēmai nav vienotas politikas, tā komisijā

Vienotas valsts politikas trūkums un atbildīgo ministriju vāja iesaiste radījusi neracionālu līdzekļu izlietojumu pašvaldību infrastruktūras attīstības plānošanā un finansējuma izlietojumā.

Vienā no lielākajām riepu pārstrādes fabrikām Baltijā izcēlies ugunsgrēks

Lietuvas dienvidos Alītē vienā no lielākajā riepu pārstrādes fabrikām Baltijā izcēlies ugunsgrēks, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Rīgas satiksmes padome sākumā grib izraudzīties jauno valdi, tikai pēc tam vērtējot bijušās atbildību

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme padomes primārais uzdevums ir izraudzīties jaunu uzņēmuma valdi un tikai pēc tam vērtēt bijušās valdes atbildību.

Lidostā Rīga dzelzceļa līnijas Rail Baltica stacijas būvdarbu iepirkumu plānots izsludināt šogad

Būvdarbu iepirkumu par dzelzceļa līnijas Rail Baltica stacijas izbūvi pie starptautiskās lidostas Rīga iecerēts izsludināt šogad.

Latvija no Ukrainas gaida pierādījumus jautājumā par tiesas konfiscēto naudu

Lai risinātu jautājumu par tiesas konfiscēto 29 miljonu eiro atgriešanu Ukrainai, tai jāiesniedz attiecīgie pierādījumi, ko tā arī solījusi darīt, izriet no Valsts prezidenta Egila Levita sacītā pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->